PDA

Επιστροφή στο Forum : NTFS σε FAT32



Phatt
05-08-09, 15:02
Εχω εδω κατι για τους κομπιουτερακηδες του forum...

Υπαρχει ενας εξωτερικος σκληρος δισκος 300GB περιπου που ειναι σε συστημα αρχειων NTFS και ειναι φουλ γεματος.
Θελω να τον αλλαξω σε FAT32 γιατι αγορασα ενα ραδιο-cd για το αυτοκινητο που βλεπει μονο FAT32 συστηματα.
Ο σκοπος ειναι να γινει FAT32, να γεμισει μουσικη και κατοπιν να γινονται σπανια εγγραφες-διαγραφες.

Κατ'αρχας δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να γινει FAT32 ενας δισκος με τοσο μεγαλη χωρητικοτητα.Οσον αφορα το μεγεθος 4GB/αρχειο κλπ δε μας απασχολει αφου μονο mp3 θα εχει μεσα.Φανταζομαι οτι πιθανον να χρειαστει να κανω backup και να φορμαρω τον δισκο για να δουλεψει σωστα.
Εαν τα καταφερω να γινει, υπαρχει πιθανοτητα να συνεχισει να μην τον βλεπει το ραδιο-cd επειδη ειναι κανονικος δισκος και οχι flash drive;

Ειμαι ανοιχτος σε ολες τις σκεψεις και προτασεις...

aeonios
05-08-09, 15:28
Προτείνω το PartitionMagic !

http://www.powerquest.com/partitionmagic/ (http://www.powerquest.com/partitionmagic/)

Aν ήθελες το αντίθετο θα μπορούσε να γίνει από εργαλεία των windows αλλά.....

Τα windows xp τουλάχιστον έχουν όριο στο φορμάρισμα partitions μέχρι τα 32 GB αλλά μπορούν να δουν και μεγαλύτερα partitions που έχουν δημιουργηθεί με άλλο τρόπο.

aeonios
05-08-09, 15:46
Μερικές σκέψεις ακόμα για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης όσο αφορά τη συμβατότητα του δίσκου με το ραδιο cd..

1) Ο δίσκος απαιτεί εξωτερική τροφοδοσία ή παίρνει ρεύμα από το usb? Αν ισχύει το δεύτερο οι ενεργειακές απαιτήσεις του δίσκου είναι στα πλαίσια των δυνατοτήτων του radiocd;

2) To manual του radio cd λέει πως είναι συμβατό και έχει υποδοχή για usb disks ή για USB Mass Storage devices;

aloyphs
05-08-09, 17:28
2) To manual του radio cd λέει πως είναι συμβατό και έχει υποδοχή για usb disks ή για USB Mass Storage devices;

???????????????
Ποια η διάφορα ανάμεσα στα αυτά USB μπορείς να μας εξηγήσεις

Phatt
05-08-09, 18:04
Ο δισκος ειναι ο κλασικος WD Passport με τροφοδοσια απο το usb.Η αληθεια ειναι οτι δεν κοιταξα εαν γραφει καπου οτιδηποτε για τροφοδοσιες κλπ.

Η διαφορα που λεει ο aeonios ειναι η εξης.Οι USB δισκοι ειναι ολοι οι μαγνητικοι δισκοι, ανεξαρτητων εξωτερικων διαστασεων και οι mass storage devices ειναι οι συσκευες flash drive.Λογικο ειναι οι τυπου δισκου να εχουν μεγαλυτερη καταναλωση, αφου κανουν και μηχανικες κινησεις, εχουν 2 μοτερ μεσα, κλπ...Θα δω παλι σε καποια φαση τις οδηγιες αλλα δε νομιζω να λεει κατι για τροφοδοσια...Οσον αφορα το partition magic η επιλογη για μετατροπη απο NTFS σε FAT32 ειναι κατι πολυπλοκο η θα το βρω γρηγορα;

Να'στε καλα παιδια...:wiink:

aeonios
05-08-09, 18:05
???????????????
Ποια η διάφορα ανάμεσα στα αυτά USB μπορείς να μας εξηγήσεις

Βεβαίως φίλε μου....

H έννοια του usb mass storage device περιλαμβάνει τον τρόπο επικοινωνίας με συσκευές όπως :


Εξωτερικοί σκληροί δίσκοι
Εξωτερικές ανάγνωσης/εγγραφής μονάδες οπτικών μέσων όπως CD/DVD
Eξωτερικές συσκευές τύπου Flash μνήμης
Ψηφιακές κάμερες
Μετατροπείς από συσκευές flash μνήμης σε βύσματα τύπου USB
Φορητές συσκευές αναπαραγωγής video / ήχου
Card readers
Φορητές παιχνιδομηχανές (Nokia N-GAGE/Sony PSP)
Υπολογιστές χειρός

Αν λέει κάτι τέτοιο το manual τότε είναι πιθανότερο να είναι συμβατό με μια συσκευή από αυτές.
Επίσης η κατηγορία usb disc περιλαμβάνει τις συσκευές εξωτερικών σκληρών δίσκων που μπορούν να συνδεθούν μέσω του usb bus στο radio cd(αλλά δεν αναφέρομαι φυσικά σεsolid state drives ή usb flash memories που έχουν μικρές ενεργειακές απαιτήσεις).

Αν λέει το manual μόνο για συμβατότητα με usb flash memory από την άλλη ίσως υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας με τους εξωτερικούς δίσκους.

Το θέμα είναι τι λέει το manual και ο κατασκευαστής του ράδιο cd.
Αν δεν λέει ξεκάθαρα θα πρέπει να επικοινωνήσεις κατά τη γνώμη μου με τον κατασκευαστή (πιθανόν και μέσω email) και να ζητήσεις λεπτομέρειες πριν δοκιμάσεις να πειραματιστείς.

aeonios
05-08-09, 18:16
Με πρόλαβες φίλε Phatt!

Ξέχασα να σου πω πως υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα στη μετατροπή αν είναι 100% γεμάτος ο δίσκος σου δηλαδή να μην μπορεί να γίνει η διαδικασία από το partition magic τουλάχιστον από όσο θυμάμαι σε παλιότερη έκδοση. Αν θες δοκίμασε και μας λες γιατί δεν το έχω στην τελευταία του έκδοση.
Η διαδικασία είναι εύκολη. Mπορείς να δεις εδώ ένα γρήγορο μάθημα του προγράμματος :


http://www.youtube.com/watch?v=paEMf2IYW5Y

gsmaster
05-08-09, 18:22
Ότι και να κάνεις, πρώτα κάνε ένα backup απο τα τραγούδια που έχει μέσα ο δίσκος στον δίσκο του υπολογιστή η σε άλλο δίσκο.

Εγώ θα έκανα το εξής:
- Ότι έχει μέσα ο δίσκος τα αποθηκεύω σε άλλο δίσκο ή στο δίσκο του υπολογιστή
- Format σε Fat32. Πας "Ο υπολογιστής μου" και κάνεις δεξί κλίκ στο δίσκο που θες να κάνεις φορματ και επιλέγεις τις ρυθμίσεις που θες.
- Ξαναγράφεις τα αρχεία σου στο δίσκο κανονικά και είσαι έτοιμος.

Υπάρχει και άλλος τρόπος να κάνεις φορματ:
Εναρξη / πινακας ελέγχου / administrative tools / Computer management / Storage / Disk Management (συγνώμη για τα αγγλικά αλλά έχω αγγλικά ΧΡ και δεν θυμάμαι πως ακριβώς τα λέει στα Ελληνικά).

Με το partition magic εγώ την πάτησα μια φορά και απο τότε το έχω πάρει απο φόβο. Ισως να σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις απο NTFS σε FAT χωρίς να μεταφέρεις τα αρχεία αλλά δεν θα το δοκίμαζα.

lastid
05-08-09, 18:58
Το Partition Magic (όπως και όλα τα συναφή προγράμματα) λέει ότι μπορεί να εμφανιστούν λάθη στο conversion αν έχεις χρησιμοποιήσει καλούδια του NTFS όπως: encryption, compression, multiple streams,not saved data,κλπ. Το πιθανότερο είναι να μην έχεις πρόβλημα, όμως αν θέλεις να είσαι σίγουρος κάνε απλό copy από έναν σκληρό σε άλλον.
Όσον αφορά τη USB, μπορεί και να έχεις πρόβλημα με το ρεύμα της.

electrifier
05-08-09, 22:23
Ανεξάρτητα από όλα τα παραπάνω, ανεξάρτητα κι από το πώς θα μετατρέψεις το σύστημα αρχείων του δίσκου σε FAT32, να κανονίσεις να έχεις ένα backup των δεδομένων σου. Διότι κουτσουκέλα σε FAT32 = τρέχα γύρευε, αντίθετα με την αξιοπιστία κι εύκολη επιδιόρθωση του NTFS.

jim.ni
06-08-09, 03:12
Το Partition Magic είναι εγγύηση χρόνια τώρα...
(για linux υπάρχει και το GPARTED http://gparted.sourceforge.net/screenshots.php)


επίσης η κουτσουκέλα σε FAT32 είναι εύκολη υπόθεση με προγράμματα
σαν το easy recovery pro.

Phatt
06-08-09, 06:52
Λοιπον εχουμε τα νεα στοιχεια.Το manual δεν αναφερει τιποτε περι συσκευων, λεει μονο οτι υποστηριζει εως και usb2.0 και οτι δινει 500mA ρευμα στην θυρα του.Εκτιμω οτι το ρευμα ειναι αρκετο για την δουλεια που το θελω.Τα υπολοιπα θα φανουν κατα τις δοκιμες...

electrifier
06-08-09, 15:10
@Phatt: ναι, το ρεύμα είναι αρκετό για τον Passport.


επίσης η κουτσουκέλα σε FAT32 είναι εύκολη υπόθεση με προγράμματα σαν το easy recovery pro.
define κουτσουκέλα (δηλαδή: αναλόγως την περίπτωση)
Επειδή βαριέμαι να τα ξαναγράφω...
http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=96493&st=0#entry351662

Phatt
06-08-09, 15:34
OK εκλεισε και το θεμα με το ρευμα.Θεωρω δεδομενο να κανω backup πριν αρχισω το οποιοδηποτε μαστορεμα με τον δισκο, καθως επισης και να την κανω την δουλεια παραλληλα με format, ετσι για να ξανανιωσουν λιγο και τα μεσα του.Στην αναμονη για τα αποτελεσματα αυριο-μεθαυριο...

aeonios
06-08-09, 16:05
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο στο techteam!!

Συμφωνώ απολύτως για το ότι η κουτσουκέλα είναι εύκολη υπόθεση σε FAT32 αλλά και ίσως πιο συχνή.... τα καλά του ntfs μιλώντας φιλοσοφικά είναι:

1) Το ntfs είναι transactional σύστημα αρχείων αντίθετα με το fat32. Αν κάτι γραφτεί στο δίσκο (ατομική πράξη όπως λέγεται) αυτό γράφεται 100%. Το ntfs εγγυάται την εγγραφή των δεδομένων (όχι φυσικά το τι θα γίνει από κει και πέρα!). Αντίθετα στο fat32 αν διακοπεί η δραστηριότητα εγγραφής στο δίσκο μπορεί να έχουμε lost clusters γιατί η διεργασία αυτή δεν είναι ατομική πράξη ή transactional. Αν για κάποιο ρόλο το ntfs δεν ολοκληρώσει ένα transaction το κάνει rollback δηλαδή μεταφέρει το δίσκο στην προηγούμενη κατάσταση.

2) Yπάρχει η δυνατότητα για αυτόματο Dynamic Bad Cluster Remapping πράγμα που γίνεται χειροκίνητα και στο fat32 με το checkdisk οπου κάθε κατεστραμένο τμήμα καταγράφεται και δεν χρησιμοποιείται από το λ.σ.

3) Εχω security σε επίπεδο χρήστη ή ομάδα χρηστών , quotas, συμπιέσεις, encrypted file system και ίσως άλλα που δεν θυμάμαι, με λίγα λόγια πράγματα που δεν παίζουν σε fat32.

4) Μπορεί να είναι πιο γρήγορο από το fat32 αν δεν ενεργοποιούμε τα όσα γράφω στο (3) και βάλουμε 4Κ cluster size

Γενικά θα το πρότεινα σε όποιο έχει ανάγκη για επαγγελματική χρήση του Η/Υ του, έχει ανάγκη να κρύβει δεδομένα από άλλους χρήστες, τρέχει εφαρμογές που απαιτούν αρχεία πάνω από 4 GB σε μέγεθος. Αλλιώς FAT32 δαγκωτό!

electrifier
06-08-09, 16:45
Αλλιώς FAT32 δαγκωτό!
Βρε συ aeonios, αν είναι δυνατόν...

Το FAT32 προτείνεται (αναγκαστικά) μόνο για περιπτώσεις όπως του Phatt και για όσους χρησιμοποιούν dual boot Linux/Windows (εκτός αν έχει γίνει stable το layer πλήρης πρόσβασης σε NTFS, δεν ξέρω, δεν τα παρακολουθώ πολύ).

Στο άρθρο λέει: "...άλλο πράγμα είναι το recovery για διαγραμμένα αρχεία και άλλο το recovery για βλαμμένες καταχωρήσεις "ζώντων" αρχείων, μη βγει κανείς και πει πως το θέμα λύνεται με το τάδε recovery πρόγραμμα γιατί δεν έχει σχέση ειδικά στο FAT32.
Συνεπώς, πριν ξαναπείτε "χρησιμοποιώ το τάδε πρόγραμμα" προσπαθείστε να καταλάβατε πως μιλάμε για μια τελείως διαφορετική περίπτωση, δηλαδή τη δυνατότητα επιδιόρθωσης του συστήματος αρχείων, που στο FAT32 απλά δεν υφίσταται.
Ειδικά όταν πρόκειται για μαγνητικούς σκληρούς δίσκους που χρησιμοποιούν USB controllers, το FAT32 είναι ακόμα πιο επισφαλές.

Μια πιθανότητα είναι να συμβεί το κακό, όποιος θέλει ας με ακούσει, δεν υποχρεώνω κανέναν. :001_tongue:

Περισσότερα http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm

Triton
06-08-09, 17:15
Το κάθε file system έχει τα "καλά και τα κακά του".Δυστυχώς το τέλειο δεν υπάρχει πουθενά.
Εγώ έχω στο / ext2 και στο /home ext3 .
@ electrifier το ntfs-3g πλέον είναι σταθερότατο και όχι σε beta.
Εγώ θα έκανα ότι και ο gsmaster και αν φορμάριζα δίσκο για να φιλοξενήσει mp3, FAT32 θα τον έκανα.
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο electrifier.

aeonios
06-08-09, 17:53
Βρε συ aeonios, αν είναι δυνατόν...

Το FAT32 προτείνεται (αναγκαστικά) μόνο για περιπτώσεις όπως του Phatt και για όσους χρησιμοποιούν dual boot Linux/Windows (εκτός αν έχει γίνει stable το layer πλήρης πρόσβασης σε NTFS, δεν ξέρω, δεν τα παρακολουθώ πολύ).



Aνδρέα γιατί σε πείραξε το δαγκωτό;To πήρες 100% μάλλον τοις μετρητοίς.

Αστείο είναι σαν έκφραση ή τουλάχιστον έτσι το χρησιμοποίησα βρε φίλε για να κάνω χιούμορ για αυτούς που το χρησιμοποιούν και δεν εννοούν να "προχωρήσουν" αλλά συνεχίζουν να έχουν προβλήματα (σε corporate/business περιβάλλον):001_rolleyes: Κάτι σαν τους χωρικούς στο χωριό του μαυρογιαλούρου. Aπο την άλλη κανείς δεν μπορεί να αναγκάσει τον άλλο να αλλάξει. Οτι θέλει ο καθένας. Θα έγραφα όμως τόσα για να επαινέσω το σπίτι μου και μετά θα το έβαφα μαύρο; Δηλαδή θα έγραφα τόσο για το ntfs για να προτείνω....το fat32?

Aυτό που θέλω να τονίσω είναι πως το ntfs ΔΕΝ είναι πανάκεια σε καμιά περίπτωση απλά εχει πιο εξελιγμένα χαρακτηριστικά σε σχέση με το fat32 και γιαυτό προτείνεται.

lastid
06-08-09, 18:08
Στο συγκεκριμένο θέμα, παρόλο που μαθαίνουμε ή ξαναθυμόμαστε άκρως ενδιαφέρουσες πληροφορίες, η αντιδικία άδικα επεκτείνεται μιας και ο Παναγιώτης έχει ξεκαθαρίσει ότι το cd του (όπως και όλα όσα έχω συναντήσει) διαβάζει μόνο FAT.

Phatt
06-08-09, 18:33
Δημητρη ξερεις τι;Νομιζω οτι απλα δεν υπαρχει αντιδικια.

Η λογικη λεει οτι εαν αγορασεις εναν δισκο και ειναι NTFS, το αφηνεις ετσι εαν δεν εχεις λογο να τον κανεις FAT32.

Απο την αλλη, εαν ειχες αγορασει εναν δισκο που ηταν σε FAT32, απλα τον αφηνεις ετσι μεχρι να σου χρειαστει να τον κανεις NTFS(οπως εγω που ηθελα να αντιγραψω .iso μεγαλυτερο απο 4GB)

Τοσο απλο το σκεφτομαι...

electrifier
06-08-09, 18:34
To πήρες 100% μάλλον τοις μετρητοίς.
Όντως νόμισα πως είναι σοβαρή πρόταση, δεν κατάλαβα. :blushing:

Έχω καεί άσχημα από FAT32, γι αυτό σκούζω, δεν είναι θέμα αντιδικίας. Παλιότερα που είχα Linux προτίμησα να κάνω τον εξωτερικό μου ext3 και να τον διαβάζω στα Windows εγκαθιστώντας τον σχετικό reader, παρά FAT32... :001_tongue:

Anyway!

aeonios
06-08-09, 18:45
Παιδιά μια μικρή παρεξήγηση μάλλον συνέβη επειδή εκφράστηκα λακωνικά σας ζητώ συγνώμη που δεν ήταν σαφές το αστείο μου όμως δεν έγινε καμιά αντιδικία προς θεού ....

και εγώ καμένος είμαι από fat32 αν και έχω λύσεις Backup δεν θα ήθελα κανείς να πάθει κάτι παρόμοιο!!!

jim.ni
07-08-09, 03:05
καταρχήν δεν υπάρχει αντιδικία (άλλωστε το θέμα "έκλεισε"), απλά λέμε τις
απόψεις μας και προς αποκατάσταση τις αλήθειας επιμένω σε αυτό που είπα
και θεωρώ το κείμενο του άλλου φορουμ άκυρο!!!

- με το GetDataBack for FAT:
Είναι το μοναδικό πρόγραμμα που, με την προϋπόθεση πως δεν έχει γραφτεί ψυχή στο δίσκο μετά το κακό συμβάν, είναι ικανό να ψάξει sector-by-sector όλο το δίσκο, να αναγνωρίσει τις πληροφορίες που αφορούσαν το σύστημα αρχείων και να ξαναχτίσει το FAΤ32 table. Είναι εμπορικό πρόγραμμα και κοστίζει αρκετά ευρώπουλα. Δυνατότητες στην επαναφορά:
- Θα καταφέρει όντως να ξαναχτίσει όλο το filetable τουλάχιστον τη δομή των φακέλων. Επίσης θα δείχνει τα σωστά ονόματα των αρχείων με την προϋπόθεση όμως να ήταν στα αγγλικά, αν κάποια ονόματα αρχείων ήταν π.χ. στα ελληνικά τα ξεχνάμε και τα ονομάζει αυτόματα με ένα unique string (σκεφτείτε περίπτωση να ήταν ελληνικά ονόματα σε mp3 χωρίς tags).
- Το μέγεθος των αρχείων θα είναι σωστό. Το περιεχόμενο των αρχείων, είναι η αχίλλειος πτέρνα του προγράμματος: δεν μπορεί (σε αντίθεση με το chkdsk που μόνο αυτό κάνει σωστό) να ξέρει σε ποια επ'ακριβώς clusters του δίσκου ήταν γραμμένο το αρχείο. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως τα αρχεία που δεν ήταν γραμμένα σε συνεχόμενα clusters (δηλαδή ήταν τετμημένα πάνω στο δίσκο, fragmented) θα επανέρθουν πίσω με περιεχόμενα "άλλα ντ'άλλα". Συνεπώς όσα περισσότερα MB ήταν το μέγεθος του αρχείου τόσο πιο πιθανό να ήταν τετμημένο και άρα να μας το δώσει αλλοιωμένο και άχρηστο.

τελείως άκυρο όμως και είναι και σχετικά καινούργιο 2007 :001_tt2:
έχω προσωπικά βγάλει 120Gb αρχεία όλων το τύπων και μεγεθών με σχετικό πρόγραμμα

κατά δεύτερων επειδη λέμε ότι κάνει και το fat32 δεν σημαίνει ότι είμαστε
οπισθοδρομικοί ή ότι έχουμε μείνει εκεί ή ότι το χρησιμοποιούμε κιόλας :001_rolleyes:

electrifier
07-08-09, 03:29
Τί ακριβώς είναι το "άκυρο"?

Δε βλέπω να αναφέρεσαι συγκεκριμένα και να αναφέρεις κάτι που να δείχνει πως έχεις κάποια τεχνική γνώση. Το τί έκανες και το τί κατάλαβες από αυτό που έκανες είναι άλλο θέμα. Πιθανότατα δεν έχεις καταλάβει καν σε τί αναφέρεται το topic εκεί.

Καλύτερα κάνε ένα συγκεκριμένο "quote" και μίλα συγκεκριμένα, διότι αυτό το γενικό κι αόριστο συμπέρασμα που βγάζεις για όλο το περιεχόμενο του κειμένου είναι κάπως άκομψο.

aeonios
07-08-09, 09:39
Δημήτρη εγώ έγραψα για το οπισθοδρομικό σε περιβάλλον corporate το τονίζω πάντα και εξηγούμαι:

Θεωρώ τραγικά επικίνδυνο αυτό που είδα κάπου όπου ο "administrator" έτρεχε windows 2003 server και sql server 2005 σε fat32 partition και όπου έμπαιναν αρκετοί εξωτερικοί χρήστες μέσω ip. Και φυσικά η λογική του ήταν πως είχαν σεταρισμένο firewall και παρατημένο από την εταιρία που τους το έβαλε για τους κακούς χωρίς να έχει πρόσβαση αυτός. Νομίζω πως καταλαβαίνεις και δεν χρειάζεται φίλε μου άλλο σχόλιο για το τι μπορείς να τους κάνεις αν είσαι κακοπροαίρετος.

Phatt
08-08-09, 12:15
Αφηστε τις συζητησεις και πιαστε δουλεια... :001_tt2:
Λοιπον, εβαλα το partition magic 8, σε XP γιατι δεν δουλευει σε Vista, και ξεκιναμε...Εκανα ολο τον δισκο Unallocated γιατι αλλιως δε με αφηνε να κανω καινουριο partition.Πηγαινω στην επιλογη create new partition και επιλεγω να κανει ενα partition ολοκληρο το δισκο σε FAT32 κλπ...Διχνει το πριν και το μετα, και στο μετα, διχνει οτι ενω εχω επιλεξει να γινει ολοκληρος ο δισκος ενα part. σε FAT32, αυτο μου δειχνει 108GB unallocated!
Τελοσπαντων αφου δε γινεται αλλιως, το κανω.Μετα πηγαινω στο unallocated, να το διορθωσω και αυτο.Με την ιδια διαδικασια, δηλαδη ξανακανε partition, κλπ, παταω να γινει το υπολοιπο 108gb σε FAT32...δειχνει το πριν και το μετα, ολα καλα χωρις να μενει καθολου αδειος χωρος πουθενα.Το παταω να γινει, και τσακ στο μετα εχω 2 partition σε FAT32 και 34GB γκρι σε unallocated...Και απο κει και περα οτι και αν εχω κανει, ολο μου βγαζει 108gb unallocated.Δηλαδη, χαλαω τα partiotions, το κανω ολο unallocated, τα ξανακανω, αλλα παλι αυτο εκει με τα 108gb αχρηστα, να μην τα βλεπει.Ιδεες;

Phatt
08-08-09, 12:29
Γραψτε ακυρο στο προηγουμενο post, κατι εκανα η κατι εγινε και οκ το βλεπει τωρα 298gb παντου...Αρχιζω το upload της μουσικης, θα σας πω τι γινεται τελικα με το πως το βλεπει στο αμαξι...

Phatt
08-08-09, 17:53
Λοιπον, το εβαλα στο αμαξι, και...π@π@ρια μαντολες....

Που λετε, ξεκιναει να το διαβασει, τον ακουω που στροφαρει, σε καποια φαση κοβει τελειως το ρευμα και βγαζει device error, και για να φυγει η ενδειξη πρεπει να κλεισω και να ξαν'ανοιξω το ραδιο cd...Ακουω ιδεες και προτασεις παιδια :001_rolleyes:

electrifier
08-08-09, 18:03
Ίσως τελικά να μη βγάζει αρκετό ρεύμα.
Το έχεις δοκιμάσει με κάτι άλλο, πχ USB stick? Αν ναι με τί και πόσης χωρητικότητας?
Οι οδηγίες του αυτού, γράφουν κάπου συγκεκριμένα ποιό σύστημα αρχείων μπορούν να διαβάσουν?

Phatt
08-08-09, 18:23
Ανδρεα, το εχω δοκιμασει με usb stick 8GB και παιζει συρμα.
Το χαρτι γραφει οτι ειναι για συστημα αρχειων FAT16/32 γιαυτο και τον εκανα FAT32.Επισης γραφει για ρευμα οτι δινει μεχρι 500ma, αλλα δε γραφει πουθενα αν ειναι μονο για flash συσκευες η και για δισκους.

electrifier
08-08-09, 18:31
Αφού γράφει όλα αυτά και το έχεις ήδη δοκιμάσει με 8GB φλασάκι (που ήταν σίγουρα FAT32) τότε είναι λίγο περίεργο που δεν παίζει.

Η κάθε USB ακόμα και στο PC βγάζει εως 500mA, συνεπώς αφού ο WD Passport συνδέεται σε μία μόνο θύρα αυτό του φτάνει, εκτός αν το αυτό δεν βγάζει όντως 500mΑ.

Μήπως δεν τον έβαλες με το δικό του καλώδιο (το κοντό) αλλά με κάποιο άλλο? Έχουν ένα κόλλημα αυτοί οι δίσκοι, το λέει και στις οδηγίες.

Δεν έχω κάποια άλλη ιδέα, δυστυχώς.

Phatt
08-08-09, 18:34
Τελικα Ανδρεα καθως κοιτουσα το manual ειδα σε αλλο μερος που δεν το ειχα διαβασει οτι δεχεται μονο συσκευες μαζικης αποθηκευσης...Καλα τα καταφερα να ταλαιπωρηθω τοσο καιρο και να σας βαλω να στυψετε τα μυλα σας χωρις λογο, γαμωτο...Sorry μαγκες...

Triton
08-08-09, 18:50
Παναγιώτη συσκευή μαζικής αποθήκευσης είναι ο usb σκληρός σου.
Μάλλον κάτι λάθος έκανες με το format,και κολάei όταν πάει να διαβάσει το partition table.Ξαναδοκίμασε

Phatt
08-08-09, 19:03
Λες ε; Στο pc τον βλεπει μια χαρα, φορτωσα και καμια 120GB μουσικη, σαν τι να μην εκανα καλα;

Επισης, ειδα οτι στο USB Error λεει σαν υποσημειωση στο manual οτι οταν δειχνει αυτη την επιλογη, μαλλον η χωρητικοτητα της συσκευης ειναι πανω απο το οριο που μπορει να διαβασει το radio-cd.Αλλα δε γραφει πουθενα ποια ειναι η μεγιστη χωτηρικοτητα που διαβαζει...Θα τους παρω τηλεφωνο απο βδομαδα, γιατι λογικα θα βλεπει μερικα gb, οχι πανω απο 15-20.Οποτε μαλλον κανενα τετοιο stick θα πρεπει να παρω...Ειδομεν...

Triton
08-08-09, 19:05
32GB δοκίμασε να τον κανεις

Phatt
08-08-09, 19:18
Λες να αρχισω να τον κοβω σε partitions και να να δω σε πιο θα σταματισει να διμιουργει προβληματα;

Triton
08-08-09, 19:24
ΟΧΙ κανε ρεσαιζ σε κάτι λιγότερο απο 32GB σε πρώτη φάση, νομίζω θα δουλέψει.
υποτίθεται ότι έχεις κάνει backup.

Phatt
08-08-09, 19:32
Backup εχω εννοειται, το resise πως το κανεις εχει καθαρη επιλογη το partition magic;

Triton
08-08-09, 19:36
Πρέπει να έχει δεν θυμάμαι πάνε χρόνια...
Με γραφικό τρόπο δεν σου απεικονίζει το παρτίσιον ?? αν ναι αν βάλεις το ποντίκι σου στα όρια του παρτίτιον πρέπει να αλλάζει ο κάρσορας και θα το καταλάβεις.

Phatt
08-08-09, 19:41
Μην νομιζετε οτι ειμαι κανενας που τα θελει ολα στο πιατο απλα να, το εχω στον διπλα δισκο και πρεπει να φορτωσω τα XP για να το δω, και αναγκαστικα πρεπει να βγω offline, θα το κοιταξω σε λιγο.Φχαριστω.

jim.ni
09-08-09, 02:28
κάποιοι καινούργιοι δίσκοι είναι συμβατοί μόνο με usb 2, μήπως το cd είναι
usb 1.1

Phatt
09-08-09, 12:36
To radio-cd ειναι καινουριο και συμβατο και με 1.1 και με 2.0 εκδοσεις USB.

Λοιπον...Κατεβασα τον σκληρο δισκο μεχρι 7GB αλλα το μηνυμα παρεμεινε το ιδιο...Τελικα κατι γινεται και δεν δεχεται να δουλεψει με συσκευες δισκου, που εχουν μεσα κινουμενα μερη...Δε ξερω πως αλλιως να το εξηγησω...Η διαβαζει το ονομαστικο μεγεθος του δισκου απο καπου αλλου και το μπλοκαρει πριν δει το πραγματικο;Παλι δε ξερω...

makiskous
06-01-11, 03:45
Καλησπερα παιδια

Πολυ ενδιαφέροντα τα οσα αναφερονται σ αυτο το topic και σε κανουν να θελεις να δοκιμασεις...Ομως για να μην εχω καμια ιστορια θελω να ρωτησω το εξης..
εχω ενα εξωτερικο της Toshiba με συστημα αρχειων FAT 32 και εχω ήδη περι τα 500 GB εγγραφες..Θέλω να κάνω ένα κομματι partition με συστημα NTFS με σκοπο να αποθηκευονται HD data..Μπορώ να το κάνω με το προγραμματακι που αναφερετε χωρις να χρειαστει να σβηστουν τα παντα? (ο σκληρος του laptop ειναι 80GB!!! και ετσι το Backup ειναι λιγο δυσκολο)..και κατι τελευταιο,δουλευω τα Windows Vista και απο οτι ειδα το συγκεκριμενο (partition magic) δεν προδιαγραφεται γι αυτο το OS

ευχαριστω

navar
06-01-11, 03:51
Καλησπερα παιδια

Πολυ ενδιαφέροντα τα οσα αναφερονται σ αυτο το topic και σε κανουν να θελεις να δοκιμασεις...Ομως για να μην εχω καμια ιστορια θελω να ρωτησω το εξης..
εχω ενα εξωτερικο της Toshiba με συστημα αρχειων FAT 32 και εχω ήδη περι τα 500 GB εγγραφες..Θέλω να κάνω ένα κομματι partition με συστημα NTFS με σκοπο να αποθηκευονται HD data..Μπορώ να το κάνω με το προγραμματακι που αναφερετε χωρις να χρειαστει να σβηστουν τα παντα? (ο σκληρος του laptop ειναι 80GB!!! και ετσι το Backup ειναι λιγο δυσκολο)..

ευχαριστω
και βέβαια γίνεται με το partition magic αυτό που λές , αν και προτιμώ το gparted !

jim.ni
06-01-11, 04:06
Καλησπερα παιδια

Πολυ ενδιαφέροντα τα οσα αναφερονται σ αυτο το topic και σε κανουν να θελεις να δοκιμασεις...Ομως για να μην εχω καμια ιστορια θελω να ρωτησω το εξης..
εχω ενα εξωτερικο της Toshiba με συστημα αρχειων FAT 32 και εχω ήδη περι τα 500 GB εγγραφες..Θέλω να κάνω ένα κομματι partition με συστημα NTFS με σκοπο να αποθηκευονται HD data..Μπορώ να το κάνω με το προγραμματακι που αναφερετε χωρις να χρειαστει να σβηστουν τα παντα? (ο σκληρος του laptop ειναι 80GB!!! και ετσι το Backup ειναι λιγο δυσκολο)..και κατι τελευταιο,δουλευω τα Windows Vista και απο οτι ειδα το συγκεκριμενο (partition magic) δεν προδιαγραφεται γι αυτο το OS

ευχαριστω

και βέβαια γίνεται αυτο χωρίς να χαθεί τίποτα αλλα έστω και μια πιθανότητα στις 500 να έχεις να τα χάσει θα το ρισκάρεις χωρίς backup? εσυ ξέρεις φίλε, δικά σου είναι τα αρχεία
και εγω την τελευταία φορά που πείραξα τον δίσκο μου το έκανα με το partition magic αλλα και με το gparted, αλλα ρίσκαρα μόνο να χάσω ενα διαμέρισμά 50GB που είχε μεσα 30 GB αρχεία και τελικά ολα πήγαν καλά. Για vista που λες δεν ξέρω εγω το είχα το magic απο ενα boot cd, και το gparted απο ubuntu live cd

navar
06-01-11, 04:09
υποσημείωση , το gparted βρίσκεται και έτοιμο σε Bootable ISO μορφή πολύ εύκολα και free στο νετ !

makiskous
06-01-11, 04:35
Ευχαριστω για τις απαντησεις...
Βρήκα ένα freeware που λέγεται Easeus Partition Manager(ή Master) και δουλευει στα Vista..θα κοιτάξω και το gparted που μου προτεινετε
Αυτη τη στιγμη κανω Defragment στον εξωτερικο και μετα θα δοκιμασω resize το μοναδικο διαμέρισμα που εχει τωρα, και δημιουργια νεου partition για το υπολοιπο που θα μεινει...και ελπίζω οτι εχω μέσα να μεινει στο resized partition και το δευτερο να ειναι αδειο
αντε να δουμε
ευχαριστω και παλι