PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή lap timer για μηχανή.



Mihos
08-09-09, 23:10
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να φτιάξω ένα lap timer για μοτοσυκλέτες. Μία συσκευή δηλαδή που εγκαθίσταται στη γραμμή έναρξης-τερματισμού μίας πίστας και σε συνδιασμό με κάποιου ήδους πομπό που εγκαθίσταται σε κάθε μηχανή μετρά χρόνους και κρατά στατιστικά... Το μΕ κομμάτι δε νομίζω να με δυσκολέψει. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι είδος πομπό και δέκτη πρέπει να χρησιμοποιήσω...

IR? RF? Υπέρηχους? Πρέπει να είναι σχετικά ακριβές (με σφάλμα όχι παραπάνω από 1-2 μέτρα), να μην επηρεάζεται από τη ταχύτητα και να είναι σίγουρο ότι το σήμα θα ληφθει...

Καμμία ιδέα???

Mihos
09-09-09, 00:50
Και για να είμαι λίγο πιο συγκεκριμένος:

Κάθε φορά που κάποιου είδους πομπός περνά μπροστά από έναν ανάλογου είδους δέκτη, ο δέκτης θα πρέπει να αναγνωρίζει ποιος πέρασε από μπροστά του... Ένας δέκτης αλλά πιθανώς πολλοί πομποί.

Τι είδους να είναι αυτός ο δέκτης και ο πομπός?

tasosmos
09-09-09, 01:09
Μηπως θα ηταν καλυτερο να το κανεις με υπερυθρες και σταθερο πομπο-δεκτη οποτε θα μετραει οποτε διακοπτεται η δεσμη?
Σιγουρα θα ηταν πολυ πιο απλη και φτηνη η υλοποιηση απο αυτο που λες με πολλους πομπους κτλ...

Mihos
09-09-09, 01:14
Ναι, αυτή η υλοποίηση θα ήταν όντως πιο απλή. Φαντάσου όμως ότι σε μία πίστα μπορεί να υπάρχουν πολλές μοτοσυκλέτες. Το σύστημα θα πρέπει λογικά να κρατά τα lap times για κάθε μηχανή ξεχωριστά... Πρέπει με κάποιο τρόπο να ξέρει όχι μόνο αν πέρασε κάτι από μπροστά του αλλά και ποιός πέρασε από μπροστά του...

tasosmos
09-09-09, 01:37
Δλδ θελεις κανονικη υλοποιηση, οχι για απλη χρηση.
Τοτε υποθετω η πιο βολικη λυση ειναι με rfid ή συνδυασμο rfid και σταθερων υπερυθρων για μεγαλυτερη ακριβεια. Ετσι θα μπορεις να προσθετεις "πομπους" αρκετα φτηνα και σχετικα απλα.

Mihos
09-09-09, 02:03
όντως το rfid θα ήταν η καλύτερη λύση. Μόνο που δεν έχω καμμία εμπειρία και με "τρομάζει¨" λίγο...

tasosmos
09-09-09, 02:09
Ουτε εγω εχω ασχοληθει πρακτικα αλλα υπαρχουν κατι ετοιμοι readers που υποθετω σε καλυπτουν απο θεμα αποστασης οπως πχ http://futurlec.com/Card_Readers.shtml οποτε απο εκει θα ειναι σχετικα ευκολη η υλοποιηση.
(http://www.imdb.com/title/tt0111892/)

Mihos
09-09-09, 02:22
Τάσο κατ'αρχας σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Στο link που μου έδωσες τα συγκεκριμένα modules είναι για ανάγνωση καρτών και η εμβέλειά τους είναι δυστυχώς μόνο μερικά εκατοστά. Υπάρχουν βέβαια και ανάλογα modules με σκοπό την ασφάλεια κλοπής και με τη κατάλληλη εμβέλεια αλλά το κόστος ανεβαίνει πολύ... Εγώ ψάχνω τρόπους ώστε να μη κοστίσει πάνω από 100Euros το όλο project... Θα μου πείς γιατί δε παίρνεις ένα έτοιμο; Γιατί μου έχει κολήσει να το φτιάξω μόνος μου:drool::drool:. Καταλαβαίνεις...

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

tasosmos
09-09-09, 02:40
Μαλλον με εχει πειραξει το διαβασμα... αυτο http://cgi.ebay.com/RF8315R-Active-RFID-Receiver-Module_W0QQitemZ300033606407QQcmdZViewItemQQptZLH_ DefaultDomain_0?hash=item45db658307&_trksid=p3286.m20.l1116 το λινκ ηθελα να στειλω πριν. :001_smile:

Mihos
09-09-09, 03:08
Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο:wiink:. Χρειάζεται βέβαια και το αντίστοιχο transmiter (http://cgi.ebay.com/RF8315T-sc-Active-RFID-8-Meters-Transmitter_W0QQitemZ300145583725QQcmdZViewItemQQp tZLH_DefaultDomain_0?hash=item45e212266d&_trksid=p3286.m20.l1116). Πάντως είναι και η RS232 που βολεύει πολύ... Εγώ αρχικά είχα στο μυαλό μου κάτι σαν αυτό (http://hobbykits4u.net/transmiter-module-p-37.html) με το αντίστοιχο receiver (http://hobbykits4u.net/receiver-modules-rx02-p-35.html). Κάθε transmiter για κάθε ξεχωριστή μηχανή να στέλνει και μία διαφορετική κυματομορφή (έστω με χρήση ενός 555) και να τις αναγνωρίζει το receiver που θα είναι συνδεδεμένος με τον μικροελεγκτή. Έτσι έχεις το κόστος του receiver (περίπου 10euro μαζί με τον μΕ) και 4euro για κάθε μοτοσυκλέτα. Είναι πολύ οικονομικό. Το πρόβλημα μου ήταν το πως θα "τιθασεύσω" την εμβέλεια τους. Δηλαδή ο δέκτης να λαμβάνει σήμα μόνο όταν η μηχανή πλησιάζει και όχι σε όλη τη διαδρομή της πίστας... Θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο πχ με χρήση μικρής κεραίας ή με χαμηλότερη τάση τροφοδοσίας; Να διατηρεί έτσι την εμβέλεια μικρή άλλα σταθερή. Είμαι και άσχετος με RF κεραίες και τέτοια...

lastid
09-09-09, 11:45
Προβλήματα που θα πρέπει να ξεπεραστούν:
1. Τα 8 μέτρα ακτίνας, στην πράξη θα δώσουν λίγα μέτρα πίστας. Ευτυχώς που η εμβέλεια μπορεί να αυξηθεί στα 14 μέτρα με εξωτερική κεραία. Π.χ. με 10 μέτρα πίστας και 150km/hr ταχύτητα μηχανής, έχουμε διαθέσιμα 0,24 sec.
1. Ο συγκεκριμένος πομπός στέλνει σήμα κάθε 2-3 sec, άρα θα χρειαστεί τροποποίηση για την συγκεκριμένη εφαρμογή, ώστε να εκπέμπει τουλάχιστο κάθε 0,1 sec (βλέπε 1).
2. Υπάρχει anti-collision για ταυτόχρονες εκπομπές, όμως μάλλον απαιτείται επανεκπομπή, άρα χάνεται πολύτιμος χρόνος που πιθανόν να μην υπάρχει. Επιπλέον, αν εφαρμόσουμε το 2, μπορεί να έχουμε πρόβλημα με το anti-collision.

Mihos
10-09-09, 02:14
Δημήτρη έχεις προφανώς δίκιο σε αυτά που λες. Την εναλλακτική λύση που είχα αρχικά στο μυαλό μου τη διάβασες; Δε πάσχει από τα προβλήματα που αναφέρεις, πάσχει όμως από το πρόβλημα της μεγάλης εμβέλειας. Όσο μεγαλύτερη είναι η εμβέλεια τόσο μικρότερη και η ακρίβεια όπως καταλαβαίνεις. Υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος να περιορίσεις την εμβέλεια και να τη κρατήσεις σταθερή. Αυτο που λέω για χαμηλότερη τάση τροφοδοσίας (πιθανώς και μέσω σταθεροποιητή) υπάρχει περίπτωση να δουλέψει αξιόπιστα;

tasosmos
10-09-09, 02:28
Αν ο δεκτης υποστηριζει ληψη απο πολλους πομπους ταυτοχρονα τοτε μια απλη λυση στο θεμα εμβελειας ειναι να υπολογιζεις μεσο ορο.

Δηλαδη δεδομενου οτι ο καθε πομπος θα διαγραφει ενα κυκλικο τοξο γυρω απο τον δεκτη που θα ειναι στην γραμμη τερματισμου αν βγαλεις το μεσο αυτου του τοξου θα ειναι ακριβως η στιγμη που περασε μπροστα απο την γραμμη.

Ετσι εχεις και μεγαλυτερη ακριβεια σε περιπτωση που ο ενας πομπος εχει πχ καινουργια μπαταρια ενω ο αλλος μισοαδεια, το μεσο για καθε πομπο θα ειναι παντα το ιδιο.:001_smile:

Mihos
10-09-09, 02:58
Τάσο αυτό που λες το έχω κι εγώ στο μυαλό μου. Είναι σωστό αν υποθέσουμε ότι η ταχύτητα της μοτοσυκλέτας δε μεταβάλεται τραγικά κατά μήκους αυτού του τόξου. Αλλά ακόμα και αν μεταβάλεται είναι σωστότερο από το να κρατάς τη πρώτη στιγμή που έλαβες σήμα.

Το θέμα είναι όμως ότι τα rx-tx ζευγάρια που έχω δεί στο internet έχουν πολύ μεγάλη εμβέλεια, της τάξης των 100m. Επομένως εκεί το να υπολογίζεις τον μέσον όρο δεν αρκεί. Πρέπει με κάποιο τρόπο να μειώσω την εμβέλεια. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Τώρα όσον αφορά τη λήψη από πολλούς πομπούς, η σκέψη μου είναι η εξής:

Το receiver περιμένει για σήματα σε μία συγκεκριμένη συχνότητα. Όλα τα tansmiters στέλνουν σηματα στην ίδια συχνότητα. Προφανώς ο δέκτης λαμβάνει όλα τα σήματα. Το θέμα είναι τι θα γίνει αν λάμβάνει σήμα από δύο ή περισσότερους πομπούς ταυτόχρονα. Και η λύση που έχω στο μυαλό μου είναι η εξής:

1)Κάθε transmiter στέλνει μία τετραγωνική κυματομορφή.
2)Ταυτότητα κάθε τρανσμίτερ αποτελεί η χρονική διάρκεια των θετικών παλμών.
3)Ο receiver αγνωεί κάθε παλμό που δεν είναι κάποιας αναγνωρίσιμης διάρκειας.
4)Οι συχνότητα που στέλνονται οι παλμοί από κάθε πομπό έιναι διαφορετική με τρόπο τέτοιο ώστε, σε έυλογο χρονικό διάστημα, να είναι σίγουρο ότι θα έρθει στιγμή να εκπεμφθεί αποκλειστικά και μόνος του κάθε ξεχωριστός παλμός από τους αντίστοιχους πομπούς (τα σήματα αποσυγχρονίζονται μόνα τους).
5)Ο πομπός περιμένει δύο ή περισσότερες διαδοχικές εμφανίσεις ενός παλμού για να αναγνωρίσει τον δέκτη. Και αυτό γιατι μπορεί να προκύψει φαινομενικός παλμός χρόνου Γ απλά επειδή υπήρξε παλμός χρόνου Α και απανωτά παλμός χρόνου Β και τυχαίνει να είναι Γ = Α + Β. Το ίδιο όμως θα αποκλείεται να ξανασυμβεί ξανά σε κοντινό χρονικό διάστημα λόγο του αποσυχρονισμού των σημάτων που περιγράφω παραπάνω. Έτσι ο δεύτερος παλμός είμαστε σίγουροι ότι είναι και ο έγκυρος.

Τα παραπάνω points περιγράφουν ένα "πρωτόκολο" επικοινωνίας πολλών πομπών στην ίδια συχννότητα. Η πράξη μόνο θα δείξει αν μπορεί να δουλέψει. Αλλά το πρόβλημα μου παραμένει ο περιορισμός της εμβέλειας...

Mihos
10-09-09, 03:10
Βέβαια το πιο απλό θα ήταν να έχουμε αμφίδρομη επικοινωνία και ο δέκτης να δίνει τη "σκυτάλη". Ή να έχουμε εκμπομπή σε διαφορετικά κανάλια. Αλλά θα ήθελα να το κρατήσω όσο το δυνατό με λιγότερα εξαρτήματα.

lastid
10-09-09, 15:10
Για το θέμα της εμβέλειας, μπορεί να βοηθήσει μία κατευθυντική κεραία στον δέκτη, ώστε να αγνοεί το σήμα όταν εκπέμπεται από άλλο σημείο εκτός της γραμμής τερματισμού.
Το πρωτόκολλο που περιγράφεις έχει ελπίδες, υπάρχουν δε πολλές παραλλαγές.