PDA

Επιστροφή στο Forum : mini διβάθμιος



167vasgio
13-08-09, 13:31
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο,αλλά είναι ο πρώτος που σχεδίασα και κατασκέυασα μόνος μου για την πλάκα και για να ξεσκονίσω λίγο τα βιβλία μου αφού το καλοκαίρι τελείωνει σιγά σιγά,(δέυτερος βσκ ο πρώτος ήταν σε πλακέτα και πήγε άπατος) και το χάρηκα πάρα πολύ.,.


http://www.youtube.com/watch?v=WiE3U64QNbk

ALAMAN
13-08-09, 13:42
Πολύ καλός! και καλή ποιότητα επίσης!
Πόσα W είναι περίπου?

dj_mike
13-08-09, 13:51
πολυ μου θυμιζει (BC547) εναν που ειχα κανει και γω δυβαθμιο σε μια εργασια μου ηλεκτρονικα 1 στο τει ηλεκτρονικης Θεσσαλονικης.Πεδευτικα αρκετα να τον κανω ως πρωταρης αλλα τελικα βγικε...πολυ ωραιος ενισχυτης παντως.:001_smile: ωραια δουλεια...

167vasgio
13-08-09, 14:29
σας ευχαριστώ :001_smile:

bc547!! σαν το ψωμί στο σαντουιτς.,. :lool::lool: ναι!!η δεύτερη εργασία δεν είχε χρειαστεί να την κάνω ευτυχώς.,.αλλά μου έμεινε το άχτι μάλλον!!

ALAMAN δεν έχω την παραμικρή ίδεα για το πως να το υπολογίσω!:confused1:

ALAMAN
13-08-09, 15:22
σας ευχαριστώ :001_smile:

bc547!! σαν το ψωμί στο σαντουιτς.,. :lool::lool: ναι!!η δεύτερη εργασία δεν είχε χρειαστεί να την κάνω ευτυχώς.,.αλλά μου έμεινε το άχτι μάλλον!!

ALAMAN δεν έχω την παραμικρή ίδεα για το πως να το υπολογίσω!:confused1:
Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο βιβλίο "Ηλεκτρονική" του μαλβίνου βρήκα οτι ο τύπος είναι:

Pout = Vout^2 / 8*RL
Η τάση Vout πρέπει να είναι Vp-p.

167vasgio
13-08-09, 16:10
μετά το μεσημεριανό,γιατι νηστικό αρκούδι (δικαιωματικά :lool:) δε χορεύει,,εψαξα καλύτερα και το βρήκα και εγώ.,.σε ευχαριστώ ALAMAN:001_smile:, την Vout στο multisim μου την βγάζει περίπου 16,6V p-p συνεπώς Pout=34.5W περίπου..επίσης στο σχηματικό που ανέβασα φαίνεται μια αντίσταση R11 4Κ7 την όποια έχω βγάλει από το τελικό σχέδιο..

ALAMAN
13-08-09, 16:19
μετά το μεσημεριανό,γιατι νηστικό αρκούδι (δικαιωματικά :lool:) δε χορεύει,,εψαξα καλύτερα και το βρήκα και εγώ.,.σε ευχαριστώ ALAMAN:001_smile:, την Vout στο multisim μου την βγάζει περίπου 16,6V p-p συνεπώς Pout=34.5W περίπου..επίσης στο σχηματικό που ανέβασα φαίνεται μια αντίσταση R11 4Κ7 την όποια έχω βγάλει από το τελικό σχέδιο..
Μάλλον έχεις κάνει ένα μικρό λάθος...
Vout = 16,6Vp-p
RL = 4,7kΩ

Άρα

Pout = 16,6^2 / 8*4700
Δηλαδή... 275.56 / 37600 = 7.32mW :wiink:

Αυτό όμως νομίζω πως είναι η ισχύς που πέφτει επάνω στο φορτίο, δηλαδή την αντίσταση 4,7kΩ όπως φαίνετε στο σχήμα.

167vasgio
13-08-09, 17:14
δίκιο έχεις.,.απλά την RL δεν την έχω βάλει στην κατασκευή άπλα καταλάθος δεν ανέβασα το τελευταίο σχηματικό(μόνο αυτη η αντίσταση διαφέρει ουσιαστικά).,.όποτε .,.
1-ή απλά μπαίνει Rl =1 και ο τύπος γίνεται Pout=Vout^2/8 .,. Pout=34.5W
2-ή κάποια άλλη παίζει τον ρόλο της Rl.,.
3-ή ισχύει κάποιος άλλος τύπος.
4-ή παίζει κάτι άλλο και έχει κολλήσει το μυαλό μου.,.

Μήπως ξέρει κανείς τι κάνω λάθος?? :confused1::confused1:

ALAMAN
13-08-09, 17:53
δίκιο έχεις.,.απλά την RL δεν την έχω βάλει στην κατασκευή άπλα καταλάθος δεν ανέβασα το τελευταίο σχηματικό(μόνο αυτη η αντίσταση διαφέρει ουσιαστικά).,.όποτε .,.
1-ή απλά μπαίνει Rl =1 και ο τύπος γίνεται Pout=Vout^2/8 .,. Pout=34.5W
2-ή κάποια άλλη παίζει τον ρόλο της Rl.,.
3-ή ισχύει κάποιος άλλος τύπος.
4-ή παίζει κάτι άλλο και έχει κολλήσει το μυαλό μου.,.

Μήπως ξέρει κανείς τι κάνω λάθος?? :confused1::confused1:

Η αντίσταση RL σε λειτουργία του ενισχυτή είναι η ισοδύναμη αντίσταση μεταξύ ωμικής αντίστασης 4,7kΩ και μεγαφώνου (8Ω?)
Δηλαδή ένας παραλληλισμός των δύο αυτών αντιστάσεων θα μας δώσει περίπου 8Ω (άν το ηχείο είναι 8Ω)
Δηλαδή περίπου 4,3W

Nemmesis
13-08-09, 18:00
4w το 547 ρε παιδια? με ενα 3055 τι θα εχουμε δλδ? 100w?

ALAMAN
13-08-09, 18:02
4w το 547 ρε παιδια? με ενα 3055 τι θα εχουμε δλδ? 100w?
Ναί όντως είναι πάρα πολύ 4W στα datasheet άν θυμάμαι καλά πάει μέχρι 800mW νομίζω...

Κάτι άλλο θα εξηγεί την πραγματική του ισχύ μάλλον! :001_unsure:

167vasgio
13-08-09, 18:14
:confused1: όντως το δοκίμασα σε ένα ηχείο 4w 4Ω και δεν έβγαλε άχνα.,.αυτά στο βίντεο είναι 1,5w 8Ω :confused1:

Thanos10
13-08-09, 18:17
Το κυκλωμα δεν μπορει να οδηγησει μεγαφωνο ετσι οπως ειναι.

ALAMAN
13-08-09, 18:21
Βασικά το κύκλωμα αυτό δεν είναι ενισχυτής, είναι προενισχυτής 2 βαθμίδων!

Φίλε 167vasgio, το όλο κύκλωμα τί απολαβή τάσης έχει ??

beymakias
13-08-09, 18:25
σωστα συμφωνω και εγω...αυτα τα κανω εγω στην δευτερα λυκειου...το κυκλωμα ειναι CE και εχει μεγαλη αντισταση εξοδου...!!!για να κανεις προσαρμογη με το μεγαφωνω πρεπει να βαλεις σταδιο CC που εχει μικρη αντισταση εξοδου και κανει ενισχυση ρευματος..!!!η απολαβη σου ειναι Vout/Vin..

167vasgio
13-08-09, 21:20
Μάλλον κάπου χαθήκαμε!!

Το κύκλωμα σαφώς και είναι διβάθμιος προενισχυτής με χωρητική σύζευξη με δύο τρανζίστορ σε CE.και έτσι όπως είναι απο μόνο του δεν μπορεί να οδηγήσει τίποτα!!τα ηχεία που φαίνονται στο video έχουν εσωτερικά δικό τους ενισχυτή,η δική μου ερώτηση που προέκυψε εντελώς ανέλπιστα απο την ερώτηση του φίλου ALKMAR

Πόσα W είναι περίπου?
είναι το αν δίνει κάποια watt πως μπορούμε να υπολογίσουμε το πόσα είναι αυτά??

από εκεί και πέρα όλοι ξέρουμε
1-χρειάζεται και άλλο τμήμα στο κύκλωμα για να οδηγήσει απο μόνο του ήχεια(το οποίο θα έρθει έν καίρο,και τότε αφόυ γίνουν και οι τέλικες διορθώσεις θα μπεί όλο σε κουτί και θα παρουσιαστεί εκ νέου,αφού τώρα ασχολούμαι με το κύκλωμα του συναγερμού που είχαμε ξεκινήσει σε άλλο τόπικ,διαβάζω για την επερχόμενη εξεταστική και επιτέλους κάνω διακοπές :lool::lool:)
2-η απολαβή τάσης της πρώτης βαθμίδας είναι
Αu1=(R'L1*β1)/Hie1 με RL1 =Rc1||(56K||8,2K||hie2+b2*RE2)
η απολαβή τάση της δεύτερης βαθμίδας είναι
Αu2=R6/R2
και η συνολική απολαβή Αu=Au1*Au2
3-το Αu=Uo/Uin beymakias σάφως και ισχύει για κάθε μια απο τις βαθμίδες αλλά και (με ελάχιστα περιορισμένη ακρίβεια) για όλο το κύκλωμα.όπως μάθαμε και εμείς όχι στο λύκειο(γιατί τότε είχε φυσική:crying:,χημεία:crying:βιολογία:crying: κλπ κλπ) άλλα στα ηλεκτρονικά 1 στο δεύτερο εξάμηνο.

τσπ επανέρχομαι.,.γνωρίζει κανείς αν δίνει κάποια watt πως μπορούμε να υπολογίσουμε το πόσα είναι αυτά??

φίλε ALKMAR το Pout=Vout^2/8RL είναι απόλυτα σωστό και σε ευχαριστώ,αλλά αυτή η RL απο την στιγμή που δέν υπάρχει αντίσταση φορτίου στην δεύτερη βαθμίδα(ποιητική αδεία)είναι καθαρά και μόνο η αντίσταση του ήχειου??

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

kalamaria
13-08-09, 22:07
μηπως μπορει κανεις να βαλει φωτο με τα υλικα τοποθετιμενα στην πλακετα?
και αν κανει να ενυσχησω ενα mp3 για την μηχανη?

ALAMAN
13-08-09, 22:34
φίλε ALKMAR το Pout=Vout^2/8RL είναι απόλυτα σωστό και σε ευχαριστώ,αλλά αυτή η RL απο την στιγμή που δέν υπάρχει αντίσταση φορτίου στην δεύτερη βαθμίδα(ποιητική αδεία)είναι καθαρά και μόνο η αντίσταση του ήχειου??

Δεν είναι η αντίσταση του ηχείου, είναι η ισοδύναμη αντίσταση απο τον παραλληλισμό της 4,7kΩ και τα 8Ω του ηχείου.
Δηλαδή με μεγαλύτερη ακρίβεια η αντίσταση φορτίου απο τον παράλληλο συνδιασμό ηχείου-αντίστασης είναι ίση με 7,986Ω!
Την οποία λαμβάνουμε ως 8Ω και αυτό λόγω της μεγάλης διαφοράς των 2 τιμών (4700Ω - 8Ω)

ΥΓ. Σύμφωνα με τα παραπάνω όμως η ισχύς του ενισχυτή βγαίνει αρκετά μεγάλη σε σύγκριση με τα τρανζίστορ!
Ο τύπος όμως είναι αναμφίβολα σωστός!

167vasgio
13-08-09, 22:41
η 4κ7 ποία είναι??

ALAMAN
13-08-09, 23:24
η 4κ7 ποία είναι??
Η R11, το φορτίο του ενισχυτή.
Έτσι δεν το έχεις συνδέσει?

167vasgio
13-08-09, 23:30
Η R11, το φορτίο του ενισχυτή.
Έτσι δεν το έχεις συνδέσει?

όχι,νομιζω το έχω ξαναπεί.,.αυτή την αντίσταση δεν την έβαλα τελικά.,.για αυτό μπερδευτήκαμε νομίζω.,.

ALAMAN
13-08-09, 23:57
όχι,νομιζω το έχω ξαναπεί.,.αυτή την αντίσταση δεν την έβαλα τελικά.,.για αυτό μπερδευτήκαμε νομίζω.,.
Ε ακόμα και αν δεν την έβαλες νομίζω πως η RL βγαίνει πάλι 8Ω! :confused1::confused1::confused1:


.... :bored:

167vasgio
14-08-09, 00:03
ναι θα παίρνει σαν φορτίο μόνο το ηχείο λογικά.,.:001_unsure:

ALAMAN
14-08-09, 00:06
ναι θα παίρνει σαν φορτίο μόνο το ηχείο λογικά.,.:001_unsure:
Και... σύμφωνα με τον τύπο, η μεγάλυ ισχύς (~4W) πώς δικαιολογείται απο ένα απλό BC547!!??? :001_huh:

FM1
14-08-09, 00:32
Παιδιά ο διβάθμιος αυτός προενισχυτής που αποκλείεται να βγάζει 4W (ίσως κάποια mW),είναι τόσο απαραίτητος στην έξοδο ενός mp3 ή ipod???

Πιστεύω πως με ένα απλό ενεργό σέτ ηχείων Η/Υ θα γινόταν μια χαρά η δουλειά ή και ακόμα να συνδεθεί η συσκευή ήχου στην line in του Η/Υ.

Από την άλλη ένας απλός στέρεο ενισχυτής με 2 Χ LM386 θα είχε επάρκεια ισχύος και θα οδηγούσε άνετα ένα σέτ ηχείων 8Ω.

ALAMAN
14-08-09, 00:41
Παιδιά ο διβάθμιος αυτός ενισχυτής που αποκλείεται να βγάζει 4W (ίσως κάποια mW),είναι τόσο απαραίτητος στην έξοδο ενός mp3 ή ipod???

Πιστεύω πως με ένα απλό ενεργό σέτ ηχείων Η/Υ θα γινόταν μια χαρά η δουλειά ή και ακόμα να συνδεθεί η συσκευή ήχου στην line in του Η/Υ.

Από την άλλη ένας απλός στέρεο ενισχυτής με 2 Χ LM386 θα είχε επάρκεια ισχύος και θα οδηγούσε ένα σέτ ηχείων 8Ω.

Σαφώς και δεν βγάζει 4W!
Αλλά σύμφωνα με τον τύπο που έδωσα σε προηγούμενο ποστ τόσο βγαίνει περίπου. Πράγμα αδύνατο!
Άν κάποιος γνωρίζει στην προκειμένη περίπτωση την πραγματική ισχύ (RMS) του ενισχυτή ας βοηθήσει... :001_unsure:

chip
14-08-09, 10:03
Φυσικά και δεν τα βγάζει αυτά τα W (ελάχιστα mW θα βγάζει) και φυσικά και ο τύπος δεν κάνει λάθος...
Ο τύπος λέει πόση ισχύ βγάζει ο ενισχυτής αν στα άκρα των ηχείων υπάρχει κάποιο πλάτος τάσης.
Το πλάτος που βάζεται δεν είναι σωστό γιατί το μετρήσατε χωρίς φορτίο.
Όλα αυτά γιατι δεν λάβατε υπόψην τις αντιστάσεις στο συλέκτη και στον εκπομπό του τρανζίστορ....
Πρόκειται για διβάθμιο προενισχυτή και όχι ενισχυτή... Πραγματικά αν δεν έβλεπα να οδηγεί ηχείο δεν θα το πίστευα οτι μπορει να το κάνει.....

167vasgio
14-08-09, 11:39
χμμμ.,.στο video για είσοδο φαίνετε το turbo-x oyster άλλα έχω δοκιμάσει και πολλά άλλα..τα ηχεία που ακούγονται είναι τα FS που φαίνονται στην φώτο.,.είναι απλά ενεργά ηχεία Η/Υ

ALAMAN
14-08-09, 16:19
Φυσικά και δεν τα βγάζει αυτά τα W (ελάχιστα mW θα βγάζει) και φυσικά και ο τύπος δεν κάνει λάθος...
Ο τύπος λέει πόση ισχύ βγάζει ο ενισχυτής αν στα άκρα των ηχείων υπάρχει κάποιο πλάτος τάσης.
Το πλάτος που βάζεται δεν είναι σωστό γιατί το μετρήσατε χωρίς φορτίο.
Όλα αυτά γιατι δεν λάβατε υπόψην τις αντιστάσεις στο συλέκτη και στον εκπομπό του τρανζίστορ....
Πρόκειται για διβάθμιο προενισχυτή και όχι ενισχυτή... Πραγματικά αν δεν έβλεπα να οδηγεί ηχείο δεν θα το πίστευα οτι μπορει να το κάνει.....

Το πλάτος του μάλλον μετρήθηκε με φορτίο 4,7kΩ.

167vasgio, δοκίμασε να μετρήσεις το πλάτος με φορτίο 8Ω. Αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει τα χαρακτηριστηκά του προενισχυτή μάλλον...

167vasgio
14-08-09, 16:34
με 8 Ω για RL βγάζει 32,2mV p-p ,Multisim πάντα.,.

ALAMAN
14-08-09, 16:56
με 8 Ω για RL βγάζει 32,2mV p-p ,Multisim πάντα.,.
Τώρα η ισχύς βγαίνει τραγικά μικρή!

16,2μW !!!! :blink:

chip
14-08-09, 18:36
οπς... τι είπε... ενεργά ηχεία οδήγησε... έτσι εξηγείται...
δεν σύνδεσε μεγάφωνο. ενίσχυσε την έξοδο (το πλάτος) και την έστειλε σε ενεργα ηχεία.
Καλά κατάλαβα?

167vasgio
14-08-09, 19:06
chip exactly!!!

ALAMAN
14-08-09, 21:35
Σωστά!!!
Άρα η ισχύς της εξόδου θα εξαρτάται απο την σύνθετη αντίσταση εισόδου του ενισχυτή των ενεργών ηχείων!
Αυτό δεν το πρόσεξα καθόλου!!! :lool:

167vasgio
05-09-09, 02:23
χμμμ για να το τελειώσω σκεύτομαι να του βάλω απο πίσω κάτι όπως ο φίλος εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46794 να του σχεδιασω και ένα τροφοδοτικό για μπροστά.,.και αφού το δοκιμάσω να το στήσω για να γινει όμορφο.,.έτσι όπως το σκέυτομαι πιστεύτε οτι σαν αποτέλεσμα (για ήχο λέω) θα είναι ικανοποιητίκο??ή θα βγεί τζάμπα ο κόπος.,.

167vasgio
06-09-09, 16:03
??????????:confused1:

KOKAR
06-09-09, 16:28
αυτό που θα καταφέρεις με τον προενισχυτή είναι να υπεροδηγήσεις το
ενεργό ηχείο σου....

167vasgio
06-09-09, 16:43
σε ευχαριστώ για την απάντηση.Μετά δεν θα πάει στα ενεργά ηχεία.,.αυτά τα έβαλα για να τεστάρω την απόδοση του προενισχύτη.,.έχω δύο ηχεία 4W 4Ω και σκέυτομαι να χρησιμοποιήσω αυτά ή να αγοράσω κάποια άλλα.,.sorry αλλά είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να κάνω κάτι τέτοιο και έχω χαθεί λίγο

chip
07-09-09, 11:26
Ο προενισχυτής δεν μπορεί να οδηγεί μεγάφωνα (απλά ηχεία). Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να οδηγεί ενεργά ηχεία. Λογικά όμως δεν απαιτούν τα ενεργά ηχεία περεταίρω ενίσχυση.
Προσωπικά πιστεύω οτι δεν πρέπει να δώσεις χρήματα και χρόνο για να τοποθετήσεις τον προενισχυτή σε κουτί. Η κατασκευή του προενισχυτή πιστεύω ήταν μια καλή εμπειρία και πιστεύω οτι πρέπει να συνεχίσεις ίσως σε κάποιο ενισχυτάκι (και αργότερο έναν ποιο ισχυρό ενισχυτή).

167vasgio
07-09-09, 18:15
σε ευχαριστώ chip,αυτό που σκευτόμουν ήταν να κάνω κατί σαν τελικό μετά τον προενισχύτη ώστε να μπορέσει να οδηγήσει μη ενεργά ηχεία.,.τσπ ίσως το εγκαταλείψω σαν ίδεα,εκτός και αν έχετε να προτείνετε κάτι

Γαληνίτης
08-09-09, 02:20
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο,αλλά είναι ο πρώτος που σχεδίασα και κατασκέυασα μόνος μου για την πλάκα και για να ξεσκονίσω λίγο τα βιβλία μου αφού το καλοκαίρι τελείωνει σιγά σιγά,(δέυτερος βσκ ο πρώτος ήταν σε πλακέτα και πήγε άπατος) και το χάρηκα πάρα πολύ...

Ομολογώ ότι βλέποντας τον περίεργο αλλά και εντυπωσιακό τίτλο αυτού του θέματος, "mini διβάθμιος", παραξενεύτηκα και δεν κατάλαβα καθόλου περί τίνος πρόκειται, γιαυτό και αρχικά το προσπέρασα.

Δεν υπήρχε η απαραίτητη λέξη (το ουσιαστικό) ενισχυτής. Ο δε επιθετικός προσδιορισμός, ο εντυπωσιακός και ...βαρύγδουπος όρος "διβάθμιος", εμένα μού ήταν εντελώς πρωτόγνωρος. Αν και ασχολούμαι μια ολόκληρη ζωή με το χόμπυ των ηλεκτρονικών, πρακτικά και θεωρητικά, ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που τον συναντώ.

Δεν είχα βέβαια την τύχη να είμαι σπουδαστής ηλεκτρονικών. Και τα ηλεκτρονικά βιβλία και περιοδικά που διαβάζω και από τα οποία έμαθα ηλεκτρονικά είναι κυρίως ξενόγλωσσα -ή παλιότερα κυρίως ελληνικά-.

Θα μου πείτε, η λέξη "διβάθμιος", αν και νεολογισμός, δίνει από μόνη της την ερμηνεία της. Σαν λέξη σύνθετη, από το δύο και βαθμός ή βαθμίς: Κάποιος που έχει δύο βαθμούς ή δύο βαθμίδες. (Κατά το διψήφιος, δίπτυχος, δίεδρος κλπ.).
Δυό βαθμίδες όμως θα μπορούσε να έχει και ένας ταλαντωτής, ένας πομπός κλπ.

Αλλά ακόμα και όταν, αποφασίζοντας να μπω μέσα στο θέμα για να δω από περιέργεια γιατί πράγμα -προφανώς εντελώς άγνωστο σε μένα;- μιλάει, διάβασα προσεκτικά το κείμενο του αρχικού μηνύματος, ούτε αυτό στάθηκε ικανό να με διαφωτίσει!

Είναι φανερό ότι ανήκω σε άλλη εποχή, ή σε άλλη κατηγορία ή τρόπο σκέψης και έκφρασης, που έχει μείνει πολύ πίσω.

Φυσικά η απορία μου λύθηκε αμέσως και χαμογέλασα από ανακούφιση, όταν είδα το ηλεκτρονικό διάγραμμα!
Ώστε λοιπόν αυτό ήταν!
Ένας κλασσικός, κοινότατος ενισχυτής τάσης (voltage amplifier) Ακ.Συχν. (AF) δύο βαθμίδων κοινού εκπομπού (common emiter) με χωρητική σύζευξη. Με 2 κοινά τρανζίστορ μικρού σήματος (small signal).

Κοντολογής, ένας ενισχυτής δύο βαθμίδων. Έστω, "διβάθμιος", για να μην παραμείνουμε οπισθοδρομικοί! "Γηράσκω αεί διδασκόμενος".

Αλλά ομολογώ ότι και η όλη συζήτηση με εξένισε. Αλήθεια, πόσο διαφέρει η θεωρητική διδασκαλία από τη μάθηση στην πράξη!

Φυσικά και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον "διβάθμιο" σαν ενισχυτή μεγαφώνου, αντικαθιστώντας την αντίσταση συλλέκτη (έστω, τον αντιστάτη, αν προτιμάτε!) του 2ου τρανζίστορ με μετασχηματιστή εξόδου ραδιοφώνου τρανζίστορ και ένα μεγαφωνάκι μερικών mW. Π.χ. σαν ενισχυτή για απλούς δέκτες κρυσταλλικού φωρατή ή ανάδρασης κλπ., όπως κάναμε παλιότερα, πριν τους μονολιθικούς ενισχυτές τύπου LM386 κλπ .
Και όχι βέβαια για ...βατική ισχύ (κι άλλος, αλλά καθόλου πρωτόγνωρος νεολογισμός!) και για να ακούμε μουσική από ηχεία!

167vasgio
08-09-09, 12:09
"Γηράσκω αεί διδασκόμενος".

απο μικρό και απο τρελό μαθαίνεις την αλήθεια :lool:

πέρα απο την πλάκα,δεν θα διαφωνήσω μαζί σου,όντως πρόκειται για κάτι πολυ απλό και χωρίς ιδιαίτερη σημασία,πόσο μάλλον για να μπεί στις κατασκευές όπου έχουν παρουσιαστεί απο τα υπόλοιπα μέλη απείρως αξιολογότερες κατασκευές και ιδέες παρ'όλα αυτά απλά θα ήθελα να σημειώσω τα εξής, η κατασκευή αυτή έγινε επείδη και εγώ πιστεύω απόλυτα πως η θεωρητική διδασκαλία από τη μάθηση στην πράξη διαφέρουν κατά πολύ,συνεπώς αυτό που για κάποιον άλλο είναι "ψωμοτύρι" για εμένα παρουσιάζει αρκέτες δυσκολίες και σε θεωρητικό και σε πρακτικό επίπεδο,θέλοντας να μάθω λοιπόν κάτι παραπάνω άνοιξα τα βίβλια μου καλοκαιρίατικα.,.και θέλοντας να μάθω κάτι που πιθανόν να μην υπήρχε στα βιβλία το έδειξα σε έσας.,.άκριβως έπειδη η θεωρητική διδασκαλία από τη μάθηση στην πράξη διαφέρουν κατά πολύ.,.

το λάθος μου και το παραδέχομαι ήταν ότι ξεκινησα το θέμα στις κατασκευές και όχι στις ερωτήσεις αρχαρίων.,..

Ακρίτας
08-09-09, 19:23
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο,αλλά είναι ο πρώτος που σχεδίασα και κατασκέυασα μόνος μου
Βασίλη, ένα ταξίδι χιλίων μιλίων αρχίζει από ένα βήμα. Όσο για το νεολογισμό που γράφει ο φίλος Κώστας...δε βαρυέσαι. Αυτά συμβαίνουν και στα καλύτερα σπίτια (δίτροχο ήθελε να πει ο νομοθέτης).

Γαληνίτης
09-09-09, 00:54
απο μικρό και απο τρελό μαθαίνεις την αλήθεια :lool:

πέρα απο την πλάκα,δεν θα διαφωνήσω μαζί σου,όντως πρόκειται για κάτι πολυ απλό και χωρίς ιδιαίτερη σημασία,πόσο μάλλον για να μπεί στις κατασκευές όπου έχουν παρουσιαστεί απο τα υπόλοιπα μέλη απείρως αξιολογότερες κατασκευές και ιδέες παρ'όλα αυτά απλά θα ήθελα να σημειώσω τα εξής, η κατασκευή αυτή έγινε επείδη και εγώ πιστεύω απόλυτα πως η θεωρητική διδασκαλία από τη μάθηση στην πράξη διαφέρουν κατά πολύ,συνεπώς αυτό που για κάποιον άλλο είναι "ψωμοτύρι" για εμένα παρουσιάζει αρκέτες δυσκολίες και σε θεωρητικό και σε πρακτικό επίπεδο,θέλοντας να μάθω λοιπόν κάτι παραπάνω άνοιξα τα βίβλια μου καλοκαιρίατικα.,.και θέλοντας να μάθω κάτι που πιθανόν να μην υπήρχε στα βιβλία το έδειξα σε έσας.,.άκριβως έπειδη η θεωρητική διδασκαλία από τη μάθηση στην πράξη διαφέρουν κατά πολύ.,.

το λάθος μου και το παραδέχομαι ήταν ότι ξεκινησα το θέμα στις κατασκευές και όχι στις ερωτήσεις αρχαρίων.,..
Αγαπητέ Βασίλη, πιστεύω να κατάλαβες ότι το σχόλιό μου δεν αφορούσε εσένα και την αξιέπαινη και ενδιαφέρουσα μελέτη, σχεδίαση και κατασκευή σου, για την οποία σε συγχαίρω και για τη δημοσίευση της οποίας εδώ σε ευχαριστώ.
Είναι από κάθε άποψη πολύ αξιέπαινο το ότι διέθεσες χρόνο, κόπο και μεράκι, έβαλες τη θεωρία στην πράξη και μας παρουσίασες εδώ το αποτέλεσμα. Κάθε κατασκευή, οσονδήποτε απλή και αν φαίνεται, είναι πάντα ενδιαφέρουσα, διασκεδαστική, διδακτική και χρήσιμη. Και κυρίως αξιέπαινη, σε μια εποχή που επικρατεί η έτοιμη λύση.
Όχι, Βασίλη, δεν ήταν "λάθος" σου που έβαλες το θέμα στις κατασκευές. Κάθε άλλο μάλιστα!
Το σχόλιό μου αφορούσε τον όρο "διβάθμιος", που με παραξένεψε. Για τον οποίο φυσικά δεν ευθύνεσαι εσύ. Και ο οποίος υποθέτω ότι πιθανόν να συνηθίζεται σε συγγράμματα καθηγητών Σχολών Ηλεκτρονικών.
Με την ευκαιρία σημειώνω συμπληρωματικά ότι ο αντίστοιχος αγγλικός όρος, ο οποίος μεταφράστηκε έτσι, είναι "two stage amplifier" . Που στη γλώσσα μας μεταφραζόταν παλαιόθεν σαν "ενισχυτής δύο σταδίων" (με δύο στάδια ενίσχυσης) ή "δύο βαθμίδων".
Τότε που μιλούσαμε για "ανώτερη" και "ανώτατη" και όχι "δευτεροβάθμια" και "τριτοβάθμια" εκπαίδευση.

167vasgio
10-09-09, 15:30
για να μπορέσω να σου απαντήσω ακριβώς φίλε μου Κώστα έψαξα λίγο στις σημείωσεις μου και η ακριβής ονομασία με την όποια αναφέρεται σε αυτή είναι .,. διβάθμιος ενισχυτής με χωρητική σύζευξη..

Γαληνίτης
10-09-09, 15:38
Δεν αμφέβαλα για το ότι ο όρος "διβάθμιος" δεν είναι δικός σου. Δεν μας είπες όμως από ποιό βιβλίο ή σύγγραμμα ή σημειώσεις παραδόσεων προέρχεται.

167vasgio
10-09-09, 16:17
σημειώσεις εργαστηρίου ηλεκτρονικών 1,άσκηση 12.Τμήμα ηλεκτρονικής τει θεσσαλονίκης.,.

στο βιβλίο του malvino "ηλεκτρονικη" απο την άλλη πάντα αναφέρεται σαν ενισχυτής δύο βαθμίδων .,. και ο όρος διβάθμιος δεν ύπαρχει πουθενά.

παρ΄ όλα αυτά γνωρίζοντας τους καθηγητές του συγκεκριμένου εργαστηρίου και της πολύ καλης δουλείας που κάνουν,και ελέω της ανωνυμίας που μου προσφέρει το forum(ώστε να μην θεώρηθει γλύψιμο ή οποιουδήποτε τέτοιου είδους μλκια)θεωρώ ότι ο όρος είναι σωστός..

Γαληνίτης
11-09-09, 16:09
Υπάρχει πρόβλημα με τη μετάφραση των ηλεκτρονικών όρων, λόγω έλλειψης επίσημης, πλήρους και ενιαίας κωδικοποίησής τους.
Η χρήση αυθαίρετων και αδόκιμων όρων και νεολογισμών μπορεί να δημιουργήσει σύγχυση. Ιδιαίτερα όταν αφορά Πανεπιστημιακά Συγγράμματα και Σημειώσεις.
Το πρόβλημα είναι εντονότερο όταν η μετάφραση γίνεται πρόχειρα, "στο γόνατο". Και αναμφίβολα πολύ πιο έντονο, όταν γίνεται από άσχετους προς τα ηλεκτρονικά (φιλόλογοι, μεταφραστές κλπ).
Τα μεταφρασμένα ηλεκτρονικά άρθρα κατασκευών κλπ., ακόμα και σε έγκριτα ελληνικά τεχνικά περιοδικά, ήταν συνήθως δυσνόητα και συχνά εξακολουθούν να είναι, εξ αιτίας αυτού του προβλήματος. Σε βαθμό που κάνει την κατανόηση πολύ πιο εύκολη αν, αντί για τη μετάφραση στη μητρική μας γλώσσα, διαβάσουμε το ξενόγλωσσο πρωτότυπο!