PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμογεννήτρια 24 V



clementary
07-09-09, 10:54
Φίλοι μου καλημέρα. Έχω σπάσει το κεφάλι μου με ένα θέμα και κανεις δεν μπορει να μου δώσει ξεκάθαρη απάντηση. Εχω μια ανεμογεννήτρια 24 V αλλα δεν έχω μπαταρία 24 V. Σκέφτηκα να βάλω 2χ12V σε σειρά. Απλό ως εδώ. Το θέμα είναι πως χρειάζομαι 12V λόφω του inverter.Σκέφτηκα λοιπόν τροφοδοσία να παίρνω μόνο απο τη μία μπαταρία τέτοια ώστε να έχω κοινή γείωση με την ανεμογεννήτρια, όπως και στο παρακάτω σχήμα. Η απορία είναι η εξής. Υπάρχει δυνατότητα όταν είναι σε σειρά οι μπαταρίες να βρεθεί ισορροπία μεταξύ των όταν εγώ τραβάω ρεύμα (Τουλάχιστον 20Α στα 12V) από τη μία. Μήπως λόγω της εξισορρόπησης περάσει πολύ ρεύμα απο την ανεμμογεννήτρια (διοτι μέσω αυτής θα κλείνει το κύκλωμα στα 24V) και την καταστρέψει δεδομένου πως στο εσωτερικό της έχει μικροπροσέσορα και ρυθμιστή φόρτισης? Αυτά!! Μια γνώμη θα ήταν θεμιτή. Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Γαληνίτης
08-09-09, 00:00
Γιατί η μπαταρία να πρέπει υποχρεωτικά να είναι 24βολτη;
Θα μπορούσες να βάλεις μία 12βολτη, που να φορτίζεται από την γεννήτρια μέσω κυκλώματος σταθεροποιητού τάσης (voltage regulator): Με είσοδο 24V unregulated και έξοδο 13.8 V regulated. Ή 14.1V (όπως στα αυτοκίνητα), αν η γεννήτρια δεν φορτίζει συνεχώς.

clementary
08-09-09, 09:31
Σωστό με τη διαφορά πως η ανεμμογεννήτρια έχει δικό της μικροπροσσέσορα για αναγνώριση τάσης της μπαταρίας ωστε να σταματά τη φόρτιση. ότι παρευερεθεί ανάμεσα σε αυτήν και τη μπαταρία είναι πρόβλημα. εκτός (αν και αυτό δεν το ξέρω) η είσοδος του regulator αν επηρρεάζεται απο την έξοδο. Δηλαδή αν η μπαταρία δηλώνει 13,8 τότε αυτό να μεταφράζεται σε 27,2 στην είσοδο.

clementary
08-09-09, 10:09
Οκ νομίζω βρήκα τη λύση. Πρέπει να τοποθετηθεί στις μπαταρίες ένας Battery equalizer η αλλιώς λέγεται Battery Balancer ώστε να κρατά και τις δύο μπαταρίες σε ισορροπία χωρίς να εκφορτίζεται μόνο η μία. Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να βρώ πουθενά κάτι τέτοιο. Αν γνωρίζετε κάτι θα ήμουν ευγνώμων. Καλημέρα σε όλους με βροχές και καταιγίδες:crying:

genesis
10-09-09, 21:50
Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.victronenergy.com/ . Θα βρεις αυτό που ψάχνεις αν και δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη και φθηνότερη (συνολικά) λύση.
Μια ιδέα θα ήταν να φορτίζεις δύο σχετικά μικρές μπαταρίες και με ένα DC - DC converter να "κατεβάζεις" από 24 σε 12V ώστε να φορτίζεις μία μεγαλύτερη μπαταρία 12V.
Η καλύτερη κατά την άποψή μου λύση είναι να πάρεις ένα καινούριο inverter για 24V!

gep58
10-09-09, 21:57
Τα Χ1...Χ4 δεν μπορούν να είναι 24V-25W αντι 12V ?

gep58

dalai
10-09-09, 22:16
Ο inverter σου βγαζει τελειο ημιτονο ή τετραγωνικο παλμο ?
Αν βγαζει ημιτονο τοτε δεν ξερω αν μπορεις να το πειραξεις και ειναι και ακριβο.
Αν ομως βγαζει τετραγωνικο παλμο τοτε ειναι σχετικο ευκολο να το μετατρεψεις σε 24βολτο και ακομη και αν το χαλασεις ,αυτου του τυπου τα inverter ειναι φτηνα.

canta
27-01-10, 23:57
πολυ απλα σινδε'ισ παραλιλα για φορτιση για 24v , και παιρνεισ σε σειρα για καταναλωση 12v , 2 ανεχαρτητεσ γραμεσ ειναι ετσι και αλιοσ, δεν εχεισ προβλημα

FILMAN
28-01-10, 10:07
πολυ απλα σινδε'ισ παραλιλα για φορτιση για 24v , και παιρνεισ σε σειρα για καταναλωση 12v , 2 ανεχαρτητεσ γραμεσ ειναι ετσι και αλιοσ, δεν εχεισ προβλημα
Ανάποδα...

cycler
28-01-10, 11:12
Αν δεν θες να αλλάξεις ένα από τα δυο μηχανήματα (Ανεμογεννήτρια ή Inverter) που είναι και το πιο σωστό δες την λύση για dc-dc converter από 24 σε 12V και να βάλεις μόνο μια μπαταρία 12V. Θα έχεις βέβαια κάποιες απώλειες στο converter. Με το σχήμα που προτείνεις όμως και σε περίπτωση που η ανεμογεννήτρια προσπαθεί να κρατήσει την τάση εξόδου της στα 24 βολτ, η μπαταρία που δεν τροφοδοτεί το Inverter θα καταστραφεί από υπερφότιση. Η λήση του να βάλεις και σε αυτήν φορτίο για εξισορρόπηση μου φαίνεται έχει περισσότερες απώλειες δεν στην προτείνω...

klik
28-01-10, 11:25
Για μετατροπή step down απο 24 σε 12, υπάρχουν λύσεις με FET πολύ χαμηλής αντίστασης (π.χ. 98N03) τα οποία τα δουλεύεις παλμικά με (ας πούμε 50% duty cycle) και φορτίζουν ένα πυκνωτή 4700μF στην τάση εξόδου που θέλεις.

Η τεχνική αυτή χρησιμοποιείται στις μητρικές των υπολογιστών σε μεγάλα ρεύματα αλλα και μικρά τροφοδοτικά ελάχιστου ρευματος απο 300Vdc σε 5Vdc.

Ενας τελεστικός επιτηρεί την τάση στον πυκνωτή και ρυθμίζει αναλόγως το PWM των παλμών του FET.

FILMAN
28-01-10, 11:33
Για μετατροπή step down απο 24 σε 12, υπάρχουν λύσεις με FET πολύ χαμηλής αντίστασης (π.χ. 98N03) τα οποία τα δουλεύεις παλμικά με (ας πούμε 50% duty cycle) και φορτίζουν ένα πυκνωτή 4700μF στην τάση εξόδου που θέλεις.

Η τεχνική αυτή χρησιμοποιείται στις μητρικές των υπολογιστών σε μεγάλα ρεύματα αλλα και μικρά τροφοδοτικά ελάχιστου ρευματος απο 300Vdc σε 5Vdc.

Ενας τελεστικός επιτηρεί την τάση στον πυκνωτή και ρυθμίζει αναλόγως το PWM των παλμών του FET.

Τώρα θα σου την πω, δεν κρατιέμαι... Αυτό που λες δεν γίνεται... Γιατί πολύ απλά με το που θα γίνει αγώγιμο το mosfet έστω και για λίγο, όλη η τάση εισόδου θα εμφανιστεί στα άκρα του πυκνωτή στην έξοδο... Για να δουλέψει όπως θέλεις πρέπει μεταξύ mosfet και πυκνωτή να μπει ένα πηνίο κατάλληλης τιμής, και φυσικά flywheel δίοδοι... Δηλαδή κανονικός step down converter...

klik
28-01-10, 11:42
Τώρα θα σου την πω, δεν κρατιέμαι... Αυτό που λες δεν γίνεται... Γιατί πολύ απλά με το που θα γίνει αγώγιμο το mosfet έστω και για λίγο, όλη η τάση εισόδου θα εμφανιστεί στα άκρα του πυκνωτή στην έξοδο... Για να δουλέψει όπως θέλεις πρέπει μεταξύ mosfet και πυκνωτή να μπει ένα πηνίο κατάλληλης τιμής, και φυσικά flywheel δίοδοι... Δηλαδή κανονικός step down converter...

Και εγω έτσι ήξερα απο τις τοπολογίες switching μέχρι που πέσαν στα χέρια μου έτοιμα τσιπάκια που κάνουν τη δουλειά χωρίς πηνείο:wiink:

Οπως ξέρεις οι ενισχυτές class-d ξεκίνησαν απο τα smps.
Δες τωρα τις τελευταίες υλοποιήσεις:


One of the major drawbacks of traditional Class D amplifiers has been the need for an external LC filter. This need not only increases a solution's cost and board space requirements, but also introduces the possibility of additional distortion due to filter component nonlinearities. Fortunately, many modern Class D amplifiers utilize advanced "filterless" modulation schemes to eliminate, or at least minimize, external filter requirements.
(πηγή (http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/3977))
αυτό γίνεται με την μεγάλη συχνοτητα λειτουργίας που αξιοποιεί τον χρόνο μετάβασης on/off των fet.

FILMAN
28-01-10, 12:38
Και εγω έτσι ήξερα απο τις τοπολογίες switching μέχρι που πέσαν στα χέρια μου έτοιμα τσιπάκια που κάνουν τη δουλειά χωρίς πηνείο:wiink:

Οπως ξέρεις οι ενισχυτές class-d ξεκίνησαν απο τα smps.
Δες τωρα τις τελευταίες υλοποιήσεις:
(πηγή (http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/3977))
αυτό γίνεται με την μεγάλη συχνοτητα λειτουργίας που αξιοποιεί τον χρόνο μετάβασης on/off των fet.

Ε, τότε μπορείς να βάλεις και ένα μπρίκι πάνω στο mosfet, και να φτιάξεις ένα ωραίο ελληνικό καφέ...

klik
28-01-10, 12:41
Ε, τότε μπορείς να βάλεις και ένα μπρίκι πάνω στο mosfet, και να φτιάξεις ένα ωραίο ελληνικό καφέ...
Δεν ξέρω τι ζόρι έχεις με τα γραφόμενα μου, αλλά εφόσων πιστεύεις ότι και η maxim κάνει λάθος:001_huh:, παω πάσο:confused1:

Nemmesis
28-01-10, 12:45
Ε, τότε μπορείς να βάλεις και ένα μπρίκι πάνω στο mosfet, και να φτιάξεις ένα ωραίο ελληνικό καφέ...

ελα βρε... δεν ειναι ακριβως ετσι...

FILMAN
28-01-10, 12:45
Χαλάρωσε ρε φίλε! Ούτε μια πλάκα δε σηκώνεις; Αλλά για πες μου: Πώς γίνεται να μη ζεσταίνεται το mosfet με αυτή τη λογική λειτουργίας του κυκλώματος;

Αποστόλης1
28-01-10, 13:43
Το παρόν θέμα είχε σταματήσει προ 4/μήνου, αλλά Φίλιππα ξέρεις τίποτα να δουλεύει χωρίς να ζεσταίνεται? υψίσυχνο, low saturation mosfet

FILMAN
28-01-10, 13:55
Το παρόν θέμα είχε σταματήσει προ 4/μήνου, αλλά Φίλιππα ξέρεις τίποτα να δουλεύει χωρίς να ζεσταίνεται? υψίσυχνο, low saturation mosfet

Αποστόλη, με το παραπάνω, δεν εννοώ να διαρρέεται ένα mosfet από ρεύμα και εντούτοις να παραμένει κρύο. Ο klick προηγουμένως ανέφερε για τη λειτουργία του κυκλώματος ότι αυτή "αξιοποιεί τον χρόνο μετάβασης on/off των fet." Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιείς ένα αργό mosfet σε σχέση με τη συχνότητα λειτουργίας, άρα αυτό δουλεύει για πολύ χρόνο στη γραμμική περιοχή, και αναπόφευκτα θα ζεσταίνεται. Δεν μπορεί να γίνει με "υψίσυχνο" mosfet όπως λες εσύ, γιατί τότε ο πυκνωτής εξόδου θα φορτιστεί απότομα στην τάση τροφοδοσίας, όχι σε μικρότερη τάση.

klik
28-01-10, 14:05
...γιατί τότε ο πυκνωτής εξόδου θα φορτιστεί απότομα στην τάση τροφοδοσίας, όχι σε μικρότερη τάση.
ο πυκνωτής φορτίζεται ακαριαία;:001_huh:

Ο χρόνος ΟΝ/OFF των fet και η καμπύλη φόρτισης του πυκνωτή μαζί με την "αδράνεια" του RL (φορτίου) επιτρέπει τη λειτουργία χωρίς πρόσθετο φίλτρο.
Τα FET δεν δουλεύουν στο γραμμικό τμήμα τους.

Να ένα ωραίο FET (http://cn.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=98N03)

Ακόμα και τα μικρά LDO (http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/microchip/21335b.pdf) πρέπει να κάνουν κάτι τέτοιο.

FILMAN
28-01-10, 14:24
ο πυκνωτής φορτίζεται ακαριαία;:001_huh:

Όχι; Για να καθυστερήσει η φόρτιση, πρέπει να μπει σε σειρά κάτι που θα το κάνει αυτό...

Ο χρόνος ΟΝ/OFF των fet και η καμπύλη φόρτισης του πυκνωτή μαζί με την "αδράνεια" του RL (φορτίου) επιτρέπει τη λειτουργία χωρίς πρόσθετο φίλτρο.

Ε, τότε, η λειτουργία θα εξαρτάται ακόμα και από το μήκος των καλωδίων που συνδέουν την έξοδο με το φορτίο...

Τα FET δεν δουλεύουν στο γραμμικό τμήμα τους.

Μα κατά τη μετάβαση από την αποκοπή στον κόρο και αντίστροφα, από το γραμμικό τμήμα περνάνε... Να γιατί στις υψηλές συχνότητες ζεσταίνονται... Βρίσκονται στη γραμμική περιοχή πιο συχνά...

Να ένα ωραίο FET (http://cn.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=98N03)

Το IRF3205 που χρησιμοποιώ εγώ είναι πολύ πιο "ωραίο" (RDSon=3.5mΩ)

Ακόμα και τα μικρά LDO (http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/microchip/21335b.pdf) πρέπει να κάνουν κάτι τέτοιο.

Οι LDO δουλεύουν γραμμικά, όχι διακοπτικά.

klik
29-01-10, 01:15
Δεν θα τελειώσουμε ποτέ ετσι...

Το irfp που λες αναφαίρεται ως 8mΩ όχι 3,5 απο την IRF. Οπως θα ξέρεις οι αντιστάσεις των FET δεν είναι σταθερές...


Ε, τότε, η λειτουργία θα εξαρτάται ακόμα και από το μήκος των καλωδίων που συνδέουν την έξοδο με το φορτίο. και απο αυτό φυσικά, γι'αυτο έχουμε feedback, αλλιώς θα ήταν ανεξέλεγτο το αποτέλεσμα.


Για να καθυστερήσει η φόρτιση, πρέπει να μπει σε σειρά κάτι που θα το κάνει αυτό...
Yπάρχει πάντα η εσωτερική αντίσταση της πηγής και έχουμε πάντα την σύνθετη αντίσταση φορτίου RL.

Το θέμα της θερμότητας που αναφέρεις είναι υπόθεσή σου.
Δεν θα έχεις ασχοληθεί προφανώς με class-D ενισχυτές αρκετών kW που έχουν αλουμινένια ψύκτρα 5 * 15 * 7 εκατοστά και δουλεύουν με συχνότητες έως 2MHz.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για το πως λειτουργεί ο ενισχυτής τάσης χωρίς φίλτρο εξόδου, ζήτα πληροφορίες απο τη maxim.

12770
Δεν βλέπω λόγο να εξηγώ τη λειτουργία των δικών τους εξαρτημάτων.
Έχουμε φτάσει να δυιλίζουμε τον κόνοπα σε θέμα που δεν έχει ζωή.

FILMAN
29-01-10, 11:32
Δεν θα τελειώσουμε ποτέ ετσι...

Το irfp που λες αναφαίρεται ως 8mΩ όχι 3,5 απο την IRF. Οπως θα ξέρεις οι αντιστάσεις των FET δεν είναι σταθερές...

Έχεις δίκιο... αντί να γράψω IRFB4110, έγραψα IRF3205...

και απο αυτό φυσικά, γι'αυτο έχουμε feedback, αλλιώς θα ήταν ανεξέλεγτο το αποτέλεσμα.

Ωραία, εδώ συμφωνούμε...

Yπάρχει πάντα η εσωτερική αντίσταση της πηγής και έχουμε πάντα την σύνθετη αντίσταση φορτίου RL.

Το θέμα της θερμότητας που αναφέρεις είναι υπόθεσή σου.
Δεν θα έχεις ασχοληθεί προφανώς με class-D ενισχυτές αρκετών kW που έχουν αλουμινένια ψύκτρα 5 * 15 * 7 εκατοστά και δουλεύουν με συχνότητες έως 2MHz.

Ουπς... Εδώ διαφωνούμε... Δεν είναι φυσικά υπόθεσή μου... Αλήθεια, γιατί ένας επεξεργαστής υπολογιστή υπερθερμαίνεται αν τον υπερχρονίσουμε; Ψηφιακό εξάρτημα δεν είναι;

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για το πως λειτουργεί ο ενισχυτής τάσης χωρίς φίλτρο εξόδου, ζήτα πληροφορίες απο τη maxim.

12770
Δεν βλέπω λόγο να εξηγώ τη λειτουργία των δικών τους εξαρτημάτων.
Έχουμε φτάσει να δυιλίζουμε τον κόνοπα σε θέμα που δεν έχει ζωή.

Προς το παρόν δεν σκέφτομαι να ασχοληθώ με αυτό που λες παραπάνω.