PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens Κουζινα



ventouza6969
29-07-09, 00:27
Γειας σας παιδες...
Εχω μια κουζινα siemens και παρουσιαζει το εξης προβλημα:
Π.χ.:Ρυθμιζω τον φουρνο στους 100 κελσιου,με το περας του χρονου οταν φτασει τους 100 βα8μους κελσιου ο θαλαμος σταματαει να λειτουργει και ας ειναι ο διακοπτης (της θερμοκρασιας του φουρνου) στους 100.Γυριζω τον διακοπτη στους μηδεν βαθμους κ μετα στην θερμοκρασια που θελω να ειναι ο θαλαμος αλλα τιποτα,πρεπει να περασει καποιοσ χρονοσ ωστε να πεσει η θερμοκρασια του θαλαμου και τοτε αν το ρυθμισω στους 100 βαθμουσ ξανα αρχιζει να λειτουργει.
τι μπορει να φταιει? το πιο πιθανον ειναι ο θερμοστατης αλλα κατι δεν μου καθεται καλα στο ολο θεμα....
Περιμενω ιδεες..

Ευχαριστω!

stefanoszis
29-07-09, 00:44
Γειας σας παιδες...
Εχω μια κουζινα siemens και παρουσιαζει το εξης προβλημα:
Π.χ.:Ρυθμιζω τον φουρνο στους 100 κελσιου,με το περας του χρονου οταν φτασει τους 100 βα8μους κελσιου ο θαλαμος σταματαει να λειτουργει και ας ειναι ο διακοπτης (της θερμοκρασιας του φουρνου) στους 100.Γυριζω τον διακοπτη στους μηδεν βαθμους κ μετα στην θερμοκρασια που θελω να ειναι ο θαλαμος αλλα τιποτα,πρεπει να περασει καποιοσ χρονοσ ωστε να πεσει η θερμοκρασια του θαλαμου και τοτε αν το ρυθμισω στους 100 βαθμουσ ξανα αρχιζει να λειτουργει.
τι μπορει να φταιει? το πιο πιθανον ειναι ο θερμοστατης αλλα κατι δεν μου καθεται καλα στο ολο θεμα....
Περιμενω ιδεες..

Ευχαριστω!
λογικο δεν ειναι αν φτασει στη θερμοκρασια που επιλεγεις να σταματαει φουρνος να δουλευει?

ventouza6969
29-07-09, 01:07
Λογικο ειναι ο θερμοστατης να συντηρει τον θαλαμο στους βαθμους που εχω επιλεξει εγω...
Αρα για να σταματαει ο φουρνος δεν περνει εντολη απο τον π.χ θερμοστατη του θαλαμου αλλα η θερμοκρασια υπερβαινει κ κοβει απο καποιον θερμοστατη ασφαλειας αυτο καταλαβαινω εγω....Αρα φταιει ο θερμοστατης?

Phatt
29-07-09, 01:11
Η κατι δεν μας το εξηγεις καλα, η ο φουρνος σου δουλευει μια χαρα.

Η αντισταση του φουρνου ειναι ενα εξαρτημα που δεν εχει αυξομειωση της εντασης του, δεν εχει "σκαλες".Οποτε δουλευει on - off.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ο θερμοστατης να αφηνει την αντισταση να δουλεψει, μεχρι να πιασει θερμοκρασια και μετα τσακ, την κλεινει, μεχρι να πεσει παλι η θερμοκρασια στο σημειο αυτο που θα αφησει ο θερμοστατης παλι την αντισταση να δουλεψει.Με αυτον τον τροπο κρατα ο θερμοστατης την θερμοκρασια.Αυτο συμβαινει σε ολες τις συσκευες με αντιστασεις και οχι μονο.Συμβαινει στους θερμοσιφωνες, στις τοστιερες, ακομα και στο συστημα θερμασης των σπιτιων μας.

stefanoszis
29-07-09, 01:11
Λογικο ειναι ο θερμοστατης να συντηρει τον θαλαμο στους βαθμους που εχω επιλεξει εγω...
Αρα για να σταματαει ο φουρνος δεν περνει εντολη απο τον π.χ θερμοστατη του θαλαμου αλλα η θερμοκρασια υπερβαινει κ κοβει απο καποιον θερμοστατη ασφαλειας αυτο καταλαβαινω εγω....Αρα φταιει ο θερμοστατης?

οταν λες σταματαει τι εννοεις? σβηνει και η λαμπα του φουρνου?

ventouza6969
29-07-09, 01:22
Phatt εχεις δικιο γινομαι πιο σαφεις:Απο την αρχη, ρυθμιζω την θερμοκρασια π.χ στους 200 μετα απο καμια ωρα περιπου κλινουν τα παντα για να ξαναπαρει μπροστα πρεπει τον διακοπτη(τησ θερμοκρασιας) να τον τοποθετησω στο μηδεν και μετα ξαναπερνει...
Δεν εχω δοκιμασει ποτε την αντισταση μονο με ανεμηστηρα χρησιμοποιω την κουζινα.....
Ναι σβηνει και η λαμπα του φουρνου.

stefanoszis
29-07-09, 01:26
Phatt εχεις δικιο γινομαι πιο σαφεις:Απο την αρχη, ρυθμιζω την θερμοκρασια π.χ στους 200 μετα απο καμια ωρα περιπου κλινουν τα παντα για να ξαναπαρει μπροστα πρεπει τον διακοπτη(τησ θερμοκρασιας) να τον τοποθετησω στο μηδεν και μετα ξαναπερνει...
Δεν εχω δοκιμασει ποτε την αντισταση μονο με ανεμηστηρα χρησιμοποιω την κουζινα.....
Ναι σβηνει και η λαμπα του φουρνου.

ηλεκτρονικη ειναι η κουζινα σου?

ventouza6969
29-07-09, 01:35
τι εννοεις ηλεκτρονικη?

stefanoszis
29-07-09, 01:48
οταν γυρνας το θερμοστατη ακουγετε σαν να κλεινει επαφη?

ventouza6969
29-07-09, 01:55
στην αρχη μονο κανει ενα κλικ μικρο(δηλαδη απο τους 0 μεχρι 1 βαθμο κελσιου) και μετα δεν ακουω τιποτα (1 μεχρι 250 βαθμους)

stefanoszis
29-07-09, 02:03
αυτο που περιγραφεις αν το κανει οταν ο φουρνος ειναι κρυος ειναι οκ.
τωρα αναβεις τον αερα και πιασει τη θερμκρασια ο φουρνος σβηνει και η λαμπα μεσα στο φουρνο(του φωτισμου εννοω)?

ventouza6969
29-07-09, 02:05
η λαμπα μεσα στον φουρνο σβηνει και αυτη

stefanoszis
29-07-09, 02:09
δωσε μου το μοντελο του φουρνου. το γραφει σε ενα αυτοκολητο στο αριστερο η δεξιο προφιλ της ποστας. αρχιζει με Enr ...... FD.......

stefanoszis
29-07-09, 02:11
αν αφησεις το φουρνο να κρυωσει χωρις να πειραξεις το θερμοστατη ξαναπερνει μπρος μονος του?

ventouza6969
29-07-09, 02:20
Tο μοντελο ειναι SIEMENS HL58259EU.
Tο επιβεβαιωσα μεσω google...

ventouza6969
29-07-09, 02:23
αν αφησεις το φουρνο να κρυωσει χωρις να πειραξεις το θερμοστατη ξαναπερνει μπρος μονος του?


oxi δεν ξαναπερνει πρεπει πρωτα να μηδενιστη ο διακοπτης...

stefanoszis
29-07-09, 02:44
αν ανηξεις το πανω καπακι θα δεις 2 θερμικα ενα δεξια και ενα στο πισω μερος περιπου στο κεντρο και τα δυο βιδωμενα σε μια λαμαρινα ακριβως πανω απο το φουρνο. ενα απο αυτα ειναι ασφαλειας σε περιπτωση υπερθερμανσης. αυτο μαλλον εχει χαλασει. δεν θυμαμε ομως πιο απο τα δυο ειναι. το αλλο ειναι για τη λειτουργια του ανεμιστηρα ψυξης του φουρνου και συνδεετε μ αυτον.
για να σιγουρευτεις θα ζεστανεις το φουρνο και μολις σβησει θα γεφυρωσεις το θερμικο.

stefanoszis
29-07-09, 02:47
oxi δεν ξαναπερνει πρεπει πρωτα να μηδενιστη ο διακοπτης...
ρε φιλε μηπως κανεις κανενε λαθος χειρισμο? η κουζινα σου ειναι πυρολιτικη και ειναι λιγο πιο μπερδεμενη απο τις απλες.

ventouza6969
29-07-09, 03:01
για να σιγουρευτεις θα ζεστανεις το φουρνο και μολις σβησει θα γεφυρωσεις το θερμικο.

το θερμικο αυτο βρισκεται στο πανω μεροσ του φουρνου αφου εχω ανοιξει βεβαια το καπακι?

stefanoszis
29-07-09, 09:04
ναι πανω απο τη μονοση

ventouza6969
29-07-09, 13:00
κ εσυ εννοεις αν τορα σταματησει την επομενη φορα να γεφυρωσω το θερμικο...να δω αν λειτουργισει ε?
αν θα λειτουργισει τι σημαινει?
αν οχι παλι τι?

stefanoszis
29-07-09, 22:47
κ εσυ εννοεις αν τορα σταματησει την επομενη φορα να γεφυρωσω το θερμικο...να δω αν λειτουργισει ε?
αν θα λειτουργισει τι σημαινει?
αν οχι παλι τι?

οτι φταιει το θερμικο αν λειτουργισει αν οχι το ψαχνουμε αλλου