PDA

Επιστροφή στο Forum : ενισχυτής μονός 4x6l6



DHMHTRHS M
02-09-09, 00:53
καλησπέρα σε όλους .θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και άλλη κατασκευή μου είναι με 4x 6l6 και 2Χ 12ΑΤ7 μονός και αυτός. δεν έχω μέτρησης ,το πόσο βγάζει σε w από την εμπειρία μου γύρω στα 25w.έχει αρκετή ένταση και πόλη καλή ποιότητα χωρίς παραμορφώσεις και βόγκους ,πολύ γλυκός λαμπατος ήχος.
Έχει οδηγήσει ένα jbl 60w και μαζί με έναν άλλο σχεδόν τον ίδιο παίζανε για 12 ώρες συνεχόμενες σε ένα κήπο και κάλυπτε πολύ καλά. Και η 4 6l6 τραβάνε 160μα στα 310v…

dovegroup
02-09-09, 01:27
Δημήτρη πολύ καλή η κατασκευή σου, κάτι είδα τις προάλλες σχεδόν στο ίδιο μοτίβο πάλι απο σένα.
Υπάρχει κάποιος που δίνει αυτά τα σασί απο Ευρώπη?

DHMHTRHS M
02-09-09, 02:02
Σε ευχαριστώ φίλε, την Ευρώπη την έχουμε μέσα μας, αρκεί να μπορούμε να εξωτερικεύουμε και να υλοποιούμε της ιδέες μας .ξύλο οξιάς μπρούτζος και γυαλί!!!! και πολύ μεράκι!!!!

dovegroup
02-09-09, 09:16
Ωραίος πολύ καλός.
Μπράβο φίλε μου.

lazarost
02-09-09, 10:30
Καλημερα Δημητρη.
Καταρχην μπραβο για την πολυ καλη δουλεια που εχεις κανει.Ειδικα τα σασι σου ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει μεχρι τωρα.........
Μια παρατηρηση θα ηθελα να κανω.Καποια στιγμη αν μπορεσεις κανε μερικες μετατροπες.
Στον Μ/Τ εξοδου βαλε μονωτικες ροδελες στις βιδες στηριξης στο σασι οπως εχω κανει και εγω εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46356.Μονο μια βιδα θα ειναι γειωμενη και οχι και οι 4
Στην 4η φωτο θα δεις ακριβως τι εννοω......αυτο γιατι χαλας τα ρευματα Φουκο και εχεις παραμορφωση. Ισως εσυ δεν την ακους αλλα αν τον βαλεις στα οργανα εκει θα φανει....
Φιλικα
Λαζαρος

DHMHTRHS M
02-09-09, 12:49
Λάζαρε σε ευχαριστώ. Είδα και της κατασκευές σου πολύ καλές, και πολύ αναλυτική η περιγραφή σου!!!! Έτσι είναι φίλε, ο σωστός ήχος από την λάμπα δεν περνά απαρατήρητος !!!!!!

P@s@ris!
02-09-09, 12:54
καλα παιδιά....έχω ψηθεί και εγώ να φτιάξω λαμπάτο ενισχυτή.....

lazarost
02-09-09, 13:31
καλα παιδιά....έχω ψηθεί και εγώ να φτιάξω λαμπάτο ενισχυτή.....
Ελα στην παρεα μας και εσυ .........και οτι θελεις εδω ειμαστε

DHMHTRHS M
02-09-09, 13:37
φίλε και πολύ καλά θα κάνης, και αν θέλεις βοήθεια θα την έχεις….

Thanos10
02-09-09, 13:41
Μπραβο Δημητρη αλλα παλι χωρις σχεδιο καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου να μας παρουσιασεις τις κατασκευες σου.
Το θεμα ειναι να δουμε και το σχεδιο γιατι καποιος μπορει να θελει να τον φιαξει.

P@s@ris!
02-09-09, 13:52
σίγουρα μετά την εξεταστική , μόλις τελειώσω με κανα δύο κατασκευούλες που έχω θα ξεκινήσω να φτιάξω έναν....

ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.....που θα την χρειαστώ σίγουρα!!!!!

DHMHTRHS M
02-09-09, 13:58
Για σου Θάνο. Κάποια στιγμή θα το ανεβάσω και το σχέδιο αναλυτικά,
Αυτό το έχω φτιάξει το 2003 ,έχω κάνη κάποιες αλλαγές στο σχέδιο για να προσαρμόσω της 4 6l6 To σχέδιο ήταν για 2 6l6 και δεν έχω κρατήσει ακριβώς της αλλαγές ,και για αυτό πρέπει να το μελετήσω και πάλη ,και όπως καταλαβαίνεις θέλει το χρόνο του, που δυστυχώς δεν υπάρχει ελεύθερος!!!

weather1967
02-09-09, 19:14
Συγχαρητήρια και παλι φιλε συνονοματε Δημήτρη ,η δουλεια που εχεις κανει εμφανισιακος τουλαχιστον που μπορω να δω ,μπορω ανετα να πω οτι ειναι 1000 φορες καλυτερη απο τα ετοιμα του εμποριου.

Και παλι Μπραβο για το μερακη σου ,και για τις ωρες που καταλαβαινω καλα οτι εχεις σπαταληση μονο και μονο για το σασί ,που πιστευω ειναι περισσοτερες απο την συνδεσμολογια του ηλεκτρονικου τμηματος.

DHMHTRHS M
02-09-09, 21:03
Γεια σου φίλε Δημήτρη, που εκτός από συνονόματοι νομίζω είμαστε και συνομήλικοι ,σε ευχαριστώ που εκτίμησες την δουλεία μου, η αλήθεια είναι ότι δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα στην κατασκευή στο θέμα εμφάνιση, προσπαθώ να χρησιμοποιώ καλής ποιότητος υλικά και τα δουλεύω όλα σχεδόν στο χέρι. Όσο
Για το ηλεκτρονικό μέρος και εκεί προσπαθώ για το καλύτερο (χόμπι βλέπεις ).
Επισκέφτηκα και την ιστοσελίδα ,μπράβο σου ,πολύ ενδιαφέρον!!!!

baladofatsas
10-09-09, 18:34
Φιλε Δημητρη συγχαριτηρια και απο εμενα!!! Πραγματικα ζηλεω τους ανθρωπους που εχουν μεσα τους τοσο μερακι και ικανοτητα στην κατασκευη!!
Εγω το μονο που εχω φτιαξει ειναι ενα τροφοδοτικακι ,με ασφαλεια με ρελε, στη σχολη μου το οποιο ομολογουμενως το εβγαλα ευκολα αλλα υποθετω οτι ενας ενισχυτης θα ειναι πολυ πιο δυσκολος!

Τεσπα, ηθελα να σε ρωτησω ποσα χρηματα εδωσες για να εχεις αυτο το καταπληκτικο αποτελεσμα?? (να μην ρωτησω ποση φαια ουσια):blush:

buffer
11-09-09, 16:31
πολλά μπράβο Δημήτρη!!!είναι καταπληκτικός!!:thumbup: πόσο περίπου σου κόστισε το όλο σκηνικό? και ειδικά το σασί?