PDA

Επιστροφή στο Forum : Υβριδικό σύστημα



antriu
10-08-09, 23:50
Καλησπέρα σε όλους.
Σε ένα υβριδικό ( ανεμογενήτρια και φωτοβολταικά )χρειάζεται 1 ρυθμιστής φόρτισης η 2 ένας για ανεμ. και ένας για φωτοβολτ.
ΥΓ.
Τα amper είναι καλυμένα και με τον έναν.
Ευχαριστώ.

Nemmesis
14-08-09, 17:10
ελα μου???

ALAMAN
14-08-09, 17:25
ελα μου???
Αυτό μάλλον ήταν ερώτηση του τύπου:
Σε ένα υβριδικό σύστημα, (ανεμογενήτρια και φωτοβολταϊκά) χρειάζεται 1 ρυθμιστής φόρτισης? ή 2, ένας για ανεμογεννήτρια και ένας για φωτοβολταϊκά?



ΥΓ.
Τα amper είναι καλυμένα και με τον έναν.
Νομίζω εφόσον είναι καλυμένα με τον έναν γιατί να βάλεις 2 ξεχωριστούς?

antriu
20-08-09, 01:22
Ευχαριστώ πολλύ.:wiink:

genesis
10-09-09, 23:00
Οι ρυθμιστές φόρτισης για φωτοβολταϊκά έχουν παραπλήσιο τρόπο λειτουργίας με αυτούς για ανεμιγεννήτριες αλλά όχι ίδιο.
Ο σκοπός είναι ο ίδιος (να σταματήσει η φόρτιση όταν φορτίσει πλήρως η μπαταρία και να έχουμε μέγιστη απόδοση στα ενδιάμεσα στάδια της φόρτισης), επειδή όμως οι ανεμογεννήτριες και τα φωτοβολταϊκά αποδίδουν ενέργεια με εντελώς διαφορετικό τρόπο, οι ρυθμιστές είναι τελικά διαφορετικοί για το κάθε ένα και στις περισσότερες περιπτώσεις ΔΕΝ είναι ανταλλάξιμοι.
Επίσης, ανάλογα με τον ρυθμιστή και με τον τύπο της ανεμογεννήτριας, υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι για να σταματήσει η φόρτιση. Υπάρχουν π.χ. ανεμογεννήτριες που δεν επιτρέπεται να τις "φρενάρεις" για να σταματήσεις τη φόρτιση.
Η απάντηση είναι ότι σε ένα υβριδικό σύστημα θα πρέπει να έχεις ξεχωριστούς ρυθμιστές φόρτισης για τις πηγές σου ανάλογα με το είδοος τους και τον τρόπο λειτουργίας τους (π.χ. Φ/Β και Α/Γ).