PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιές μπρίζες για TV;



tre
12-09-09, 23:45
Αλλάζω τις πρίζες του σπιτιού και έχω μερικές απορίες σχετικά με τις πρίζες TV:

Ποιά η διαφορά μεταξύ απλής/διέλευσης/τερματικής;

Από όσα γνωρίζω η τερματική έχει αντίσταση, ενώ η διέλευσης έχει είσοδο/έξοδο.

1)Η αντίσταση της τερματικής είναι σταθερή (75Ω νομίζω; )
2)Η διέλευσης έχει εσωτερική αντίσταση;

Αυτή την στιγμή στις πρίζες διέλευσης υπάρχει αντίσταση 100Ω ενώ το καλώδιο δεν είναι κομμένο. Δείτε φωτό:

http://img34.imageshack.us/img34/7685/image023ah.jpg

3)Τι είδους πρίζα να βάλω εκεί; Απλή ή διέλευσης; Να χρησιμοποιήσω την αντίσταση που υπάρχει;

4)Αν βάλω διέλευσης και κόψω το καλώδιο δεν θα χειροτερέψει το σήμα στην υπόλοιπη πολυκατοικία;

Στις τερματικές πρίζες του σπιτιού, η μία έχει αντίσταση 68Ω και η άλλη τίποτα! Τι κάνω εκεί;

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά θέλω τα φώτα σας για να δω εικόνα!

panostintaratsa
13-09-09, 00:11
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΤΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟΥΣ ΟΡΟΦΟΥΣ ΕΧΕΙ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΙΖΕΣ TV EINAI ΠΑΛΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ. ΓΡΑΨΕ ΛΟΙΠΟΝ

SV2HIA
13-09-09, 00:29
Φίλε Κώστα, στην φωτογραφία που μας δείχνεις βλέπω ότι έχει δυο καλώδια, άρα θα χρησιμοποιήσεις διελεύσεως αρκεί να βρείς πιο είναι το καλώδιο που "φέρνει" σήμα για να το βάλεις στην είσοδο. Εάν μπεί ανάποδα θα έχεις απώλειες. Τώρα όπου υπάρχει ένα καλώδιο χρησιμοποιείς τερματική. Τις αντιστάσεις και ότι άλλο περιττό υπάρχει αυτή τη στιγμή, τα πετάς. Ενοείτε βέβαια ότι θα τις αντικαταστίσεις όλες!!!

Απλή πρίζα τι ενοείς;;;;;;;;;;:confused1:

Οι πρίζες TV διαχωρίζονται σε διελεύσεως και τερματικές. Θα πρέπει επίσης να προσέξεις τις απώλειες διέλευσης προς την TV και πρός την επόμενη πρίζα (έξοδος).
Για να δείς εικόνα, προυπόθεση είναι, να δουλεύει σωστά όλη η εγκατάσταση της οικοδομής. Αλλοιός τρέχα γύρευε!!!!!!!:saad:
Και φυσικά για πιο γρήγορη και σωστή δουλειά θα βοηθούσε ένα πεδιόμετρο!!!:thumbup1:

panostintaratsa
13-09-09, 00:39
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΕΛΕΥΣΗΣ ΠΡΙΖΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΑΠΛΑ Η ΠΡΙΖΑ ΤΟΥ ΕΚΤΟΥ ΟΡΟΦΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΘΑ ΔΩΣΕΙ 10 ΤΑ ΕΚΑΤΟ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 90 ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΡΟΦΟΥΣ. ΕΝΩ ΠΡΙΖΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΟΡΟΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ 50/50 ΔΗΛ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΙΣΟ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΕΡΜΑΤΙΚΗ ΠΡΙΖΑ ΤΟΥ ΙΣΟΓΕΙΟΥ.

tre
13-09-09, 01:26
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Απλή πρίζα δεν ξέρω τι είναι απλά στον κατάλογο της legrand έχει
-Πρίζα TV απλή
-Πρίζα TV διέλευσης/τερματική
(η απλή είναι πιο φθηνή)

Είμαι στον 4ο όροφο τετραόροφης πολυκατοικίας.

Οι διέλευσης πως ξεχωρίζουν μεταξύ τους; Υπάρχει δηλαδή άλλο μοντέλο για 10/90 και άλλο για 50/50; Εγώ τι προτείνετε να πάρω; Φαντάζομαι κοντά στο 10/90...;

briko
13-09-09, 10:11
για τις πριζες ειχε ξαναγραφει

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41562



για αυτα που αναφερθεικαν πιο πανω εγω δεν τα εχω ξαναακουσει
και γιαυτο και η legrand δεν εχει τετοια πραγματα παρα μονον 2 πριζες που στην πραξη ειναι μια

tre
13-09-09, 10:52
Το διάβασα το thread αυτό αλλά δεν με βοηθάει ιδιαίτερα στις υπόλοιπες ερωτήσεις μου...

SV2HIA
13-09-09, 12:23
Η απλή πρίζα που γράφει η legrand είναι η πρίζα που έχει μια υποδοχή για TV (δεν την συνηστώ εκ πείρας), ενώ διελεύσεως και τερματική έχουν δύο υποδοχές (μια αρσενική για TV και μια θηλυκή για RADIO). Βέβαια η πρίζες της legrand κατασκευάζονται σε ένα πρότυπο. Πρέπει να γνωρίζεις πόσα dB σήμα έχεις στο καλώδιο εισόδου για να πάρεις και τις κατάλληλες πρίζες, μιας και είσαι στον τέταρτο όροφο.
Ενδεικτικά σου αναφέρω πως στην μπάντα των UHF για καθαρή εικόνα το σήμα πρέπει να είναι από 55dB έως 80dB. Κάτω από 55dB αρχίζει ο θόρυβος (χιόνια) και πάνω από 80 με 85dB αρχίζουν οι παραμορφώσεις.
Εάν για παράδειγμα έχεις σήμα 100dB στην είσοδο, η έξοδος για την TV από την πρίζα πρέπει να είναι -20dB και η διέλευση πρός την επόμενη πρίζα να είναι -3 με -4dB. Γι' αυτό σου είπα πως ένα πεδιόμετρο θα βοηθούσε.
Ελπίζω να σε βοήθησα στις απορείες σου. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε πάλι!:biggrin:

briko
13-09-09, 12:36
η legrand δηλαδη ειναι μ@λ@κες και βγαζουν μια πριζα διελευση ενω οι αλλες εταιριες βγαζουν περισσοτερες?
ποιες ειναι αυτες οι εταιριες?
siemens ABB central?

tre
13-09-09, 12:36
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Αντώνη, αλλά δυστυχώς πεδιόμετρο δεν υπάρχει.

Λες:

Βέβαια η πρίζες της legrand κατασκευάζονται σε ένα πρότυπο. Πρέπει να γνωρίζεις πόσα dB σήμα έχεις στο καλώδιο εισόδου για να πάρεις και τις κατάλληλες πρίζες, μιας και είσαι στον τέταρτο όροφο.

Τελικά υπάρχουν διαφορετικά μοντέλα ανάλογα τα dB ή μόνο ένα πρότυπο;

her
13-09-09, 13:01
Οι εταιρίες που είναι στον συγκεκριμένο χώρο και γνωρίζουν από αυτά κατασκευάζουν πολλών ιδον πρίζες ανάλογα με τις ανάγκες τις κάθε πολυκατοικίας. Άλλες πρίζες έχουν μεγάλες απώλειες στην διέλευση και άλλες μικρές. Άλλες πρίζες έχουν διαφορετικές απώλειες προς την tv.
Εσύ ώμος αφού δεν μπορείς να επέμβεις σε όλες τις πρίζες στην πολυκατοικία σου και δεν είσαι και ειδικός θα πας να ζητήσεις μια πρίζα διελεύσεως. Ο πωλητής θα σου δώσει μια κλασική πρίζα διελεύσεως χωρίς ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Αυτή η πρίζα σου κάνει !

Μην το πολυψάχνεις με αντιστάσεις και τέτοια. Τα έχει ενσωματωμένα όλα η πρίζα.
Η legrand δεν έχει καλές πρίζες για τηλεόραση και δεν βγάζει από όσο ξέρω πρίζες που μπορείς να επιλέξεις τις απώλειες.



η legrand δηλαδη ειναι μ@λ@κες και βγαζουν μια πριζα διελευση ενω οι αλλες εταιριες βγαζουν περισσοτερες?
ποιες ειναι αυτες οι εταιριες?
siemens ABB central?


Όπως κατάλαβες, ναι είναι μ@λ@κες !
Η IKUZI είναι μια από τις καλύτερες πρίζες.

SV2HIA
13-09-09, 13:09
Φίλε briko όταν δεν γνωρίζουμε κάτι, ρωτάμε για να μάθουμε. Δεν είναι κακό!
Οι εταιρίες που αναφέρεις έχουν ηλεκτρολογικό υλικό. Οι πρίζες TV υπάγονται στα ηλεκτρονικά είδη (Televes, Matel, Alcad, Engel, Wisi, Fracarro κλπ). Και φυσικά η legrand είναι μ@λ@κες. Την πρίζα που θα χρησιμοποιήσεις στον τέταρτο όροφο θα χρησιμοποιήσεις και στο ισόγειο;:hahahha: Κάηκες. Όλα αυτά που έχω γράψει, τα λέω γιατί έχω καμιά τριανταριά χρόνια στο επάγγελμα του ηλεκτρονικού.

Φίλε tre στο προηγούμενο post σου ανέφερα ένα παράδειγμα. Διάβασέ το προσεκτικά. Οι εταιρίες που αναφέρω πιό πάνω έχουν διάφορα μοντέλα, ανάλογα την χρήση που θέλουμε. Γι' αυτό σου ανέφερα και το παράδειγμα.

Και κάτι ακόμα εντελώς πληροφοριακά! Γιά μια σωστή εγκατάσταση κεντρικής, πρέπει να υπολογίσουμε όλες τις απώλειες που έχουμε, από την έξοδο του ενισχυτή έως την τελευταία πρίζα (διακλαδωτές, καλώδια, πρίζες).

Τα ηλεκτρολογικά δεν έχουν σχέση με τα ηλεκτρονικά, παρά μόνο στους τύπους (νόμος του ΩΜ, του Κίρκοφ κλπ). Πουθενά αλλού.

tre
13-09-09, 13:49
Καταρχάς ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σας παιδια.

Το θέμα είναι ότι έχω ήδη πάρει τις υπόλοιπες πρίζες legrand οπότε να βάλω άλλη μάρκα μόνο στην TV δεν γίνεται.

Η διέλευσης της legrand μήπως ξέρετε τι απώλειες έχει;

Η αντίσταση που έχει τώρα στις πρίζες διελεύσεως είναι για να ρίχνει τα dB σωστά;

Εάν συνδέσω τα 2 καλώδια όπως ΑΚΡΙΒΩΣ είναι στη φωτό στο πρώτο post πάνω στο in της καινούργιας πρίζας (διέλευσης) χωρίς να χρησιμοποιήσω το out, θα αλλάξουν οι απώλειες στο επόμενο κομμάτι του καλωδίου σε σχέση με ότι έχει τώρα;

Όπως καταλαβαίνετε προσπαθώ να διατηρήσω όσο περισσότερο μπορώ την ισορροπία του σήματος γιατί θα έχουν πρόβλημα οι άλλοι όροφοι...

Για να καταλάβω, η τοπολογία του καλωδίου στην πολυκατοικία είναι ένα "Ε" με ένα καλώδιο ανά όροφο που συνδέεται σε κεντρικό "backbone"; Το λέω γιατί έχω βρει 2 τερματικές στο σπίτι...:confused1:

her
13-09-09, 14:01
Η δομή από το σπίτι το δικό σου είναι ακριβώς ίδια με τα άλλα ; δηλαδή εκεί που είναι το σαλόνι σου έχει σαλόνι και ο από κάτω? στο ίδιο σημείο με την διάκια σου πρίζα; Αν είναι ίδια δομή τότε είναι έτσι όπως το λες ‘’Ε’’. δηλαδή εσύ δίνεις στον 3 όροφο και ο τρίτος όροφος δίνει στο δεύτερο.

Οι αντιστάσεις που έχει μέσα η κάθε πρίζα είναι για τις απώλειες και για την προσαρμογή. Οι απώλειες δεν είναι κακές όταν η εγκατάσταση είναι σωστή αλλά είναι απαραίτητες για να απομονώνουν την κάθε μια τηλεόραση. Μην πειράξεις τις αντιστάσεις. Απλά σύνδεσε την πρίζα βλέποντας ποια είναι η είσοδος και ποια η έξοδος.
Σύνδεσε την !

briko
13-09-09, 14:14
η legrand δηλαδη ειναι μ@λ@κες και βγαζουν μια πριζα διελευση ενω οι αλλες εταιριες βγαζουν περισσοτερες?
ποιες ειναι αυτες οι εταιριες?
siemens ABB central?




Η legrand δεν έχει καλές πρίζες για τηλεόραση και δεν βγάζει από όσο ξέρω πρίζες που μπορείς να επιλέξεις τις απώλειες.
Όπως κατάλαβες, ναι είναι μ@λ@κες !
Η IKUZI είναι μια από τις καλύτερες πρίζες.



Οι εταιρίες που αναφέρεις έχουν ηλεκτρολογικό υλικό. Οι πρίζες TV υπάγονται στα ηλεκτρονικά είδη (Televes, Matel, Alcad, Engel, Wisi, Fracarro κλπ). Και φυσικά η legrand είναι μ@λ@κες. Την πρίζα που θα χρησιμοποιήσεις στον τέταρτο όροφο θα χρησιμοποιήσεις και στο ισόγειο;:hahahha: Κάηκες. Όλα αυτά που έχω γράψει, τα λέω γιατί έχω καμιά τριανταριά χρόνια στο επάγγελμα του ηλεκτρονικού.
Τα ηλεκτρολογικά δεν έχουν σχέση με τα ηλεκτρονικά, παρά μόνο στους τύπους (νόμος του ΩΜ, του Κίρκοφ κλπ). Πουθενά αλλού.

οι συγκεκρυμενες εταιριες εχουν προυπολογισμο οσο της Ελλαδος.
ποσο μ@λ@κες μπορει να ειναι που δεν εχουν παρει εναν ηλεκτρονικο να τους εξυγησει οτι η ηλεκτρολογια δεν εχει σχεση με τα ηλεκτρονικα και δεν εχουν δει και τον ανταγωνισμο? :hammer:
πανω κατω και εγω εχω 30 χρονια στον χωρο των ηλεκτρονικων:thumbup1:

tre
13-09-09, 14:32
Η δομή από το σπίτι το δικό σου είναι ακριβώς ίδια με τα άλλα ; δηλαδή εκεί που είναι το σαλόνι σου έχει σαλόνι και ο από κάτω? στο ίδιο σημείο με την διάκια σου πρίζα; Αν είναι ίδια δομή τότε είναι έτσι όπως το λες ‘’Ε’’. δηλαδή εσύ δίνεις στον 3 όροφο και ο τρίτος όροφος δίνει στο δεύτερο.
Έτσι είναι...


Οι αντιστάσεις που έχει μέσα η κάθε πρίζα είναι για τις απώλειες και για την προσαρμογή. Οι απώλειες δεν είναι κακές όταν η εγκατάσταση είναι σωστή αλλά είναι απαραίτητες για να απομονώνουν την κάθε μια τηλεόραση. Μην πειράξεις τις αντιστάσεις. Απλά σύνδεσε την πρίζα βλέποντας ποια είναι η είσοδος και ποια η έξοδος.
Σύνδεσε την !
Δεν τις έχω αγοράσει ακόμα τις πρίζες TV γιατί δεν ήξερα ποιές να πάρω!

Αν μπορείτε απαντείστε στις ερωτήσεις του προηγούμενου post, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

sakis
13-09-09, 14:50
μια απο τα κλασσικα ιδια ..... ενω σωρο παλικαρια δινουν οδηγιες για το πως θα φτασεις στο φεγγαρι χωρις καμμια αλλη ουσια ......

ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
οι πριζες της legrand ειναι ενα αξιοπρεπεστατο προιον μεν αλλα εχει αρκετες απωλειες στην διελευση και καποιες ιδιοτροπιες στον τετρματισμο Ο λογος που γινονται ολα αυτα ειναι οτι στη Γαλλια που αρχικα εχει σχεδιαστει αυτη η πριζα τα δικτυα ειναι καλωδιακα οποτε τετοιου ειδους θεματα δεν προκυπτουν .

Μια καλης ποιοτητας πριζα η οποια εχει και επιδοσεις αλλα δεν δημιουργει απωλειες πολλες στην διελευση ειναι η πριζα της ματελ

το παραξενο ομως ειναι οτι ενω το παλικαρι εχει παραθεσει και φωτογραφιες απο την παλια του πριζα δεν εχει βρεθει καποιος να του πει οτι το καλωδιο που εχει μεσα στο δικτυο ειναι για τον φουτσο οπου 900 πριζες να αλλαξει δυσκολα θα καλυτερεψει το σημα μαλλον θα χειροτερεψει απο της απωλειες της διελευσης .....

Καληνυχτα απο μενα .... να μην ξεχασω να στειλω και ενα ορσε σε αυτον που διανοηθηκε να αναφερει την λεξη πεδιομετρο ..... ειναι σαν να θελεις να βαλεις τριοδικο αισθητηρα λαμδα σε σκαραβαιο .... :lool::lool::lool:

tre
13-09-09, 15:37
το παραξενο ομως ειναι οτι ενω το παλικαρι εχει παραθεσει και φωτογραφιες απο την παλια του πριζα δεν εχει βρεθει καποιος να του πει οτι το καλωδιο που εχει μεσα στο δικτυο ειναι για τον φουτσο οπου 900 πριζες να αλλαξει δυσκολα θα καλυτερεψει το σημα μαλλον θα χειροτερεψει απο της απωλειες της διελευσης .....

Δεν έχω πρόβλημα με το σήμα αυτήν την στιγμή, απλά δεν θέλω να χειροτερέψει στους απο κάτω.

Απαντήστε αν μπορείτε σε αυτό που ρώτησα πριν:
Εάν συνδέσω τα 2 καλώδια όπως ΑΚΡΙΒΩΣ είναι στη φωτό στο πρώτο post πάνω στο in της καινούργιας πρίζας (διέλευσης) χωρίς να χρησιμοποιήσω το out, θα αλλάξουν οι απώλειες στο επόμενο κομμάτι του καλωδίου σε σχέση με ότι έχει τώρα;

briko
13-09-09, 15:53
Πιστεύω μετά την απάντηση του Σάκη να καταλάβαμε ότι η κάθε μια εταιρία έχει κάποιες ιδιαιτερότητες αλλά δεν είναι και για τον ……
Στο αρχικό σου ερώτημα βλέπουμε ότι υπάρχει μια αντίσταση σε σειρά που σημαίνει ότι ο μάγκας που έφτιαξε το κύκλωμα έκανε του κεφαλιού του.
Πρακτικά μετρώντας με πολυμετρο σε μια πρίζα πρέπει να έχουμε 75Ω (την τερματική) εσύ μετράς 100 όποτε τρέχα γύρευε

Βάζοντας μια νέα τερματική πρίζα όπως την έχει τώρα δεν θα επηρεάσεις σε τίποτε το πιθανώς κακό σήμα.
Ίσως αν βγάλεις την αντίσταση να βελτιώσεις το σήμα η και να το χειροτερέψεις (είδωλα)
Μόνον με ψάξιμο θα βρεις λύση

jimk
13-09-09, 17:49
λοιπον legrand διελευσεως περιπου 10 db κατω.τερματικη περιπου 6 db κατω.εχει δικιο ο σακις για το καλωδιο θα εχεις προβλημα αρκετο στις υψηλες συχνοτητες ανω το 50 καναλι εκει θα τα δεις λιγο σκουρα..αμα εχεις στην εξοδο του διακλαδωτη και οχι του ενυσχητη 90 db σημα στην τριτη μπριζα λεμε που θα ειναι τερματικη θα εχεις περιπου 65 db σημα εξαρτατε και η ποιοτητα καλωδιου και η αποσταση.απο 55db και πανω εχεις ικανοποιητικη εικονα.η διελευσεως στην εξοδο της εχει κατω απο 10 db απωλεια

sakis
14-09-09, 11:17
μια χαρα τα λεει ο δημητρης ..... καπου ετσι ειναι το σωστο ....

η αληθεια ειναι οτι η υπαρχουσα εγκατασταση εχει την συμπεριφορα με κακο τερματισμο ( αυτο σημαινει οτι εχει ο κλαδος διαφορετικη συμπεριφορα οταν εχει μια τηλεοραση συνδεμενη στην πριζα και αλλη οταν εχει τρεις )

αρα ο φοβος ειναι οτι αν βαλεις καλες σωστες πριζες θα βελτιωθει ο τερματισμος αλλα θα επελθουν απωλιες απο την διελευση σιγουρα + το προβλημα των υψηλων συχνοτητων

ενα πραγμα που ειναι σημαντικο να καταλαβουμε ειναι οτι το φορτιο σε ενα δικτυο τηλεορασης δεν ειναι οι συσκευες τηλεορασης ...το πραγματικο φοτιο ειναι οι πριζες και τα καλωδια .

τελος εγω θα αγοραζα πριζες ματελ ....θα προσεξω να βαλω σωστα την εισοδο και εξοδο ( παρα πολυ σημαντικο ) και μετα βλεπουμε ...στην αναγκη βαζεις και εναν ενισχυτη γραμμης στην πρωτη πριζα ...

αυτα ....