PDA

Επιστροφή στο Forum : υβριδικος ενισχυτης ηχου με τα 2sj50/2sk135



IOANNIS
09-09-09, 19:32
λοιπον μετα απο καιρο καταφερα και τελειωσα τον υβριδικο ενισχυτη σε classA!
ακουγεται καλυτερα απο οποιον ενισχυτη με τρανζιστορ στην εξοδο, εχω φτιαξει μεχρι τωρα. οντως η λαμπα στην προενισχυση, για μενα κανει την διαφορα.
εχω τοποθετηση και δυο ανεμιστηρες στις ψυχτρες, που ξεκιναμε οταν η θερμοκρασια φτασει τους 58 βαθμους, και σταματανε στους 43 βαθμους.
η μονη αλλαγη στο κυκλωμα του ενισχυτη, ειναι τις αντιστασεις τον 360Ω τις αντικαθηστουμε με 560Ω. το ρευμα που τραβαει ο ενισχυτης στο καθε καναλι ειναι 900mA.

IOANNIS
09-09-09, 19:37
επισεις ειχα ενα προβλημα, με το πως να στερεωσω τους ανεμιστηρες πανω στην ψυχτρα....
ετσι λοιπον πηρα πηχακι 1χ1cm, εκοψα 8 κομματακια τα περασα μεσα σε θερμοσυστελομενο και ιδου το αποτελεσμα...
η ποιοτητα των φωτο δεν ειναι καλη, γιατι ειναι απο κινητο...

IOANNIS
09-09-09, 19:43
ο ενισχυτης τελειωμενος....:lool:

IOANNIS
09-09-09, 19:45
εν δραση!!! :001_rolleyes:

αυτα........

lynx
09-09-09, 20:25
εντυπωσιαστικα με την δουλεια που εχεις κανει...

Thanos10
09-09-09, 22:23
Αρχηγος ο Γιαννης μπραβο φιλε πες μου εντυπωσεις απο τον ηχο του, και ποσα βαττ ειναι περιπου.

IOANNIS
09-09-09, 23:45
ευχαριστω για τα καλα σας λογια!!
φιλε θανο, εγω πρoσωπικα εχω εντυπωσιαστει απο τον ηχο του!! μεχρι τωρα απο οσους τρανζιστορικους εχω φτιαξει, αυτος ακουγεται καλυτερα απο ολους!! :001_smile:
τα βατακια που βγαζει, πρεπει να ειναι γυρω στα 15W!!
απο τις 19:00 τον εχω ανοιχτο μεχρι και τωρα, και ολα ειναι οκ!! αντεχουνε τα καημενα τα τρανζιστορακια....

VasilisL
10-09-09, 00:16
Το οργανο στα δεξια ειναι θερμομετρο?

Thanos10
10-09-09, 00:28
Γιαννη αν βαλεις ποιο ισχυρα φετ πιστευω να παρεις περισσοτερα βατ το εχεις ψαξει.

IOANNIS
10-09-09, 01:40
Το οργανο στα δεξια ειναι θερμομετρο?

βασιλη θερμομετρο ειναι!! :001_smile:

θανο εχεις δικιο, αλλα πολλα βαττ ειναι ευκολο να παρω, αλλα πιστευω οτι για οικιακη χρηση, τα 2χ15W ειναι αρκετα. αν παντος καποιος σκεφτετε για περισσοτερα watt, μπορουμε να το συζητησουμε! :001_smile:

Mihos
10-09-09, 02:26
Συγχαρητήρια! Πολύ ωραία κατασκευή.

edit: Μία ερώτηση μόνο. Το στάδιο εξόδου που είδα στο επισυναπτόμενο σχέδιο μου μοιάζει για class AB. Κάνω λάθος; Μάλλον κάνω...

Thanos10
10-09-09, 11:57
Γιαννη στο σχεδιο ειδα οτι δεν υπαρχει προστασια αν ο ενισχυτης παρουσιασει βλαβη για καποιον λογο και στην εξοδο παρουσιαστει ταση DC θα καψεις τα ηχεια,σου προτεινω ενα κυκλωμα που κανει και καθυστερηση συνδεσης των ηχειων αλλα και προστασια απο DC,μπορεις να το τροφοδοτισεις απο τα 33ν του ενισχυτη στην θεση τις R27 3.3k βαλε ενα τριμμερ 5Κ για να ρυθμισεις την ταση στην εξοδο του LM 317 στα 24ν.

VasilisL
10-09-09, 12:22
Το ανεμιστηρακι που δειχνει την θερμοκρασια εχει τον αισθητηρα πανω του ή ειναι ξεχωριστα?
Απο που το κονομησες?:wiink:

sakis
10-09-09, 15:27
φιλε γιαννη .... 43 βαθμοι σε τετοια τρανσιστορ σε τετοια ψυκτρα μπορει να ειναι και πολυ .... αυτο σημαινει οτι αν τον πατησεις τον ενισχυτη πιθανον και να εχεις προβλημα ...

απο την αλλη θα πω για μια ακομα φορα την κακια .... κακια μου ...

----θεωρω οτι ο τροπος που δουλευεις σε καπια φαση ειναι ψιλοσπαταλη υλικωv αφου κυκλωματικα η κατασκευη σου μπορει να ειναι τελεια αλλα ο τροπος που καλωδιωνεις δεν ειναι και οτι καλυτερο ....δεν υπαρχει ταξη στην κατασκευη σου ....

---- το ποσο επηρεαζει την κατασκευη αυτο προφανως δεν ακουστο με το αυτi και ισως να ειναι τα ψιλα γραμματα .... οπου εδω θα σου προτεινω για μια ακομα φορα να φτιαξεις εναν ενισχυτη λιγοτερο και να διαθεσεις καποια κεφαλαια σε οργανα .....

---- τελος σε πολλα αλλα φορουμ υπαρχουν ανησυχιες για τις απευθειας συζευξεις μεταξυ λαμπας και φετ στην εξοδο ( η λαμπα ειναι υλικο μη σταθερης καταστασης και μια κορυφη η ενα spike απο σημα η τροφοδοσια μπορει ευκολα να οδηγηση στον κορο τα μοσφετ με αποτελεσμα να οδηγηθουν στον κωλο μετα απο αυτο ...μαζι με τα μεγαφωνα σου )

υποθετω βεβαια οτι θα τον παιξεις τον ενισχυτη και θα μας ενημερωσεις για αυτα στην πορεια

( συνεχιζω να γκρινιαζω και να μην παραδεχομαι κανενα μηχανημα που δεν το συνοδευουν καποιες ,μετρησεις )

φιλικους χαιρετισμους sakoulis

Γιώργος Ανώνυμος
10-09-09, 16:02
Γιάννη,

πολύ ωραίο το υβρίδιο!!!

Καταρχήν με εντυπωσιάζει ως ιδέα, αν και μου ακούγεται πιό συνήθης μία κατασκευή ακουστικού ενισχυτή μάλλον με τρανζίστορ και ενίσχυση από λυχνίες με το αναγκαίο κακό βέβαια της προσαρμογής...

Πάντως θεωρητικά τα FET είναι τα ανίψια των λυχνιών αφού παρουσιάζουν αντίστοιχα χαρακτηριστικά π.χ. υψηλής σύνθετης αντίστασης - εξόδου με εκείνα των λυχνιών και τα πλεονεκτήματα της solid state κατασκευής, υψηλού συντελεστή απόδοσης και χαμηλής σχετικά τροφοδοσίας!!!



---- ... κορο τα μοσφετ με αποτελεσμα να οδηγηθουν στον κωλο μετα απο αυτο ...μαζι με τα μεγαφωνα σου )

sakoulis

Σάκη,

πού έχεις το μυαλό σου?

Είναι αυτό που έλεγε η δημοσιογράφος "να ανέβουν οι θερμοκρασίες να ζεσταθεί το κωλαράκι μας" και προφανώς εννοούσε το κοκκαλάκι μας.



---- τελος σε πολλα αλλα φορουμ υπαρχουν ανησυχιες για τις απευθειας συζευξεις μεταξυ λαμπας και φετ στην εξοδο ( η λαμπα ειναι υλικο μη σταθερης καταστασης και μια κορυφη η ενα spike απο σημα η τροφοδοσια μπορει ευκολα να οδηγηση στον κορο τα μοσφετ με αποτελεσμα να οδηγηθουν στον κόρο μετα απο αυτο ...μαζι με τα μεγαφωνα σου )


Νομίζω πως αυτό συμβαίνει και σε κατασκευές με στάδια τρανζίστορ αν δεν υπάρχει κάποιος τρόπος προστασίας (φίλτρο) και σε κάθε περίπτωση δεν αποτελεί αδυναμία της κατασκευής. Αν το φορτίο κόρου (σε Watt RMS) είναι αποδεκτό από τα μεγάφωνα δεν υπάρχει πρόβλημα και γι'αυτά εκτός αν υπονοείς ότι η συνεχής λειτουργία σε κατάσταση κόρου μπορεί να επιφέρει την καταστροφή των FET με επακόλουθη πιθανή καταστροφή των μεγαφώνων...



συνεχιζω να γκρινιαζω και να μην παραδεχομαι κανενα μηχανημα που δεν το συνοδευουν καποιες ,μετρησεις

φιλικους χαιρετισμους sakoulis
Το να γρινιάζεις δεν είναι σίγουρα καλό γιατί σκέψου ο Γιάννης να έχει πεθερά...

Απλά να ρωτήσω εσύ τί είδους μετρήσεις κάνεις σε αντίστοιχες κατασκευές?

Σε ότι αφορά αυτό που ανέφερε ο Γιάννης ότι γουστάρει να τον ακούει επικροτώ στη βάση του: Άκου τα μάτια σου και βλέπε τα αφτιά σου... δηλ. απλά εμπιστέψου αυτό που αντιλαμβάνεσαι με τις αισθήσεις σου (π.χ. όταν επιλέγεις TV ή συγκρίνεις ενισχυτές ήχου) και άσε τους "ειδικούς" στην... απέξω. Μπορώ να υποθέσω μία έμφαση στις μεσαίες συχνότητες, λάμπα γαρ αλλά ίσως και εκεί είναι η ομορφιά της...!!! Ως εκεί...

Τα μόνα σημεία που δεν μου άρεσαν (πταίσματα) είναι τα εφφέ στα ανεμιστηράκια που δεν δένουν με το κλασσικό της κατασκευής (παραδοσιακά οι λαμπάτοι ενισχυτές θεωρούνται ΄κλασσικοί' και επενδύονται με ξύλο τύπου τριανταφυλλιάς σε σκούρο βερνίκι) και τα ξύλα στο πλάι.

Χαιρετισμούς στους συναδέλφους
Γιώργος

sofaki
10-09-09, 16:25
Ας προσπεράσω όλες αυτές τις κακίες .....:wiink: και ας πω κι εγώ με τη σειρά μου στο Γιάννη συγχαρητήρια !είναι πολυ μουράτο και trendy! (...κόβω φλέβα για το μηχάνημα...!!!)
θέλεις να το κάνουμε ανταλλαγή με το δικό μου???:blush:

Γιώργος Ανώνυμος
10-09-09, 16:50
Σοφάκι,

αν αναφέρεσαι και στη δικιά μου παρατήρηση με κάνεις και αισθάνομαι ολίγον... Μουρατίδης σε reality.

Λάβε υπόψη σου ότι σε τέτοιου είδους κατασκευές σκοπός είναι η... τελειότητα!!! Και η συγκεκριμένη κατασκευή μεν είναι πολύ, μα πολύ, καλή, η σύλληψη δε άριστη!!!

Χαιρετώ

sakis
10-09-09, 17:06
ενα μηχανημα ηχου το οποιο δεν εχει καμμια πληροφορια για το ευρος την ταχυτητα και την συνολικη συμπεριφορα σε ισχυ , παραμορφωση , κλιπαρισμα ,λογος σηματος προς θορυβο , crosstalk klp και αλλα πολλα ειδικα οπως τα ειπες ειναι απαραιτητα για να πει κανεις οτι εχουν πιασει τοπο τα υλικα που εβαλε μεσα ο καθενας μας ....


οσο για τα αυτια του γιαννη .... αν του γιαννη του αρεσει ...εμενα μου περισευει ....αλλα για να ξεκινησω εγω η καποος αλλος να κανει κατι παρομοιο η καλυτερο θα πρπει να ξερει σε γενικες γραμμες τι ψαρια πιανει .....


τι να το κανεις αν το κυκλωμα του γιαννη ας πουμε τοι εχει λοο σηματος προς θορυβο 100db αλλα η κατασκευη του γιαννη καταφερε να πιασει 75 ????

25db απο τον λογο σηματος προς θορυβο ειναι ενα πολυ σοβαρο νουμερο .....

αλλιως ....που ξερω εγω τι αποκριση εχει αυτο ???? η αν τυχον δεν εχει καλη αποκριση στα πριμα ας πουμε τι να κανω ??? να τσιμπησω ενα κλικ τον προενισχυτη μου και ολα τα αλλα ενταξει ????

δεν ειμαι τυπολατρης ουτε και ψυχακιας ( οι δικοι μου ενισχυτες ( και δυστυχως και τα ηχεια ) εχουν τα δικα τους λαθη αν συγκριθουν με εναν krell η εναν mark levinson ( Γιατι σε ταξη ΑΒ και μεχρι 75 βαττ οι ενισχυτες που εχω μπορουν ανετα να συγκριθουν με ενα τετοιο μηχανημα) αλλα η αληθεια ειναι οτι ετσι αρεσει σε μενα ο ηχος ....απο εκει και και περα εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος οταν ενα μηχανημα που φευγει απο τον παγκο μου παει 200 ΚΗΖ ημιτονο +-1,2db και 50ΚΗΖ τετραγωνο για πλακα ....

ενας MARK LEVINSON ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ 2ΜΗΖ ΗΜΙΤΟΝΟ αλλα ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι

Thanos10
10-09-09, 17:22
Δεν νομιζω Σακη οτι ενα μηχανημα με 2ΜΗΖ ιμιτονο παιζει καλυτερα απο αυτο με τα 200ΚΗΖ αυτα ειναι εμπορικα τρικ ολοι οι κατασκευαστες ειναι ψευτες, δες στους ενισχυτες ποτε δεν γραφουν την πραγματικη ισχυ οταν τους μετρησεις βλεπεις την διαφορα αλα των αλλων.
Καποτε κερδισα ενα στηχημα εβαλα κοντρα εναν ενισχυτη που ειχα φιαξει (1985)με εναν εργοστασιακο η κοντρα εγινε με τα ιδια ηχεια το ιδιο πικαπ τον ακουσαν 10 ατομα ολοι μαζι δηλαδη 20 αυτια και ολοι δεν πιστευαν την τοσο μεγαλη διαφορα και σε ποιοτητα και ισχυ παρολο που ο εργοστασιακος ελεγε 100βατ ηταν για τα μπαζα τωρα για μαρκα πολυ γνωστη και ηταν και τρατζιστορικος.
Γιαυτο λοιπον αυτο που λες με τα 200ΚΗΖ εμενα μου ακουγεται καλυτερα.

Γιώργος Ανώνυμος
11-09-09, 09:12
Καλημέρα στους αγαπητούς συναδέλφους!!!

Σάκη δεν ρώτησα τί στοιχεία πρέπει να συνοδεύουν έναν ενισχυτή (που αρκεί να ανοίξεις ένα τεχν. φυλλάδιο -datasheet- από έναν επώνυμο και να τα βρεις) αλλά εσύ τί θα μέτραγες (και με ποιό τρόπο) από αυτά που ανέφερες?

Μην ξεχνάμε τη βασική παραδοχή δηλ. ότι είναι χειροποίητος. Αν ήταν να τον πάει εργαστήριο ηλεκτρακουστικής ή όπως αλλιώς λέγεται να μετρηθεί και διακριβωθεί θα μπορούσε με τα ίδια λεφτά να αγοράσει τρεις επώνυμους. Και στο κάτω-κάτω ποτέ δεν κατάλαβα την φιλοσοφία του να θέσω υπό αμφισβήτηση αυτό που τελικά μου αρέσει μόνο και μόνο για να δω αν πληρεί κάποια κριτήρια που έχουν θέσει τρίτοι με μόνο κριτήριο το να κινηθεί η αγορά σύμφωνα με τη βασική αρχή του marketing να δημιουργήσει (νέες) ανάγκες εκεί που (αντικειμενικά) δεν υπάρχουν!!!

Εξαίρεση βέβαια αποτελούν θέματα π.χ. ασφάλειας του χρήστη, προστασίας της κατασκευής από συνθήκες περιβάλλοντος κλπ., στα οποία το να είναι ενημερωμένος κανείς για τις καλύτερες πρακτικές της αγοράς και κυρίως για κάποιες απλές κατασκευές που όμως 'δουλεύουν' σίγουρα έχει μεγάλη σημασία!!!

Χαιρετώ
Γιώργος

sakis
11-09-09, 10:47
ισχυ
δεν εχει καμμια σημασια ....μπορει να ειναι οσο μας αρεσει .... πρεπει να ------ξερουμε ομως ποση ειναι αυτη
---- μεχρι ποσο παιζει πριν αρχισει η παραμορφωση
----οταν αρχισει η παραμορφωση τι αλλο γινεται ( θερμοκρασια υπεροδηγηση ασυμετρο κλιπ κλπ )
----κατα το ποσο η ισχυς αυτη ειναι γραμμικη δλδ αν ειναι 10βαττ αν τα βαττ αυτα τα εχουμε χαμηλα /μεσαια /ψηλα το ιδιο

μετραμε
-----με γεννητρια συνηθως στο 1ΚΗΖ παρατηρουμε την κυματομορφη με τον παλμογραφο αφου οδηγουμε την εξοδο σε ωμικο μη επαγωγικο φορτιο αντιστασεων περιμενουμε να μην δουμε καμμια παραμορφωση απο το σημα της εισοδου

ευρος

---- ενα ευρος απο 20ΗΖ εως 20ΚΗΖ ειναι αποδεκτο αλλα εχει αποδειχθει οτι οταν τα μηχανηματα πανε 40-50 η και 100 κηζ εχουν την δυνατοτητα να "ξεδιπλωσουν" τα πριμα με πολυ καλυτερο τροπο

μετραμε

---- σε σχετικα χαμηλη ισχυ με ωμικο μη επαγωγικο φορτιο στην εξοδο με γεννητρια αρχικα στο 1ΚΗΖ μετα στα 10 ΚΗΖ και μετα στα 100ΚΗΖ με ημιτονο και περιμενουμε να δουμε το σημα αρχικα να μην εχει οπρατη παραμορφωση και μετα να παραμενει να εχει την ιδια ισχυ σε ολο το φασμα συχνοτητων

- ---σε πολυ χαμηλη ισχυ με ωμικο μη επαγωγικο φορτιο στην εξοδο με γεννητρια αρχικα στο 1ΚΗΖ μετα στα 10 ΚΗΖ και μετα στα 100ΚΗΖ με καθαρο τετραγωνικο παλμο και περιμενουμε να δουμε το σημα αρχικα να μην εχει στρογγυλεψει τις κορυφες του τετραγωνου και μετα να παραμενει να εχει την ιδια ισχυ σε ολο το φασμα συχνοτητων
( σε αυτη την μετρηση αν πηγαινει καλα το τετραγωνο μεχρι 10-20κηζ εχουμε ενα πολυ καλο μηχανημα στα χερια μας )

αυτη η διαδικασια ειναι η βασικη και απολυτως απαραιτητη για να ξερεις τι ψαρια πιανει το καθε μηχανημα ........


παραδειγμα

καλος φιλος και μελος του φορουμ εφερε στο εργαστηριο μου μια πολυ καλη κατασκευη εξωτερικα αλλα οταν μπξκε στον πλαμογραφο εδειξε οτι εδεινες τετργωνο στον ενισχυτη και μαλιστα σε πολυ χαμηλη συχνοτητα και το εκανε τριγωνο αποδειχτηκε οτι καποιες πολωσεις , καποια φιλτρα και ενας διαμορφωτης ηταν λαθος εκετασταν τα παιδια το μαζεψαν και εγινε ενα πολυ καλο και σοβαρο μηχανημα

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
11-09-09, 13:19
Γιάννη πάντως καλό θα ήτανε να μπορέσεις να πάρεις ένα παλμογράφο κάποια στιγμή.Φτιάχνεις αρκετά μηχανήματα και είναι κρίμα να μην μπορείς να έχεις και μετρήσεις.

VasilisL
11-09-09, 13:29
Συμφωνω κι εγω και με τον Σακη και με τον Νικο.

sakis
11-09-09, 13:43
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ....

το θεμα ειναι πως εμεις που ειμαστε λιγο μεγαλυτεροι και διαθετουμε τα μεσα να οδηγησουμε τα υπολοιπα μελη του φορουμ που εινια και λιγο νεοτεροι να κνουν σωστες και καλες κατασκευες

για μια φορα ακομα θα πω οτι ακομα και ενας παλμογραφος σε ενα υπολογιστη ( με τα αναλογα μετρα ασφαλειας ) μπορει να παρεχει μια μετρηση εστω και να αυτη ειναι μια ενδειξη για το πως πανε τα πραγματα

Φιλε ιωαννη για παραδειγμα ολος ο κοσμος φωναζει οτι αν χρειαστει τα τρανσιστορ ( διπολικα ) να ειναι μακρυα απο την πλακετα σε καμμια περιπτωση δεν συστρεφουμε τους ακροδεκτες BCE για μοσφετ απλα δεν το συζηταμε καν ....η τοπολογια αυτη ειναι πρακτικες της ελλαδας του 1982 και σε κανενα αξιοπρεπες μηχανημα δεν υπαρχει σημερα ....

φυσικα ...το μηχανημα θα παιζει και ετσι και αλλιως ....αλλα το ποσο καλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια

Τελος για ακομα μια φορα θ απροσφερω σε οποιον χρειαστει τα οργανα μου ( χα χα ) αρκει να με παρει ενα τηλεφωνο για να ερθει καποια ωρα που δεν θα καιγομαι

παντα φιλικα sakoulis

sakis
11-09-09, 13:55
για το γαμωτο .....

αν δει καποιος το τελευταιο μου ποστ στο www.diyaudio.com (http://www.diyaudio.com) θα δει οτι ανοιγουμε μια συζητηση για να δουμε πως μπορουμε να αφαιρεσουμε απο ενα CD player τα τρανσιστορ που υπαρχουν στην εξοδο για το mute και να τα αντικαταστησουμε με ρελαι μονο κια μονο για να αποφυγουμε τα τρανσιστορ που εμπλεκονται στο σημα για να κανουν το mute

το mute ειναι ενα συστημα το οποιο γειωνει στην ουσια το σημα της εξοδου για να μην ακουστουν μηχανικοι η ψηφιακοι θορυβοι την ωρα που το δισκακι παει απο το ενα στο αλλο κομματι ....

οσο και να μην το πιστευουμε αυτη η μικρη λεπτομερεια κανει πολυ μεγαλη διαφορα και μαλιστα ακουστη με το αυτι

φαντασου λοιπον τα υπολοιπα

ALAMAN
11-09-09, 15:31
Στο πρώτο ποστ, τα 2 σχηματικά του τροφοδοτικού γιατί είναι διαφορετικά?

sakis
11-09-09, 20:27
πολλες φορες εχω αναφερει οτι θα ανεβασω ενα ποστ για το πως ενας ενισχυτης της σμαρτ κιτ με το απλουστερο σχεδιο και τα απλουστερα εξαρτηματα σχεδιασμενος γυρω στο 1970 μπορει να γινει ενας ενισχυτης high end με ολη την σημασια της λεξεως

τι νομιζετε οτι κανει την διαφορα ???? μα φυσικα οι μικρες αυτες λεπτομερειες που αναφερουμε πιο πανω καθως και η λιγο ποιο προσεκτικη δουλεια ....

υπομονη ...καποια στιγμη θα το ανεβασω θελει πολυ δουλεια και αυτη την εποχη κυριολεκτικα καιγομαι ( ασε που με την βηθεια του πετρου φτιαχνω το καινουργιο μου σασσι )

Thanos10
11-09-09, 20:42
Αντε Σακη ανεβασε κανα σχεδιο.

IOANNIS
12-09-09, 17:54
οπως εχω πει και το ξαναλεω, τα ηλεκτρονικα τα εχω σαν χομπυ,δηλ αντι να παω για καφε η καμια βολτα, καθομαι και φτιαχνω κανενα ενισχυτη, που τις περισσοτερες φορες τον ξαναχαλαω, η αλλιως αν μου αρεσει οπως ακουγετε τον βαζω στην συλογη μου.
απο την στιγμη λοιπον που φτιαχνω ενα μηχανιμα και με το αυτι μου ακουγετε καλα, και το παρουσιαζω στο φορουμ, μπορει οποιος θελει εδω απο το φορουμ να το φτιαξει(μιση ωρα υποθεση ειναι για καποιον που εχει γνωσεις), να το βαλει αμα θελει σε παλμογραφο, να δει πως βγαινει και να του κανει τις απαρετητες διωρθωσεις οπου χρειαζονται. εχω δει πολλα μελη του φορουμ να βαριουνται να φτιαξουν κατι, και τα περιμενουν ολα ετοιμα.... δεν λεω καλο ειναι να βρισκουμε κατι ετοιμο, αλλα τοτε τα ηλεκτρονικα, χανουν για μενα την αξια τους!!!
σε πολλα ξενα φορουμ, ενας φτιαχνει ενα ενισχυτη, και τον φτιαχνουν και αλλα 10 ατομα μαζι, για να δουν απο περιεργια πως ακουγετε, και κανουν ολοι μαζι(οι μερικοι απο αυτους) τις απαρετητες διωρθοσεις στο κυκλωμα οστε να παρουν το 'τελειο' αποτελεσμα!!!! εμεις γιατι δεν μπορουμε να κανουμε το ιδιο???? μηπως βαριουνται που ζουνε οι ελληνες, και απλα ειναι μονο λογια????????
πρωσοπικα δεν θελω να παρω παλμογραφο για 2 λογους...
1. μου αρεσει να πειραματιζομαι, και να αφιερωνω ατελειωτες ωρες,προσπαθωντας να κανω π.χ ενα ενισχυτη να ακουγετε οσο πιο καλα μπορω μονο με τα αυτια μου(και ασ μην καταφερω να αγγιξω την τελειοτητα) παρα με ενα παλμογραφο που μεσα σε 1 ωρα θα εχω το τελειο αποτελεσμα.
2.αν φτιαξω τον τελειο ενισχυτη απο την μια λυπαμε να τον χαλασω μετα(και αν κραταω οτι φτιαχνω, θα ειχα γεμιση ενα δωματιο ενισχυτες), και απο την αλλη, την να την κανω την τελειοτητα απο την στιγμη που δεν σκεφτομαι να κανω επαγγελμα το χομπυ μου!!!

μερικα ατομα που εγω προσωπικα με τις λιγοστες μου γνωσεις εχω παραδεχτει σε αυτο το φορουμ, και εκτος απο λογια κανουν και εργα ειναι:
moutoulos(με φοβερες γνωσεις πανω στα τροφοδοτικα), lazarost(με φοβερες γνωσεις πανω στις λυχνιες), thanos10, costas81, phatt, kokar kostas30, τρελλος επιστημονας, refas, και ισως και καποια αλλα μελη, που τωρα μου διαφευγουν...
επισεις παραδεχομαι και ατομα, που ενω μπορει να εχουν λιγοστες γνωσεις πανω στα ηλεκτρονικα, προσπαθουν να φτιαξουν κατι, και δεν καταφευγουν στις ετοιμες λυσεις, ακομα και αν τους κοστιση λιγοτερο, μια ετοιμη κατασκευη!

αυτα.... παντα φιλικα γιαννης


φιλε mihos, ο ενισχυτης οπως ειναι στο κυκλωμα ειναι σε κλαση ΑΒ, αλλα αλλαζοντας τις αντιστασεις απο 360Ω σε 560Ω, παει σε κλαση Α.
φιλε ALAMAN σωστη η παρατηρηση σου. στο αρχικο κυκλωμα οι ταση ειναι +/-120βολτ, με μ/ς 2χ55βολτ. εγω εβαλα μ/ς 2χ58βολτ με αποτελεσμα η ταση να 132βολτ. εαν χρεισημοποιησης μ/ς 2χ55 τοτε οι αντιστασεις απο 360Ω πρεπει να γινουν 680Ω, ωστε να εχεις περιπου 900mA στα τρανζιστορ εξοδου. εαν τωρα βαλεις 2χ58 τοτε οι αντιστασεις απο 360Ω πρεπει να γινουν 560Ω, ωστε να εχεις περιπου 900mA στα τρανζιστορ εξοδου. τον ενισχυτη τον εχω φτιαξει, με τις τασεις που δινω στο κυκλωμα του τροφοδοτικου!

Thanos10
12-09-09, 18:46
Με την αφορμη των οσο εγραψε ο φιλος Γιαννης θα ξανα πω και θα το φωναξω στους ενισχυτες με λυχνιες δεν ειναι απαραιτητος ο παλμογραφος διοτι η λυχνιες βγαζουν πολλες αρμονικες που ειναι ευχαριστες στο αυτι αλλα οχι στον παλμογραφο, οσο για την παραμορφωση ειναι γνωστη εχουν μεγαλητερη απο τους ενισχυτες με τρατζιστορ και εκει θελεις σιγουρα οργανα γιατι παρουσιαζουν πολλα φαινομενα.
Θα πω ενα απλο παραδειγμα για να καταλαβουν οσοι δεν ξερουν απο λυχνιες, πολλοι ενισχυτες ακομη και του εμποριου φιαχνονται χωρις τυπωμενα και παιζουν πολυ καλα αν κανεις κατι χυμα με τρατζιστορ θα ακους κανα σταθμο στα ΑΜ ασε απο ταλαντωσεις.
Οχι βεβαια οτι ο πλμογραφος δεν ειναι ενα χρησιμο οργανο αλλα οχι απαραιτιτο για την κατασκευη ενος ενισχυτη με λυχνιες.
Στον ενισχυτη που εχω φιαξει 2χ37 βατ παρολο που εχω παλμογραφο και συνχρονο δεν τον δοκιμασα, παζει πολυ καλα σε μαγευει ο ηχος που βγαζει.
Στους ενισχυτες με λυχνιες τα πραγματα και η σχεδιαση ειναι ποιο απλη,και οταν το φιαξεις με καλα υλικα ειναι ενα μηχανημα ανετα θα κοντραρει ενισχυτες με τρατζιστορ.
Η λαμπα με το τρατζιστορ εχει μεγαλη διαφορα.

tzitzikas
13-09-09, 10:42
μπραβο πολύ ωραια κατασκευή. Θα συμφωνησω για τον παλμογραφο. Αν έχεις τα $$$$ σιγουρα χρειάζεται.

costas81
13-09-09, 10:50
...η αλήθεια είναι ότι σαν ερασιτέχνης καταλαβαίνω τον Ioannis γιατί δεν ψήνεται και τόσο να μπλέξει με πλαμογράφους....από την άλλη όμως ο Sakis όντας επαγγελματίας δεν μπορεί να απαρνηθεί αυτά που έχει μάθει και εφαρμόζει και πιστεύω ορθά το ψάχνει με τα όργανά του...και αυτό που λέει φίλε Ioannis να κάνεις δεν είναι κακό....θα μπορούσες να παίξεις τουλάχιστον με παλμογράφο σε pc χρησιμοποιώντας γεννήτρια ακουστικού σήματος smartkit αν δεν θες να σκάσεις ένα κάρο λεφτά...η αλήθεια είναι ότι με τόσα που έχεις φτιάξει πρέπει να έχεις γίνει πια "επαγγελματίας"....καλό θα ήταν λοιπόν να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα παλμογράφου στον υπολογιστή σου....θα δεις παράξενα πράγματα στα λαμπάτα μηχανήματά σου...δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυναστόν να διορθωθούν αλλά θα σε βάλουν σε σκέψεις....από την άλλη συμφωνώ ότι οι λάμπες μπορεί να μην μετράνε υποδειγματικά στον παλμογράφο, εντούτοις παίζουν ωραία....όμως αν καταφέρεις να τις κάνεις να μετρήσουν σωστά...ακόμα καλύτερα.......όταν είχα περάσει από το εργαστήριο του Μ. Σπέρτου είδα ότι ο άνθρωπος χρησιμοποιούσε παλμογράφους παρόλο που δούλευε αποκλειστικά με λάμπες........φιλικά Κώστας...

sakis
13-09-09, 12:55
σωστος ο Κωστας .....

----φιλε Θανο με αφησες με το στομα ανοιχτο δλδ αν μια διοδος στο τροφοδτικο σου ειναι τσιμπημενη η ενας πυκνωτης εχει μια ψιλη διαρροη και σου βαζει ενα "γρεζι" μεσα η ενα θορυβο ....θα σταματησεις εκει που λενε τα αυτια σου ????? αυτο ειναι στρουθοκαμηλισμος

---- παντα φιλικα Φιλε Γιαννη να σου απντησω και εγω τα παρακατω

***οσο διαχειριζεσαι τις κατασκευες σου με αυτο τον τροπο που φυσικα ειναι δικαιωμα σου και καλα κανεις αν εσυ ετσι θεωρεις σωστο, αλλα αυτο δινει στο φορουμ μια πολυ χαμηλη ποιοτητα ....καμμια ουσιωδη πληροφορια για να ξεκινησουν αλλοι δεκα να κανουν τον ιδιο ενισχυτη οπου κανεις και απο τους αλλους δεκα δεν μπορει να καταλαβει οτι για να κατασκευασεις εναν ενισχυτη ο παλμογραφος και η γεννητρια ειναι τα πλεον απαραιτητα οργανα εκτος αν φτιαχνεις σμαρτ κιτ ....η εκτος αν φτιαχνεις ενα κυκλωμα το οποιο ειναι καρατσεκαρισμενο ....( αυτο εξηγει οτι η πρωτη προταση απο Χ μελη του φορουμ για ενισχυτη ειναι το STK 40XX )

**** τελος με τετοιο επιπεδο δινεις δικαιωμα στον καθε παπαρολογο ( γιατι και απο αυτους θα εχει το φορουμ μια και ειναι δημοσιο φορουμ ) να συνεχιζει να λεει τις παπαρολογιες του αφου δεν υπαρχει κανεις να τον διαψευσει η να του εξηγησει τι κανει λαθος

Κατα την ταπεινη μου γνωμη αν εκανες ενα ποστ σε ξενο φορουμ με την κατασκευη θα σε κραζανε 50 ατομα για τον τροπο που δουλευεις , Εκτος φυσικα αν εχεις παραθεσει μετρησεις απο το μηχανημα σου για να εξηγησεις ας πουμε οτι παρολο οτι η καλωδιωση σου ειναι ατακτη το μηχανημα τελικα παιζει σωστα ( γιατι μπορει και να παιζει ποτε δεν ξερεις )

απογοητευση ..... δεν εχω κατι αλλο να πω

sakis
13-09-09, 13:22
θα μπορουσα να γρφω ατελειωτες ωρες για αυτο το θεμα αλλα επειδη κανενας δεν θα το διαβασει θα αρκεστω σε ενα σημειο μονο

το www.diyaudio.com (http://www.diyaudio.com) εχει
μελη : 109,835
ποστ: 146,788
Απαντησεις : 1,920,510

Μπορει να ψαξει κανεις και τα 1,920,510 απαντησεις σε θεματα οπου απλα πουθενα δεν θα βρει μια ερωτηση ενος μαθητη για τως λυνει την Α η Β ασκηση που του εβαλαν στο σχολειο του και μαλιστα με την πρακτικη της λυσης fast food .... Αραγε γιατι ?????

Θα μου πεις το φορουμ ειναι γενικα για ηλεκτρονικα και οχι μονο για ηχο ... Επισης ειναι αποκλειστικα και μονο ελληνικο .... οκ και αυτο αλλα αραγε γιατι δεν μπορουμε να κανουμε μια δουλεια ποτε σωστα ???? Ειναι το ελληνικο στοιχειο ???? η ο χαρακτηρας του φορουμ ????

πραγματικα δεν ξερω και με ποναει πολυ να βλεπω ανθρωπους να επιμενουν στο στρουθοκαμηλισμο και εναω εχουν την δυνατοτητα να περασουν απο το hobby το smart kit και το STK 40XX σε κατι αλλο πραγματικαι ποιο ωραιο κια σωστο να μενουν στο οτι ""εγω .... στα αυτια μου ... παιζει μια χαρα ''''

Thanos10
13-09-09, 14:55
Φιλε Σακη φαινετε δεν διαβασες καλα το ποστ ειπα οτι ο παλμογραφος ειναι αν χρησιμο οργανο, αλλα αν δεν εχεις δεν ειναι απαγορευτικο για να κανεις εναν ενισχυτη με λυχνιες.
Η λυχνιες εχουν πολλες αρμονικες οταν θα δωσεις μια συχνοτητα 1ΚΗΖ θα δεις στον παλμογραφο 1,2ΚΗΖ 1,5ΚΗΖ κ.τ.λ.
Εσει σαν επαγγελματιας οταν σου φερνουν εναν ενισχυτη για επισκευη θα πρεπει να τον φερεις στα χαρακτηριστικα του κατασκευαστη ( η να τον βελτιωσεις κιολας ) πραγμα που θελεις παλμογραφο και αλλα οργανα,τωρα οποιος παρουσιαζει μια κατασκευη ενισχυτη με λαμπες τα πραγματα ειναι αλλιως ειπαμε πως εχουμε να κανουμε με λαμπες πολυ διαφορετικο απο τους τρατζιστορατους.

Thanos10
13-09-09, 15:12
Και να απαντησω και στον Κωστα ο Μιχαλης ειχε παλμογραφο γιατι ο ανθρωπος εκανε εμποριο αυτα που εφιαχνε, ο Γιαννης απλα παρουσιαζει μια κατασκευη ενος λαμπατου εσυ αν θελεις να τον φιαξεις δοκιμασε και παλμογρφο δεν στο απαγορευει κανεις, και να σου πω για τον Σπερτο επειδη τον ηξερα καλα ξερεις ποτε δουλευε ποιο πολυ τον παλμογραφο, οταν καποιο μηχανημα δεν πηγαινε καλα και εξαχνε να βρει ακρη.

moutoulos
13-09-09, 15:32
Να απαντήσω και εγώ, αν και έχουμε ξεφύγει απο το θέμα ...

Εγώ συμφωνώ με όλους !!!!!.

Τι εννοώ?, οπωσδήποτε ο παλμογράφος είναι απαραίτητο εργαλείο
για οποιονδήποτε πάγκο, ερασιτεχνικό και μη. Όμως επειδή όμως οι
συγκεκριμένες κατασκεύες (για λυχνίες που μιλάμε) είναι πάθος και
αρρώστια στον να τον δείς να παίρνει ζωή ένας ενισχυτής, + να σου
φύγει η κάψα (απλά ελληνικά :lool:).

Μιας και μιλάμε για τον IOANNIS, θα πω το εξής, δεν νομίζω ο Γιάννης
να φτιάχνει πολλούς λαμπάτους επειδή δεν του αρέσει κανένας, μέχρι
τώρα οπότε ψάχνει τον τέλειο. Και τον πιο τέλειο να του χαρίσεις με
3000ε πάλι θα φτιάχνει τους δικούς του. Εμένα μου αρέσει αυτό που
κάνει, όπως το κάνει, μιας και δεν τους πουλάει απλά χαλάει έναν
φτιάχνει δυο.

Αν το έκανε για εμπορικούς λόγους και τους πουλούσε, σίγουρα δεν
θα μου άρεσε, γιατί μπορεί ο TubeAmp, να ήταν χειρότερος και απο
STK :laugh:, σε θέμα "χροιάς".

Επίσης παλμογράφο θα τον θεωρούσα απαραίτητο, αν θα έφτιαχνε
έναν TubeAmp και το κράταγε σαν βασικό.

Οπότε συμφωνώ με Σάκη, για παλμογράφο (μόνο για εμπορικό λόγο),
η "προσωπικό πάντρεμα" με αυτό (TubeAmp), καθώς επίσης και με τον
Thano10, και Ioannis ...

Μια άποψη επι του θέματος ...

IOANNIS
13-09-09, 16:48
φιλε sakis μιας και βλεπω οτι συνεχιζεις το θεμα, και μαλιστα με ωραιο τροπο μας προσβαλεις, θα σου απαντησω στα παραπανω!
ενα φορουμ απαρτιζεται απο μελη με λιγοστες γνωσεις, με μετριες γνωσεις , και με πολλες γνωσεις πανω στα ηλεκτρονικα, και για αυτο υπαρχουν και οι υποκατηγοριες μεσα στο φορουμ,ωστε ο καθενας αναλογα με τις γνωσεις που διαθετοι, να ποσταρει και στην αναλογη ενοτητα.
ξεχνας κατι που ισως δεν στο εχουν πει....για να φτασεις στο επιπεδο που εισαι(σε οποιο επιπεδο γνωσεων δηλαδη), πριν μερικα χρονια ελεγες και εσυ παπαρολογιες και μαλιστα ειμαι σιγουρος οτι και εσυ, οπως και οι περισσοτεροι απο εμας, καταφευγαμε στην πρακτικη λυση fast food..... και οπως λεει και μια μαντιναδα
ποτε σου μην περιφρονης
τα κατω σκαλοπατια
γιατι σε αυτα πρωτοπατας
και φτανεις στα παλατια.

τωρα λες καπου οτι 'δινει στο φορουμ μια πολυ χαμηλη ποιοτητα ....καμμια ουσιωδη πληροφορια' εσυ τι εχεις κανει για να το αλλαξεις, αφου οπως λες εισαι μεγαλος ηλεκτρονικος και με πολλες γνωσεις????? θα σου απαντησω εγω...... ΤΙΠΟΤΑ.
εχεις δημοσιευση πανω απο 1000 μυνηματα στο φορουμ, και το μονο που λες ειναι παλμογραφος, γεννητρια κτλ τιποτα ουσιωδες δηλαδη, και αναρωτιεμαι... μηπως οι γνωσεις σου βασιζονται μονο πανω σε αυτα, και περα απο αυτα τιποτα????? μονο λογια.....
στα τοσα μυνηματα που εχεις δημοσιευση, μας εχεις παρουσιαση μονο ενα ενισχυτη ηχου, και αυτον τον αντεγραψες απο αλλα φορουμ και μας τον παρουσιασες... αφου εχεις τοσες γνωσεις, γιατι δεν κατασκευαζεις ενα δικο σου ενισχυτη απο την αρχη(σχεδιαση μεχρι υλοποιηση)και να μας δειξεις τη αξιζεις????
τωρα οσο αφορα την λεξη 'απογοητευση' εμεις εχουμε απογοητευτη απο εσενα.... συμβουλη μου(αν και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα την δεχτεις, αλλα εγω θα στην πω) κουλαρε και προσγειωσου, γιατι περα απο κανενα προενισχυτη line με το ΝΕ5532, και καμια αντιγραφη ενος ενισχυτη, δεν νομιζω οτι μπορεις να μας παρουσιασεις κατι καλυτερο!!!
και τελος κλεινοντας, με το υφακι που μιλας, μπορουν να μιλουν πολλα μελη στο φορουμ, ομως ολοι κουλαρουμε και μιλαμε με σεβασμο ο ενας προς τον αλλο, αφου απο ενα nickname, δεν ξερεις ουτε ποιος ειναι ο αλλος, ουτε τι γνωσεις εχει κτλ
ο τροπος που μιλας πολλες φορες, μας παραπεμπει σε κατι αγραμματους και αξεστους, που μη εχοντας πως να προβληθουν,(αφου δεν εχουν ουτε γνωσεις ουτε τιποτα), προσπαθουν να επιβληθουν με το λογο τους!!!!!

αυτα εχω να πω.... με οποιες συνεπειες προβλεπονται απο την διαχειριση του φορουμ

sakis
14-09-09, 10:03
φιλε γιαννη .... η γνωμη σου ακουστηκε ...απο μενα ειναι σεβαστη και αποδεκτη ....

οσοι με διαβαζουν ξερουν τι εχω δημοσιευσει οποτε εγω ειμαι καλα

ευχαριστω

(δεν βλεπω τον λογο να εχεις καποια συνεπεια απο την διαχειριση ...ειπες την γνωμη σου για ενα θεμα .... ολα καλα ομορφα και ευγενικα .... το εχω ξαναπει αλλωστε ...αν εσενα σου αρεσει ετσι εμενα μου περισευει ....no probs my friend )

antonis_x
14-09-09, 18:28
Να απαντήσω και εγώ, αν και έχουμε ξεφύγει απο το θέμα ...

Εγώ συμφωνώ με όλους !!!!!.

Τι εννοώ?, οπωσδήποτε ο παλμογράφος είναι απαραίτητο εργαλείο
για οποιονδήποτε πάγκο, ερασιτεχνικό και μη. Όμως επειδή όμως οι
συγκεκριμένες κατασκεύες (για λυχνίες που μιλάμε) είναι πάθος και
αρρώστια στον να τον δείς να παίρνει ζωή ένας ενισχυτής, + να σου
φύγει η κάψα (απλά ελληνικά :lool:).

Μιας και μιλάμε για τον IOANNIS, θα πω το εξής, δεν νομίζω ο Γιάννης
να φτιάχνει πολλούς λαμπάτους επειδή δεν του αρέσει κανένας, μέχρι
τώρα οπότε ψάχνει τον τέλειο. Και τον πιο τέλειο να του χαρίσεις με
3000ε πάλι θα φτιάχνει τους δικούς του. Εμένα μου αρέσει αυτό που
κάνει, όπως το κάνει, μιας και δεν τους πουλάει απλά χαλάει έναν
φτιάχνει δυο.

Αν το έκανε για εμπορικούς λόγους και τους πουλούσε, σίγουρα δεν
θα μου άρεσε, γιατί μπορεί ο TubeAmp, να ήταν χειρότερος και απο
STK :laugh:, σε θέμα "χροιάς".

Επίσης παλμογράφο θα τον θεωρούσα απαραίτητο, αν θα έφτιαχνε
έναν TubeAmp και το κράταγε σαν βασικό.

Οπότε συμφωνώ με Σάκη, για παλμογράφο (μόνο για εμπορικό λόγο),
η "προσωπικό πάντρεμα" με αυτό (TubeAmp), καθώς επίσης και με τον
Thano10, και Ioannis ...

Μια άποψη επι του θέματος ...

Συμφωνώ


φιλε sakis μιας και βλεπω οτι συνεχιζεις το θεμα, και μαλιστα με ωραιο τροπο μας προσβαλεις, θα σου απαντησω στα παραπανω!
ενα φορουμ απαρτιζεται απο μελη με λιγοστες γνωσεις, με μετριες γνωσεις , και με πολλες γνωσεις πανω στα ηλεκτρονικα, και για αυτο υπαρχουν και οι υποκατηγοριες μεσα στο φορουμ,ωστε ο καθενας αναλογα με τις γνωσεις που διαθετοι, να ποσταρει και στην αναλογη ενοτητα.
ξεχνας κατι που ισως δεν στο εχουν πει....για να φτασεις στο επιπεδο που εισαι(σε οποιο επιπεδο γνωσεων δηλαδη), πριν μερικα χρονια ελεγες και εσυ παπαρολογιες και μαλιστα ειμαι σιγουρος οτι και εσυ, οπως και οι περισσοτεροι απο εμας, καταφευγαμε στην πρακτικη λυση fast food..... και οπως λεει και μια μαντιναδα
ποτε σου μην περιφρονης
τα κατω σκαλοπατια
γιατι σε αυτα πρωτοπατας
και φτανεις στα παλατια.

τωρα λες καπου οτι 'δινει στο φορουμ μια πολυ χαμηλη ποιοτητα ....καμμια ουσιωδη πληροφορια' εσυ τι εχεις κανει για να το αλλαξεις, αφου οπως λες εισαι μεγαλος ηλεκτρονικος και με πολλες γνωσεις????? θα σου απαντησω εγω...... ΤΙΠΟΤΑ.
εχεις δημοσιευση πανω απο 1000 μυνηματα στο φορουμ, και το μονο που λες ειναι παλμογραφος, γεννητρια κτλ τιποτα ουσιωδες δηλαδη, και αναρωτιεμαι... μηπως οι γνωσεις σου βασιζονται μονο πανω σε αυτα, και περα απο αυτα τιποτα????? μονο λογια.....
στα τοσα μυνηματα που εχεις δημοσιευση, μας εχεις παρουσιαση μονο ενα ενισχυτη ηχου, και αυτον τον αντεγραψες απο αλλα φορουμ και μας τον παρουσιασες... αφου εχεις τοσες γνωσεις, γιατι δεν κατασκευαζεις ενα δικο σου ενισχυτη απο την αρχη(σχεδιαση μεχρι υλοποιηση)και να μας δειξεις τη αξιζεις????
τωρα οσο αφορα την λεξη 'απογοητευση' εμεις εχουμε απογοητευτη απο εσενα.... συμβουλη μου(αν και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα την δεχτεις, αλλα εγω θα στην πω) κουλαρε και προσγειωσου, γιατι περα απο κανενα προενισχυτη line με το ΝΕ5532, και καμια αντιγραφη ενος ενισχυτη, δεν νομιζω οτι μπορεις να μας παρουσιασεις κατι καλυτερο!!!
και τελος κλεινοντας, με το υφακι που μιλας, μπορουν να μιλουν πολλα μελη στο φορουμ, ομως ολοι κουλαρουμε και μιλαμε με σεβασμο ο ενας προς τον αλλο, αφου απο ενα nickname, δεν ξερεις ουτε ποιος ειναι ο αλλος, ουτε τι γνωσεις εχει κτλ
ο τροπος που μιλας πολλες φορες, μας παραπεμπει σε κατι αγραμματους και αξεστους, που μη εχοντας πως να προβληθουν,(αφου δεν εχουν ουτε γνωσεις ουτε τιποτα), προσπαθουν να επιβληθουν με το λογο τους!!!!!

αυτα εχω να πω.... με οποιες συνεπειες προβλεπονται απο την διαχειριση του φορουμ

Επίσης συμφωνώ.

sakis
14-09-09, 19:02
και κατι αλλο για να μην παρεξηγηθουμε ...εγω δεν αντεγραψα κανενα ενισχυτη για να τον παρουσιασω ως δικο μου ....στην παρουσιαση που εκανα με σχεδιο κλπ κλπ γραφω ξεκαθαρα οτι ο ενισχυτης ειναι της ESP ...

η πλακετα , η υλοποιηση ειναι δικια μου καθως και καποιες μικρες καινοτομιες και τις μετρησεις τις οποιες ουδεις ασχοληθηκε να ρωτησει....

ο λογος που παρουσιασα αυτον τον ενισχυτη ειναι γιατι μετα απο παρα πολλους που εχω ακουσει μου αρεσε πιο πολυ σε σχεση με την απλοτητα του και την κατηγορια τιμης και ισχυος ...
\αυτα ....