PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτής μονό μπλοκ 807 monos



DHMHTRHS M
29-08-09, 14:49
Παρουσιάζω και εγώ μια από της κατασκευές μου. Ενισχυτής μονό μπλοκ (807 Jan rca, 12sa7gty,& 12at7silvania). Η τάση της 807 είναι 310v kai βγάζει περίπου 12w.

IOANNIS
29-08-09, 15:21
φιλε δημητρη ειναι αψογη η κατασκευη σου!! τα παντα ειναι τελεια πανω στον ενισχυτη! συγχαρητηρια!!! :001_smile:
εαν θελεις δωσε μας το κυκλωμα του ενισχυτη-τροφοδοτικο, και γενικα περισσοτερες λεπτομερειες!!!!
τωρα οσο αφορα τα watt, μου φαινονται υπερβολικα... ισως με 2Χ807 παραλληλα και με πανω απο 500V τροφοδοσια, να επερνες γυρω στα 10watt, αλλα με μια 807, και μονο με 310V στην ανοδο, προσωπικα πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολο να παρουμε 12W!!

παντα φιλικα γιαννης

xazopartalos
29-08-09, 15:37
Μπραβο πολλη καλη η κατασκευη σου και θα ελεγα οτι εχει ξεφιγη απο απλη χειροπιαστή κατασκευη..........
Και παλι μπραβο.
Τα βαττ αυτα σε ταξη ΑΒ τα βγαζει αλλα σε Α ταξη οχι.

tiger135
29-08-09, 15:44
Δημήτρη , συγχαρητηρια... Ειναι απο τις πιο ωραιες κατασκευες που εχω δει . Πολυ καλη δουλεια!!! Αν σου ειναι ευκολο θα θελαμε και καμια φωτο απο τα εντερα του:001_rolleyes:( την συρματωση και την τοποθετηση των εξαρτηματων του εννοω)οσο για τα βαττ του δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Ο ιωαννης ειναι πιο ειδικος.

KOKAR
29-08-09, 16:13
συγχαρητήρια, τα monoblock σου είναι έργο τέχνης !.

για πες μας όμως κάτι παραπάνω, με τι ηχεία τα άκουσες, πως ακούγονται
δώσε το σχέδιο , βάλε και καμιά μέτρηση ( αν έχεις παλμογράφο φυσικά )

Telemastoras
29-08-09, 16:27
Καταπληκτική δουλειά.
Φοριέται και στο δεξί σαν κόσμημα!
Εύγε φίλε :001_smile:

lynx
29-08-09, 19:15
συγχαρητηρια και απο εμενα! μου αρεσει πολυ ο ενισχυτης σου...

tzitzikas
29-08-09, 19:52
Α Ψ Ο Γ Ο Σ!!! Απο τις πιο ομορφες κατασκευές που έχω δει.

briko
29-08-09, 20:08
ΜΟΝΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

itta-vitta
29-08-09, 20:08
Πολύ ωραία η κατασκευή σου. Μόνο που η 807 "φεύγει" λίγο στο ύψος και χαλάει κάπως την εμφάνιση του ενισχυτή. Αν βρεις καμμιά 5933(807W) η οποία είναι πιο κοντή, σαν την 6146, θα έρθει περίπου στο ύψος των μ/σ. Όχι πως δεν είναι και έτσι καλός.

GREG
29-08-09, 21:49
:thumbup1:

dovegroup
29-08-09, 23:56
Καταπληκτικό, κουκλί, τέλειο.:001_tt1:

Tsalapis
30-08-09, 00:14
Πολυ ομορφη κατασκευη.Αψοφος.
Μη ξεχνας το schematic:biggrin::biggrin::biggrin:

WIZARD
30-08-09, 02:38
Καταπληκτική δουλειά. :wiink:

SV1EDG
30-08-09, 11:05
Πολύ ωραίο σασί.Μπράβο.:thumbup1::thumbup1::thumbup1:

πετρος647
30-08-09, 11:34
Συνχαρητήρια για το φινίρισμα !!!

costas81
30-08-09, 11:39
..καταπληκτική δουλειά...από εμφάνιση σκίζει...!!!....θα μπορούσε άνετα κάποιος να το μπερδέψει με αντίστοιχα μηχανήματα που πωλούνται από μεγάλες εταιρίες του είδους...!!..
...θα θέλαμε όμως να δούμε και φωτογραφίες από το εσωτερικό....

167vasgio
30-08-09, 11:46
Πολύ ωραία δουλεία Δημήτρη όντως δεν μοίαζει για χειροποίητη.,..
άψογος!!,δώσε μας αν μπορείς ένα δείγμα απο ήχο,,

Τρελός Επιστήμονας
30-08-09, 18:21
Ωραιότατη κατασκευή και πολλά-πολλά συγχαρητήρια!

weather1967
30-08-09, 23:12
Συγχαρητήρια ,και καλως ηρθες στο forum Δημήτρη.

FM1
31-08-09, 04:51
Μπράβο Δημήτρη πολύ προσεγμένη η κατασκευή σου:wiink:

Γιώργος Ανώνυμος
31-08-09, 09:05
Συγχαρητήρια για την οπτικά τουλάχιστον άψογη κατασκευή. Μόνη παρατήρηση το μεταλλικό όπως διακρίνεται καπελλάκι της 807 που για λόγους μικρών παιδιών κλπ. θα έπρεπε να είναι πλαστικό ή προστατευμένο!!!

Καμμία φωτό εκ των έσω... είναι διαθέσιμη!!!

Γιώργος

sakis
31-08-09, 13:29
εγω παντως θα ηθελα να μαθω σε ποιον εκανες ανωδιωση τα κουμπια .... και επισης που βρηκες τις βιδες για να στερεωσεις το ταμπελακι σου

θελω και εγω τις ιδιες

KOKAR
31-08-09, 14:27
εγω παντως θα ηθελα να μαθω σε ποιον εκανες ανωδιωση τα κουμπια .... και επισης που βρηκες τις βιδες για να στερεωσεις το ταμπελακι σου

θελω και εγω τις ιδιες

Σάκη , για δες εδώ (http://cgi.ebay.co.uk/2-34x25-Solid-Aluminum-Volume-Tone-Knob-for-ALPS-Audio_W0QQitemZ120463252271QQcmdZViewItemQQptZVint age_Electronics_R2?hash=item1c0c2b5b2f&_trksid=p3286.c0.m14#ht_840wt_732) και εδω (http://cgi.ebay.co.uk/PKG3-Gold-Metal-Dome-Knob-for-Fender-Tele-Strat-GD1_W0QQitemZ290343183203QQcmdZViewItemQQptZGuitar _Accessories?hash=item4399cd6363&_trksid=p4634.c0.m14.l1262#ht_500wt_749)

Thanos10
31-08-09, 16:10
Δεν ξερω ρε παιδια ο φιλος ανεβασε δυο φωτο και εχει εξαφανιστει καμια απαντηση ουτε καποιο σχεδιο της κατασκευης του, που ειναι παραγματι πολυ καλη, εχω αποριες.

DHMHTRHS M
31-08-09, 21:17
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους!!!! Μετρήσεις δεν έχω από παλμογράφο. Τα μόνα όργανα που έχω είναι πολιμετρο και ένα ευτυχώς λυχνιομετρο ,ανεβάζω και κάποιες Φώτο από ένα άλλο περίπου το ίδιο πάλη με (807) και από κάτω, ίσως δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα αλλά θα έχουμε και καλύτερες. ΥΓ φίλε( ήττα βήτα ) την έχω την κοντή , αλλά πιστεύω αυτή που έχω πάνω είναι όλα τα λεφτά ,αν την προσέξεις λίγο παραπάνω ίσως και να την ερωτευτείς (λίγο πλάκα)
Με φιλικούς χαιρετισμούς!!!!! Για τον φίλο που με ρωτά για τα κουμπιά,
Αυτά είναι φτιαγμένα στο χέρι. και το καπελάκι είναι μονωμένο!!!!

DHMHTRHS M
31-08-09, 21:27
!!!! H κατασκευή από κάτω..

KOKAR
31-08-09, 21:30
ναι αλλά εκτός από τις φωτογραφίες, μήπως να ανέβαζες και μια περιγραφή
τι Μ/Τ εξόδου έβαλες καθώς και το σχέδιο......

DHMHTRHS M
31-08-09, 21:48
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους!!!! Μετρήσεις δεν έχω από παλμογράφο. Τα μόνα όργανα που έχω είναι πολιμετρο και ένα ευτυχώς λυχνιομετρο ,ανεβάζω και κάποιες Φώτο από ένα άλλο περίπου το ίδιο πάλη με (807) και από κάτω, ίσως δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα αλλά θα έχουμε και καλύτερες. ΥΓ φίλε( ήττα βήτα ) την έχω την κοντή , αλλά πιστεύω αυτή που έχω πάνω είναι όλα τα λεφτά ,αν την προσέξεις λίγο παραπάνω ίσως και να την ερωτευτείς (λίγο πλάκα)
Με φιλικούς χαιρετισμούς!!!!! Για τον φίλο που με ρωτά για τα κουμπιά,
Αυτά είναι φτιαγμένα στο χέρι. και το καπελάκι είναι μονωμένο!!!! Όσο για τα βίδες είναι από το εσωτερικό σκληρού δίσκου!!!

blueriver
31-08-09, 22:07
Χωρίς να θέλω να κάνω τόν κακό τής παρέας,αλλα γιατι κάτι μού λέει ότι είναι ετοιμαντζίδικο το μηχανάκη ;
Σχέδιο δέν υπάρχει,πολύ σινιαρισμένο το βλεπω,σέ πολλούς τομείς για ιδιοκατασκευή:wiink:

DHMHTRHS M
31-08-09, 22:23
!!! Γεια σου φίλε αυτό που λες με τιμά αλλά ότι βλέπεις είναι εξολοκλήρου με τα χέρια μου, και όποτε θέλεις
Μπορώ να σου το αποδείξω..

Thanos10
31-08-09, 22:27
Δημητρη ανεβασε και το σχεδιο να δουμε πως ειναι το μηχανημα γιατι αλλιως δεν εχει νοημα η κατασκευη.

blueriver
31-08-09, 22:36
!!! Γεια σου φίλε αυτό που λες με τιμά αλλά ότι βλέπεις είναι εξολοκλήρου με τα χέρια μου, και όποτε θέλεις
Μπορώ να σου το αποδείξω..

Mακάρι και μπράβο σου να τό έχεις φτιάξει εσύ,απλά δώσε μας το σχέδιο,καί κατά 70 % θά το έχεις αποδείξη.
Ενα άλλο τώρα γιατι εχεις χρησιμοποιηση βιδες TORX για την επιγραφή D 7 ; και όχι κοινές βιδες ;Τοσο πια τελειότητα με την λεπτομέρεια;,τα ετοιμαντζίδικα συνήθως έχουν τέτοια ποτενσιόμετρα και βίδες TORX.

DHMHTRHS M
31-08-09, 22:46
Για φίλε το σχέδιο υπάρχει και θα το δείτε όσο για της βίδες το είπες και μόνο σου λεπτομέρεια στην τελειότητα!!!!!!!

blueriver
31-08-09, 22:57
Για φίλε το σχέδιο υπάρχει και θα το δείτε όσο για της βίδες το είπες και μόνο σου λεπτομέρεια στην τελειότητα!!!!!!!

Ωραία φίλε μου περιμενουμε το σχέδιο,αλλά κάτι μού λέει χωρίς παρεξήγηση οτι πιο γρήγορα θά δώ καμήλα να περπατάει στήν Πατησίων ,παρά σχέδιο :lool:.
Μακάρι νά πέσω έξω και νά δώ τό σχέδιο πριν την καμήλα στήν Πατησίων:lool:

Thanos10
31-08-09, 23:04
Δημητρη οταν ανεβαζουμε μια κατασκευη ανεβαζουμε και τα υπολοιπα σχεδια εντυπωσεις και καποια περιγραφη της κατασκευης μας και αν εχουμε δυνατοτητα για μετρησεις και αυτο καλο ειναι.

DHMHTRHS M
31-08-09, 23:16
Φίλε Θάνο έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά όσο και να σου φαίνεται περίεργο δεν έχω κάποιο σκάνερ για να περάσω αυτή την στιγμή το σχέδιο!!!!

KOKAR
31-08-09, 23:20
δηλαδή ο ενισχυτής είναι δικιά σου σχεδίαση και την έχεις
σε χαρτί ,η μήπως είναι από περιοδικό και επειδή δεν έχεις scanner
δεν μπορείς να την ανεβάσεις ?

DHMHTRHS M
31-08-09, 23:32
!!! το σχέδιο το έχω σε χαρτί ,αλλά το σχέδιο της (807)το έχει δημοσιεύσει το περιοδικό ήχος το 1996 χωρίς την 12sα7.

P@s@ris!
31-08-09, 23:37
Μπράβο φίλε μου...ωραία κατασκευή...
αν δεν έχεις σκάνερ βγάλε το σχηματικό μια φωτό και ανέβασέ το...ή φτιάξτο με κάποιο πρόγραμμα ή με την ζωγραφική.....πάντως μ'αρέσουν οι προσεγμένες δουλειές....πράγμα που προσπαθώ να κάνω και εγώ κάθε φορά....:lool::lool::lool::lool::lool:

Dr.No
01-09-09, 00:15
Τι σχεση εχει η 12sa7 [pentagrid converter] που ηταν σε δεκτες παλιους,,,αλλωστε αυτη που βλεπω ειναι μαλλον μια διπλοτριοδος οκταλ της σειρας 12SN7 ,6SN7 12SL7 6SL7 καταλληλες για ενισχυση τασης audio κυκλωματων:001_cool:

lynx
01-09-09, 00:33
Νομιζω ο ενισχυτης εχει αρκετα στοιχεια απο οπου φενεται καθαρα οτι προκειται για ιδιοκατασκευη...δεν καταλαβαινω γιατι ο φιλος θα πρεπει να αποδειξει οτιδηποτε...

επισεις εγω βλεπω και ενα χερουλι πορτας ή μηπως ειναι απο ντουλαπι? περιμενω να μου αποδειξει αν το πειρε απο Praktiker ή απο Leroy Merlin ή απο αλλου! :lool:

οσο για το σχεδιο θα ηταν οντως καλο να δωθει καθως και υπολοιπα στοιχεια αν υπαρχουν...για να ειναι πιο πληρης η παρουσιαση.

Mihos
01-09-09, 03:40
Συγχαρητήρια και από εμένα. Αν και δε ξέρω και πολλά από ενισχυτές διακρίνω πολύ μεράκι στη κατασκευή:wiink:.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
01-09-09, 10:52
Συγχαρητήρια και από εμένα,δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως γίνεται να φτιάχνεται τέτοια προσεγμένα μηχανήματα χωρίς να βλέπεται τη κάνουν στον παλμογράφο;Μόνο στα ηχεία φαίνεται εάν παίζουν καλά;

lordi
01-09-09, 11:52
Σε ηχητικά συστήματα δεν υπάρχει καλύτερος παλμογράφος από το αυτί!

KOKAR
01-09-09, 12:30
το αυτί από μόνο του είναι αυθυποβολή,
πρέπει το ηχητικό σύστημα να μετράει και καλά !

DHMHTRHS M
01-09-09, 14:34
Για σας και καλό μήνα σε όλους. Ανεβάζω το σχέδιο για κάποιους( άπιστους ). Εγώ πιστεύω πώς το σχέδιο δεν έχει και μεγάλη σημασία για κάποιων που ξέρει από λυχνίες έστω και τα βασικά. Στο ηντερνετ υπάρχουν χιλιάδες σχέδια. Και δεν μπορώ να καταλάβω τη σχέση έχει το σχέδιο για την απόδειξη ότι το μηχανηματάκι είναι φτιαγμένο στο χέρι. Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω και άλλες κατασκευές μου με λαμπατους .με φιλικούς χαιρετισμούς!!!! ΥΓ. το λάθος μου είναι ότι η λυχνία στην πρώτη κατασκευή είναι 12sl7 και όχι 12sa7 όπως πολλή σωστά παρατήρησε ο φίλος. στη δεύτερη κατασκευή η λυχνία είναι 6sa7 .!!

IOANNIS
01-09-09, 15:30
γεια σου δημητρη.
εχω μερικες παρατηρησεις-ερωτησεις.....
πιστευω οτι μονο η 12ΑΧ7 μπορουσε να οδηγηση ανετα την 807. η 6sa7 πιστευω οτι προσφερει μεγαλη ενισχυση πραγμα που δεν χρειαζετε, αλλα το διορθωνεις λιγο με την αντισταση τον 22Κ.
ο 1nf :001_unsure: απο την ανοδο της 6sa7 στην g1 της 807, πολυ περιεργος μου φαινετε.....
η αντισταση των 100Ω δεν ειναι και οτι καλυτερο, και θα μπορουσε να αντικατασταθει απο ενα τσοκ 10-15Η στα 300mΑ.
θελω να σε ρωτησω, απο τη πηγη δινεις σημα στον ενισχυτη??
και τελος πιστευω οτι πολυ δυσκολο να παρεις 12W στην εξοδο, οπως ειναι το κυκλωμα και μαλιστα μονο με 300V...

παντα φιλικα, και παλι συγχαρητηρια για την κατασκευη σου!!! :001_smile:

KOKAR
01-09-09, 16:18
Γιάννη, με overdrive θα μπορούσε να βγάλει τα 12w αλλά η παραμόρφωση
ανεβαίνει στον Θεό !!!

lynx
01-09-09, 16:33
το αυτί από μόνο του είναι αυθυποβολή,
πρέπει το ηχητικό σύστημα να μετράει και καλά !

ετσι πιστευα και εγω ομως τελικα τα απολυτα νουμερα στο ηχο
δεν λενε κατι συνεπως συμφωνω με τον lordi.

@DHMHTRHS M μην μασας και μην κολλας! :lool: το σχεδιο δεν το ανεβαζεις για τους απιστους αλλα για ολους εμας που θελουμε να μαθουμε λεπτομερειες της πολυ καλης δουλειας σου.

P@s@ris!
01-09-09, 16:44
θα συμφωνήσω και εγώ με τον whiz....
δεν ζητάμε το σχέδιο για να αποδείξεις κάτι....αλλά...για να δούμε κ εμείς το κύκλωμα.....
Καλό μήνα.....πάντως μπράβο....ωραία κατασκευή......

sakis
01-09-09, 16:57
Συγχαρητήρια και από εμένα,δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως γίνεται να φτιάχνεται τέτοια προσεγμένα μηχανήματα χωρίς να βλέπεται τη κάνουν στον παλμογράφο;Μόνο στα ηχεία φαίνεται εάν παίζουν καλά;

θα συμφωνησω με τον τον φιλο Σαρακηνο τονιζωντας οτι πολλα απο τα μελη του φορουμ εχουν προβει σε κατασκευες με τρανσιστορ η λαμπες τις οποιες ειδαν η αντεγραψαν απο αυτο η καποιο αλλο φορουμ και κανενας ( η σχεδον κανενας ) δεν εχει παραθεσει μετρησεις απο την δουλεια του .....

με την ευκαιρια θα ξαναδωσω συγχαρητηρια στον φιλο μας που η κατασκευη του δειχνει πραγματικα κουκλι αλλα εγω προσωπικα δεν θα τον ακουγα καν πριν τον "δω " στον παλμογραφο

Φυσικα θα βρεθει καποιος να πει οτι "δεν εχουμε τα χρηματα για την αγορα παλμογραφου " ..... οποτε θα σας απαντησω οτι υπαρχουν αρκετα αρθρα ( και ενα δικο μου ) για την χρηση του υπολογιστη ως παλμογραφου .... το οποιο δεν παρεχει ιδιαιτερη ακριβεια αλλα τουλαχιστον ειναι μια αρχη και μια ενδειξη ...

τελος οποια απο τα μελη του φορουμ θελουν να ερθουν για καφεδακι με τα μηχανακια τους να τα διαβασουμε ειμαι διαθεσιμος με ενα τηλεφωνο για ενα ραντεβου πραγμα το οποιο φυσικα θα το παρεχω δωρεαν σε οποιον το θελει


sakoulis

Thanos10
01-09-09, 17:36
Φιλε Δημητρη στο σχεδιο που ανεβασες βλεπω οτι περνει βελτιωση για να μπορει και ακουστικα να δενει με την πολυ ομορφη κατασκευη σου.

DHMHTRHS M
01-09-09, 18:05
Καλησπέρα σε όλους. Πόλυ θα ήθελα να έχω και κάποιες μέτρησης
Από της κατασκευές μου. Αλλά δεν έχω την δυνατότητα, απλά έχω σχεδόν 25 χρόνια που ασχολούμαι με διάφορες κατασκευές και ιδικά με λυχνίες ,και έτσι έχω την δυνατότητα όσον αφορά τους ενισχυτές να συγκρίνω ποιότητα και ένταση σε σχέση με άλλους λαμπατους .ως αναφορά αυτούς που είδατε το σήμα στην είσοδο
Το δίνω από το line out από Discman η από οποιοδήποτε line out.τα ηχεία που οδηγούν είναι 2 δρόμων 60 w με 8 ίντσες γουφερ και πυκνωτική κόρνα.

Thanos10
01-09-09, 18:49
Δημητρη ξερεις τι παθαμε ολοι ειναι τοσο ομορφο που πολλοι θεωρησαν οτι ετοιμο εγω λεω οτι υπαρχουν δυνατα μυαλα και μπορουν να κανουν αυτες τις κατασκευες.

lynx
01-09-09, 19:03
Δημητρη ξερεις τι παθαμε ολοι ειναι τοσο ομορφο που πολλοι θεωρησαν οτι ετοιμο εγω λεω οτι υπαρχουν δυνατα μυαλα και μπορουν να κανουν αυτες τις κατασκευες.

ετσι... αφου τον ανεβασαμε μετα τον κατεβασαμε, τον περασαμε απο το Greek elevator... :001_rolleyes:

Thanos10
01-09-09, 21:02
ετσι... αφου τον ανεβασαμε μετα τον κατεβασαμε, τον περασαμε απο το Greek elevator... :001_rolleyes:
Και εγω οταν ανεβασα τον λαμπατο που εφιαξα καπιοι με εκριναν αλλοι ειπαν οτι η λαμπα δεν πεζει καλα και τωρα το forum ειναι γεματο απο λαμπατους ειδες πως αλλαζουν οι καιροι.

lynx
02-09-09, 19:38
αλλοι ειπαν οτι η λαμπα δεν πεζει καλα και τωρα το forum ειναι γεματο απο λαμπατους ειδες πως αλλαζουν οι καιροι.


yea i know... :biggrin:

chip
04-09-09, 09:58
Συγχαρητήρια... Πανέμορφος ενισχυτής....
Εγώ δεν αμφισβητό την πατρότητα της κατασκευής... Όσοι την αμφοσβήτησαν το έκαναν (υποθέτω) γιατί τους άρεσε πολύ η κατασκευή του κουτιού.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποια στάδια χρειάζονται για να κατασκευαστεί ένα τέτοιο ξύλινο κουτί. Μπορεί να το φτιάξει κάποιος σπίτι του ή πρέπει να το φτιάξει επιπλοποιός? Υποθέτω οτι δεν είναι απλό ξύλο (δεν είναι πχ σουιδικό βαμένο), μπορεί κάποιος να αγοράσει τέτοιο ξύλο σε μικρή ποσότητα?

DHMHTRHS M
04-09-09, 20:44
Γεια σου φίλε, και σε ευχαριστώ, σωστά το τοποθέτησες. Όσο για το σασί μπορείς
άνετα να το φτιάξης μόνο σου ,το ξύλο είναι οξιά δεν είναι πολύ σκληρό και αυτό το κάνη να δουλεύεται εύκολα να κόβετε και να τρυπιέται. Μπορείς άνετα να το βρεις σε μικρές ποσότητες σε ξυλουργείο. Το τελάρο το φτιάχνεις με 4 κομμάτια ξύλου ανάλογα με της διάστασης που θέλεις ,τα ενώνεις όχι μόνο με κόλα αλλά και με βίδες όχι με ξυλόβιδες αλλά με Άλεν .υπάρχουν στο εμπόριο κάτι παξιμάδια που πάνε βιδωτά στο ξύλο και μας δίνη την δυνατότητα να ενώνουμε τα κομμάτια μετάξι τους ,και να έχουμε ένα τελάρο με μεγάλη αντοχή και όμορφο, σου στέλνω και κάποιες Φώτο να το καταλάβεις καλύτερα .αφού τα ενώσεις έχεις ένα τελάρο .το τριβής με γυαλόχαρτο πρώτα με χοντρό και στη συνεχεία με πόλη ψιλό. Μετά θέλει αστάρι ξύλου που είναι διαφανώ ,και μετά το βάφουμε με βερνίκι ξύλου σε οποία απόχρωση θέλουμε ,στο τέλος το βερνικώνουμε με διαφαμο βερνίκι ξύλου ,σε σπρει...