PDA

Επιστροφή στο Forum : Airbag Reset



Cloudtrax
03-09-09, 16:42
Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα airbag module και επειδή δεν βρίσκω ανταλλακτικό είπα να το κάνω Reset. Το module είναι 5wk42811 της Siemens (Fiat) και θέλω να το κάνω reset, διάβασα πως πρέπει να κάνω mcu dump με clear data.... Στην συγκεκριμένη περίπτωση η mcu είναι HC05B16. Θέλω την βοήθειά σας....Τι θα χρειαστώ για αυτή την διαδικασία;

gsmaster
03-09-09, 19:43
HC05B16 για μικροελεκτή motorola (πλεον freescale) μου κάνει.
Πρώτο και βασικότερο είναι να βρείς το αρχείο που να περάσεις στον μικροελεκτή. Αν βρεις το αρχείο, πρέπει να βρεις και έναν προγραμματιστή (hardware με το ανάλογο software) για να το περάσεις στον μικροελεκτή.

H3
03-09-09, 20:23
HC05B16 για μικροελεκτή motorola (πλεον freescale) μου κάνει.
Πρώτο και βασικότερο είναι να βρείς το αρχείο που να περάσεις στον μικροελεκτή. Αν βρεις το αρχείο, πρέπει να βρεις και έναν προγραμματιστή (hardware με το ανάλογο software) για να το περάσεις στον μικροελεκτή.

το αρχειο θα διαβαστει απο τον ιδιο τον μικροελεκτη ,και αφου αλλαχτουν τιμες σε καποιες μεταβλητες θα "κατεβει " παλι στον μικροελεκτη .το Δυσκολο ειναι να βρεις το καταλληλο h/w και s/w για αυτη την δουλεια , και το τι ακριβως θα πειραξεις
Υπαρχουν διαφορα forums για αυτους που κανουν τετοιες "ταρζανιες "
οπως επεισης υπαρχουν και διαφορα μαγαζια που κανουν τετοια

Nemmesis
04-09-09, 16:26
το αρχειο θα διαβαστει απο τον ιδιο τον μικροελεκτη ,και αφου αλλαχτουν τιμες σε καποιες μεταβλητες θα "κατεβει " παλι στον μικροελεκτη .το Δυσκολο ειναι να βρεις το καταλληλο h/w και s/w για αυτη την δουλεια , και το τι ακριβως θα πειραξεις
Υπαρχουν διαφορα forums για αυτους που κανουν τετοιες "ταρζανιες "
οπως επεισης υπαρχουν και διαφορα μαγαζια που κανουν τετοια

αντε βρες την ερμη την μεταβλητη ομως...