PDA

Επιστροφή στο Forum : ισχυος θεωρια...βοηθεια!!!



spytoufe
08-09-09, 18:20
εχω την εξης απορια.Μου ζηταει σε μια ασκηση -με εναν μονοφασικο ανορθωτη γεφυρας τροφοδοτουμενο απο μετασχηματιστη ο οποιος τροφοδοτει ωμικο και χωρητικο φορτιο (ως εξομαλυνση)-
1)να σχεδιασω τα ισοδυναμα κυκλωματα κατα τη διαρκεια της φορτισης και εκφορτισης του πυκνωτη
2)και να γραψω την αναλυτικη εξισωση εκφορτισης και να υπολογισω το ρευμα εκφορτισης.

Μπορει να με βοηθησει κανεις???

και ενα ακομη μας λεει πως εχουμε ενα φωτορυθμικο που τροφοδοτειται απο ταση 110v 60Ηz μεσω μετασχηματιστη με λογω μετασχηματισμου 2:1.το φορτιο του αποτελειται απο 3 λαμπες των 100watt.

μπορει καποιος να σχεδιασει το κυκλωμα???

Παιδια οποιος μπορεσει να βοηθησει τον ευχαριστω πολυ.παλευω αυτο το μαθημα με σκορπιες σημειωσεις ετων αλλα δεν βρισκω ακρη..

Mihos
08-09-09, 21:11
Για το πρώτο ερώτημα:

Κατά τη διάρκεια της φόρτησης δύο δίοδοι του ανορθωτή άγουν και δύο όχι. Επομένως το ισοδύναμο κύκλωμα είναι αυτό για το οποίο ο πυκνωτής συνδέεται με τον μετασχηματιστή μόνο μέσω δύο ορθά πολομένων διόδων. Αν μάλιστα οι δίοδοι θεωρούνται ιδανικές μπορείς να τις παραβλέψεις εντελώς.

Κατά την εκφόρτηση ο πυκνωτής είναι συνδεδμένος με το φορτίο και μόνο. Αποκόπτεται εντελώς από τον μετασχηματιστή.

Η αναλυτική αξίσωση εκφόρτισης είναι:

Vc = Iεκφόρτισης * Rφορτίου

Vc = -C * dVc/dt * Rφορτίου

Λύνεις τη διαφορική εξίσωση και έχεις Vc άρα και το Iεκφόρτησης. Θα πρέπει όμως να έχεις υπολογίσει και πότε ξεκινά η εκφόρτιση.

Μιά γενική ιδέα σου δίνω:001_smile:.

Τώρα στο δεύτερο ερώτημα τι ακριβώς θέλεις? Το κύκλωμα του φωτορυθμικού???:confused1:

spytoufe
08-09-09, 21:47
κατ'αρχην σε ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου.για το δευτερο ερωτημα ναι αυτη ειναι η ερωτηση σε θεμα εξεταστικης.

κ μας ζηταει το κυκλωμα,τον αναλυτικο υπολογισμο της τασης στα ακρα του πυκνωτη,τον υπολογισμο ολων των στοιχειων που σχεδιασαμε, μας λεει οτι η πυλη του thyristor απορροφα 200ΜΑ(μαλλον ειναι μιλλιαμπερ το εχει γραψει λαθος) στο 1,5 ΒΟΛΤ..

briko
08-09-09, 22:25
το πτυχιο να το δωσουμε σ'εσενα η στον μιχαλη

spytoufe
08-09-09, 22:34
Κοιτα να δεις αυτα που εχω κανει για να παρω το πτυχιο μου δεν ειναι και λιγα.Και εχω διαβασει και εχω τρεξει και ταξιδακια καθε μερα σχεδον για να πηγαινω θεωριες εργαστηρια..Το οτι εχω ενα μαθημα που δεν πολυκαταλαβαινω -και δεν παιρνω πτυχιο εδω και 1 χρονο εξαιτιας του- δεν νομιζω να ειναι κακο να ζηταω βοηθεια..
αν μπορεις να το λυσεις εσυ θα το δωσω σε εσενα.
Τετοιου ειδους εξυπναδες να λειπανε...και τι στον κοσμο.
Και δεν του ζητησα ολη την ασκηση απλα επειδη δεν καταλαβε το ερωτημα περι σχεδιασμου του κυκλωματος του εγραψα ολη την εκφωνηση για να εχει πληρη εικονα.

ερωτησεις επισης του στυλ δεν εχεις σημειωσεις? δεν εχεις βιβλιο? δεν πηγαινεις θεωρια? (για να λυθουν ολες οι αποριες)
οχι δεν υπαρχουν σημειωσεις
οχι δεν μας δινουν βιβλιο
οχι γιατι στην θεωρια διδονται μονο εκφωνησεις ασκησεων τις οποιες πρεπει να λυσουμε (γιαυτο δεν παω και στις θεωριες πλεον)

briko
08-09-09, 22:46
ολες οι λυσεις ετοιμες ....στο www.fastfoodelectronics.com (http://www.fastfoodelectronics.com)
η ακομα και στο www.tzambamagkas.gr (http://www.tzambamagkas.gr)

καλες κατασκευες .....

( απιστευτο ενα πραγμα ακομα και οι προδιαγραφες των προτζεκτ ειναι οπως τις εγραψαν στο σχολειο ..... ):
.........................

spytoufe
08-09-09, 22:54
http://www.rankopedia.com/CandidatePix/21408.gif

βαλτη στο προφιλ σου...σου παει γαντι...
και με αυτογραφο..

briko
09-09-09, 14:57
Άντε τώρα να εξηγήσεις στον Κώστα KOKAR που βρήκες την φωτογραφία μου.
Τι photo collage έχει να μου κάνει

pasoman
29-09-09, 12:30
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ Κ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΕΠΙΣΥΝΑΨΩ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΤΟΥ FORUM ΕΙΤΕ ΜΕΣΩ EMAIL.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ




1. Nα γράφετε το μήνυμά σας μόνο με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες ώστε να είναι πιο ευανάγνωστο και κατανοητό. Η γλώσσα μας είναι όμορφη, καιρός να τη θυμηθούμε. Τα greeklish και τα κεφαλαία θα αντιμετωπίζονται αυστηρά.

πάτα edit και διόρθωσε το

moutoulos
29-09-09, 22:18
... ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΕΠΙΣΥΝΑΨΩ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ...


Δεν καταλαβαίνω βρε Γιώργο το σκεπτικό σου ...
Ολόκληρα τα θέματα, και με ολοκληρωμένες λύσεις ... :001_unsure:

Πραγματικά ανατρίχιασα ......

KOKAR
29-09-09, 22:20
Κοιτα να δεις αυτα που εχω κανει για να παρω το πτυχιο μου δεν ειναι και λιγα.Και εχω διαβασει και εχω τρεξει και ταξιδακια καθε μερα σχεδον για να πηγαινω θεωριες εργαστηρια..Το οτι εχω ενα μαθημα που δεν πολυκαταλαβαινω -και δεν παιρνω πτυχιο εδω και 1 χρονο εξαιτιας του- δεν νομιζω να ειναι κακο να ζηταω βοηθεια..
αν μπορεις να το λυσεις εσυ θα το δωσω σε εσενα.
Τετοιου ειδους εξυπναδες να λειπανε...και τι στον κοσμο.
Και δεν του ζητησα ολη την ασκηση απλα επειδη δεν καταλαβε το ερωτημα περι σχεδιασμου του κυκλωματος του εγραψα ολη την εκφωνηση για να εχει πληρη εικονα.

ερωτησεις επισης του στυλ δεν εχεις σημειωσεις? δεν εχεις βιβλιο? δεν πηγαινεις θεωρια? (για να λυθουν ολες οι αποριες)
οχι δεν υπαρχουν σημειωσεις
οχι δεν μας δινουν βιβλιο
οχι γιατι στην θεωρια διδονται μονο εκφωνησεις ασκησεων τις οποιες πρεπει να λυσουμε (γιαυτο δεν παω και στις θεωριες πλεον)

Για να λες αυτά που έχω βάλει σε bold υποθέτω ότι τελειώνεις την σχολή σου
αλλά η ερώτηση που κάνεις με την γέφυρα και τον Μ/Τ θα έπρεπε να
το γνωρίζεις γιατί είναι του 1 εξαμήνου.......
άλλωστε της σημειώσεις της κρατάς εσυ από την παράδοση !