PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ (split audio-video)



tasa
04-08-09, 03:17
Παιδιά σας παρακαλώ μήπως ξέρει κάποιος να μου πει, πως θα παίξει αρχείο βίντεο, χωρίς να έχει ήχο. Θέλω να βγάλω τον ήχο του. Πως θα το κάνω. ευχαριστώ.

plouf
04-08-09, 09:55
πως θα παιξει ποιος ?

πρπ νομιζω πως το VirtualDub σου κάνει... (google it and found it )

aeonios
04-08-09, 10:42
Παιδιά σας παρακαλώ μήπως ξέρει κάποιος να μου πει, πως θα παίξει αρχείο βίντεο, χωρίς να έχει ήχο. Θέλω να βγάλω τον ήχο του. Πως θα το κάνω. ευχαριστώ.
Ισως κάτι συμβαίνει με τον τρόπο της σύνταξης της ερώτησης σου γιατί ούτε και εγώ είμαι σίγουρος για το τι εννοείς 100%. Επίσης θα ήταν καλό όταν βάζουμε ένα τίτλο στο θέμα μας αυτός να αντιστοιχεί με το περιεχόμενο γιατί ένας τίτλος με κεφαλαία τόσο γενικός δίνει περίεργες εντυπώσεις.

Πιστεύω να σε κάλυψε ο προλαλήσας αν και προσωπικά θα το έκανα με το Adobe premiere.

tasa
04-08-09, 12:38
συμφωνώ για την λάθος τοποθέτηση του μηνύματος. Αλλά έλεος. Τι δεν είναι σαφές? Παίζει ένα βίντεο με εικόνα και ήχο. Θα ήθελα να παίζει χωρίς τον ήχο του και να παίζει μόνο την εικόνα. Να αφαιρεθεί ο ήχος του. Πραγματικά λυπάμαι, γιατί νομίζω ότι κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε, γιατί ειναι ελληνικά και με σωστή έκφραση.

aeonios
04-08-09, 12:57
συμφωνώ για την λάθος τοποθέτηση του μηνύματος. Αλλά έλεος. Τι δεν είναι σαφές? Παίζει ένα βίντεο με εικόνα και ήχο. Θα ήθελα να παίζει χωρίς τον ήχο του και να παίζει μόνο την εικόνα. Να αφαιρεθεί ο ήχος του. Πραγματικά λυπάμαι, γιατί νομίζω ότι κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε, γιατί ειναι ελληνικά και με σωστή έκφραση.

Εξακολουθώ να επιμένω πως η διατύπωση της ερώτησης είναι ΛΑΘΟΣ έχοντας υπόψη την έννοια της ΣΑΦΗΝΕΙΑΣ και της ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ στο λόγο.Το ότι είναι Ελληνικά δεν σημαίνει πως οι άλλοι καταλαβαίνουν αυτό που εμείς εννοούμε.

Και για του λόγου το αληθές μια λύση στην παραπάνω διατύπωση της ερώτησής σου είναι το να κλείσουμε τον ήχο των windows από κάτω δεξιά στο εικονίδιο της έντασης. Και έτσι ο ήχος αφαιρείται από την έξοδο των ηχείων καθώς "παίζει ένα video με εικόνα και ήχο". Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο...ή μήπως είναι;

Προφανώς μια διαφορετική και κατά τη γνώμη μου πιο σωστή έκφραση θα ήταν: "Πως μπορώ να αφαιρέσω από ένα αρχείο avi/mpeg/<ότι format θέλουμε> τον ήχο και να αφήσουμε το video;"

Πραγματικά λυπάμαι από την απάντηση αυτή γιατί δεν ήθελα ούτε να σε προσβάλω, ούτε να σε μαλώσω αλλά μόνο να σε κάνω να σκεφτείς "Μήπως κάνω κάπου λάθος στη διατύπωση;" Επίσης άλλο το να κάνω πως δεν καταλαβαίνω και άλλο να καταβάλω προσπάθεια για να καταλάβω τι εννοείς.

dalai
04-08-09, 13:30
αν δουλευεις με windows τοτε μπορεις να το κανεις ακομη και με το windows movie maker που ειναι προεγκατεστιμενο.
Αναλογως φυσικα το format του video που φυσικα δεν μας εχεις αποκαλυψει

T-1000
04-08-09, 13:55
Μια λυση ειναι του dalai.

Αλλη μια ειναι (αν εχεις windows) να κατεβασεις το Xilisoft Video Converter Ultimate. Μετά την εγκατάσταση κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις βίντεο, σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου, και τέλος για να μην κάνεις convert τον ήχο, επιλέγεις disable audio-->True. Πατάς το κουμπί Convert και έτοιμος. Δες φωτο--->

tasa
04-08-09, 15:51
Παιδιά σας παρακαλώ μήπως ξέρει κάποιος να μου πει, πως θα παίξει αρχείο βίντεο, χωρίς να έχει ήχο. Θέλω να βγάλω τον ήχο του. Πως θα το κάνω. ευχαριστώ.
Η διατύπωση και η σύνταξη κύριε είναι σαφέστατη. Τώρα αν σου αρέσει να κανεις τον ξύπνιο, μιλώντας για ασάφειες και ασυνταξία, δικό σου το πρόβλημα.

Εγώ έχω δει σε αυτό το site ασάφειες που δεν καταλαβαίνει κανένας τίποτα.
Μήπως θέλεις να κάνουμε μάθημα συντακτικού ώστε να γράφουμε καλές εκθέσεις? Παιδαγωγικό χαρακτήρα έχει το site σου?

Ασε λοιπόν τις εξυπνάδες σε μένα, γιατί ξέρω και γιατί τις κάνεις.
Να χαίρεσαι το site σου και άντε γεια, δεν θα ξαναμπω και σε παρακαλώ να διαγράψεις και το προφιλ μου και τα μηνυματά μου.

Πιστεύω να έγινα αντιληπτή.

Πέτροs
04-08-09, 16:01
Δέ μπορεί! θά ναί ανάδρομοs ο Ερμήs!

Capacitor
04-08-09, 20:34
Αφου ξερεις γιατι κανει εξυπναδες το αφεντικο βρε κοπελια,πες μας και μας .


Τα εχουμε δει ολα σε αυτο το forum τι αλλο μενει?

lastid
04-08-09, 21:26
Τάσα, θα συμφωνήσω με τους άλλους ότι η ερώτησή σου δεν είναι σαφής γιατί εσύ μπορεί να θέλεις:

1. Να παίξεις ένα αρχείο χωρίς τον ήχο του (οπότε κλείνεις το μεγαφωνάκι ή το κάνεις με χίλιους δυο άλλους τρόπους)
2. Να δημιουργήσεις ένα αντίγραφο του αρχείου, με την εικόνα μόνο και χωρίς τον ήχο (οπότε ψάχνεις για πρόγραμμα).

Επειδή μάλλον θέλεις το δεύτερο, ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα ότι η φράση σου "πώς θα παίξει" ήταν ανακριβής και όσοι μίλησαν ως τώρα μόνο να βοηθήσουν ήθελαν, χωρίς να έχουν διάθεση να είναι ειρωνικοί ή υπερβολικοί. Οι καλοί τρόποι όταν ζητάμε βοήθεια, δεν βλάπτουν. Γιατί θα ρωτήσεις μία και τέλος. Την δεύτερη θα σου γυρίσουν την πλάτη και θα μείνεις να αναρωτιέσαι γιατί είναι τόσο ανάγωγοι.

Για να μην το κουράσουμε περισσότερο, προγράμματα που αναφέρθηκαν παραπάνω όπως το virtualdub ή το Movie Maker το κάνουν αυτό, όμως πρέπει να ξέρεις (ή να ξέρουμε) περισσότερα για τη μορφή του αρχείου, μια και δεν υπάρχει μία λύση για όλα τα αρχεία.

gRooV
04-08-09, 23:17
Το θέμα κλειδώνεται, ίσως μπορείς να πάρεις περισσότερη βοήθεια από άλλα φόρουμ με θεματολογία γύρω από τους υπολογιστές.