PDA

Επιστροφή στο Forum : line level preamp



sakis
31-08-09, 11:02
Το σαββατο ειχα λιγο ησυχια το απογευμα ....εφτιαξα ενα line level preamp
η κατασκευη ειναι χτισμενη γυρω απο το ΝΕ5532 και στην πλακετα ειναι μαζι και το τροφοδοτικο

νομιζω οτι για κατασκευη σε πλακετα γενικων εινα μαλλον πολυ ομορφο
enjoy

Thanos10
31-08-09, 11:14
Σακη ανεβασε και το σχεδιο και τιποτα μετρησεις ,μου αρεσει που βαφεις τις πλακετες και εγω αυτο κανω.

KOKAR
31-08-09, 11:24
Σάκη έχω μόνο μια παρατήρηση σχετικά με το τροφοδοτικό της κατασκευής σου.
Κατά την γνώμη μου καλύτερα να έβαζες το LM317 - LM337 και να
ρύθμιζες την τάση ακριβώς στα +- 15ν ....
Με τα 7815 και 7915 μπορεί να μην έχεις την τάση των +-15 στην έξοδο τους
και αυτό θα μεταφέρετε και στην έξοδο του OPAMP..

frix199
01-09-09, 15:53
Kokar να ρωτήσω γιατί το λες αυτό?
Δεν υποτίθεται οτι είναι σταθεροποιητές για 15v / -15v ?:001_unsure:

KOKAR
01-09-09, 16:11
Kokar να ρωτήσω γιατί το λες αυτό?
Δεν υποτίθεται οτι είναι σταθεροποιητές για 15v / -15v ?:001_unsure:

όπως ακριβώς το λες....
κανε μια δοκιμή με ένα digital πολυμετρο και πες μας τι μετρήσεις παίρνεις !

frix199
01-09-09, 16:15
ωχ και εγώ τα είχα και ως σημείο αναφοράς :lool:
Τώρα δεν μπορώ να μετρήσω γιατί το τροφοδοτικό μου απεβίωσε !
Θα το δοκιμάσω όμως !

sakis
01-09-09, 16:18
τα 5532 δεν εχουν καποιο προβλημα αν η ταση εχει μια μικρη διαφορα μεταξυ αρνητικης και θετικης τροφοδοσιας ...στις συγκεκριμενες εφαρμογες εχει μεγαλυτερη σημασια απλα να μειωσεις τον θορυβο οσο ποιο κατω μπορει να γινει .

Η παρατηρηση του κωστα παντως παραμενει σωστη μια και ενα ζευγαρι 317-337 εκτος οτι εχει σχεδον τον ιδιο θορυβο με τα 7815-7915 εχει την δυνατοτητα να ρυθμισει την ταση με υψηλοτερη ακριβεια .

Thanos10
01-09-09, 17:32
Το προβλημα με την σειρα 78χχ ειναι οτι πρεπει να υπαρχει διαφορα τουλαχιστον 5-6ν μεγαλυτερη ως προς την ταση εξοδου,ακομη οι πυκνωτες θα πρεπει να ειναι συνδεδεμενοι οσο ποιο κοντα στους ακροδεκτες του σταθεροποιητη, αυτα πολλες φορες τα ξεχναμε στις κατασκευες μας το αποτελεσμα ειναι αυτο που λεει ο Κωστας.
Το 317 ειναι ποιο σταθερο αλλα και αυτο θελει ταση πανω απο 18ν για να δουλεψει σωστα και αν υπαρχει τριμμερ αυτο πρεπει να ειναι 10 στροφων.

Mihos
02-09-09, 08:41
Σάκη έχω μόνο μια παρατήρηση σχετικά με το τροφοδοτικό της κατασκευής σου.
Κατά την γνώμη μου καλύτερα να έβαζες το LM317 - LM337 και να
ρύθμιζες την τάση ακριβώς στα +- 15ν ....
Με τα 7815 και 7915 μπορεί να μην έχεις την τάση των +-15 στην έξοδο τους
και αυτό θα μεταφέρετε και στην έξοδο του OPAMP..

Λάθος. Όσο ασσύμετρες και να είναι οι τάσεις τροφοδοσίας ενός Τ.Ε. η διαφορά τους δεν μεταφέρεται στην έξοδο. Το σήμα εξόδου θα "κεντράρεται" πάντα στη τάση αναφοράς που δίνουμε στη θετική είσοδο του Τ.Ε. (για αναστρέφουσες συνδεσμολογίες) ή στην αντίσταση της αρνητικής εισόδου (για μή αναστρέφουσες συνδεσμολογίες):001_rolleyes:. Το μόνο που γίνεται είναι ότι δεν έχουμε ίδιες τάσης κόρου πάνω και κάτω (όπου εκεί η ακρίβεια των mV σίγουρα δε παίζει ρόλο...)

sakis
02-09-09, 09:56
αυτο ειπα και εγω .... αλλα τελικα δεν εχει και σημασια βγηκε νοημα .... γενικα σε μια κατασκευη οπως αυτη που περιεχει καμμια 20αριια πυκνωτες μονο και μονο για να ειναι οσο γινεται πιο καθαρη η τροφοδοσια το να εχεις και 15,0005 +15,00004 βολτ τροφοδοσια θα εκανε την τροφοδοσια σουπερ τελεια χα χα χα χα

μιχαλη η πρατηρηση σου για το opamp ειναι περα για περα σωστη και ειναι χαρα μας να εχουμε κοντα που ξερουν πως δουλευουν αυτα

regards sakis

KOKAR
02-09-09, 23:37
Σάκη έχω μόνο μια παρατήρηση σχετικά με το τροφοδοτικό της κατασκευής σου.
Κατά την γνώμη μου καλύτερα να έβαζες το LM317 - LM337 και να
ρύθμιζες την τάση ακριβώς στα +- 15ν ....
Με τα 7815 και 7915 μπορεί να μην έχεις την τάση των +-15 στην έξοδο τους
και αυτό θα μεταφέρετε και στην έξοδο του OPAMP..


Λάθος. Όσο ασσύμετρες και να είναι οι τάσεις τροφοδοσίας ενός Τ.Ε. η διαφορά τους δεν μεταφέρεται στην έξοδο. Το σήμα εξόδου θα "κεντράρεται" πάντα στη τάση αναφοράς που δίνουμε στη θετική είσοδο του Τ.Ε. (για αναστρέφουσες συνδεσμολογίες) ή στην αντίσταση της αρνητικής εισόδου (για μή αναστρέφουσες συνδεσμολογίες):001_rolleyes:. Το μόνο που γίνεται είναι ότι δεν έχουμε ίδιες τάσης κόρου πάνω και κάτω (όπου εκεί η ακρίβεια των mV σίγουρα δε παίζει ρόλο...)

λέμε το ίδιο η έχω λάθος εντύπωση ???

Mihos
03-09-09, 01:11
Πολύ πιθανό να μη κατάλαβα τι εννοείς:blush:. Νόμιζα ότι μιλούσες για κάποιο offset που μπορεί να δημιουργηθεί στην έξοδο. Δε πίστευα ότι θα μιλούσες για τάσεις κόρου. Έτσι κι αλλιώς νομίζω ότι τις τάσεις κόρου υπό φυσιολογικές συνθήκες ούτε καν θα τις πλησιάσει για να μας προβληματίσει το θέμα (και αν τις πλησιάσει τότε έχουμε πρόβλημα έτσι κι αλλιώς):001_rolleyes:.

Όπως και να έχει, συγγνώμη αν σε παρανόησα Κώστα:001_unsure:.

Και να πώ επίσης ότι η κατασκευή είναι όντως εντυπωσιακή για πλακέτα γενικών κατασκευών. Και αυτό με τη βαφή είναι πολύ ωραία ιδέα:wiink:.