PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ρελέ πίνακα απο ψυγείο



asterixx25
31-08-09, 21:17
Έχω ενα ψυγειοκαταψύκτη 30 ετών με απροβλημάτιστη λειτουργία.
Μην με ρωτήσετε τι μάρκα είναι.
Ξαφνικά ενώ δούλευε ομαλά παρουσίασε ενα πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα ηλεκτρικό.
Το συνδέω στην πρίζα με σβηστό μοτέρ και ανοίγω την πόρτα. Το εσωτερικό λαμπάκι φωτισμού δουλεύει κανονικά.Μόλις γυρίσω το θερμοστάτη να πάρει εμπρός, ανάβει-δουλεύει το μοτέρ για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά ρίχνει το ρελέ του ηλεκτρικού πίνακα.
Τι μπορεί να φταίει :confused1:. Θερμικό-ρελέ ή μοτέρ :confused1:.

Σημ. Η πρίζα δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του σπιτιού. Το πρόβλημα το έχει το ψυγείο γιατί το δοκίμασα και σε άλλη πρίζα και πάλι έκανε τα ίδια.

chs
31-08-09, 22:19
Τι μπορεί να φταίει :confused1:. Θερμικό-ρελέ ή μοτέρ :confused1:.
το θερμικο αν εφταιγε προφανος δεν θα δοθλεβε το μοτερ η δεν θα εκοβε ρελε πιθανον να μην εχει (Έχω ενα ψυγειοκαταψύκτη 30 ετών)
και το μοτερ πιθανον εχει το προβλιμα διαροης ...
αν βγαλεις το μοτερ απο την συνδεσμολογια και το δουλεψεις θα δεισ αν φταιει αυτο μια δοκιμη θα σε πισει...

fpolitis
01-09-09, 12:42
Μια και μπήκεσ στη διαδικασία να το ψαξεις, δες ότι το συστημα που έχει για την εκκίνηση, στα παλιά μοτέρ ήταν ένας φυγοκεντρικός διακόπτης, στα πιο σύνχρονα είναι ένα πυκνωτής. Εαν ο πυκνωτής έχει χαλάσει ή ο φυγοκεντρικός διακόπτης τα'φτυσε, δεν έχει την δυνατότητα να ξεκινήσει, αφου "λείπει" η βοηθητική φάση εκκίνησης.

Βέβαια πριν κάνεις τα ανωτέρο, επιβεβαίωσε ότι δεν έχεις καμένο ή διαρροές ως προς τη γη.

NIKPAPAZOGLOU
01-09-09, 14:44
οταν λες ρελε τι ενοεις? το ρελε διαφυγεις ἠ το αυτοματακι τις γραμμης που τροφοδοτητε ο καταψηκτης? θα μας βοηθησει να προσδιορησουμε την βλαβη.

asterixx25
02-09-09, 12:03
οταν λες ρελε τι ενοεις? το ρελε διαφυγεις ἠ το αυτοματακι τις γραμμης που τροφοδοτητε ο καταψηκτης? θα μας βοηθησει να προσδιορησουμε την βλαβη.

Το ρελέ του κεντρικού πίνακα ασφαλειών ρεύματος του σπιτιού.

Ενδεχομένως κάπου κάνει βραχυκύκλωμα το ψυγείο.

chs
02-09-09, 18:34
αν ηταν βραχικικλονα πιθανον θα επεφτε και η ασφαλεια...

dimitris1964
02-09-09, 19:58
φιλε μην το πολυψαχνεις, εχει διαροή το μοτερ και ριχνει το ρελε για προστασια.
μαλλον πας για αλλαγη μοτερ (εαν δεν γινεται περιελιξη) ,με τα χρονια τα τυλιγματα χασαν την μονωση τους και εμφανιζουν διαροη προς την γη.

chs
02-09-09, 22:04
δεν εισαι ο μονος που εχει αυτο το προβλημα
απκετι που το εχουν βγαζουν την γραμμη που τροφοδοτη το ψυγιο εκτοσ ρελε και το αφινουν μεχρι να πεθανει εντελος...
στα πιο κενουρια (στα νο φροστ) την ιδια βλαβη την παθενουν απο τισ αντιστασεις αποψυξεις...

her
02-09-09, 22:12
Δεν είναι πολύ επικίνδυνο αυτό ώμος ; αν ακουμπήσει το ψυγείο την ώρα αυτή τότε; Και πόσο καιρό του δίνουν παράταση ζωής έτσι;

stefanoszis
02-09-09, 22:22
δοκιμασε να βαλεις τη μπριζα αναποδα, μπορει να δουλεψει.

Nemmesis
02-09-09, 22:26
δοκιμασε να βαλεις τη μπριζα αναποδα, μπορει να δουλεψει.

πραγματικα τωρα με ποια λογικη το λες αυτο?

jeik
02-09-09, 23:22
Το ψυγειο εχει διαρροή και χρηζει αμεσης επισκευης ή αντικαταστασης , ολα τα υπολοιπα ειναι μεσοβεζικες και επικινδυνες τεχνικες.

Ψαξε , αν γνωριζεις να ψαξεις , που προκαλειται η διαρροή και προχωρα στην επισκευη, αλλιως σε εξειδικευμενο τεχνικο.

Ειπαμε οτι ξερουμε πεντε πραγματα , αλλα μην τρελαθουμε κιολας , ας βγαλει και κανας τεχνικος κανα μεροκαματο , και να ειμαστε και σιγουροι οσον αφορα την ασφαλεια.

jeik
02-09-09, 23:24
πραγματικα τωρα με ποια λογικη το λες αυτο?

Οντως εχει δικιο , το εκανα κι εγω σε πλυντηριο , να αντιστρεψω το φις της πριζας και δεν πεφτει το ρελε , αλλα εξακολουθει να ειναι ακρως επικινδυνο , θελει γνωσεις για επισκευη , αλλιως τεχνικο.

stefanoszis
03-09-09, 18:08
κατ αρχην το ψυγειο θελει συμπιεστη.ουτε το θερμικο ουτε το ρελε εχει διαρροη γιατι πολυ απλα δεν εχουν καμια επαφη με γειωση. για αλαγη συμπιεστη θελεις 150€ πανω κατω και πργματικα δεν αξιζει τα το φτιαξεις απο τη στιγμη που με 200€ αγοραζεις καινουριο.

πραγματικα τωρα με ποια λογικη το λες αυτο?
η διαρροη προς τη γειωση ειναι πολυ μικρη γι αυτο και το ρελε πεφτει μετα απο λιγο. σιγουρα δεν αμφιβαλει κανεις οτι μια συσκευη με διαρροη δεν πραιπει να χρισιμοποιητε. αυτο με την αλαγη φορας της πριζας οφειλετε στην ανοχη του ρελε διαρροης, δεν πιανει παντα και σε καμια περιπτωση δεν διορθωνει το προβλημα.
σε γειωμενη συσκευη δεν υπαρχει κινδυνος ηλεκτροπληξιας και στη συγκεκριμενη περιπτωση η γειωση ειναι ενταξει αφου ριχνει τον διαρροης.


Οντως εχει δικιο , το εκανα κι εγω σε πλυντηριο , να αντιστρεψω το φις της πριζας και δεν πεφτει το ρελε , αλλα εξακολουθει να ειναι ακρως επικινδυνο , θελει γνωσεις για επισκευη , αλλιως τεχνικο.
ΕΡΩΤΗΣΗ : αν δεν ειχες ρελε στον πινακα θα ηξερες οτι το πλυντηριο εχει διαρροη?

jeik
04-09-09, 01:03
κατ αρχην το ψυγειο θελει συμπιεστη.
........................................
ΕΡΩΤΗΣΗ : αν δεν ειχες ρελε στον πινακα θα ηξερες οτι το πλυντηριο εχει διαρροη?

Φυσικα , αφου στο μπανιο συνηθως εχει νερα στο πατωμα και με την επαφη καποιου τρυφερου σημειου του δερματος νιωθεις το τσιμπημα , κι αν το θες πιο ειδικα '' κουβαλαω'' στην φορμα μου παντα ενα δοκιμαστικο και δοκιμαζω οτιδηποτε μεταλικο αντικειμενο λειτουργει με ρευμα , ειδικα στο δικο μου σπιτι για να βλεπω τι γινεται.

Και επισης , πως εβγαλες το συμπερασμα οτι θελει συμπιεστη ?

stom
04-09-09, 11:08
Το πιο πιθανο ειναι να ειναι ο συμπιεστης (ειδικοτερα το μοτερ του) γιατι ειναι αυτο που εχει φθορες, εχει τυλιγματα, ζεστενεται/κρυωενει και διαρεεται και απο ρευμα...
Θα μπορουσε να ειναι και κατι αλλο γυρω γυρω, αλλα συνηθως για διαρροες ειναι το πιο πιθανο.

JIM_6146B
04-09-09, 11:41
Κατά την γνώμη δες και αυτό :

"....Έχω ενα ψυγειοκαταψύκτη 30 ετών....."

Καθαρισμός-απομάκρυνση σκόνης μαλλιών κ.λ.π. απο τις κλέμες που έχουν τάση και ο λόγος είναι αν η σκόνη σκεπάσει τους ακροδέκτες με λίγη άυξηση υγρασίας δημιουργήται διαροή μετξύ των σημείων .....

asterixx25
04-09-09, 12:14
Κατά ενα περίεργο λόγο τελικά το ψυγείο πήρε μπρός μετά απο καμιά 10αριά απανωτά άναψε-σβήσε, ανέβασε-κατέβασε το ρελέ, και δουλεύει κανονικά.
Το περίεργο τώρα όμως είναι άλλο.
Στην θέση που ήταν παλιά ο θερμοστάτης είναι και τώρα. Δεν έχει κουνηθεί. Όμως!!!!! έχω παρατηρήσει οτι στην συντήρηση ανεβάζει περισσότερη ψύξη απο οτι είχε παλιά.
Μήπως τελικά ήταν κάποιο πρόβλημα απο το θερμοστάτη :confused1:

stefanoszis
04-09-09, 16:30
Και επισης , πως εβγαλες το συμπερασμα οτι θελει συμπιεστη ?

το μονο εξαρτημα που μπορει να παρουσιασει διαρροη σε ενα ψυγειο ειναι ο συμπιεστης. αν η διαρροη ηταν καπου αλλου πχ καλωδια, φως, κλπ θα ηταν τοσο μεγαλη που θα επευτε η αφαλεια.
οτι γραφω ειναι τσεκαρισμενο στη πραξη.το εππαγγελμα μου ειναι αυτο.

Nemmesis
04-09-09, 16:39
το μονο εξαρτημα που μπορει να παρουσιασει διαρροη σε ενα ψυγειο ειναι ο συμπιεστης. αν η διαρροη ηταν καπου αλλου πχ καλωδια, φως, κλπ θα ηταν τοσο μεγαλη που θα επευτε η αφαλεια.
οτι γραφω ειναι τσεκαρισμενο στη πραξη.το εππαγγελμα μου ειναι αυτο.

και στο επαγγελμα σου δεν ετυχε ποτε καμια κυρια να επλινε-ελουσε το ψυγειο και να πηγαν νερα στον θερμοστατη που στα παλια ειναι μεσα στο ψυγειο και εχει και γειωση εκει... βεβαια και εγω μαζι σου ειμαι στο θεμα καμενος συμπιεστης αλλα να... δεν μπορουμε να ειμαστε και απολυτοι...
αλλα ειναι (ευγενικα θα το πω) εντελως ανοητο και ηλιθιο να προτηνουμε σε καποιον την χαλασμενη του συσκευη να την βαλει στην πριζα αναποδα για να δουλεψει... και αν δουλεψει τελικα θα πει οτι πλεον δεν γειωται σωστα οποτε θα ψαξει για κανα χερι-ποδι να γειωθει..

stom
04-09-09, 16:43
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καμμενος ο συμπιεστης...

Nemmesis
04-09-09, 17:29
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καμμενος ο συμπιεστης...

γιατι πρεπει να ειναι καμενος για να εχει διαροει?????

stom
04-09-09, 17:31
κι... βεβαια και εγω μαζι σου ειμαι στο θεμα καμενος συμπιεστης ..
.............

weather1967
04-09-09, 17:57
Με το παρακατω προβλημα που εγραψε ο συναδελφος το προβλημα μου μοιαζει για μοτέρ (30 ετων παλαιοτητα) .
Μαλλον παει για περιελιξη ,η θεμα θερμοστατη.

Nemmesis
04-09-09, 18:37
.............


γιατι ρε φιλε? οταν λεμε καμενος πρεπει να μην γυριζει το μοτερ?????? δεν μπορει να χαλασε σε καποιο σημειο η μονηση απο τα τυλιγματα του και ενω δουλευει το μοτερ να εχουμε διαροη με αποτελεσμα να ειναι επικινδυνο στη χρηση το μοτερ?????
τις τελειες τι τις εβαλες? δεν εχεις να πεις κατι αλλο? η μηπως ειμαι απολυτος σε αυτο που λεω? δεν ειπα οτι μπορει να ειναι απο τον θερμοστατη?

stefanoszis
04-09-09, 20:56
και στο επαγγελμα σου δεν ετυχε ποτε καμια κυρια να επλινε-ελουσε το ψυγειο και να πηγαν νερα στον θερμοστατη που στα παλια ειναι μεσα στο ψυγειο και εχει και γειωση εκει...
ΟΧΙ ΠΟΤΕ

βεβαια και εγω μαζι σου ειμαι στο θεμα καμενος συμπιεστης αλλα να... δεν μπορουμε να ειμαστε και απολυτοι...
ειπα διαροη και οχι καμενος

αλλα ειναι (ευγενικα θα το πω) εντελως ανοητο και ηλιθιο να προτηνουμε σε καποιον την χαλασμενη του συσκευη να την βαλει στην πριζα αναποδα για να δουλεψει... και αν δουλεψει τελικα θα πει οτι πλεον δεν γειωται σωστα οποτε θα ψαξει για κανα χερι-ποδι να γειωθει..
αυτο παλι καινουριο ειναι? οταν βαλουμε αναποδα μια σουκο πριζα χανουμε τη γειωση?

tek1
04-09-09, 22:01
εάν η πρίζα του ψυγείου είναι φικσ αλαξέτη γιατί με τον κερο λιώνουν τα καλώδια μέσα τους και βραχυκυκλώνουν το έχω σιναντιση σε βλάβη αφτο το προβλιμα

Nemmesis
04-09-09, 23:12
εάν η πρίζα του ψυγείου είναι φικσ αλαξέτη γιατί με τον κερο λιώνουν τα καλώδια μέσα τους και βραχυκυκλώνουν το έχω σιναντιση σε βλάβη αφτο το προβλιμα

σε ψυγειο το εχεις δει? η σε κανα πλυντηριο... γιατι οσο νανε εχουν καπια διαφορα...

stefanoszis
05-09-09, 09:06
σε ψυγειο το εχεις δει? η σε κανα πλυντηριο... γιατι οσο νανε εχουν καπια διαφορα...
................+1

j kalai
05-09-09, 22:14
Κοιτα και την πλεξουδα που καποιος εγραψε γιατι μπορει να εχει ξεραθει. Μετα κοιτας ντουι και θερμοστατη αφου το μοτερ δουλευει.

chs
05-09-09, 22:54
εγω αυτο που θα σου πω ειναι οτι αν παρεις κενουριο ψυγιο 10 χρονια δεν θα κρατισει...
ειναι πλεον θεμα επιβιωσης των ετεριων (μολις λιξει η εγγυηση ερχετε το τελος)...

stom
07-09-09, 10:09
γιατι ρε φιλε? οταν λεμε καμενος πρεπει να μην γυριζει το μοτερ?????? δεν μπορει να χαλασε σε καποιο σημειο η μονηση απο τα τυλιγματα του και ενω δουλευει το μοτερ να εχουμε διαροη με αποτελεσμα να ειναι επικινδυνο στη χρηση το μοτερ?????
τις τελειες τι τις εβαλες? δεν εχεις να πεις κατι αλλο? η μηπως ειμαι απολυτος σε αυτο που λεω? δεν ειπα οτι μπορει να ειναι απο τον θερμοστατη?

Μιας και ειμαστε τεχνικοι, νομιζω οτι καταλαβαινουμε ολοι τι σημαινει καμμενο.
Αν κατι εχει διαρροη οντως ειναι επικινδυνο, αλλα δεν ειναι καμμενο.
Οσο για τις τελειες, οπως ισως δεν εχεις παρατηρησει το vbulletin δεν σαφηνει να απαντησεις αν δεν γραψεις τουλαχιστον 6-7 χαρακτηρες ,οποτε οι τελιτσες ειναι για να το ξεγελασω.
Την επομενη φορα υποσχομαι να βαλω καρδουλες... :001_wub:

Επι της ουσιας, νομιζω το θεμα το εχουμε εξαντλησει...
Κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα ειναι μοτερ, αλλιως ειναι κατι απο τα γυρω γυρω. Το ψυγειο χρειαζεται να ελεγθει απο καποιον που ξερει τι κανει και ταυτοχρονα εχει προσβαση και στα καταλληλα ανταλλακτικά καθοτι μπορει να ειναι επικινδυνο στη χρηση υπο συνθηκες.
Πρωτου προχωρησει κανεις σε επισκευη, καλο ειναι να παρει προβλεψη κοστους, και να λαβει υποψιν του οτι ειχε αναγγελθει προγραμμα αντικαταστασης ψυγειων με επιδοτηση οπως με τα κλιματιστικα..
(το θεμα ειναι αν αντεχει μεχρι το νοεμβρη που θα αρχισουν να κινουνται τα πραγματα (στην καλυτερη)...
Τωρα ποσο θα κρατησει το καινουργιο κανεις δεν ειναι σιγουρος, αλλα αφου ολα ειναι λιγο πολυ το ιδιο η μονη εναλλακτικη ειναι να ψαξεις για κανα σχεδιο κατασκευης παγωνιερας, σε συνδιασμο με κανα κρεμαστο κλουβι με σιτα γυρω γυρω...... Πραγματικα αθανατες και οικολογικες λυσεις.
:001_tt2:

asterixx25
07-09-09, 11:20
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας :001_smile:

asterixx25
21-07-11, 16:51
Προβλημάτων συνέχεια και επειδή το ψυγείο δεν θέλει να παραδώσει πνεύμα κάνει τώρα άλλα κόλπα.
Ενώ η κατάψυξη ψύχει σωστά, η συντήρηση δεν λέει να παγώσει καλά τα πράγματα. Σε όποια σκάλα βάλω τον θερμοστάτη, η θερμοκρασία αλλάζει μόνο για την κατάψυξη.
Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει τις 4-5 τελευταίες ημέρες είναι οτι το μοτέρ δεν σβήνει καθόλου!
Κάποια ιδέα ?

mrelectro
21-07-11, 18:08
Προβλημάτων συνέχεια και επειδή το ψυγείο δεν θέλει να παραδώσει πνεύμα κάνει τώρα άλλα κόλπα.
Ενώ η κατάψυξη ψύχει σωστά, η συντήρηση δεν λέει να παγώσει καλά τα πράγματα. Σε όποια σκάλα βάλω τον θερμοστάτη, η θερμοκρασία αλλάζει μόνο για την κατάψυξη.
Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει τις 4-5 τελευταίες ημέρες είναι οτι το μοτέρ δεν σβήνει καθόλου!
Κάποια ιδέα ?

Ηλία μας μέσα απ το Forum βρήκες τον μάστορά σου βλέπω...

Το πρώτο σου θέμα αν είναι ένας ο συμπιεστής , ειναι η΄κυκλοφορία αέρα απο την κατάψυξη προς την συντήρηση...Κοιτα μην έχεις "φράξει" αεραγωγούς.

Το δεύτερο φωνάζει "αλλαγη θερμοστάτη"

sv4lqcnik
21-07-11, 20:51
και μια καλη αποψυξη δεν ειναι κακο νομιζω αλλα ορθα το ειπε ο μιχαλης πρεπει ο θερμοστατης να παρει συνταξη μπορει να σου λειπει ισως και λιγο φρεον .
αλλα ειναι το παλιο ψυγειο;;;; για πες μας

asterixx25
22-07-11, 10:08
αλλα ειναι το παλιο ψυγειο;;;; για πες μας

Αν κάποιος θυμάται, είναι παλιό το ψυγείο μάρκας VALLIANT νομίζω...
Ετσι γράφει ενα ταμπελάκι στην πόρτα επάνω δεξιά...

Χαχαχά, πάντως αν δεν καεί εντελώς δεν πρόκειται να πάει στην ανακύκλωση.
32 χρόνια ζωής και ακόμη αντέχει, φτού φτού του.