PDA

Επιστροφή στο Forum : περι αρμωνικων...!!!



beymakias
24-08-09, 19:54
Εχω μια απορεια...υπαρχει καποιος τροπος να δω αν το μηχανημα μου βζαγει αρμωνικες και σε αλλες συχνοτητες??οι γενικα να βγαζει αρμωνικες??

lordi
24-08-09, 21:04
Ανάλογα το μηχάνημα!:001_tt2:

ReFas
24-08-09, 22:01
Εχω μια απορεια...υπαρχει καποιος τροπος να δω αν το μηχανημα μου βζαγει αρμωνικες και σε αλλες συχνοτητες??οι γενικα να βγαζει αρμωνικες??

Χρειάζεται ένας αναλυτής φάσματος -spectrum analyzer.
Είναι σχετικά ακριβό όργανο.
Δες και μια σχετική φωτο εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40511)

Αν είναι μικρό μηχάνημα κάτω απο 100W έλα να το δούμε, μετά απο δυο εβδομάδες όμως.

beymakias
25-08-09, 00:41
επειδη ξερω οτ ειναι ακριβω για αυτο ρωταω κανενα αλλο τροπο...ειναι 150 watt γαμωτο...

Γιώργος 231
29-08-09, 09:08
Τα παλαιοτερα χρονια, που δεν ειχα exciters με χαρτια και πιστοποιηση, ειχα το ιδιο αγχος με εσενα.

Για να μου φυγει, ακου τι εκανα.

Ειχα ενα σκανερ εως τους 2 γιγα, και ανοιγα το μηχανημα και εψαχνα με το σκανερ (διπλα απο τον πομπο) για αρμονικες.

Το "βαρος" στον ελεγχο το ειχαν οι vhf - uhf μπαντες και φυσικα απο 108 εως 130 mhz περιπου (αεροπλανα)

προταση, κανε το ιδιο. (απ το τιποτα)

jeik
29-08-09, 15:27
hallo george :001_smile: , να συμπληρωσω στον τροπο που προτεινεις , οτι πρεπει το σκαναρισμα ναι γινει χειροκινητα γιατι ενδεχεται να μην λοκαρει το μηχανακι σε καποιες συχνοτητες επειδη δεν το επιτρεπει το βημα του , για παραδειγμα το ραδιο στο ιχ μου δεν λοκαρει σε αρμονικες που ειχαν καποιοι σταθμοι μεσα στην μπαντα.
Και επισης να εχει μετρητη εντασης σηματος ουτως ωστε να βλεπει στα ποσα μετρα μακρυα εμφανιζονται οι οποιες αρμονικες ''πιασει''.
Και με το συγκεκριμενο μηχανακι που αγορασες μπευμακια ,επειδη το πλλ ειναι γνωστο , ολο και κατι θα ''πιασεις'' , το θεμα ειναι ποσο μακρυα απο το σημειο εκπομπης εμφανιζονται.