PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με εγκατασταση driver σε Vista



dj_mike
01-08-09, 16:49
Καλησπερα.
Πριν μερικες βδομαδες αγορασα μια γεννητρια συχνοτητων Rigol DG1022 προγραμματιζομενη αλλα μεσα δεν ειχε κανενα cd για να το κανω εγκατασταση στον υπολογιστη. Eτσι μπικα στο site της εταιριας και κατεβασα το driver του. Oταν ομως παω να κανω εγκατασταση συνεχως μου βγαζει "δεν ηταν δυνατη η επαληθευση του εκδοτη αυτου του προγραμματος οδηγησης απο τα windows" και απο κατω εχει μια επιλογη που λεει εγκατασταση παρολα αυτα οπου και παταω για να συνεχισω αλλα μου ξαναεμφανιζει το ιδιο παραθυρο της ασφαλειας των windows και συνεχως επαναλαμβανεται το ιδιο.Το πεδευω εδω και 3 ωρες χωρις κανενα αποτελεσμα. Υπαρχει καποιος τροπος να το εγκαταστησω χωρις προβληματα η καπως να κανω τα windows να μην βγαζουν αυτο το σφαλμα και να δεχτουν?Τα Windows einai Vista home premium 32bit στα οποια εχω το προβλημα. Σε XP ολα λειτουργουν κανονικα που εκανα δοκιμη.

dj_mike
11-08-09, 01:40
Βρικα οτι το συγκεκριμενο driver λειτουργει μονο σε windows 98 και xp. Οσο και να εψαξα δεν το βρικα για vista που εχω εγω...Υπαρχει μηπως καποιος αλλος τροπος ωστε καπως να το φορτωσω εστω και με πιο περιπλοκους τροπους η να κανω καμποια αλλαγη στα vista για να το παρει χωρις ομως να χρειαστει να τα σβησω?

pmaniasgr
21-08-09, 10:16
Βρικα οτι το συγκεκριμενο driver λειτουργει μονο σε windows 98 και xp. Οσο και να εψαξα δεν το βρικα για vista που εχω εγω...Υπαρχει μηπως καποιος αλλος τροπος ωστε καπως να το φορτωσω εστω και με πιο περιπλοκους τροπους η να κανω καμποια αλλαγη στα vista για να το παρει χωρις ομως να χρειαστει να τα σβησω?


Ακολούθησε βήμα βήμα τα παρακάτω.

1.υποθέτουμε οτι το αρχείο εγκατάστασης είναι αυτό που έχω μαρκάρει με κίτρινο και κάνε δεξί κλικ πάνω του.
2.πας στην τελευταία επιλογή και επιλέγεις ιδιότητες
3.πας στο Tab Συμβατότητα
4.τσεκάρεις την επιλογή Εκτελεση προγρλαμματος σε λειτουργεία συμβατότητας για --> windows XP (service pack 2)
5.τσεκάρεις το εκτέλεση προγράμματος με δικαίωμα διαχειρηστή
6.επιλέγεις εφαρμογή
7.επιλέγεις ΟΚ

99% να δουλέψει :w00t:

10337

10338

dj_mike
21-08-09, 10:42
ευχαριστω για την βοηθεια.
εκανα βημα βημα ολα οσα μου ειπες αλλα φτανω ξανα στι ιδιο σημειο. μου βγαζει την ιδια προειδοποιηση των windows παταω να συνεχισει αλλα τπτ κολλαει εκει και ξανα το ιδιο μηνυμα. δεν προχοραει με τπτ παρακατω...

http://img17.imageshack.us/img17/9421/73394400.jpg

pmaniasgr
21-08-09, 10:52
ευχαριστω για την βοηθεια.
εκανα βημα βημα ολα οσα μου ειπες αλλα φτανω ξανα στι ιδιο σημειο. μου βγαζει την ιδια προειδοποιηση των windows παταω να συνεχισει αλλα τπτ κολλαει εκει και ξανα το ιδιο μηνυμα. δεν προχοραει με τπτ παρακατω...


κάνε την ίδια διαδικασία σε όλα τα εκτελέσιμα αρχεία του φακέλου

(όταν τρέχεις το πρόγραμμα κάνει πρώτα αποσυμπίεση και μέτά εγκατάσταση? )

dj_mike
21-08-09, 10:57
το προγραμμα δεν ειναι συμπιεσμενο zip ειναι κανονικο εκτελεσιμο. ολο και ολο ενα εκτελεσιμο ειναι δεν εχει τπτ αλλο ωστε να κανω κατι μεσα σε φακελους του.
Παρ' ολα αυτα οταν ξεκιναει η εγκατασταση σε καποιο σημειο μου γραφει extracting files. παραπανω εχω βαλει και φοτο μεχρι εκει που φτανω και κολλαει.
Στην επιφανεια εργασιας αριστερα φαινεται και το εκτελεσιμο (DGX000 series Ultra wave)

stom
21-08-09, 11:08
Οι drivers σπανιως δουλευουν σε compatibility mode
Η λυση ειναι απλη.
Βαλε xp. (ουτως η αλλως τα vista μας εχουν τελειωσει...)

pmaniasgr
21-08-09, 11:20
κατέβασα το πρόγραμμα και έκανα εγκατάσταση κανονικά.

Στο μηνυμα που σου έμφανίζει πατάς --->εγκατάσταση παρολα αυτά

dj_mike
21-08-09, 11:39
ετσι κανω και γω παταω συνεχεια παρολα αυτα αλλα μου ξαναεμφανιζει το ιδιο μηνυμα ξανα και ξανα. μετα παταω το χ απο πανω για να το κλεισω λεει οτι το προγραμμα δεν εγκατασταθικε σωστα. ομως το προγραμμα υπαρχει στην επιφανεια εργασιας. το ανοιγω κανονικα οπως το ανοιξες και συ στην φωτογραφια.μετα οταν παω να συνδεσω με usb την γεννητρια και πατησω συνδεση μου βγαζει σφαλμα οτι λειπουν αρχεια και δεν μπορει να αναγνωρισει την συσκευη.πραγμα το οποιο δεν παθαινω με τα xp εκει αμεσως συνδεεται

pmaniasgr
21-08-09, 12:04
ετσι κανω και γω παταω συνεχεια παρολα αυτα αλλα μου ξαναεμφανιζει το ιδιο μηνυμα ξανα και ξανα. μετα παταω το χ απο πανω για να το κλεισω λεει οτι το προγραμμα δεν εγκατασταθικε σωστα. ομως το προγραμμα υπαρχει στην επιφανεια εργασιας. το ανοιγω κανονικα οπως το ανοιξες και συ στην φωτογραφια.μετα οταν παω να συνδεσω με usb την γεννητρια και πατησω συνδεση μου βγαζει σφαλμα οτι λειπουν αρχεια και δεν μπορει να αναγνωρισει την συσκευη.πραγμα το οποιο δεν παθαινω με τα xp εκει αμεσως συνδεεται


:confused1: :confused1: :cursing::cursing:

αν δεν έχεις κανει καποια άλλη εγκατάσταση κάνε επαναφορά του συστηματος σου σε ημερομηνία πρίν τη πρώτη προσπάθεια εγκατάστασης του προγράμματος και μετά προσπάθησε πάλι. Αφου δουλεψε σε μένα δεν υπάρχει περιπτωση να μην σου δουλεψει. Κατι δεν έγινε σωστά τη πρώτη φορα και έχει φάει κολλημα. α και κάτι άλλο , στο site της εταιρίας έχει και ένα αλλο αρχείο μόνο με τους usb drivers δοκίμασε και αυτό

her
21-08-09, 12:08
Οι drivers σπανιως δουλευουν σε compatibility mode


+1000


Αν δεν έχεις το SP1 δοκίμασε να το εγκαταστήσεις γιατί με αυτό είναι συμβατό σε περισσότερες συσκευές από ότι ήταν χωρίς το sp1

dj_mike
21-08-09, 12:10
και με το αλλο προγραμμα που εχει η εταιρια τα ιδια ακριβως κανει.. θα κανω επαναφορα συστηματος και θα προσπαθησω ξανα.