PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΕ ΕΠΑΛ ΙΕΚ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ



pavlakis
08-09-09, 17:38
Ειμαι φοιτητης ηλεκτρονικης,θα τελειωσω τη σχολη μου περιπου σε δυο χρονια, και σκεφτομαι αν μπορω και προλαβω να γραφτω σε καποιο τεε ή ιεκ ηλεκτρολογιας για να εχω μια επιπλεον ειδικοτητα.Σε τι διαφερει το τεε,επαλ και ιεκ;που με συμφερει να γραφτω υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα οσον αφορα επαγγελματικα δικαιωματα;Κι αν ξερει καποιος προθεσμιες εγγραφης στα εσπερινα στη θεσσαλονικη;

WIZARD
10-09-09, 00:57
Ειμαι φοιτητης ηλεκτρονικης,θα τελειωσω τη σχολη μου περιπου σε δυο χρονια, και σκεφτομαι αν μπορω και προλαβω να γραφτω σε καποιο τεε ή ιεκ ηλεκτρολογιας για να εχω μια επιπλεον ειδικοτητα.Σε τι διαφερει το τεε,επαλ και ιεκ;που με συμφερει να γραφτω υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα οσον αφορα επαγγελματικα δικαιωματα;Κι αν ξερει καποιος προθεσμιες εγγραφης στα εσπερινα στη θεσσαλονικη;

Τα ΤΕΕ δεν υπαρχουν πια -καταργηθηκαν
Τωρα εινα ειναι τα ΕΠΑΛ (οπως ηταν παλλια τα τενικα λυκεια η καπως ετσι)

για τα ΙΕΚ δεν ξερω και πολλα πραγματα ,δες εδω
http://www.oeek.gr/index2.html

Θα σου προτεινα να πας ΕΠΑΛ :wiink:

JOHNY+
10-09-09, 01:38
Αμα εχεις τελειωσει παλια λυκειο δεν μπορεις να πας επαλ γιατι τα επαλ ειναι τεχνικα λυκεια και ειναι ισοτιμα με το λυκειο (δεν μπορεις να ξανατελειωσεις το λυκειο ) απο τεε δεν ξερω αν γινεται .

Οι σχολες που μπορεις να πας εσυ λεγονται ΕΠΑΣ , απο εκει μπορεις να κανεις καποια ειδικοτητα πχ ηλεκτρολογος , οπως παιρνεις και στα επαλ απλα δεν παιρνεις χαρτι λυκειου , ουτε μπορεις να δωσεις εξετασεις για πανεπιστημιο ( γιατι δεν ειναι λυκειο , ειναι για εξιδικευση, αλλα το χαρτι που παιρνεις νομιζω ειναι ιδιο με αυτο που παιρνουν οι ειδικοτητες του επαλ )

Τα ιεκ και αυτα καλα ειναι νομιζω , απο οτι εχω ακουσει μαθαινεις καποια πραγματα .

aeonios
10-09-09, 07:56
Οι απόφοιτοι ΕΠΑΛ Ηλεκτρολογικού τομέα (και παλιότερα ΤΕΕ)έχουν αυτά τα επαγγελματικά δικαιώματα

http://elsectmes.blogspot.com/2008/06/1.html

Οι απόφοιτοι ΙΕΚ Ηλεκτρολογίας ανα ειδικότητα έχουν αυτά στο αρχείο κειμένου που έχω προσαρτήσει.

pavlakis
10-09-09, 21:53
Αυτο που μπορω να κανω,τελικα, ειναι να παω σε ενα ιεκ.Πηρα τηλεφωνο σε ενα επαλ και μου ειπε αυτος με τον οποιο μιλησα οτι παρολο που τελειωσα λυκειο μπορω να τους παω το απολυτηριο γυμνασιου.Το μονο προβλημα ειναι οτι ζητουν και μια βεβαιωση εργασιας.Εγω ημιαπασχολουμαι αλλα δεν εχω ενσυμα ουτε φαινομαι με καποιο τροπο οτι δουλευω καπου.Αρα δεν μπορω να παρω βεβαιωση εργασιας?Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Georges
10-09-09, 22:42
φίλε pavlakis,

απλά είναι τα πράγματα, μη σε μπερδεύει ο κάθε γραφειοκράτης...

αν τελείωσες γενικό λύκειο (φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και με τα τότε Τ.Ε.Λ), θα κρατάς το απολυτήριο λυκείου, μια ή δυο φωτογραφίες μεγέθους ταυτότητας καθώς επίσης και μια βεβαίωση εργοδότη, που να αποδεικνύει ότι κάπου δουλεύεις.

Τώρα όσον αφορά τα ψιλά γράμματα της υπόθεσης, δεν είναι απαραίτητο να παρουσιάσεις ένσημα ή η βεβαίωση θα μπορούσε να μην αναγράφει τις ώρες εργασίας.
Τους αρκεί μία βεβαίωση του τύπου: "Ο κάτωθι υπογεγραμμένος ________ βεβαιώνω ότι ο τάδε ________ εργάζεται στην επιχείρησή μου από την -ημερομηνία- κτλ"

Επίσης να προσθέσω αν τελείωσες λύκειο, η εγγραφή σου στο εσπερινό θα γίνει όχι από την 1η αλλά από τη 2α λυκείου και επειδή είναι περιορισμένες οι ώρες του εσπερινού, θα υπάρξει και 4η λυκείου.

WIZARD
11-09-09, 01:41
φίλε pavlakis,

απλά είναι τα πράγματα, μη σε μπερδεύει ο κάθε γραφειοκράτης...

αν τελείωσες γενικό λύκειο (φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και με τα τότε Τ.Ε.Λ), θα κρατάς το απολυτήριο λυκείου, μια ή δυο φωτογραφίες μεγέθους ταυτότητας καθώς επίσης και μια βεβαίωση εργοδότη, που να αποδεικνύει ότι κάπου δουλεύεις.

Τώρα όσον αφορά τα ψιλά γράμματα της υπόθεσης, δεν είναι απαραίτητο να παρουσιάσεις ένσημα ή η βεβαίωση θα μπορούσε να μην αναγράφει τις ώρες εργασίας.
Τους αρκεί μία βεβαίωση του τύπου: "Ο κάτωθι υπογεγραμμένος ________ βεβαιώνω ότι ο τάδε ________ εργάζεται στην επιχείρησή μου από την -ημερομηνία- κτλ"

Επίσης να προσθέσω αν τελείωσες λύκειο, η εγγραφή σου στο εσπερινό θα γίνει όχι από την 1η αλλά από τη 2α λυκείου και επειδή είναι περιορισμένες οι ώρες του εσπερινού, θα υπάρξει και 4η λυκείου.

Οσο για την βεβαιωση ,ειναι τυπικη(για το εσπερινο),
οτι εργαζεσαι ...και καλα...
δεν ζητανε ενσυμα...

και να γραφτεις,οπως σου ειπα στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ)
ειναι τα παλια Τεχνικα Λυκεια

aeonios
11-09-09, 07:55
Ισχύει ότι είπαν οι φίλοι παραπάνω!Απαράδεκτος αυτός που σου μίλησε στο τηλ!

Επιπλέον μπορείς να γράψεις σε μια υπεύθυνη δήλωση πως αναζητάς εργασία στον τομέα και θα το κάνουν δεκτό (τουλάχιστον στο δικό μου εσπερινό επάλ το έκαναν αποδεκτό!). Ασε που μπορεί να περάσεις ΤΕΙ δίνοντας μόνο 2 μαθήματα από το δεύτερο κύκλο αν πας σε εσπερινό ΕΠΑΛ (αν δεν το αλλάξουν ως τότε)!

Γιατί να σκάς τα χρήματα στο ΙΕΚ ενώ στο ΕΠΑΛ είναι ΔΩΡΕΑΝ τα μαθήματα;