PDA

Επιστροφή στο Forum : Απλος πομπος FM



lynx
05-08-09, 23:01
Χαριν εξασκησης μιας και καπου καπου υπαρχει λογος να γυρισουμε στα βασικα... αποφασισα να κανω το παρακατω πομπο FM. Τo κυκλωμα λογο της σταθεροποιημενης τροφοδοσιας (LM2931-5) καθως και του Q3 τρανζιστορ για την απομονωση του ταλαντωτη προσφερει αρκετα καλη σταθεροτητα σε σχεση με παρομοια απλα σχεδια. Το κυκλωματακι επισεις παρεχει ενισχυση στο μικροφωνο καθως και pre-emphasis για βελτιωση της ποιοτητας του ηχου, η ισχυς του αν και μικρη (περιπου 10mW) ειναι αρκετη για να καλυψει αρκετα μεγαλη αποσταση λαμβανοντας παντα υποψην τα στοιχεια που μπορουν να επηρεασουν την εμβελεια.

Απο τεχνικης αποψης το κυκλωμα θεωρω οτι δεν παρουσιασει καποια ιδαιτερη δυσκολια και μπορει ανετα να κατασκευαστει σε μια διατρητη ή να σχεδιασετε το δικο σας PCB (τυπωμενο κυκλωμα) οπως εκανα εγω! φυσικα δεν υπαρχει λογος για κατι τετοιο.. απλος εγω ηθελα να κανω την σχεδιαση τυπωμενου με SMD υλικα και μαλιστα στο χερι, φυσικα το PCB μου ειναι διαθεσιμο αν και "πρωτογονο".. για οποιον το χρειαστει! :001_smile:

Το μονο που ισως δυσκολεψει λιγακι τα πραγματα ειναι η κατασκευη των πηνιων συντονισμου προκειμενου να ειναι ο πομπος σας εντος μπαντας.. :001_rolleyes: για αυτο το λογω επισυναπτω μια φωτογραφια για το πως θα πρεπει να ειναι τα πηνια βαση της τιμης που δινει το σχηματικο, αν και ισως χρειαστει να επεμβετε λιγακι και να αλλαξετε την τιμη του με λιγο πιο μικρο ή πιο μεγαλο.

dikos
05-08-09, 23:11
Πολύ ωραίο, μπράβο σου, άν και νομίζω ότι θα μπορούσες να το κάνεις πιο μικρό μιας και έχεις βάλει smd υλικά, αν θέλεις ανέβασε τα αρχεία που θα χρειαστούμε για να φτιάξουμε και εμείς την κατασκευή.

lynx
06-08-09, 03:10
Ευχαριστω φιλε Δημο! :001_smile: προτιμησα η τροφοδοσια να εχει μια αποσταση απο το RF τμημα, δεν με απασχολησε ιδαιτερα το θεμα μεγεθους μιας και ηθελα να παιξω λιγακι, ομως δεν ειναι ιδαιτερα μεγαλο.. ειναι λιγο πιο μεγαλο απο μια 9V μπαταρια.

θα ηθελα να προσθεσω κατι που ξεχασα να αναφερω, η φωτογραφια της κατασκευης εχει ορισμενες διαφορες σε σχεση με το σχηματικο, εχω αφαιρεσει το δευτερο LC tank και εχω κανει καποιες τροποιησεις στις πολωσεις του τελικου τραναζιστορ, στην θεση του πηνιου του προτου LC εχω βαλει για ευκολια ενα 100nH axial inductor (αυτο που ειναι πρασινο και μοιαζει με αντισταση..) καθως επισεις 2 ferrite beads στο regulator. Oi φεριτες πολυ πιθανον να μην χρειαζονται ομως εγω τους ειχα προχειρους και τους εβαλα μιας και με το RF θα μπορουσε να υπαρχει προβλημα με το regulator.

και το παιχνιδι συνεχιζεται... επεται βαθμιδα ενισχυσης ισχυς 1W :lool:
και ισως αξιοποιησω και τα σχεδια για κατι φιλτρα που ειχε φτιαξει ο KOKAR... :001_rolleyes:

seek-fm
06-08-09, 12:08
γεια σας παιδια!ειμαι νεος στο σαιτ αυτο!!θα ηθελα ενα πομπο τρανζιστορικο 100w στην παντα των fm!!υπαρχει κατι εχω αμεσο ενδιαφερον!!και παλι γεια σας!!:w00t:

lynx
06-08-09, 20:28
Οριστε και το PCΒ που μου ζητηθηκε σε αλλο τοπικ.. καθως και ενα προχειρο πλανο για την τοποθετηση των υλικων. Οπως αναφερω παραπανω εχουν γινει καποιες αλλαγες και δεν ειναι πιστο το σχηματικο.

το L2 και L3 ειναι ειναι ferrite beads.. μιας και στο σχηματικο δεν υπαρχουν φερριτες μπορουν να αντικατασταθουν με αντιστασεις μηδενικης τιμης.

το IC1 ειναι σταθεροποιητικο (LM2931-5) σε SMD μορφη SO-8 το κοστος του ειναι περιπου 1,5Ε αν δεν μπορει να βρεθει ή να γινει παραγγελια.. τοτε με μια μικρη διορθωση των pads του PCB απο την ζωγραφικη των windows μπορει να μπει καπoio αλλο σταθεροποιητικο το οποιο ομως καλο θα ηταν να ειναι low drop out.

Η R8 ειναι 47Κ και η R9 ειναι 220Ω

Ο συγκεκριμενος πομπος πιστευω απευθυνεται κυριως σε οσους θελουν να πειραματιστουν με την RF, για κατι καλυτερο μπορει κανεις να ξοδεψει αναλογο χρονο και να κανει ενα PLL.

Προσωπικα συνιστω σε οποιον ενδιαφερθει για την κατασκευη να την κανει οπως φενεται στο σχεδιο σε μια διατρητη, ομως μπορει ανετα να χρησιμοποησει και το δικο μου pcb και ισως να κανει και καποιες αλλαγες,
θα χαρω πολυ αν καποιος εχει ορεξη να κατσει και να το βελτιωσει! :001_smile: