PDA

Επιστροφή στο Forum : hybrid sound system



costas81
21-08-09, 13:37
...επειδή δεν είχα τι να κάνω σήμερα είπα να ασχοληθώ με την 7η τέχνη...
....έχει συζητηθεί ξανά αλλά τώρα είναι πιο ολοκληρωμένο...
...το σχέδιο του προενισχυτή ισχύει όπως το βλέπετε εδώ αλλά το ποτενσιόμετρο για την ρύθμιση της έντασης έχει τοποθετηθεί στην έξοδο...



YouTube - diy hybrid sound system

Ακρίτας
24-08-09, 23:26
Κύττα σύμπτωση! Μόλις τον έκαψα. Δοκίμαζα διάφορές λυχνίες, μόνο που μια ECC81 αποδείχθηκε ελαττωματική. Λάμψη μέσα στη λυχνία και καπνός απο κάπου. Με άλλες λυχνίες λειτουργεί αλλά με βόμβο. Υποθέτω ότι βραχυκύκλωσαν τα νήματα της λυχνίας με την κάθοδο. Τώρα ψάχνω το σχέδιο του ELECTOR για να εντοπίσω τι έχει αρπάξει απο το τροφοδοτικό. Παραδόξως ο καπνός προήλθε απο τον τελικό, ο οποίος λειτουργεί (με άλλο προενισχυτή). Μάλλον ο ηλεκτρολυτικός στην είσοδο του καναλιού έφαγε υπέρταση. Αύριο θα δούμε.
Όσο για τα ποτενσιόμετρα δοκίμασα και τις δυο θέσεις. Νομίζω ότι στην είσοδο, όπως ακριβως το δείχνει το περιοδικό, είναι καλύτερα.

KOKAR
25-08-09, 01:06
από το σχέδιο βλέπω ότι με 300 βολτ δεν τηρείται το
Cathode to heater voltage = 90 της ECC81 .....
δες το PDF ftp://ftp.eierc.com/pub/rc/Ei-ECC81.pdf

KOKAR
25-08-09, 01:35
δες εδώ...
http://img220.imageshack.us/img220/207/power1w.jpg

Ακρίτας
25-08-09, 10:09
Κώστα, έχω υλοποιήσει το σχέδιο του ELEKTOR και η τάση των νημάτων είναι κανονικά "αναρτημένη" κάπου ανάμεσα στην τάση τροφοδοσίας, όπως στο κύκλωμα που παραθέτεις. Το πρόβλημα προέκυψε σίγουρα απο ελαττωματική λυχνία και απο τη δική μου ανοησία να τη δοκιμάσω σε πραγματικό κύκλωμα. Αλλά άμα δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις.

sakis
25-08-09, 11:34
ΚΩΣΤΑ ..... εχεις κανει ενα μικρο λαθος ...ο ενισχυτης ειναι ταξη ΑΒ και οχι ταξη Α

costas81
25-08-09, 12:53
ΚΩΣΤΑ ..... εχεις κανει ενα μικρο λαθος ...ο ενισχυτης ειναι ταξη ΑΒ και οχι ταξη Α


sorry....προφανώς έχεις δίκιο....δεν είμαι και ηλεκτρονικός...

costas81
25-08-09, 12:55
Κύττα σύμπτωση! Μόλις τον έκαψα. Δοκίμαζα διάφορές λυχνίες, μόνο που μια ECC81 αποδείχθηκε ελαττωματική. Λάμψη μέσα στη λυχνία και καπνός απο κάπου. Με άλλες λυχνίες λειτουργεί αλλά με βόμβο. Υποθέτω ότι βραχυκύκλωσαν τα νήματα της λυχνίας με την κάθοδο. Τώρα ψάχνω το σχέδιο του ELECTOR για να εντοπίσω τι έχει αρπάξει απο το τροφοδοτικό. Παραδόξως ο καπνός προήλθε απο τον τελικό, ο οποίος λειτουργεί (με άλλο προενισχυτή). Μάλλον ο ηλεκτρολυτικός στην είσοδο του καναλιού έφαγε υπέρταση. Αύριο θα δούμε.
Όσο για τα ποτενσιόμετρα δοκίμασα και τις δυο θέσεις. Νομίζω ότι στην είσοδο, όπως ακριβως το δείχνει το περιοδικό, είναι καλύτερα.


φαντάζομαι δεν εννοείς το σχέδιο του ελεκτορ για την ecc82....αν χρησιμοποιείς ecc81 πρέπει λογικά να συνδέσεις αντιστάσεις με άλλες τιμές στις καθόδους....θες να μας δείξεις πιο κύκλωμα χρησιμοποιείς..???...

Ακρίτας
25-08-09, 13:21
φαντάζομαι δεν εννοείς το σχέδιο του ελεκτορ για την ecc82....αν χρησιμοποιείς ecc81 πρέπει λογικά να συνδέσεις αντιστάσεις με άλλες τιμές στις καθόδους....θες να μας δείξεις πιο κύκλωμα χρησιμοποιείς..???...
Σωστά. Έχω αλλάξει τις τιμές στις αντιστάσεις και την ανοδική τάση για να χρησιμοποιήσω την ECC81. Το σχέδιο είναι αυτό που αναφέρεις. Τις ECC81 και ECC83 τις χρησιμοποιεί στο στάδιο PHONO το οποίο έχω παραλείψει. Το κύκλωμα λειτούργησε κανονικά με σωστές λυχνίες αλλά είχα την κακή έμπνευση να δοκιμάσω κάποια που ήταν προβληματική (και το γνώριζα). Θα μου κοστίσει μερικές ώρες και αρκετά νεύρα. Όταν τελειώσω θα ανεβάσω φωτογραφίες και από τη δική μου εκδοχή.