PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι κλάσεις των ενισχυτών ήχου



Automation
02-08-09, 17:30
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω τι ακριβός είναι οι κλάση των ενισχυτών και πως μπορώ να καταλάβω τι κλάση είναι ο ενισχυτής μου.

KOKAR
02-08-09, 20:08
διάβασε εδώ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_amplifier

Automation
03-08-09, 18:40
ευχαριστώ kokar.
πως θα βρώ όμως τι κλαση ειναι ο ενυσχιτής μου; τα datasheet δεν λενε τιποτα. έχει κανεις ειδεα;:confused1:

KOKAR
03-08-09, 19:35
μόνο από το θεωρητικό διάγραμμα, φυσικά αν το έχεις.

Automation
05-08-09, 11:59
απο τα datasheet του προενισχυτή εχω κατι διαγράμματα αλλα απο τον τελικό δεν εχω τίποτα. τι διαγραμμα να ψαξω; με τι συνιστώσες;

sakis
06-08-09, 14:53
αν ειναι ενισχυτης παραγωγης κατα 99.9% ειναι ταξη ΑΒ
μπορεις να μετρησεις την πτωση τασεως στις αντιστασεις εκπομπων στα τρανσιστορ εξοδου και απο εκει να υπολογισεις το ρευμα ηρεμιας

τα κυκλωματα που εχουν ρευμα ηρεμιας μεχρι 100 μα ειναι ταξη ΑΒ

φυσικα μπορεις απλα να μας πεις τι ενισχυτης ειναι και θα μαθεις ακριβως την σχολικη του ταξη

Automation
06-08-09, 17:51
Επειδή δεν έχω και καλές σχέσεις ακόμη με τα ρεύματα ηρεμίας και ταραχής θα με εξυπηρετούσε πολύ αν μου έλεγες.
απο δω το βρήκα,
ειναι τελικός ενισχυτής με ολοκληρωμένο STK4241ΙΙ και προενισχυτή με TCA5550

sakis
07-08-09, 12:28
ΤΠΚ ....ολοι οι ενισχυτες με stk ΓΤΠ η ΤΠΚ δουλευουν σε ταξη ΑΒ και με το λιγοτερο δυνατον ρευμα ηρεμιας για να αποφυγουν το θερμικο στρες και τις μεγαλες αναγκες σε ψυξη

αυτο σημαινει οτι κερδιζουν ενα αλφα ποσοστο ασφαλειας αλλα σε βαρος της καλης ποιοτητας ηχου

η ποιοτητα αυτων των stk ειναι μαλλον μετρια ενω σε συγκριση με ενα σωστα στημενο τρανσιστορικο μηχανημα τα stk ειναι ΓΤΠ η ΤΠΚ

sakoulis

Automation
07-08-09, 18:15
:thumbup:
οκ τα καταλαβα (με εξέρεση τα ΤΠΚ και ΓΤΠ).
ομως η ποιοτητα ηχου που προσφέρει δεν ειναι κακή, ειναι αρκετα ικανοποιητική.
ευχαριστώ πολύ!!

sakis
07-08-09, 20:18
ΤΠΚ = ΤΟΝ *ΟΥΤΣΟ ΚΛΑΙΓΑΝΕ
ΓΤΠ = ΓΙΑ ΤΟΝ *ΟΥΤΣΟ

betacord85
09-08-09, 13:44
χα χα χα!!!!παναγια μου τι αλλο θα ακουσω θα σου ανοιξω σαμπανια!!!αγαπητε φιλε automation τι μουσικη ακους απτο ενισχυτη σου?τι ηχεια εχεις?τωρα σου μαυλωσε να ασχωλιθεις τι φοραει στην εξοδω ο ενισχητης σου?συνηθως οι πιτσιρικαδες που θελου νταπα ντουπα και δεν τους ενδιαφερει η ποιοτητα ουτε βεβαια και η τιμη αγοραζουν με στκ.....σωστος σακη?

Automation
12-08-09, 18:55
πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη σειρά που πρέπει να ασχοληθώ με την κατασκευή κάποιου κυκλώματος ήχου αγαπητές betacord; κάποιος που δεν τα κατέχει είναι χαζό να δοκιμάζει, να ρωτά για να μάθει; και τι σχέση έχει η μουσική που προτιμώ να ακούω με το οτι θέλω να μάθω κάποια πράγματα; Έχεις να μου προτείνεις κάποιο αλλο κύκλωμα που θεωρείς αποδοτικότερο χωρίς το stk για έναν αρχάριο σα και μένα αγαπητέ παππού betacord (αφού υποθέτεις ότι είμαι πιτσιρικάς);

sakis
12-08-09, 19:33
define αποδοτικοτερο

KOKAR
20-08-09, 18:08
πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη σειρά που πρέπει να ασχοληθώ με την κατασκευή κάποιου κυκλώματος ήχου αγαπητές betacord; κάποιος που δεν τα κατέχει είναι χαζό να δοκιμάζει, να ρωτά για να μάθει; και τι σχέση έχει η μουσική που προτιμώ να ακούω με το οτι θέλω να μάθω κάποια πράγματα; Έχεις να μου προτείνεις κάποιο αλλο κύκλωμα που θεωρείς αποδοτικότερο χωρίς το stk για έναν αρχάριο σα και μένα αγαπητέ παππού betacord (αφού υποθέτεις ότι είμαι πιτσιρικάς);

η μουσική που ακούς και απολαμβάνεις είναι άμεσα συνδεδεμένη
με τον ενισχυτή που θα την ακούς...
π.χ αν ακούς PUNK - Metal και θέλεις να φτιάξεις ένα ενισχυτή SE
με λάμπες τότε έχεις χάσει το παιχνίδι

υ.γ
η παρέμβαση μου είναι μόνο για την φράση που έχω βάλει σε bold

jim.ni
21-08-09, 04:13
π.χ αν ακούς PUNK - Metal και θέλεις να φτιάξεις ένα ενισχυτή SE
με λάμπες τότε έχεις χάσει το παιχνίδιαυτό είναι λάθος, το είχα πει και σε άλλο θέμα, είχα θέσει και ερώτημα αλλά
δεν απάντησε κανείς!

τέρμα κάτω:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46022&highlight=%EB%E1%EC%F0%E1%F4%EF&page=3

τέρμα κάτω:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46022&highlight=%EB%E1%EC%F0%E1%F4%EF&page=4

KOKAR
21-08-09, 10:34
δεν νομίζω οτι με τα KW που παίζουνε σε συναυλίες "βγαίνουν" από
λαμπατους......

jim.ni
22-08-09, 02:24
άσχετο αυτό για πολλούς λόγους

1) με μικρόφωνα παίρνουν τον ήχο μπροστά από λαμπατους και τον οδηγούν στα PA όταν θέλουν KW
2) για μικροτερα live χρησιμοποιούν λαμπατους 100W κτλ αλλά οχι τάξης Α,
ΑΒ είναι συνήθως ή Β
3) τι σχέση έχουν τα live με αυτό που είπες? δηλ αυτοί έπαιζαν με λαμπατους
metal και έγραφαν στο studio αναλογικά, και εγώ πήρα τον δίσκο (βινύλιο)
και αν τον ακούσω με λαμπατο στο σπίτι τότε έχω χάσει το παιχνίδι ??
δεεεεεν νομίζω :wiink:

KOKAR
22-08-09, 11:22
οι απόψεις διίστανται.....

jim.ni
23-08-09, 03:35
άκου τι λέει και δες τι κρατάει στα χέρια του μετά το 3,30

YouTube - Kerry King's Signature Marshall 2203KK Amp

triantag
24-08-09, 02:12
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_amplifier

αγγλικα:wiink::wiink: