PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατομή καλωδίου τροφοδοσία για 300W και 12 μέτρα



VaGyver
20-08-09, 22:51
Καλησπέρα!

Ψάχνω τι διάμετρο καλώδιο να τραβήξω για την εφαρμογή μου.

Θα τροφοδοτήσω συσκευή με κατανάλωση 300W με 12 μέτρα καλώδιο (που θα πάρω από μια υπάρχουσα πρίζα τοίχου η οποία έχει κλασικά 3 x 1.5 mm2).

Δεν προβλέπεται να αυξηθεί η ζήτηση (άντε οριακά να αλλάξω συσκευή και να πάει στα 400 W το μέγιστο).
Δυστυχώς όμως υπάρχει θέμα χώρου (λόγω πλαστικού καναλιού) δηλαδή το μικρότερο βολεύει.

Οπότε είμαι ανάμεσα σε 3x0.75, 3x1 και μόνο εαν δεν γίνεται αλλιώς 3x1.5.

Αν μπορείτε βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω πιο είναι το σωστό (και μέχρι στιγμή μόνο με λόττο μπορώ να διάλέξω).

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

GR_KYROS
20-08-09, 23:12
εάν μπορείς βάλε 3Χ1.5
εάν όχι 3Χ1 είναι οριακά ικανοποιητικό

her
20-08-09, 23:44
Τα 400W δεν είναι ούτε 2A. Με βάση έναν πίνακα με τα ρεύματα που μπορεί να αντέξουν τα καλώδια χωρίς να καταστραφούν για το 3χ0,75 είναι 13 Α.

Ο πίνακας έτσι λέει αν και έμενα μου ακούγετε πολλά τα 13 Α αλλά άνετα μπορεί να δώσει ρεύμα 2Α

Έχει σημασία και το μήκος τις γραμμής (δεν αναφέρει κάτι ο πίνακας) αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.


δες και εδω
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41801

VaGyver
21-08-09, 10:06
Ευχαριστώ και τους δύο.

Για να πιάσω τη μέση λύση και επιπλέον για να βάλω και την υπάρχουσα πτώση τάσης από τον πίνακα μέχρι την πρίζα που θα πάρω, τότε με το 3x1 "θεωρητικά" δεν θα υπάρξει πρόβλημα, έτσι?
(θα τροφοδοτηθεί προβολέας εκεί ψηλά στο ταβάνι. Δεν πρόκειται να αυξηθεί η κατανάλωση περισσότερο από αυτό).

Προχωράω λοιπόν έτσι, με πολύκλωνο καλώδιο (για ευλυγισία). Είναι οκ το πολύκλωνο?

Η 2η ερωτησούλα μου (και τελευταία) είναι εαν βάζοντας 3x1 θωρακισμένο και από το ίδιο πλαστικό κανάλι περάσω και Cat6 FTP (επίσης θωρακισμένο) και επίσης HDMI θεωρείται ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με πιθανές παρεμβολές. Δηλαδή, θα έχει πρόβλημα σίγουρα ή υπάρχει ελάχιστη πιθανότητα να έχει πρόβλημα?

(Εντάξει ξέρω ότι δεν επιτρέπεται να περάσουν μαζί αλλά μερικές φορές -μη προβλέποντας σωστά από την αρχή- ψάχνεις ενδιάμεσες λύσεις).

her
21-08-09, 10:17
Αν χρησιμοποιήσεις καλώδια καλής ποιότητας με θωράκιση νομίζω ότι δεν θα έχει πρόβλημα.

Γιώργος Ανώνυμος
21-08-09, 10:26
Εφόσον δεν υπάρχουν κρουστικά δηλ. στιγμιαία φαινόμενα και η κατανάλωση σχετικά χαμηλή εκτιμώ πως δεν θά έχεις πρόβλημα!!!

Π.χ. θα είχες πρόβλημα με κλιματιστικό με μέση κατανάλωση 1.000W και ανεβοκατέβασμα του ρεύματος από τον θερμοστάτη. Η FTP είναι προστασία για ηλεκτρομαγνητικές (Η/Μ) παρεμβολές οι οποίες επάγονται στη γραμμή μεταφοράς δεδομένων από διάφορες πηγές Η/Μ θορύβου που κατά βάση οφείλονται σε ρεύματα υψηλής συχνότητας τα οποία ως εκ τούτου μπορούν να παρεμβάλουν από απόσταση. Τα 50Hz της συχνότητας ρεύματος δικτύου ΔΕΗ είναι σχετικά ανώδυνα για το συγκεκριμένο τύπο παρεμβολών. Αν σε ενδέφερε όπως η λήψη σημάτων χαμηλής συχνότητας (LF) εκεί θα δημιουργούσαν παρεμβολή.

Για το φόβο των Ιουδαίων, χρησιμοποίησε κανένα loop από φερίττη κοντά στις άκρες σύνδεσης του FTP αν και αυτό ακόμα αφορά τυχόν παρεμβολές υψηλής συχνότητας.

Καλημέρα!!!

VaGyver
21-08-09, 10:54
Πολύ χρήσιμη η αναφορά σου στα στιγμιαία φαινόμενα. Ευχαριστώ!

To HDMI (που είναι ψηφιακό σήμα μεγαλύτερης συχνότητας από 50 HZ) δεν θεωρείται ότι είναι πρόβλημα?
Φαντάζομαι ότι επειδή είναι χαμηλής ισχύος, έτσι?

Το κινητό τηλέφωνο?


Τώρα, τι θεωρείται καλής ποιότητας, δεν το έχω καταλάβει. Κάποιοι εννοούν να πάρω καλώδιο που κοστίζει 10 ευρώ το μέτρο. Μου φαίνεται υπερβολή.
Από τον Καυκά πήρα τα καλώδια.

NIKPAPAZOGLOU
23-08-09, 01:12
3x1mm2 για τον προβολεα σου και αν δεν σε περνει το καναλι , αντι για καλωδιο βαλε 3 ξεχωριστους αγωγους.(μαυρο-μπλε-κιτρινοπρασινο) οσο για το HDMI βαλε θωρακισμενο αλλα θα πρεπει να εισαι συγουρος οτι θα εχεις καλη γειωση.

VaGyver
23-08-09, 14:37
ευχαριστώ πολύ!

Πήρα 3x1 mm2 θωρακισμένο.
Άντε και καλή μου τύχη...

ορφεας
23-08-09, 20:12
το πιο σωστό είναι να συνεχίσεις με 3Χ1,5 γιατί όταν αλλάζει η διατομή του αγωγού (σε πιο μικρή ) πρέπει να παρεμβάλεται ασφάλεια. σε περίπτωση υπερφόρτισης της συσκευής σου δηλαδή, η γραμμή αν είναι με μικρότερη διατομή δεν ειναι καλυμμένη από την υπάρχουσα ασφάλεια του πίνακα. πάντως και το 3Χ0,75 καλύπτει την κατανάλωσή σου. αποφάσισε εσύ :001_smile:

eebabs2000
23-08-09, 22:42
Αν ήταν να τροφοδοτήσεις π.χ. μοτερ δε θα σου έλεγα με τίποτα να βάλεις 3Χ1mm2 αλλά για προβολέα δε το συζητάμε, 3Χ1mm2 είναι αρκετό, άσε που αν το βάλεις και εύκαμπτο αντέχει και περισσότερο σε ρεύμα από το μονοκλωνο αν διαβάσεις και τους πίνακες. Όσο αφορά τις παρεμβολές, με καλή θωράκιση θα έλεγα και γω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

VaGyver
25-08-09, 09:57
Παιδιά είστε super.

Ήδη κάνω την προεργασία (σκάβω).