PDA

Επιστροφή στο Forum : LEGO AVR



Mihos
17-08-09, 11:46
Καλημέρα σας...

Με αφορμή κάποιες άλλες συζητήσεις στο forum για τους AVR ξέθαψα από από αρχεία του υπολογιστή μου και από τα συρτάρια μου μία :001_rolleyes:παιχνιδιάρα και διασκεδαστική κατασκευή που είχα κάνει πέρσι το καλοκαίρι (όπου είχα μπόλικο ελεύθρο χρόνο). Είπα να τη μοιραστώ μαζί σας.

Πρόκειται για ένα πλήρως προγραμματισζόμενο αυτοκινητάκι (μου αρέσει να το λέω ρομπότ:001_tongue:) βασισμένο στον AVR mega16. Όπως το παρουσιάζω εδώ λειτουργεί σαν ένα φωτοβόρο αμαξίδιο (το οποίο με αναλογικά κυκλώματα μπορεί να γίνει πολύύύύ πια απλά και έυκολα:001_huh:). Το ωραίο όμως είναι ότι έχω φτιάξει κάποιες ρουτίνες που με τη χρήση τους μπορείς να το προγραμματίσεις να κάνει πραγματικά ότι θέλεις. Πχ να πάει σε ένα συγκεκριμένο δωμάτιο του σπιτιού και να κλείσει ή να ανοίξει τη τηλεόραση. Ή να βρεί το πιο σκοτεινό δωμάτιο και να ανάψει ένα λαμπάκι για να το φωτίσει. Και άλλα ωραία.

Το "μηχανολογικό" κομμάτι το έχω φτιάξει από lego, άλλα έχει πέσει και πολύ πατέντα με σιδερένια πιράκια, θερμόκολες και άλλα τσαπαστούλικα κολπάκια:001_tt2:.

Το firmware είναι 100% AVR assemply και το παρθέτω μαζί με ένα pdf πού έχει μία περιγραφή, το σχηματικό του κυκλώματος, κάποιες φωτογραφίες, και το κώδικα για το πρόγραμμα διασύνδεσης με τον υπολογιστή (μέσω σειριακής).

Έχω και βίντεο άλλα είναι πολύ μεγάλο και δε με αφήνει να το ανεβάσω ότι συμπίεση και να κάνω...

Για την ιστορία το συγκεκριμένο κατασκέυασμα βρέθηκε στα χέρια της μικρής μου ξαδέρφης και μετετράπηκε σε βαρκούλες και σπιτάκια από lego:angry::blush:...

oxide
17-08-09, 12:29
πολυ ωραια η κατασκευη σου και το συστημα για τις συγκρουσεις πολυ εξυπνο...

σε μια κατασκευη που ειχα κανει στο πανεπιστημιο με λεγκο και με τον "μικροελενκτη" τηε λεκγο
ειχαμε κανει ενα αμαξακι που απλως απεφευγε εμποδια...υπηρχαν 2 μηχανισμοι ενας με ανιχνευση χρωματων οποτε και δεν ακουμπουσε καν στο εμποδιο και ενας παρομοιος με τον δικο σου με εναναισθητηρα αφης...

http://img229.imageshack.us/img229/1854/dsc00053j.jpg

Mihos
17-08-09, 12:41
Σ'ευχαριστώ πολύ...

Μικροελεγκτή των λέγκο θα εννοείς τα NXT φαντάζομαι? Το σκέφτομαι κι εγώ να ασχοληθώ με τη συγκεκριμένη σειρά. Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά ωραία πραγματάκια... Και έχουν και το καλό ότι όλα κουμπώνουν προβλεπόμενα. Η κατασκευή που μου δείχνεις πχ φαίνεται πολύ καθαρή και τακτοποιημένη. Σε αντίθεση με τη δικιά που έχει ένα σορό περιέργα εξαρτήματα...

Αλλά από την άλλη το να τα συνδιάσεις συμβατικά ηλετκρονικά με lego είναι κάτι δημιουργικό:biggrin::biggrin:. Σε ποιό πανεπιστήμιο ασχολήθηκες με το συγκεκριμένο project (αν επιτρέπεται βέβαια)?

gsmaster
17-08-09, 12:47
To video ανεβασέτο στο youtube ;)

oxide
17-08-09, 14:42
Σ'ευχαριστώ πολύ...

Μικροελεγκτή των λέγκο θα εννοείς τα NXT φαντάζομαι? Το σκέφτομαι κι εγώ να ασχοληθώ με τη συγκεκριμένη σειρά. Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά ωραία πραγματάκια... Και έχουν και το καλό ότι όλα κουμπώνουν προβλεπόμενα. Η κατασκευή που μου δείχνεις πχ φαίνεται πολύ καθαρή και τακτοποιημένη. Σε αντίθεση με τη δικιά που έχει ένα σορό περιέργα εξαρτήματα...

Αλλά από την άλλη το να τα συνδιάσεις συμβατικά ηλετκρονικά με lego είναι κάτι δημιουργικό:biggrin::biggrin:. Σε ποιό πανεπιστήμιο ασχολήθηκες με το συγκεκριμένο project (αν επιτρέπεται βέβαια)?

βασικα νομιζω rcx λεγεται...
βεβαια οπως βλεπεις ειναι η παλαιοτερη εκδοση..η καινουργια δεν εχει καμια σχεση και ειναι παρα πολυ καλη...

εμεις γραψαμε σε java μιας και απο οσο θυμαμαι unoffiacially εχει κυκλοφορησει τετοιος compiler.

Δεν συγκρινεται με την δικια σου...ειναι πολυ πιο απλη...10 φορες καλυτερη η δικια σου

στο πανεπιστημιο μακεδονιας στο τμημα εφαρμοσμενης πληροφορικης σε ενα μαθημα επιλογης...αλλιως το προγραμμα σπουδων εχει λιγα πραγματα σε σχεση με ηλεκτρονικη και μικροελεγκτες...

andrewsweet4
26-08-09, 19:27
Πολλυ ωραια ακουγεται η κατασκευη! Βασικα επειδη τυχαινει να εχω ενα ΝΧΤ (το educational kit) και οταν εχω ελευθερο χρονο καθομαι με τις ωωωωρες και το προγραμματιζω να κανει διαφορα πραγματα, πιστευω πως αξιζει καποιος αν διαθετει τα χρηματα να ασχοληθει. Επισης μπορει εκτος του NXT-G να το προγραμματισει σε robot-c, java κτλ κτλ...απλα αλλαζωντας του το firmware απο τον Η/Υ.Ετσι αυξανωνται και οι δυνατοτητες του:001_rolleyes:

Mihos
27-08-09, 19:34
Ευχαριστώ πολύ Ανδρέα. Ώραία τα NXT... Πολύ θέλω να πάρω ένα μοντέλο και να αρχίσω να φτιάχνω διάφορα:001_rolleyes:. Αλλά πολύ ακριβά ρε γμτ...:001_unsure:

Mihos
19-12-09, 01:07
To video ανεβασέτο στο youtube ;)

Ένας φίλος από επαρχία ήθελε να το δεί και έτσι ανέβασα αυτά τα βίντεο στο ΕσύΣωλήνας:001_rolleyes:.

http://www.youtube.com/watch?v=6q8D1yhQrO8
http://www.youtube.com/watch?v=bpkugglY2aY
http://www.youtube.com/watch?v=XFaay2qGKaE

conqueror06
28-12-09, 19:40
Εξαιρετική κατασκευή. Τα NXT έχουν πάρα πολλές δυνατότητες και ταυτόχρονα εύκολο προγραμματισμό. Προσωπικά, έχω ασχοληθεί ώρες με τον προγραμματισμό τους. Μέχρι και μηχάνημα που φτιάχνει καφέ έχω φτιάξει πριν 2 χρόνια. :biggrin: