PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτοταλαντωτο ΜΟΝΟ για μουσειο



TSAKALI
09-08-09, 20:10
πιο απλο .....δεν γινεται

Πετρος Πετριδης
09-08-09, 20:12
Αθάνατη 504 για TELEFUNKEN μου φαίνεται.Στα 600V είναι?

TSAKALI
09-08-09, 20:14
ULTRON ειναι στα 310 , με διαμορφωση ανοδου.

HFProject
09-08-09, 21:13
Ανόδου;

FM ήταν;

Λέω "ήταν" επειδή η αντίσταση του οδηγού δεν μου φαίνεται και τόσο "εντάξει" :)

TSAKALI
09-08-09, 21:26
ενταξει ειναι η αντισταση ,ραγισε λιγακι, αλλα δουλευει ,το τσεκαρα:001_smile:
η διαμορφωση ειναι...multi...:biggrin:
η μεταβολη τασης που δημιουργειται απο τον διαμορφωτη δεν μεταβαλει
μονο το πλατος αλλα και την συχνοτητα, οποτε εχουμε και διαμοφωση FM.
ειναι και πιο σταθερο ετσι...σαν PLL:001_smile:

FM1
10-08-09, 21:25
Ναί αλλά η διαμόρφωση ανόδου από ότι ξέρω χρησιμοποιούνταν σε πομπούς ΑΜ μέσω Μ/Σ διαμόρφωσης και είχε άμεση μεταβολή στο πλάτος του σήματος και όχι στην συχνότητα!
Πιστεύω ότι με varicap θα είχες ποιοτικότερη διαμόρφωση.
Αυτό μου θυμίζει κάτι σαν "ψευδοδιαμόρφωση fm",πάντως αν λειτουργεί καλά οκ.
Μπράβο σου όμως:001_smile::wiink:

TSAKALI
11-08-09, 00:07
Ναι φιλε Ηλια,εχεις δικιο ,δεν ειναι ο πλεον ορθοδοξος τροπος διαμορφωσης, αλλα ΕΙΝΑΙ διαμορφωση FM, γιατι η παραμικρη μεταβολη στην ταση τροφοδοσιαςτης ΤΑΛΑΝΤΩΣΗΣ μεταβαλλει την συχνοτητα, αυτο γινεται με τον διαμορφωτη.
Αν ειχαμε ετεροταλαντωτο και ειχαμε τον διαμορφωτη στο τελευταιο σταδιο,τοτε δεν θα ειχαμε καθολου διαμορφωση FM αλλα μονο AM, μια και η συχνοτητα θα ηταν σταθερη.
υπαρχει και ενα ποσοστο διαμορφωσης πλατους, αλλα ειναι αμελητεο,
γιατι ο ενισχυτης ηχου "παιζει" χαμηλα.
Η ποιοτητα εξαρταται απο την ποιοτητα του διαμορφωτη, οι λαμπατοι ενισχυτες ηχου υστερουν σε ποιοτητα απο τους αντιστοιχους με ημιαγωγους ?

Πετρος Πετριδης
11-08-09, 14:21
Η 504 μπορεί να είναι για μουσείο τώρα αλλά τω καιρώ εκείνω έδωσε την δυνατότητα, λόγω μικρού κόστους και απλής κατασκεύης, σε πολλούς να μπορέσουν να εκπέμψουν στα FM.Με υποτυπώδη μέσα γίνονταν πολύ ωραίες εκπομπές η τουλάχιστον έτσι πιστεύω.Η σημερινή κατάσταση στο ραδιοφωνικό τοπίο είναι αμφιλεγόμενη.Τα μέσα απίστευτα.Μπορείς σε μιση ώρα να ετοιμάσεις τον ''κορμό'' μίας τρίωρης εκπομπής εύκολα, να βρεις πληροφορίες για τους τραγουδιστές και τα τραγούδια να ''κατεβάσεις'' τραγούδι που σου ζητήσουν και δεν το έχεις.Παρ'ολ' αυτά το αποτέλεσμα κατά την γνώμη μου είναι φτωχό.H αρρώστια λέγεται play list.Πιστεύω ότι η ψυχή ενός σταθμού είναι οι παραγωγοί προγράμματος.Χωρίς αυτούς είναι σαν να ακούς MP3.
Σ'ευχαριστώ που μου θύμησες εκείνη την εποχή ...

TSAKALI
11-08-09, 17:22
Αραγε φιλε Πετρο , τι νοσταλγουμε περισσοτερο ? την εποχη εκεινη ,
η τα νειατα μας ? πιστευω φιλε μου πως τιποτα απο τα δυο δεν γυριζει πισω...
Οσο για το τεχνικο μερος ...πιστευω οτι η 504 ειναι ενα μικρο θαυμα,
ειναι ΤΑΠΕΙΝΗ, αλλα κανει ολες τις δουλειες...οπου και οταν διαταχθει..
Ακομη και σημερα σε μερικα υποαναπτηκτα κρατη οπως ..η Γερμανια,
διδασκουν στα πανεπιστημια τους ,μεταξυ αλλων και
αυτοταλαντωτα με 504 PUSH-PULL..που να παει μετα μπροστα αυτη η χωρα? (για την Γερμανια λεω)..
το επομενο link ειναι απο το πολυτεχνειο του Βερολινου.

http://www.emsp.tu-berlin.de/lehre/mixed-signal-baugruppen/HighSpeed_Teil1

νασαι καλα φιλε..

Πετρος Πετριδης
11-08-09, 19:30
Πόσο απλό σχέδιο, άραγε δούλεψε? Τα φύλλα χαλκού κάτω από το πηνίο και πιασμένο γυρο απο τις 504 τι είναι? Μηπως θωρακιση? Και αυτά τα πλαστικά δεν θα έλιωναν? Το δίνει 30 watt αν κατάλαβα καλά αλλά σε διάταξη push pull πρέπει να έβγαζε περισσότερα.

TSAKALI
11-08-09, 19:40
Δεν μπορεσαν να βρουν ,λεει, στην αγορα πυκνωτες υψηλης τασης και
διμιουργησαν ετσι χωρητηκοτητες..( δεν μου ειπαν να τους στειλω...)
υποθετικα λενε , επειδη αναβαν μια λαμπα πυρρακτωσεως 25W απο
αποσταση...οτι μαλλον βγαζει 30 βαττ...

TSAKALI
11-08-09, 19:45
το δουλευουν πολυ χαλαρα..και δεν ζεσταινεται 100Κ στα οδηγα ,και 15Κ
στα σκρεεν, φαντασου να βαλουνε 22κ και 1.8κ αντιστοιχα..

Γιώργος Ανώνυμος
12-08-09, 11:03
Μου θυμίσατε πολλά με τη συγκεριμένη κατασκευή!!!

Ο συγκεκριμένος τύπος διαμόρφωσης ο οποίος είχε συζητηθεί εκτενώς σε παλαιότερα θέματα νομίζω πως λέγεται διαμόρφωση φάσης και έχει πρακτικά το ίδιο αποτέλεσμα με τη διαμόρφωση συχνότητας. Αυτό που θα ήθελα να ακούσω είναι ακουστικά αν τελικά η ποιότητα της διαμόρφωσης είναι αντίστοιχη με αυτή της διαμόρφωσης με varicap. Και ενώ οι συζητήσεις ήταν αν η BB105 διαμορφώνει καλύτερα από την BA102 για καθαρά πρακτικούς λόγους διαμορφώναμε από απλές ανορθωτικές διόδους (ΒΥ127 ή ΒΥ255) μέχρι... led-άκια τα οποία μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις ανάβαν από την RF. Είχα σπαστεί πολύ πάντως όταν π.χ. Χριστουγεννιάτικα ήθελα να ακουστώ και ήταν τελείως ή ψιλο-καμμένη η varicap από τους πολλούς συντονισμούς!!! Μία τέτοια διαμόρφωση με γαϊδούρι Μ/Σ θα ήταν ότι καλύτερο...

Και ως μη ασχολειθήσας με AM δεν μου είναι ούτε τώρα γνωστά τα στοιχεία του chock διαμόρφωσης. Αν θυμάμαι καλά 15Η αλλά μπορώ να ανατρέξω σε κανένα σχέδιο AM!!!

Εν κατακλέιδι, ακούγεται τελικά καλά?

Χαιρετώ τους συναδέλφους
Γιώργος

sigmacom
12-08-09, 13:25
Αν μεταβάλλεις την τάση σε ένα αυτοταλάντωτο, επηρρεάζεις τις εσωτερικές του χωρητικότητες και αντίστοιχα μεταβάλλεται και η συχνότητα που αυτοταλαντώνει.
Οπότε διαμορφώνοντας την τάση ανόδου από την 504, εκτός από την άμεση διαμόρφωση AM, προκαλείς και έμμεσα διαμόρφωση FM.

Δεν το έχω ακούσει ποτέ με τ' αυτιά μου, αλλά θεωρητικά πρέπει να είχε καλύτερο ήχο από μια βάρικαπ (και πόσο μάλλον τις βάρικαπ της εποχής εκείνης!) επειδή -θεωρητικά ξαναλέω- γίνεται πιο γραμμική μεταβολή απ' ότι προσφέρει ένα ημιαγωγό στοιχείο ανάστροφα πολωμένο.

Βρε παιδιά, μια που το έφερε η κουβέντα, έχετε αναρωτηθεί πόσο αστείος είναι ο τρόπος που εδώ και δεκαετίες διαμορφώνουμε κατά FM???
Βασιζόμαστε σε μια δίοδο (varicap) επί το πλείστον. Οι δίοδοι και όλα τα ημιαγωγά στοιχεία, δεν είναι γραμμικά όπως ξέρετε. Δηλαδή αν της δώσεις π.χ. 100mV και παρουσιάσει π.χ. 5pF χωρητικότητα, κανένας δεν σου εγγυάται ότι όταν δώσεις 200mV θα σου παρουσιάσει 2.5pF χωρητικότητα. Θες λόγω κακής πρόσμιξης? Θες λόγω θερμοκρασιών? Εδώ χρησιμοποιούμε τις διόδους για αισθητήρια θερμοκρασίας, και εμείς τις εμπιστευόμαστε για γραμμική διαμόρφωση???

Να πάω και σε άλλο, ακόμα πιο αστείο:
Έχουμε ένα ταλαντωτή με τρανζίστορ. Ένα VCO για να είμαστε συγκεκριμένοι. Θέλουμε να παράγει σταθερή συχνότητα εξόδου, τι κάνουμε? Του κοπανάμε παρεούλα ένα PLL για να το κρατάμε στη συχνότητα που θέλουμε. Πολύ ωραία.
Όμως θέλουμε και να το διαμορφώσουμε κατά FM! Χα! Τι είναι διαμόρφωση κατά FM? Με δυο λόγια η μεταβολή της συχνότητας κατά το πλάτος του ηχητικού σήματος.
Θετική ημιπερίοδος του ηχητικού σήματος? ---> Θετική απόκλιση συχνότητας.
Αρνητική ημιπερίοδος του ηχητικού σήματος? ---> Αρνητική απόκλιση συχνότητας.

Όμως ΠΩΣ θα κάνεις μεταβολή συχνότητας στο VCO, από τη στιγμή που έχει PLL και ο σκοπός του είναι ακριβώς να ΜΗΝ το αφήνει να τσουλάει η συχνότητά του??? Εύκολο: ξεχειλώνεις το loop filter ώστε ναι μεν να επιτρέπει αρκετό τσούληγμα για να κάνεις FM διαμόρφωση, αλλά να μην αφήνει και ξέμπαρκο το VCO να πηγαίνει όπου θέλει.

Δηλαδή καταστρατηγήσαμε ΕΝ ΜΕΡΕΙ τον ρόλο του PLL, αλλά καταφέραμε να έχουμε σταθερή συχνότητα, και να μπορούμε να την διαμορφώνουμε κατά FM. Με τι κόστος όλα αυτά όμως? Ξεχειλωμένο loop filter = αυξημένος φασικός θόρυβος. Και τι σημαίνει αυτό στ' αυτάκια μας? Φύσημα και προβλήματα στο stereo!!!

Και όλα αυτά ξαναθυμίζω ότι τα κάνουμε πάνω σε μια αναξιόπιστη varicap!!! Και ύστερα παλεύουμε να πετύχουμε ποιοτική διαμόρφωση και διαχωρισμούς (group delay? χαχα...). Ε, ρε γλέντια!!! :lol:

DDS κύριοι, DDS με DSP από πίσω...

TSAKALI
12-08-09, 21:57
Και εγω στην αρχη εβαζα varicap, γιατι ετσι το ειχαν τα σχεδια που κυκλοφορουσαν.μετα ομως, απο υποδειξεις παλαιοτερων και βαση λογικης, χρησιμοποιουσα διαμορφωτη,γιατι ηταν πιο σταθερο ,ηταν πιο αναισθητο σε παρεμβολες και δεν υπηρχε λογος να ακουγεται ολο το φασμα των ακουστικων συχνοτητων , μια και δεν εκπεμπαμε stereo.

Αν ειχες καλο διαμορφωτη πχ Αντωνιαδη, και καλο ενισχυτη ηχου,
ακουγοταν και καλυτερα.
ασε που το σημα ηταν και πιο "μαζεμενο",δηλαδη δεν σκορπουσε με τα πολλα πριμα, οπως με την varicap.
Επισης ο πυκνωτης συζευξης(4.7p) της varicap δημιουργουσε προβληματα
,γιατι ηταν πανω στο κυκλωμα ταλαντωσης και οταν δεν ηταν συντονισμενο το μηχανημα στην καλυτερη περιπτωση να σου εκαιγε την varicap, αν δεν εφευγε η RF παρακατω στα μηχανηματα ηχου,το μονο
που την σταματουσε ηταν ενα τσοκακι και ενας ακομη πυκνωτης.
Αν προσεξατε επισης δεν χρησιμοποιω πυκνωτες συντονισμου, οχι τοσο για οικονομια,οσο για αποδοση, επρεπε να συντονιστει στη συχνοτητα που ηταν απο μονο του το πηνιο,με πυκνωτη την ενδοχωρητηκοτητα της λυχνιας, δεν μας ενδιεφερε βασικα να ειναι broadband,διαλεγαμε μια συχνοτητα απο πριν και εκει το "παλευαμε".

Βλεπω πολλα σχεδια εδω ,ειναι τα ιδια που κυκλοφορουσαν και παλια,και εχουν πολλα λαθη..(για αυτοταλαντωτα μιλαω παντα) εκτος απο ΕΝΑ πολυ απλο που βρηκα εδω..και εχει σωστα την τροφοδοσια της υψηλης τασης η οποια πρεπει να ειναι απο την μερια της ανοδου του πηνιου και οχι απο την μερια του οδηγου και της varicap,παιζει μεγαλο ρολο αυτο..

Αν θελαμε να διαμορφωσουμε εναν ταλαντωτη με varicap (FM),θα επρεπε, μια και δεν ειναι γραμμικο στοιχειο, να την πολωσουμε με μια εξτρα ταση DC, ετσι ωστε να λειτουργει στην γραμμικη περιοχη της, και να
αυξομειωνεται γραμμικα η χωρητηκοτητα της με βαση την ποσοτητα του ηχου.. και οχι να πολωνεται απο τον ηχο και μονο ,οπως λενε τα σχεδια
που κυκλοφορουσαν. δηλαδη θελει μια συνεχη ταση ,πληρως εξομαλυμενη και ποτενσιομετρο και πυκνωτες και τσοκ...οποτε βαζουμε εναν...διαμορφωτη και τελειωσαμε...

Τρελός Επιστήμονας
12-08-09, 22:07
Αν και δεν ασχολούμαι με το "άθλημα" (εκπομπή Fm κλπ), νομίζω ότι είναι καλύτερα να διαμορφώνεις ένα ταλαντωτή με στοιχείο φαινόμενης αντίστασης (με τρανζίστορ ή λυχνία που συμπεριφέρεται σαν μεταβλητή αυτεπαγωγή ή χωρητικότητα). Είναι πιο πολύπλοκο αλλά είναι πιο γραμμικό, αν δεν κάνω λάθος. Πάντως και στη δίοδο varicap χρησιμοποιείται ένα μέρος της χαρακτηριστικής της και όχι ολόκληρη η μη γραμμική περιοχή. Όσο για τα καψίματα, παιδιά αν βάζατε για ταλαντωτή μια μικρή λυχνία και στη συνέχεια βαθμίδες ενίσχυσης, δεν θα υπήρχαν προβλήματα. Αυτό όμως θα έκανε τον πομπό πιο πολύπλοκο.
Μια αυτοταλάντωτη PL504 μάλλον αναπτύσσει πολλές δεκάδες βολτ στο οδηγό πλέγμα και μια τυπική varicap αντέχει σε ανάστροφη πόλωση περίπου 30V. Πώς να μην καεί;

TSAKALI:
{Αν θελαμε να διαμορφωσουμε εναν ταλαντωτη με varicap (FM),θα επρεπε, μια και δεν ειναι γραμμικο στοιχειο, να την πολωσουμε με μια εξτρα ταση DC, ετσι ωστε να λειτουργει στην γραμμικη περιοχη της, και να
αυξομειωνεται γραμμικα η χωρητηκοτητα της με βαση την ποσοτητα του ηχου.. και οχι να πολωνεται απο τον ηχο και μονο ,οπως λενε τα σχεδια
που κυκλοφορουσαν. δηλαδη θελει μια συνεχη ταση ,πληρως εξομαλυμενη και ποτενσιομετρο και πυκνωτες και τσοκ...οποτε βαζουμε εναν...διαμορφωτη και τελειωσαμε...}

Συμφωνώ απόλυτα...
Μάλλον εδώ το ρόλο του στοιχείου φαινόμενης αντίστασης τον παίζει η ίδια η λυχνία του ταλαντωτή. Η διαμόρφωση έχει και ποσοστό Am αλλά αν ο δέκτης έχει καλό περιοριστή, απορρίπτει την ΑM και ακούγεται αξιοπρεπώς.
Πέρα από την παρανομία της πειρατικής εκπομπής, τα αυτοταλάντωτα προκαλούν και άλλα προβλήματα με αρμονικές κλπ και δεν είναι για πολλά-πολλά παιχνίδια...

Πετρος Πετριδης
13-08-09, 00:59
Αν ειχες καλο διαμορφωτη πχ Αντωνιαδη,
Στην στοά, έφτιαχνε καλούς Μ/Σ.Τους χρησιμοποιούσαμε πολύ αν και απ'ότι θυμάμαι ήταν ακριβοί.Μία φορά προσπαθήσαμε να βάλουμε varicap και κάηκε.

Γιώργος Ανώνυμος
14-08-09, 15:30
Απλά να επισημάνω κάποια πράγματα που αφορούσαν τη συγκεκριμένη κατασκευή:

- Καταρχήν όταν την κατασκευάζαμε δεν είχαμε (οι περισσότεροι και λόγω ηλικίας πχ. γύρω στα 17 όταν mix-άραν το Bill Jean πάνω στο Thriller του αείμνηστου MJ) τις γνώσεις να καταλάβουμε π.χ. τις διαφορές στις τάξεις λειτουργίας ενός ενισχυτή ή το πολύ απλό πως δουλεύει η διαμόρφωση και η ενίσχυση ενός τέτοιου κυκλώματος.

- Τα σχετικά περιοδικά δεν βοηθούσαν στην παραπάνω κατεύθυνση: Π.χ. περιοδικά κατασκευών πομπών αξιοπρεπούς ισχύους είχαν κατασκευαστικές λεπτομέρειες π.χ. πόσες σπείρες τούμπο πρέπει να τυλίξεις και δεν ανέλυαν την θεωρία (τρόπο λειτουργίας). Σε αντίθεση άλλα περιοδικά με ταλαντωτές κλπ. πειραματικού ενδιαφέροντος (αμελειτέες ισχύες εκπομπής) είχαν κατασκευές του τύπου μετατρέψτε το δέκτη σας ΑΜ σε SSB κλπ. ολίγον κουλτουριάρικες για τα δεδομένα της εποχής και εν πάσει περιπτώσει απευθύνονταν σε ηλεκτρονικούς ενός επιπέδου και πάνω... Για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω ονόματα περιοδικών.

- Υπήρχε μία πεπατημένη, δηλ. ένας τύπος διαμόρφωσης για πομπούς FM που η αλήθεια έιναι πως "δούλευε" και ως εκ τούτου υπήρχε σε όλα τα σχέδια. Τώρα αν η varicap ήταν στη γραμμική περιοχή λειτουργίας αυτό ήταν που περίττευε... Ήξερες ότι φτιάχνοντας το κύκλωμα διαμόρφωσης από οδηγό σε συνδιασμό με τον κεραμεικό πυκνωτή 4.7 pF κατά προτίμηση NPO ήταν μία χαρά, αφού το αποτέλεσμα το άκουγες.

- Η Varicap είχε το πλεονέκτημα της χαμηλής AF οδήγησης, όπου ένας προενισχυτής αρκεί να διαμορφώσει πλήρως ή και ένας ενισχυτής έως 3-4 Watt ήταν υπεραρκετός. Στην είσοδο διαμόρφωσης θυμάμαι πως δεν χρησιμοποιούσα πυκνωτή (~47 nF ή 2.5μF -διορθώστε με αν θυμάμαι λάθος) αλλά μονάχα ένα RFC (ένα δεύτερο RFC υπήρχε στην αντίσταση αυτοπόλωσης)και ο ενισχυτής διαμόρφωσης ήταν σε άλλο δωμάτιο από αυτό του πομπού ώστε να μην επηρεάζεται από την RF. Λίγο σχετικό βέβαια καθότι κάποια RF επέστρεφε από το καλώσιο σύνδεσης AF που, δεν ξέρω αν ήταν καλό ή κακό, ήταν και αυτό ομοαξονικό RG58 όπως και η κάθοδος από το δίπολο.

Με τη διαμόρφωση του ΜΣ ανόδου πόσα Watt AF απαιτούνται?

Και επίσης ένας τέτοιος ΜΣ τί είδους παραμόρφωση εισάγει, δηλ. πρακτικά ψαλλιδίζει τυχόν υψηλές ή χαμηλές ακουστικές συχνότητες? Το ζητούμενο παραμένει: θα ήθελα να ακούσω τη διαμόρφωση ενός τέτοιου μηχανήματος.

Μόλις έχω λίγο χρόνο διαθέσιμο θα ήθελα να βγάλω το αυτοταλάντωτο από το χρονοντούλαπο να το διαμορφώσω από την κάρτα ήχου του PC, να του πετάξω και κανένα AIROMATE για RDS να παντρέψω το ρετρό με το σύγχρονο. Έτσι και αλλιώς λύσεις του τύπου EXCITER που δεν μπορώ να κατσαβιδιάσω πέραν του κόστους και του να γυαλίζω κάθε μέρα την LCD οθόνη τους δεν με ενθουσιάζουν... Θα μου αρκούσε η (θεωρητική) γνώση των αρχών λειτουργίας τους.

Καλή ξεκούραση για αύριο σε όσους δεν εργάζονται!!!

Γιώργος

Triton
14-08-09, 16:52
Η αλήθεια είναι αυτή Γιώργο τότε οχι μόνο δεν ξέραμε αλλά ήταν και δύσκολο να βρεθεί πληροφόρηση.( εξ ου και η υπογραφή μου) Σχετικά με τα περιοδικά ...όπως τα είπες.
Τα σχέδια tips & tricks ανταλλάσσονταν σε σουβλατζίδικα , καφετέριες και σχεδιάζονταν πάνω σε πακέτα τσιγάρων, συνήθως .

Σχετικά με την πεπατημένη με βρίσκεις σύμφωνο όταν κάτι δουλεύει, δουλεύει.Ποιος ήξερε τότε τις γραμμικότητες ...
Πάντως αργότερα στα τρανζιστορικά κυκλοφόρησαν σχέδια με πόλωση της βαρικαπ αλλά σε όσσα έφτειαξα διαφορά δεν είδα - άκουσα ,οπότε δούλευα πάντα την πεπατημένη χαχα.

Τώρα η διαμόρφωση fm με μετ/τη ήταν χαρακτηριστικό των βορειοελλαδιτών.
Και εγώ το πρώτο 504 με διαμορφωτή το έφτιαξα του Αντωνιάδη.
Σπούδαζα Θεσσ/νίκη βλέπεις.Όλοι έτσι τα φτιάχναμε Αλωστε η ποιότητα του ήχου απ όσο μπορώ να θυμηθώ ήταν τέλεια για την εποχή.Μιάς και στερεο δεν είχαμε ακούσει και δεν υπήρχε μέτρο σύγκρισης.
Πολλοί δε παίζαμε και με κασετόφωνο οπότε τι ποιότητες ψάχνει κανείς.

Το όλο σύστημα πάντως όπως ειπώθηκε πιο πάνω δεν τα πήγαινε τόσο καλλά στα πρίμα, αλλά ήταν σταθερότατο δεν "θόλωνε" το ράδιο και πάντα βρίσκαμε τον τρόπο να παίζουμε καλά.

Όσοναφορα την ισχύ διαμόρφωσης : με ένα ενισχυτή 1W ήσουν άρχοντας,μιάς και αυτή η ισχύ είναι υπεραρκετή για να τσουλήσει τη συχνότητα FM .Με ένα κασετοφωνάκι διαμόρφωνες 100%

Εγω τα τελευταία χρόνια (λαμπάτα) αντι για βαρικαπ έβαζα BY127 μια χαρα έπαιζε στη 504 και στην EL84 οι δυο λάμπες που αγάπησα για FM.

Ξανά δες την υπογραφή μου.

ALAMAN
15-08-09, 13:25
Ωραία κατασκευή!
Δουλεύει ακόμα?

TSAKALI
17-08-09, 08:05
Φιλε Γιωργο Ανωνυμε,συμφωνω μαζι σου,
και εγω δεν ασχολουμαι με "πραματα" που
δεν μπορω να κατσαβιδιασω..:biggrin::biggrin::biggrin:

φιλε Γιωργο Αλαμαν, δουλευει ακομη το μηχανημα
αλλα "κατι" δεν μαρεσει στους πυκνωτες εξομαλυνσης,
δεν "εκτονωνονται" οπως παλια οταν τους βραχυκυκλωνω
:biggrin::biggrin::biggrin:

Γιώργος Ανώνυμος
17-08-09, 09:24
Χρήστο,

περί της υπογραφής σου έχω απαντήσει σε άλλο θέμα. Απλά υπενθυμίζω πως εκείνα τα χρόνια που δεν ήταν η θάλασσα γιαούρτι ήταν άδειες και οι συχνότητες και αυτό νομίζω δεν θα έχουν την ευκαιρία να το ζήσουν οι νεώτεροι συνάδελφοι...!!!

Σάββα,

στη δικιά μου αντίστοιχη ρετρό κατασκευή κατά καιρούς μέχρι πριν από μερικά χρόνια έβαζα το μηχάνημα σε λειτουργία μόνο για μερικά λεπτά (χωρίς καν τη σύνδεση κεραίας ή φορτίου στην έξοδο) μόνο και μόνο για να συντηρούνται οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές. Πιστεύω πάντως ότι τα λάδια τους πρέπει να έχουν γίνει ολίγον πετιμέζια μετά από κάμποσα χρόνια αχρηστίας. Παρόλα ταύτα λειτουργούν (δεν μου κάψαν την ασφάλεια, ούτε το μηχάνημα έβγαλε βόμβο)!!!

Σημειοτέον ότι χρησιμοποιώ τον ίδιο τύπο και αριθμό (3) παραλληλισμένων ηλεκτρολυτικών με την κατασκευή του θέματος.

Πάντως για την αποφόρτιση το βραχυκύκλωμα δεν είναι ότι καλύτερο. Θα πρέπει να αποφορτίζονται είται μέσω αντίστασης είτε κλείνοντας το μηχάνημα με διακόπτη πριν το κύκλωμα εξομάλυνσης μέσω της κανονικής λειτουργίας του μηχανήματος.

Χαιρετισμούς
Γιώργος

TSAKALI
17-08-09, 15:58
Γιωργο, και τωρα εδω και μερικα χρονια εχει αδειες συχνοτητες,
και δεν μιλαω για επαρχια μονο αλλα και για τα μεγαλα αστικα κεντρα

jeik
18-08-09, 14:39
Η αλήθεια ..............................Ξανά δες την υπογραφή μου.

Χρηστο , η υπογραφη σου παιρνει και βελτιωση-παραλλαγη .........

'' Τωρα που εγινε η θαλασσα γιαουρτι ...... εχουν ολοι κουταλια και καποιοι κουταλες !!!! :001_smile:.

Triton
18-08-09, 15:32
Χρηστο , η υπογραφη σου παιρνει και βελτιωση-παραλλαγη .........

'' Τωρα που εγινε η θαλασσα γιαουρτι ...... εχουν ολοι κουταλια και καποιοι κουταλες !!!! :001_smile:.
Μακάρι φίλε μου ...μακάρι.
Μιλώντας πάντα για τον εαυτό μου,άλλοτε έφτιαχνες κάτι που δεν υπήρχε έτοιμο η δεν μπορούσες να βρεις έτοιμο και το χαιρόσουν.Σήμερα ...
Άλλοτε προσπαθούσα να πιάσω ένα κανάλι καθαρά στη TV, σήμερα πιάνω κάποιες εκατοντάδες αλλά δεν βλέπω κανένα.
Άκουγα SSB σταθμούς στο ράδιο και είχα την αίσθηση του ξεχωριστού ,σε μια εποχή που συνομήλικοι δεν ξέραν να αλλάξουν μπαταρίες στο ράδιο.
Σήμερα έχω 2-3 μαυροκούτια και δεν μου κάνει όρεξη να τα ανοίξω.
Χωρίς να παραλείπω βέβαια και τις ...άλλες περιπτώσεις του ανδρικού βίου :wiink:

Μακάρι να υπάρχουν κουτάλες και να σας γεμίζουν με τη χαρά της δημιουργίας και όχι μόνο...μακάρι.
Για μένα πάντως

weather1967
18-08-09, 21:13
Μακάρι φίλε μου ...μακάρι.
Μιλώντας πάντα για τον εαυτό μου,άλλοτε έφτιαχνες κάτι που δεν υπήρχε έτοιμο η δεν μπορούσες να βρεις έτοιμο και το χαιρόσουν.Σήμερα ...
Άλλοτε προσπαθούσα να πιάσω ένα κανάλι καθαρά στη TV, σήμερα πιάνω κάποιες εκατοντάδες αλλά δεν βλέπω κανένα.
Άκουγα SSB σταθμούς στο ράδιο και είχα την αίσθηση του ξεχωριστού ,σε μια εποχή που συνομήλικοι δεν ξέραν να αλλάξουν μπαταρίες στο ράδιο.
Σήμερα έχω 2-3 μαυροκούτια και δεν μου κάνει όρεξη να τα ανοίξω.
Χωρίς να παραλείπω βέβαια και τις ...άλλες περιπτώσεις του ανδρικού βίου :wiink:

Μακάρι να υπάρχουν κουτάλες και να σας γεμίζουν με τη χαρά της δημιουργίας και όχι μόνο...μακάρι.
Για μένα πάντως

Να κανω και εγω μια παραλλαγή της υπογραφής του Χρήστου
Απο τοτε που εγινε η θαλασσα γιαουρτι ,ψαχνουμε τα συρτάρια να βρουμε τα κουτάλια .Αλλα δεν ισχυει παντα ο κανονας ευτυχώς.
Καποτε ψαχναμε κανα σχεδιο σε χαρτι Α4 χυμα στο κυμα απο τον pop 22 και αλλους και το παλευαμε να το ολοκληρωσουμε ,data sheed για να βρουμε ποδαρακια απο τρανζιστορ κ.τ.λ ρωταγαμε απο εδω και απο εκει ,απο κανα βιβλιαρακη που ειχε κανα μαγαζι ηλεκτρονικων,ψιλοσκισμενο να λειπουν και μερικες σελιδες μαλιστα ,και να ακους των πωλητη με την χαρακτηρηστικη φωνη <<φιλε δεν το εχει μεσα>> αντε καλα μου ποδαρακια να τρεχεις αλλου για να ψαχνεις .
Σημερα ειναι ολα στο πιατο ,και απο το σπιτι μας βρισκουμε τα παντα.
Χρηστο μου φαινετε οτι νοσταλγουμε τα νιατα μας περισσοτερο με το τοτε ,αλλα αν το δεις ρεαλιστικα ειμασταν βαθεια νυχτωμενοι,δεν λεω αλλες εποχες που ειχε τα καλα της,αλλα την σημερινη τεχνογνωσια και με την βοηθεια μεσο internet ,ουτε στα πιο τρελλα μας ονειρα δεν την ειχαμε.
Εγώ βλεπω και το χαιρομαι που νεα παιδια σημερα κανουν κατασκευές ,και μαλιστα οφειλω να πω αξιοζήλευτες και καλυτερες και απο εργοστασιακες.
Αυτο δειχνει οτι το μερακη και ο ζηλος ποτε δεν χανεται ειτε ειμαστε στο 1980 ειτε στο 2009 .
Σημερα εχουμε πραγματα που ουτε στα πιο τρελλα μας ονειρα ειχαμε σκεφτει το 1980 ,οπως να βλεπεις live εικονα απο ολο τον κοσμο ,αμεσση επικοινωνια με ολο τον κοσμο σε χρονο dt.Σχεδια κυκλωματα,datasheed,και πολλα αλλα.
Επειδή ειμαι ρεαλιστής,ψηφίζω το σήμερα λοιπον,και ας ειμαι ας το πουμε απο την παλια γενιά του Βασικα καλησπερα σας.
Αν κανει καποιος σωστη χρηση του ιντερνετ βεβαια ειναι σωτήριο και πηγη πλουτου.