PDA

Επιστροφή στο Forum : Θάλαμος εμφάνισης πλακετών UV



Radiometer
03-09-09, 13:28
Είχα ένα παλιό σκάνερ παρατημένο στην αποθήκη και είπα να το κάνω έναν ωραιότατο θάλαμο εμφάνισης.

Στο μπροστινό μέρος έβαλα 3 Led Display τα οποία συνδέονται με έναν μικροελεγκτής PIC και αποτελούν το χρονόμετρο για να μπορώ να ελέγχο τον χρόνω εκθέσεις της πλακέτας.

Το κουμπί και το Led που έχει το σκάνερ τα αξιοποίησα συνδέοντας τα στον PIC, πατώντας το κουμπί ανάβουν οι λάμπες UV, το Led και ξεκινά το χρονόμετρο, όταν το ξανά πατήσω μηδενίζει το χρονόμετρο και σβήνουν οι λάμπες.

tasosmos
03-09-09, 13:47
Χεχε, ακριβως το ιδιο σκανερ διαλυσα πριν κανα μηνα αλλα εβαλα λαμπες 4x8W αντι απο πισι και χρονοδιακοπτη απλο χωρις οθονη.
Ειναι ωραιο γι'αυτη την χρηση αλλα χρειαστηκε να κοψω ολα τα πλαστικα στηριξης του μηχανισμου κτλ που ειχε.

Σε ποση ωρα πετυχαινεις καλη εκθεση με αυτη την αποσταση? Ο παλιοτερος θαλαμος που ειχα φτιαξει με ξυλο ηθελε κανα 12λεπτο ενω τωρα <5' (δεν εχω προλαβει να ασχοληθω με εκτενεις δοκιμες).

KOKAR
03-09-09, 14:14
μπράβο, πολύ ωραία ιδέα!

υ.γ
το κύκλωμα με τον pic καθώς και τον κώδικά θα μας τα "χαρίσεις"? :wiink:

saq
03-09-09, 14:33
πολυ ωραια ιδεα!:001_smile:

Radiometer
03-09-09, 16:59
Σε ποση ωρα πετυχαινεις καλη εκθεση με αυτη την αποσταση?.

κάνα 2 πλακέτες που εμφάνισα περίπου 7 με 10 λεπτά θέλει δεν έκανα και εγώ ακόμα πολλές δόκιμες για να βγάλω ένα μέσο όρο


το κύκλωμα με τον pic καθώς και τον κώδικά θα μας τα "χαρίσεις"? :wiink:

KOKAR δεν σχεδίασα κάνα σχηματικό, από το ράστερ που το είχα και έκανα πειράματα το έκανα απευθείας σε διάτρητη πλακέτα. :001_smile:

agis68
03-09-09, 17:02
Έχουμε ίδιο σκάννερ, Πολύ ωραία ιδέα, μόνο αν γίνεις λίγο πιο αναλυτικός ως προς την τροποποίηση

tasosmos
03-09-09, 18:33
Δεν χρειαζεται τπτ ιδιαιτερο η τροποποιηση, απλα ξεβιδωνεις τις 2 βιδες που εχει πανω στο πισω μερος εσωτερικα, το σπρωχνεις μπροστα και πανω για να ανοιξει και βγαζεις τα παντα απο το εσωτερικο εκτος απο το λεντ και το διακοπτακι που την κρατας αν θες για να μην γινει φαφουτικο.

Επιλεγεις λαμπες (~30εκ μηκος λαμπας αν τις βαλεις κατα μηκος) και αναλoγως μπαλαστ+ σταρτερ με βασεις αν βαλεις κανονικες φθοριου ή ενα τροφοδοτικο dc 12V/ >1Α αν βαλεις λαμπες απο pc modding οπως ο radiometer.

Επισης αν θελεις βαζεις ενα χρονοδιακοπτη, υπαρχουν ετοιμοι μηχανικοι, ηλεκτρονικοι στα μαγαζια, ή φτιαχνεις μονος σου με βαση καποιο σχηματικο με μΕ ή LM555 (υπαρχουν παρα πολλα σχεδια στο νετ και στο φορουμ).

Αν δεν σε παιρνει να βαλεις λαμπες, μετασχηματιστες κτλ οπως ειναι τοτε κοβεις τις πλαστικες βασεις που εχει για την στηριξη μοτερ κτλ στο εσωτερικο το σκανερ.

Τελος προαιρετικα βαζεις ενα κομματι καθρεπτη ή καλυτερα φυλλο αλουμινιου γυαλισμενο/αλουμινοχαρτο χοντρο κατω απο τις λαμπες για καλυτερη ανακλαση των ακτινων.

GSA-ELECTRONIC
03-09-09, 22:09
Μπραβο σας ωραια πατεντα!!! :wiink::001_smile:

Radiometer
03-09-09, 22:10
Λίγο πολύ είναι έτσι όπως τα είπε ο tasosmos
ο χώρος μέσα στο σκάνερ είναι αρκετά περιορισμένος οπότε δεν χωρούσαν μετασχηματιστές και μεγάλες λάμπες

βρήκα αυτές εδώ τις τέσσερις λάμπες σε πολύ καλή τιμή και σε μήκος ακριβώς όσο πρέπει
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804235

Mihos
03-09-09, 22:26
Δηλαδή οι λάμπες για PC Mod κάνουν δουλειά? Σε μία συζήτηση που είχα παλιά μου είχαν πεί ότι οι δοκιμές απέτυχαν. Στ'αλήθεια μπόρεσες να εμφανίσεις πλακέτα σε 6 λεπτά? Και πριν λίγες μέρες ανακύκλωσα το παλιό μου scanner γμτ:blink:.

Radiometer
03-09-09, 22:30
Δηλαδή οι λάμπες για PC Mod κάνουν δουλειά? Σε μία συζήτηση που είχα παλιά μου είχαν πεί ότι οι δοκιμές απέτυχαν. Στ'αλήθεια μπόρεσες να εμφανίσεις πλακέτα σε 6 λεπτά? Και πριν λίγες μέρες ανακύκλωσα το παλιό μου scanner γμτ:blink:.

2 πλακέτες μέχρι τώρα έβγαλα και βγήκαν αρκετά ικανοποιητικές άλλα όχι τελείες διότι πρέπει να κάτσω και να παίξω με τους χρόνους εκθέσεις
ο τύπος της λάμπας δεν είναι κάποιος εγχρωμος φωτισμός άλλα cold cathode fluorescen lights UV

η τις λάμπες που προτείνει ο tasosmos αλήθεια ποιες έβαλες εσύ tasosmos ?

tasosmos
03-09-09, 22:43
Οι λαμπες για pc modding δουλευουν μια χαρα, απλως επειδη εχουν σχετικα χαμηλη ισχυ (αν θυμαμαι καλα ~8W το ζευγαρι) θελει μεγαλυτερο χρονο εκθεσης και χρηση αποκλειστικα διαφανειων για προτζεκτορες, με ριζοχαρτο δεν αποτυπωνεται καθαρα το σχεδιο.

Ο θαλαμος που ειχα μεχρι τωρα ειχε μονο 2 τετοιες λαμπες σε αποσταση ~10 εκατοστα απο την πλακετα και εβγαζε αρκετα καλο αποτελεσμα σε 12-14'.

Προσοχη μεγαλη θελει στο γεγονος οτι το πλεξιγκλας δεν κανει για να "πατανε" οι πλακετες, μονο γυαλι και σχετικα λεπτο, αλλιως εχεις σημαντικη απορροφηση ακτινοβολιας.
Τελος επειδη οι λαμπες αυτες τροφοδοτουνται μεσω του δικου τους inverter ειναι σημαντικο η ταση τροφοδοσιας να ειναι κοντα στα 12V, αν ξεπερασει τα 0,5-1V επιπλεον τοτε ενεργοποιειται η προστασια του inverter και κοβει ισχυ.

Εγω σε αυτο που εφτιαξα τωρα εβαλα 8W φθοριου uva, σαν αυτες που χρησιμοποιουν για τις εντομοπαγιδες με την υψηλη ταση, μετα απο παρα πολυ ψαξιμο βρηκα 6 ολες κι ολες σε ενα μπαρμπα στο κεντρο που του ειχαν μεινει απο στοκ και τις πηρα ολες να εχω και ρεζερβα. Πηγαν ~5€ η μια :001_unsure: χωρις να συμπεριλαβουμε μπαλαστ και σταρτερ.
Αρχικα κι εγω σκεφτομουν να κρατησω αυτες που ειχα και να παρω μια 4αδα ακομα σαν αυτη που βρηκες εσυ αλλα τοτε που εψαξα δεν υπηρχαν πουθενα.:saad:

Αυριο θα ανεβασω καμια φωτο κι απο το δικο μου.

JOHNY+
04-09-09, 01:19
παντως λαμπες υδραργυρου . υπεριωδους ακτινοβολιας εχει στο κεντρο της αθηνας ο λεντζος , στην οδο αθηνας .

Painter
04-09-09, 01:31
Πρίν κανα χρόνο έκανα νεκροψία/μετατροπή σε ένα αρχαίο scanner όπου και έβαλα δύο pc-mod UV λάμπες και ένα απλό Α4 (προσωρινά-μόνιμα) για ανάκλαση διάχυση.
Σκοπός μου είναι? να βάλω άλλες δύο λάμπες μέσα για να υπάρχει μεγαλύτερη ομοιομορφία στην κατανομή του φωτισμού πάνω στις πλακέττες αλλα δέν αξιώθηκα ακόμη να κάνω έστω και μία δοκιμή στην πράξη.


http://img156.imageshack.us/img156/981/skatoscanner.jpg

http://www.hlektronika.gr/forum/%5BURL=http://img156.imageshack.us/i/skatoscanner.jpg/%5D%5BIMG%5Dhttp://img156.imageshack.us/img156/981/skatoscanner.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D

http://lh5.ggpht.com/_JK6_nXdhzIU/R-lPOlXp0LI/AAAAAAAADF8/L9ryfX3CYY8/s1024/P1020307.JPG

tasosmos
04-09-09, 19:42
Αν και δεν εχω ιδιαιτερη επαφη με οπτικη κτλ δεν νομιζω οτι κανει ιδιαιτερη δουλεια το φυλλο χαρτιου που εχεις βαλει.
Δεν ειναι αδιαφανες οποτε δεν ανακλαται ολη η ακτινοβολια που προσπιπτει, επιπλεον ενα μερος της ακτινοβολιας απορροφαται αφου προκαλειται φθορισμος στο χαρτι.

Τελος ισως ζεσταινεται σε επικινδυνο βαθμο αν μεινουν για πολυ ωρα αναμενες οι λαμπες.

JOHNY+
04-09-09, 20:42
Αν και δεν εχω ιδιαιτερη επαφη με οπτικη κτλ δεν νομιζω οτι κανει ιδιαιτερη δουλεια το φυλλο χαρτιου που εχεις βαλει.
Δεν ειναι αδιαφανες οποτε δεν ανακλαται ολη η ακτινοβολια που προσπιπτει, επιπλεον ενα μερος της ακτινοβολιας απορροφαται αφου προκαλειται φθορισμος στο χαρτι.

Τελος ισως ζεσταινεται σε επικινδυνο βαθμο αν μεινουν για πολυ ωρα αναμενες οι λαμπες.

Σωστος ο tasosmos , αυτο ακριβως ηθελα να πω και εγω , αποροφαται μερος της υπεριωδους ακτινοβολιας απο το ασπρο χαρτι και εκπεμπει ορατη .
Νομιζω καλυτερα ειναι να μπει καποιος καθρεφτης.
Αν και ετσι πιστευω λειτουργει μια χαρα .

Radiometer
05-09-09, 00:31
Ο καθρέφτης κάνει ομοιόμορφη αντανάκλαση του φωτός αποτι ένα χαρτί Α4

KOKAR
05-09-09, 01:24
έχω την εντύπωση ότι ένα "τσαλακωμένο" αλουμινόχαρτο θα έκανε
την αντανάκλαση ποιο ομοιόμορφη ...

tasosmos
05-09-09, 05:13
Και ισιο ειναι καλυτερο, το αλουμινιο εχει πολυ καλες ανακλαστικες ιδιοτητες στην υπεριωδη ακτινοβολια.
Με τον καθρεπτη εχεις μια μικρη μεν αλλα υπαρκτη απορροφηση ακτινοβολιας απο το γυαλι του, εξ'ου και οτι πρεπει να ειναι λεπτο το γυαλι που ακουμπας πανω τις πλακετες.


Βεβαια με 4 λαμπες σε επιφανεια Α4 και σε αυτη την αποσταση απο την πλακετα εχεις ηδη αρκετα καλη κατανομη φωτεινοτητας, και σκετο με το λευκο πλαστικο του σκανερ εισαι μια χαρα.

Hatrick
05-09-09, 17:51
Σαν φυσικος συμφωνω με τον Τασο καθως και το αλουμινοχαρτο χαλαει τις γωνιες και μπορει να μην κανει καλη διαχυση και να δημιουργει κροσσους συμβολης καθως ειναι ηλεκτρομαγνητικο κυμα..καλυτερα να αφησεις μονο το πλαστικο..και η πλακετα να μην εχει κενο με το πλαστικο οσο γινεται καλυτερα..

billtech
05-09-09, 22:52
παιδια να ρωτησω και εγω κατι γτ σκεφτομαι να κανω ενα θαλαμο.
εχει λαμπες UV που ειναι για νυχια γυναικων.αυτες δεν κανουν?δεν εχει λαμπες για τον δικο μας σκοπο που σε πολι λιγο χρονο να κανουν εμφανιση?
στα σκανερ που χρησιμοποιεισατε εχω μια απορια.αμα θελετε διπλης οψης πλακετα πρεπει να κανετε το διπλο χρονο?μια απο τι μια μια απο την αλλη?
αν βαλετε αλλο ενα σκαννερ απο πανω...και αναμεσα τους μπαινει η πλακετα και εχει πανω κατω λαμπες δεν ειναι πιο βολικο και πιο πρακτικο?

tasosmos
05-09-09, 23:10
Αν και δεν ξερω τι λαμπες χρησιμοποιουν για νυχια (υποθετω για να στεγνωνει το βερνικι?) αν ειναι UVA τοτε κανουν, ψαξε στο google με τον κωδικο τους.

Ναι, με το σκανερ και οποιοδηποτε αλλο κουτι τετοιου στυλ θελεις 2πλασιο χρονο για διπλης οψης.

Αν ειναι για διπλης οψης τοτε μαλλον καλυτερα να φτιαξεις ενα θαλαμο απο ξυλο μονος σου και να ειναι οπως λες πανω κατω λαμπες, προσωπικα δεν χρησιμοποιω πολυ συχνα διπλης οψης πλακετες ουτως η αλλως οποτε ειμαι μια χαρα ετσι.
Εκτος του οτι ειναι διπλασιο κοστος και αρκετα πιο πολυπλοκο (θα πρεπει να κανεις τις διαφανειες σαν φακελο και να περνας μεσα την πλακετα ή να σκεφτεις καποιο αλλο τροπο ωστε να μην κουνιεται η πανω διαφανεια οταν κλεινεις το καπακι) δεν εχω κι αλλο σκανερ για να το φτιαξω... :001_tongue:

billtech
05-09-09, 23:27
εχω βρει αυτην εγω και σκεφτομουν να βαλω 2 τετοιες http://cgi.ebay.co.uk/25w-U-Tube-UVA-Fly-Killer-Lamp-Tube-Light-Bulb_W0QQitemZ220467181228QQcmdZViewItemQQptZUK_BO I_Restaurant_RL?hash=item3354de36ac&_trksid=p3286.c0.m14
αλλα δεν ξερω τι τροφοδοσια να τους δωσω.καντευθειαν στα 220? η θελει μετασχηματιστη? το ποιο πιθανον πιστευω να θελει μετασχηματιστη.

tasosmos
05-09-09, 23:42
Μαλλον θελει συνδεση στα 220V με μπαλαστ και σταρτερ οπως οι ισιες φθοριου.
Στειλε κανα μαιλ στον πωλητη αν δεν εισαι σιγουρος, ρωτα και το μηκος κυματος που βγαζει για να εισαι απολυτα σιγουρος αλλα 95% ειναι μια χαρα για τυπωμενα.

billtech
05-09-09, 23:46
αν δεις εδω σου λεει το μηκος κυμματος(300-460nm).
http://www.lightbulbs-direct.com/product/2174/ful25-t8-25w-blacklight-u-tube/

λεει και την ταση λειτουργειας αλλα δεν ξερω που βρισκω τετοια υποδοχη για αυτη τη λαμπα

kentar
06-09-09, 00:04
Εγώ σε παρόμοια κατασκευη σε scanner A4
εχω χρησιμοποιήσει λάμπες υδραργύρου Philips TUV 8 W g8 t5 ( 3 τεμ )
220 v χρειάζονται μόνο ballast. ( 8 ευρώ έκαστη ).
Με χρόνο έκθεσης 4-5 λεπτά εχω ικανοποιητικά αποτελέσματα
παρότι αρχάριος στη συγκεκριμένη διαδικασία κατασκευής pcb

tasosmos
06-09-09, 00:07
Οκ, οποτε ειναι μια χαρα, μπαλαστ και σταρτερ ειναι ευκολο να βρεις.
Υποδοχη αν τυχον δεν βρεις κατι ετοιμο (λογικα θα εχουν σε ηλεκτρολογικα αλλα τεσπα) μπορεις ειτε να φτιαξεις παιρνοντας τα εσωτερικα μεταλλικα πινακια απο θυληκο βυσμα molex 4πινο και μονταροντας τα ελαφρως ωστε να πιανουν καλα πανω περνωντας μετα ενα κομματι θερμοσυστελλομενο για μονωση ειτε να κολλησεις απευθειας καλωδια πανω στους ακροδεκτες της λαμπας και να βαλεις ενα βυσμα μετα. :)

kentar αν ειναι οντως G8 ο κωδικος και ειναι διαφανες το περιβλημα αντι για ασπρο ή μπλε τοτε σημαινει οτι ειναι UVC και οχι UVA, εκτος οτι δεν ειναι ιδανικες για πλακετες ( το φωτοευαισθητο εχει μεγιστη αποκριση στα 350-400nm συμφωνα με την bungard) ειναι και πολυ πιο επικινδυνες για λογους υγειας.

billtech
06-09-09, 00:13
ξερεις πως συνδεετε το μπαλαστ και το σταρτερ?την συνδεσμολογια τους?
δεν εχω ασχοληθει ποτε με κατι τετοιο για να μαθω.γτ αν το βαλω μεσα σε σκαννερ θα το κανω χωρις υποδοχη ετοιμη για να το κανω με τον τροπο που θελω εγω για να τις βαλω εγω οπως με βολευουν

tasosmos
06-09-09, 00:19
Αν βαλεις ζυγο αριθμο λαμπων τοτε μπορεις να τις βαλεις ανα δυο σε ενα μπαλαστ συνδεοντας τις σε σειρα και μετα ενα σταρτερ στην καθεμια οπως εδω: http://www.instructables.com/files/deriv/FKD/YJK0/FQ6EFI1C/FKDYJK0FQ6EFI1C.MEDIUM.jpg

Αλλιως τις συνδεεις καθεμια ξεχωριστα με μπαλαστ και σταρτερ οπως εδω: http://www.instructables.com/files/deriv/F8Y/Y7S3/9R4EXCFGYLU/F8YY7S39R4EXCFGYLU.MEDIUM.jpg

billtech
06-09-09, 00:25
μα φιλε μου αν δεις στη λαμπα που σου εδειξα δεν εχει 3 ακροδεκτες.αλλα μονο 2.
που θα μπει το σταρτερ?

tasosmos
06-09-09, 00:34
Απο τις σελιδες που εδωσες στα χαρακτηριστικα γραφει: "Cap Description 4-pin 6x8mm", "4PIN" .

Yποθετω ειναι απο κατω οι αλλοι 2 και δεν φαινονται στις φωτο.:001_smile:

billtech
06-09-09, 00:36
εχεις δικιο φιλε μου...μαλλον ετσι ειναι και δεν τους βλεπουμε ευκολα...

tasosmos
06-09-09, 01:03
Και μερικες φωτο απο την δικη μου υλοποιηση http://img522.imageshack.us/gal.php?g=05092009001l.jpg , primax ftw :001_tongue:

Ο χρονοδιακοπτης ειναι ενα απλο κυκλωματακι με cd4060, οταν βρω χρονο ισως το αλλαξω με ενα καλυτερο με μΕ και βαψω το εξωτερικο του σκανερ γιατι ειναι κιτρινισμενο το πλαστικο.
Επισης καποια στιγμη πιθανον να προσθεσω αλλες 2 λαμπες για απολυτη ομοιομορφια σε ολη την επιφανεια.:001_smile:

Κι ενα μικρο tip btw, χρησιμοποιωντας ενα κοινο φυλλο χαρτιου οπως στην 3η φωτο ειναι ευκολοτερο να ελεγξεις ποσο ομοιομορφη ειναι η κατανομη της φωτεινοτητας. Παρολο που δεν φαινεται καλα στην φωτο ειναι αρκετα καλο το αποτελεσμα στην δικη μου περιπτωση εξαιρωντας 5 εκατοστα δεξια αριστερα.

Radiometer
06-09-09, 02:13
primax :lool::001_tt2:

μια χαρά τα έχεις στίσεις μέσα ωραίο φαίνεται, μπράβο tasosmos

μόλις βρω χρόνο θα εμφανίσω καμιά πλακέτα και να ανεβάσω την φώτο

Mihos
06-09-09, 05:56
...μόλις βρω χρόνο θα εμφανίσω καμιά πλακέτα και να ανεβάσω την φώτο Περιμένω με ανυπομονησια!

sokin1989
14-11-09, 03:36
παιδιά έχω και εγώ ένα τέτοιο scanner μήπως θα μπορούσε κάνεις να μου στείλει τα σχεδία να το φτιάξω και εγώ, μαζί με το χρονοκύκλωμα. Ευχαριστώ!!!

akir
18-11-09, 13:13
Πολύ καλό!!!

πάω να τραβήξω foto!!!

ts0gl1s
20-11-09, 11:00
http://www.elektronika.ba/714/darkroom-timer-for-pcb-exposure/

herctrap
10-05-10, 09:12
αν πουμε οτι οι πλακετες ειναι ετοιμες στα 5 λεπτα και εμεις τις αφησουμε 15 λεπτα

τι θα γινει?

Phatt
10-05-10, 12:03
Εαν ειναι τοσο σκουρο το μελανι η οτιδηποτε εχεις για να μην αφηνεις το φως να περναει με τιποτα ποτε, αστα και 5 μερες, το ιδιο πραμα θα ειναι...

herctrap
10-05-10, 12:05
το express pcb που βρηκα στα "ΑΡΧΕΙΑ" ειναι καλο?

εσεις με τι σχεδιαζετε?

tasosmos
10-05-10, 21:53
Δεν υπαρχει απολυτα καλο ή οχι.
Περισσοτερο ειναι το τι σε βολευει κ το τι εχεις συνηθισει.

Δημοφιλεις επιλογες ειναι express pcb,eagle,orcad, sprint layout.

Προσωπικα προτιμω τα 2 τελευταια και ιδιαιτερα το sprint layout το οποιο ομως ειναι μαλλον δυσκολο για εναν αρχαριο γιατι σχεδιαζεις απευθειας την πλακετα χωρις να σχεδιασεις πρωτα σχηματικο.

herctrap
10-05-10, 22:55
αν και αρχαριος το κυκλωμα μου ηταν πολυ απλο

και δεν το πηρα απο το σχηματικο


το ενα εχει σαν εισοδο 48+2 ι/ο
περναει απο npn και τις βγαζει σαν εξοδο

το δευτερο ειναι μια μπαρα απο led

αλλα στο pcb express το led των 5mm ειναι το

LedT1
ή
Ledt1.75

θα ηθελα τα Led να ειναι οσο πιο κοντα μεταξυ τους γιαυτο

επισης η καθε κουκιδα απεχει απο την αλλη οσο θα απειχαν και δυο τρυπες σε μια διατρητη πλακετα σωστα?

tasosmos
10-05-10, 23:05
Τα 5mm led με τα 3mm εχουν τις ιδιες αποστασεις στα πινς, το μονο που ισως αλλαζει στις νησιδες ειναι λιγο μεγαλυτερη διαμετρος.

Για τις αποστασεις λογικα θα υπαρχει ρυθμιση, δεν νομιζω να ειναι στανταρ και χωρις δυνατοτητα επιλογης.

Παντως για ολα αυτα το μονο 100% σιγουρο ειναι να κανεις μια προχειρη εκτυπωση και να δεις τι γινεται συγκρινοντας με τα εξαρτηματα που θες.

herctrap
28-05-10, 14:46
τι λαμπες μου προτηνετε να παρω απο ebay?

το σκαινερ μου ειναι 21x30

herctrap
28-05-10, 15:06
παιζει να βαλω led σε πλεγμα ετσι ωστε να διαλεγω εγω ποσα θα αναψω?

και να αναβω μονο οσα ειναι κατω απο την πλακετα?

vagos_89
26-08-15, 11:46
Καλημέρα σε όλους! Γραφω στο thread μετά απο καιρό αλλα αφού υπήρχε ηδη ειπα να μην ανοιξω καινουργιο. Θέλω να μετατρέψω και εγω ενα παλιο σκανερ σε θαλαμο για εμφάνιση πλακετων. Το σκανερ έχει ενα ανταπτορα 12V 1,2A. Σκεφτηκα να δοκιμασω να συνδέσω 3-4 uv ταινιες led. Απλα επειδη ψαχνω Ελλαδα να τις παρω κ οσες βρισκω ειναι καπως ακριβουτσικες θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορεσω να εχω αποτελεσμα με τον τροπο αυτο ωστε να μην τις αγορασω τζαμπα.. Να προχωρησω η να παω σε διαφορετικη κατασκευη με λαμπες φθορισμου κτλ?

elektronio
26-08-15, 12:26
Μπορείς να βάλεις LED UV. Από κίνα 2-3 ευρώ τα 100τεμ.

vagos_89
26-08-15, 12:31
Μπορείς να βάλεις LED UV. Από κίνα 2-3 ευρώ τα 100τεμ.

Ναι έψαξα και απο έξω ebay κτλ αλλα δεν μπορω να αγορασω προς το παρον τουλαχιστον απ εξω με ολα αυτα.. Καπου διαβαζω πως γινεται αλλα εγω δεν εχω καταφερει να κανω αγορα τοσο καιρο τωρα. Λες για led uv, απλα ψαχνω ταινια για να μην μπω σε διαδικασια να τα συνδεω ενα ενα.

elektronio
26-08-15, 13:28
Ναι έψαξα και απο έξω ebay κτλ αλλα δεν μπορω να αγορασω προς το παρον τουλαχιστον απ εξω με ολα αυτα.. Καπου διαβαζω πως γινεται αλλα εγω δεν εχω καταφερει να κανω αγορα τοσο καιρο τωρα. Λες για led uv, απλα ψαχνω ταινια για να μην μπω σε διαδικασια να τα συνδεω ενα ενα.

Πάρε και διάτρητες πλακέτες (χαμηλής ποιότητος πάμφθηνες) πιστεύω θα είναι πιο εύκολο από τις ταινίες led και θα τα βάλει και στις αποστάσεις που θέλεις εσύ.
Φτιάχνω και εγώ ένα θάλαμο με παλιό σκάνερ και προσωπικά μου φάνηκε ότι είναι η καλύτερη μέθοδος.

Αν έχεις paypal η μεταφορά χρημάτων με κάρτα ισχύει.

liat
26-08-15, 13:39
... Σκεφτηκα να δοκιμασω να συνδέσω 3-4 uv ταινιες led ... θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορεσω να εχω αποτελεσμα με τον τροπο αυτο

Αν δε βαριέσαι ρίξε μια ματιά στο Θάλαμος έκθεσης pcb.
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81297)Επίσης στην ανακεφαλαίωση (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81297&page=8&p=714623&viewfull=1#post714623) του ίδιου θέματος.
Βέβαια το δικό σου κουτί είναι διαφορετικών διαστάσεων οπότε θα πρέπει να προσαρμοστεί ο χρόνος έκθεσης.
Καλή επιτυχία σε ό,τι κατασκευάσεις.

manolena
26-08-15, 14:07
...Πάρε και διάτρητες πλακέτες (χαμηλής ποιότητος πάμφθηνες) πιστεύω θα είναι πιο εύκολο από τις ταινίες led και θα τα βάλει και στις αποστάσεις που θέλεις εσύ.
...

Σχετικό θέμα που μπορεί να βοηθήσει ίσως, εδώ:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73893

vagos_89
27-08-15, 14:45
Σας ευχαριστω! Θα ξεκινησω την κατασκευη με τα led και την διατρητη πλακετα. Βλεπω πως με βαση αυτο το calculator: http://led.linear1.org/led.wiz
και αυτα τα led που θα παρω: http://grobotronics.com/led-5mm-uv.html Θα μπορω να τροφοδοτησω με το ανταπτορακι μου σε σειρα αρκετα led. Οι διαστασεις του κουτιου-σκανερ μου ειναι λιιγο μεγαλυτερες απο μια κολα Α4. Σε τι αποσταση περιπου να βαζω το καθε led?