PDA

Επιστροφή στο Forum : Φαινόμενο ηλεκτρόλυσης. Μήπως είναι επικινδυνο?



Mihos
18-08-09, 18:49
Καλησπέρα σε όλους.

Πριν λίγο καιρό έφτιαξα ένα κυκλωματάκι για να προστατεύει μία αντλία νερού όταν αδειάζει η δεξαμενή με λογική παρόμοια με του παρακάτω: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44701

Μου δημιουργήθηκε όμως ένας προβληματισμός. Τα ρεύματα που ρέουν μέσω του νερού για να τροφοδοτήσουν τη βάση του τρανζίστορ είναι αναμφίφολα πολύ μικρά. Όσο μικρά και αν είναι όμως, σε βάθος χρόνου σίγουρα θα έχουμε όλο και πιο έντονο το φαινόμενο της ηλετκρόλυσης. Δεν ξέρω τι στοιχεία μπορεί να δημιουργηθούν μέσα στο νερό λόγω αυτού του φαινομένου. Δε πρόκειται πάντως για υδρογόνο και όξυγόνο μόνο καθώς και τα ηλεκτρόδια συμμετέχουν στην αντίδραση... Υπάρχει κάποιος που να ξέρει από Χημεία για να μας εξηγήσει αν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάτι επικίνδυνο για τον άνθρωπο?

P@s@ris!
19-08-09, 00:29
έχω να κάνω ηλεκτροχημεία από το πρώτο εξάμηνο.....αν βρω το βιβλίο θα ψαξω να βρώαν λέει τπτ περί του θέματος.....αν υπάρχει κάποια παρενέργεια....:wiink::wiink::wiink:

JOUN
11-09-09, 23:53
Παντως σε κυκλωματα του εμποριου χρησιμοποιηται AC για αποφυγη ηλεκτρολυσης που θα επηρεασει τα ηλεκτροδια.

nikkos
12-09-09, 13:18
μπα, τα ρεύματα που διαρρέουν το νερό είναι πολύ μικρά, και ο όγκος του νερού πολύ μεγάλος για να δημιουργήσουν το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Αν θες να αποφύγεις τα γυμνά ηλεκτρόδια μεσα στο νερό μετά πρέπει να καταφύγεις σε χωρητικούς αισθητήρες που σου ανεβάζουν το κόστος της όλης κατασκευής κατά πολύ

stom
12-09-09, 18:28
Μπορεις παντα να αντικαταστησεις τα ηλεκτροδια με ενα φλοτερ.
Φτηνο και αξιοπιστο, οσο μιλαμε για καθαρο νερο.