PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχος αυτοκινητου



kalamaria
04-09-09, 23:06
δεια σας παιδια εχω αγορασει ενα αυτοκινητο(nissan xtrail)και θελω να να το κανω να εχει μια καθως πρεπει μουσικη αλλα δεν ξερω πως να αρχισω και τι να βαλω πχ ηχεια ενισχητες γουφερ κτλ
(δεν ξερω αν το διατύπωσα σωστα)
ευχαριστω

her
04-09-09, 23:27
Μέχρι πόσα λεφτά διαθέτεις ;;; γιατί υπάρχουν πολύ φθηνα συστήματα και πολύ ακριβά…
Τι radio-cd έχεις ; έχει έξοδο για ενισχυτή ;

KOKAR
04-09-09, 23:32
και το βασικό, θέλεις να ακούς μόνο εσύ την μουσική στο αμάξι η
να την ακούνε και 2 τετράγωνα παραπέρα ????

Radiometer
04-09-09, 23:40
πρώτων μεταφέρω το θέμα στην σωστή ενότητα Auto - Moto

δεύτερων έχεις την εργοστασιακή πηγή ήχου ? θα κρατήσεις αυτήν η σκέφτεσαι για κάτι καλύτερο?

P@s@ris!
05-09-09, 02:05
μεγάλο θέμα φίλε μου.......

1. τι θέλεις εσύ να ακούς????
2. θέλεις να σε ακούνε??????
3.πόσα λέφτά διαθέτεις?????
4.σκέφτεσαι για πάνελ??????


με λίγα λόγια....αν θες κάτι απλό.....

θέλεις μπροστά 2 6,5αρια..καλα...διαρούμενα....2 εταζέρα πίσω....
ενισχυτή για να τα ταίσεις...κ ένα σαμπάκι 12''σε κλειστή κούτα....
και μία καλή πηγή....με προενίσχυση το λιγότερο 2,5βόλτ...
ίσως να χρειαστείς κ μια μπαταρία.....

τώρα αν θες κανένα γουρούνι.....να ακούγεσε κ γω δεν ξέρω που....
θες πάνελ στις πόρτες(ο αριθμός των ηχείων στην πόρτα είναι δική σου επιλογή)....καλή πηγή με καλή προενίσχυση τουλάχιστον 4βόλτ...
ενισχυτή για τις πόρτες.....αν θες κ στην εταζέρα θες κ εκεί ενισχτή....
σαμπ με 2χ12'' ή 2 ή 1χ15'' με ανοιχτή κούτα δλδ με πόρτ και αρκετά λίτρα...ψηφιακό μονομλόκ ενισχυτή για τα σάμπ...σίγουρα 2-3 μπαταρίες....

αυτά τα ολίγα.......:001_tongue::001_tt2::001_tt2::001_tt2 ::001_tt2::001_tt2:

kalamaria
05-09-09, 13:49
απλα θελω 4 καλα (οχι πολυ ακριβα)ηχεια και ενα γουφερ πισω
για πηγη μουσικης εχει το αμαξι ayto http://www.limnaios.gr/include/popUp.asp?ID=7204 και αν χρειαζετε ενυσχηση ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε:wiink:

El_Kei
29-10-09, 13:09
1. ψάχνεις για ενισχυτή ανάλογα με τις προσδοκίες σου (αν θες να ακούς μόνο εσύ ή αν θες να σε ακούνε μέχρι 2 τετράγωνα μακριά )
2. βρίσκεις τα ανάλογα ηχεία για τον ενισχυτή σου (Ω / W - αντίσταση / Watt των ηχείων)
3. κάποιον να σου τα βάλει.. (ή έστω να σε βοηθήσει γιατί είναι πακέτο)

El_Kei
29-10-09, 13:14
Ερώτηση: Έχω ενισχυτή στο αυτοκίνητο μου.
Έχει 4 εξόδους (2 για τις μπροστά πόρτες R/L- και άλλες 2 για τις πίσω ή για την νταζιέρα).
Οι δύο είναι συνδεδεμένες στα ηχεία στις μπροστινές πόρτες.
Τις άλλες 2 μπορώ να τις βραχυκυκλώσω και να βάλω 1 woofer για να παιζει και τα 2 κανάλια?

sakis
29-10-09, 17:08
μεγάλο θέμα φίλε μου.......

1. τι θέλεις εσύ να ακούς????
2. θέλεις να σε ακούνε??????
3.πόσα λέφτά διαθέτεις?????
4.σκέφτεσαι για πάνελ??????


με λίγα λόγια....αν θες κάτι απλό.....

θέλεις μπροστά 2 6,5αρια..καλα...διαρούμενα....2 εταζέρα πίσω....
ενισχυτή για να τα ταίσεις...κ ένα σαμπάκι 12''σε κλειστή κούτα....
και μία καλή πηγή....με προενίσχυση το λιγότερο 2,5βόλτ...
ίσως να χρειαστείς κ μια μπαταρία.....

τώρα αν θες κανένα γουρούνι.....να ακούγεσε κ γω δεν ξέρω που....
θες πάνελ στις πόρτες(ο αριθμός των ηχείων στην πόρτα είναι δική σου επιλογή)....καλή πηγή με καλή προενίσχυση τουλάχιστον 4βόλτ...
ενισχυτή για τις πόρτες.....αν θες κ στην εταζέρα θες κ εκεί ενισχτή....
σαμπ με 2χ12'' ή 2 ή 1χ15'' με ανοιχτή κούτα δλδ με πόρτ και αρκετά λίτρα...ψηφιακό μονομλόκ ενισχυτή για τα σάμπ...σίγουρα 2-3 μπαταρίες....

αυτά τα ολίγα.......:001_tongue::001_tt2::001_tt2::001_tt2 ::001_tt2::001_tt2:

η προενισχυση σε τετοιο μεγεθος τι θα προσφερει φιλε παναγιωτη ???? ολοι οι ενισχυτες που υπαρχουν σημερα μπορουν να οδηγηθουν ανετα ακομα και με 500 μιλιβολτ ....

Ακροτητες τετοιου τυπου ειναι απλα αχρηστες

El_Kei
29-10-09, 19:13
Υπ'όψιν.. Ο ενισχυτής γ** τη μπαταρία, ανάλογα τη χρήση (ώρα.. ένταση.. αναμένο ή σβηστό το αυτοκίνητο..)
Οπότε θες και μια καλή μεγάλη μπαταρία (όσο είναι το δυναμό σου μη γ** αυτό μετα..) ;)

sakis
29-10-09, 19:34
παλι καλα που η προενσιχυση των 2,5 βολτ δεν χρειαζεται για να μειωνει το τι ρευμα τραβαει απο την μπαταρια:lool::lool::lool:

kalamaria
31-10-09, 02:12
και μία καλή πηγή....με προενίσχυση το λιγότερο 2,5βόλτ...

πως θα δω αν βγαζει 2,5 βολτ?:confused1:

jakjak
18-11-10, 22:17
Ερώτηση: Έχω ενισχυτή στο αυτοκίνητο μου.
Έχει 4 εξόδους (2 για τις μπροστά πόρτες R/L- και άλλες 2 για τις πίσω ή για την νταζιέρα).
Οι δύο είναι συνδεδεμένες στα ηχεία στις μπροστινές πόρτες.
Τις άλλες 2 μπορώ να τις βραχυκυκλώσω και να βάλω 1 woofer για να παιζει και τα 2 κανάλια?

μην κανεις κανα τετοιο αστειο ... θα παρεις τον ενισχυτη στο χερι. βαλε το γουφερ μονο στην μια εξοδο μαζι με ενα φιλτρο ή κρος οβερ οπωσδηποτε.

pantelisyzfr1
18-11-10, 22:53
μην κανεις κανα τετοιο αστειο ... θα παρεις τον ενισχυτη στο χερι. βαλε το γουφερ μονο στην μια εξοδο μαζι με ενα φιλτρο ή κρος οβερ οπωσδηποτε.

τώρα!! μπορεί να το έχει κάνει

sakis
18-11-10, 23:00
μηπως εδω ειναι το ποστ της βλακειας ??? εκτος απο τα διαφορα ζουρλα που γραφεται εδω φιλε jakjak μπορεις να ρωτησεις πρωτα τον φιλαρακο αν ο ενισχυτης που εχει εχει απανω ηλεκτρονικο κροσσοβερ και δυνατοτητα γεφυρωσης ( πανω απο το 80% τω τετρακαναλων που υπαρχουν σημερα τα εχουν αυτα ) και μετα να του πεις οχι ...

και αν οχι μπορει την δυνατοτητα να την εχει η πηγη του ....τοτε απλα ο ενισχυτης πρεπει να μπορει και να γεφυρωνεται ...οπου κατα 99% μπορει

ωρες ωρες δεν σας καταλαβαινω

El_Kei
21-11-10, 20:39
pantelisyzfr1
Δεν του έχω πειράξει τίποτα..
παιζόταν να πάρω ένα woofer από ένα φίλο οπότε έλεγα να κάνω κόλπα..
Το woofer δεν ήρθε στα χέρια μου ποτέ, οπότε, όπως ήταν έμεινε..

Sakis
Βλέπω πως το κατέχεις το θέμα..
Η πηγή που έχω είναι της Alpine ( http://www.thisnext.com/item/AC0D5FC5/0446B600/Alpine-CD-receiver )
Πίσω έχει 4 RCA.
Οι 2 από τις 4 εξόδους έχουν ρύθμιση "Subwoofer" ενώ οι άλλες δύο μόνο πρίμα/μέσα/μπάσα.. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό..
Παίζει να ξέρεις τι και πως;
(manual δεν υπάρχει.. ουτε για την πηγή, ούτε για τον ενισχυτή.. :saad: )