PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος Robot με κινητό τηλέφωνο



ziopas
04-09-09, 02:40
Καλησπέρα, θέλω να δοκιμασω να τηλεχειρίζομαι ενα Boe-Bot μεσω κινητου τηλεφωνου. Μέχρι στιγμης βρηκα στο νετ 2 τροπους. Ο ένας είναι συνδεοντας ενα αλλο κινητο στο Boe-Bot (http://www.instructables.com/id/Cellphone_operated_Robot/) αλλα δυστηχως θα χρεωνομαι οταν το τηλεχειριζομαι, και ο 2ος τροπος είναι με την βοηθεια του bluetooth YouTube - Sony Mobile Phone Control BoeBot with Bluetooth Interface (την περιπτωση των υπερυθρων την αποκλειω). Το προβλημα μου ειναι οτι δεν γνωριζω αμα χρειαζεται κανα λογισμικο να περασω στο κινητο μου για να το κανω αυτο γιατι στο video παραπανω δειχνει μια περιεργη εφαρμογη στο κινητο του τυπου. Επισης θέλω το robot αυτο να ψαχνει για φωτεινη πηγη και μολις την βρει μεσω ενος ηλιακου συλλεκτη να φορτιζει μια μπαταρια. Μολις φορτιστει να στελνει μηνυμα στο κινητο μου οτι φορτιστηκε. Πόση ωρα μπορει να παρει μια μπαταρια να φορτιστει; επειδη μπορει να παρει κ ωρες σκεφτηκα να μην βαλω μπαταρια αλλα εναν πυκνωτη που να φορτιζει σε 1-2 λεπτα για να διορθωνω τυχον λαθη που εχω πιο γρηγορα, να μην περιμενω ωρες:P
Συνοψιζοντας η απορεια μου ειναι για το λογισμικο του κινητου μου αρχικως και σιγουρα στην πορεια θα αναδειθουν κ αλλες :)
Ευχαριστω!

lordi
04-09-09, 03:02
Νομίζω αυτό που δείχνει στο κινητό του τύπου είναι ο Απομακρυσμένος Έλεγχος που έχουν όλα τα sony ericsson! Το έχει και σε μένα και είναι για να αλλάζεις διαφάνειες σε παρουσιάσεις η να χειρίζεσαι media player κλπ!!

edit: βλακείες λέω!:001_tt2:

Αυτός πρέπει να έχει φτιάξει δικό του αντίστοιχο!!

Δεν λέει πολύ γ@μ@τ@ το forward!?:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

jim.ni
04-09-09, 04:19
είναι ο Απομακρυσμένος Έλεγχος που έχουν όλα τα sony ericsson
και δουλεύει και σαν ποντίκι στο PC :wiink: με το κατάλληλο software στο PC

YouTube - BlueMotion (formally SonWii) - SonyEricsson motion sensor/accelerometer - wii!

ziopas
04-09-09, 19:00
Οσο για το οτι εχουν ολα τα sonny ericsson αυτη την εφαρμογη δυστηχως δεν ισχυει:( Ισως να θελει αναβαθμηση το κινητο μου K770i. Του πατερα μου το ειχε που το εψαξα. Καλα στην χειροτερη περιπτωση παω να αγορασω ενα φτηνιαρικο, ελπιζω να εχουν αυτη την εφαρμογη κ παλαιοτερα μοντελα!! Στην προσεχη βδομαδα θα αρχισω να το κανω, ελπιζω να μην εχω πολλες απορειες, αλλα κ να εχω ελπιζω να με βοηθησετε :)

jim.ni
05-09-09, 03:17
μήηηηηηπως έχεις vodafon live menu και όχι το δικό του ?

Mihos
05-09-09, 03:34
Δε χρειάζεται να έχεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Πρέπει απλά να έχεις κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί το Bluetooth SPP (serial port protocol). Είναι ας πούμε κάτι σαν ασύρματη RS232... Μάλιστα αν έχεις κάποια επαφή με προγραμματισμό (σε Java ας πούμε) είναι αρκετά εύκολο να φτιάξεις και ο ίδιος ένα τέτοιο πρόγραμμα και να το "προσαρμόσεις" στις ανάγκες σου. Είναι πιθανό να κυκλοφορούν και στο net τέτοιες εφαρμογές.

PsychotIC_N4n0b0t
05-09-09, 05:31
Φίλε ziopas αυτό που θες να κάνεις το έχω πάρει με ένα παιδί από τη σχολή μου για πτυχιακή. Επίσης πάνω στο όχημα έχουμε κάμερα η οποία στέλνει μέσω bluetooth στο κινητό streaming video καθώς κινείται. Το όχημα αυτό θα έχει και άλλες λειτουργίες αλλά μέχρι στιγμής κοιτάζουμε την αποστολή εικόνων στο κινητό.

Εμείς χρησιμοποιήσαμε αυτό: http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=8550 Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα, ενσωματώνει BCSP, DUN, LAN, GAP SDP, RFCOMM, και L2CAP πρωτόκολλα, λειτουργεί μόνο με SPP και το RFCOMM του δεν παίζεται.

Στο κινητό το οποίο μπορεί να τρέχει Java εφαρμογές (J2ME) αλλά με συγκεκριμένες βιβλιοθήκες (για χρήση bluetooth - είναι το Ν73 της NOKIA) τρέχουμε εφαρμογή που σε κάθε πάτημα αποστέλουμε ένα byte. Στο όχημα που φοράει το ΒΤ module η πληροφορία "σκάει" ακριβώς όπως από το ΜΑΧ3232! Και λέω ΜΑΧ3232 γιατί σε όλη την πλακέτα θες 3.3V και όχι 5.

Το ΒΤ module υποστηρίζει μέχρι 1Mbps baudrate, οπότε με ένα PIC με μεγάλο κρύσταλλο, λαμβάνεις και στέλνεις ότι θες σε λίγα ms!!! Επίσης θέλει ένα μικρό config το οποίο δεν είναι κάτι τρομερό. Απλές εντολές σε ASCII. Τώρα έχει ένα κάρο καλούδια πάνω, αλλά μπορείς να τα δεις και στο site. Νομίζω 40€ για όλα αυτά είναι τζάμπα...

Με τον φίλο μου, σε μια βδομάδα είχαμε στείλει 1 byte από το κινητό για πλάκα.

Άμα τα πας καλά με την Java και με τους μικροελεγκτές, μπορείς να κάνεις παπάδες απ' το κινητό. Όρεξη να 'χεις!!!

Mihos
05-09-09, 07:18
Φίλε Αλέξανδρε σε τι σχολή είσαι αν επιτρέπεται? Γιατί ψάχνομαι κι εγώ για πτυχιακή...

Και κάτι ακόμα: Όταν λες εντολές ASCII μάλλον εννοείς AT εντολές, σωστά;

ziopas
07-09-09, 03:55
jimi εχεις δικαιο. Εχω vodafon live menu. Πως γινετε να το ξεφορτωθω και να εχω το κλασσικο μενου μου; Αμα παω σε καταστημα για κινητα για αναβαθμιση θα μου το επαναφερουν 'η δν γινετε; PsychotIC_N4n0b0t (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34837) θα ψαξω αυτα που ειπες γιατι σε βλεπω πολυ καλα ενημερωμενο. Λογικα μεσα σε 2-3 μερες θα εχετε τα νεα μου για να μου δωσετε περαιτερω βοηθεια :)
Ευχαριστω

jim.ni
07-09-09, 04:37
δεν είμαι σίγουρος (έχω 3 χρόνια να ασχοληθώ με κινητά) αλλά νομίζω οτι
γίνετε να ξεφορτωθείς το panaθλιο live menu. κανε μια ερώτηση και θα μάθεις
αν γίνετε όπως και το κόστος.


edit: αυτό είναι το soft που έχει στο video (το ίδιο έχω και εγώ αλλά πολύ ποιο παλιό)
http://www.bluesoleil.com

ziopas
24-09-09, 12:54
Καλησπερα και παλι. Τελικα δεν θα βάλω solar πανω στο ρομποτακι και ο τηλεχειρισμός του θα γίνει με κλήση απο κινητό σε κινητό. Το 2ο κινητό 8α είναι επάνω συνδεδεμένο με το Boe-Bot. Θα γίνει ο τηλεχειρισμός με Dual-tone multi-frequency (DTMF) για πολυ μεγάλη εμβέλεια τηλεχειρισμού. Απλα δεν ξερω άμα θα είναι επαρκείς οι θύρες του BStamp του Boe-Bot. Διότι εκτος του ολοκληρωμένου για την αποκωδικοποίηση του DTMF θέλω να έχει επάνω και 2 δεκτες/εκπομπούς υπερύθρων αλλα και 2 τουλάχιστον φωτοαντιστάσεων για κάποιες λειτουργίες του. Απο ότι είδα έχει 16 θύρες ο μΕ. Οι 4 νομιζω οτι είναι αποκλειστικά για κινητηράκια. 4 θέλω για υπέρυθρες('η 2 μονο για να "βλέπει" μπροστά) 2 για τις φωτοαντιστάσεις, αλλα δεν γνωρίζω ποσες ακόμα θέλει για τον τηλεχειρισμό του απο το κινητό τηλέφωνο. Εχει ασχοληθεί κανείς με το Dual-tone multi-frequency; Έχω δεί 1-2 σχηματικά με αυτο και πολυ φοβάμε οτι 8έλει τουλαχιστον 8 για να μεταφέρει σαν ψηφιακή λέξη τον τόνο που παράγεται για να κανει μια λειτουργία. Ευχαριστω!!