PDA

Επιστροφή στο Forum : SY9FD/P



SW9MBL
22-09-09, 00:27
SY9FD/P

Όλα ξεκίνησαν σε ένα απογευματινό καφεδάκι κάπου στο Ηράκλειο που πίναμε ο γράφων SV9MBL Γιώργος και ο δάσκαλός μου SV9COL Δημήτρης κάπου στα μέσα του Αυγούστου.
-Έχουμε πει με κάποια φιλαράκια από το σύλλογο να κάνουμε κάτι για το Field Day που είναι στις 5-6 Σεπτεμβρίου, είσαι μέσα;
-Φυσικά και είμαι μέσα, τι έχετε κατά νου;
-Ψάχνουμε ένα μέρος για να τρέξουμε το διαγωνισμό αλλά δεν έχουμε πολλές εναλλακτικές. Το μέρος πρέπει να έχει δωμάτιο για να κοιμηθούμε, αρκετό ορίζοντα και να απέχει τουλάχιστον 1 Km από το κοντινότερο μέρος με ρεύμα.

Αμέσως άρχισαν να στριφογυρίζουν στο μυαλό μου διάφορα μέρη που θα μπορούσαμε να πάμε. Γυρνώντας το βράδυ σπίτι ζήτησα την γνώμη του πατέρα μου και η λύση στο πρόβλημα ΒΡΕΘΗΚΕ!
-Γιατί δεν πάτε στο ξωκλήσι της Παναγίας της Καβαλαράς, πάνω από το χωριό μας;
Αμέσως τηλεφώνησα στο Δημήτρη και κανονίσαμε να πάμε να δούμε το μέρος.
Μετά από μερικές ημέρες πήραμε τα βουνά, με τη βοήθεια του Ρώσου (Lada Niva) βεβαίως! HiHi!
Με την καθοδήγηση του μπάρμπα Γιάννη (ο πατέρας μου, βέβαια!) από το τηλέφωνο μπήκαμε στους χωματόδρομους πάνω από τις Κορφές Μαλεβυζίου Ηρακλείου και στο τελείωμα του δρόμου βρεθήκαμε στο απόλυτο και πανέμορφο μέρος για DX!
Στο μικρό εκκλησάκι της Παναγίας (Καβαλαράς) χτισμένο στους πρόποδες του βουνού Κουδούνι το 1882 μ.Χ. Ένα πανέμορφο μέρος με πλατάνια, πεύκα και ευκαλύπτους στα 444 m υψόμετρο (σύμφωνα με το GPS) πάνω από 210ο ορίζοντα προς τα βορειοανατολικά, με μηδενικό θόρυβο, χωρίς ρεύμα και ουσιαστικά μακριά από τον πολιτισμό!!!

Τραβήξαμε φωτογραφίες για να τις δείξουμε στα άλλα παΐδια. Όλοι ενθουσιάστηκαν!
Κάπως έτσι η αποστολή πήρε το δρόμο της…
Locator KM25LG και το διακριτικό SY9FD/P που είχε φροντίσει για την άδεια ο Γιώργος SV9GPV θα ήταν στον αέρα το πρώτο Σαββατοκύριακο του Σεπτέμβρη.
Μετά από αρκετή προετοιμασία στις 2 - 3 - 4/9 και μετά τις απαραίτητες συνεννοήσεις με τον παπά Κωστή από της Κορφές, που από την πρώτη στιγμή ήταν πρόθυμος να βοηθήσει στο εγχείρημα μας, χωρίς να ξέρει καλά καλά τι ακριβώς θα γίνει εκεί, τι θα κάνουμε και γιατί. Έδειξε μεγάλη εμπιστοσύνη αφού μας έδωσε το κλειδί του μοναστηριού και τον ευχαριστούμε πολύ γιΆ αυτό.

Ήρθε λοιπόν, η μεγάλη μέρα 5/9/2009 στις 8:30 το πρωί ο γράφων SV9MBL ήταν στο locator με το κλειδί της εκκλησίας στο χέρι. Η κλήση στον τοπικό επαναλήπτη R5 έγινε αμέσως για τις απαραίτητες καλημέρες (SV9IOI o SV9MBL από το QTH του SY9FD). Ο πρώτος που απάντησε ήταν ο πρόεδρος SV9BMJ (Μάνος) και αμέσως μετά ο SV9IOI (Μάνος) ο οποίος με ενημέρωσε ότι ήταν καθΆ οδόν για το QTH του SV9COL. Κατά τις 10:00 η μοναξιά πήρε τέλος αφού από μακριά φάνηκαν ο SV9IOI και ο SV9COL με τον πρώτο να βαράει την κόρνα του 4X4 λες και έφτασε η νύφη στην εκκλησία!!!
Είχαν φροντίσει να πιούν το καφεδάκι τους κατά την διάρκεια της διαδρομής και έτσι άρχισε το ξεφόρτωμα και στρωθήκαμε να στήσουμε τις κεραίες αμέσως!
Στήσαμε λοιπόν πρώτα απΆ όλα τη mobile κατάσταση του Μάνου SV9IOI που αποτελείται από ένα ψαροκάλαμο 9m με ένα cupler στη βάση της και στην συνέχεια μια G5RV με τον πατροπαράδοτο τρόπο της πέτρας πάνω στα πεύκα. Βάλαμε μπροστά την γεννήτρια του SV9DJO Γιώργου, συνδέσαμε την μπαταρία και όλα ήταν έτοιμα. Το FT 920 πήρε μπρος, θόρυβος στο S 0 ουαου!

Μετά τις απαραίτητες ρυθμίσεις στην διαμόρφωση με την πολύτιμη βοήθεια του SV9DJO Γιώργου και SV9CJO Γιάννη από το Ηράκλειο ήμασταν έτοιμοι και απλά περιμέναμε να πάει 16:00 local time 13:00 UTC για να αρχίσουμε.
CQ CQ SY9FD/P.
Δυστυχώς η διάδοση δεν βοηθούσε και πολύ και έτσι οι επαφές πήγαιναν αργά, δεν πτοηθήκαμε όμως. Το μεσημεράκι στην παρέα προστέθηκε και ο SV9CJO Γιάννης και το team έγινε 4μελες ενώ το βράδυ η παρουσία του Κώστα SV9OFS του γιατρού της παρέας έδινε μια σιγουριά στην ομάδα μια και εκεί που ήμασταν στην ερημιά πολλά μπορούσαν να συμβούν.
Η δεύτερη μέρα ήταν και η πιο ενδιαφέρουσα αφού έφτασε πρωινός πρωινός ο πρόεδρος της ΕΡΚ SV9BMJ Μάνος με μια κουτά λουκουμάδες που έγιναν ανάρπαστοι!
Αργότερα το μεσημεράκι ο SV9DJOΟΟΟ Γιώργος έκανε και αυτός την εμφάνιση του με παγάκια για να κρατήσουμε κρύες της προμήθειες.

Έτσι κύλησε για μας το field day 2009 με λίγες επαφές αλλά πολλή πολλή όρεξη για το hobby και καλή παρέα.
Να ευχαριστήσουμε όλα τα παιδιά για την πολύτιμη βοήθεια τους και αυτούς που ήρθαν αλλά και αυτούς που οι υποχρεώσεις τους κράτησαν μακριά
Το team ήταν SV9COL (Δημήτρης), SV9IOI (Μάνος), SV9CJO (Γιάννης), SV9OFS (Κώστας), SV9DJO (Γιώργος), SV9MBL (Γιώργος).
Και το suport team SV9BMJ (Μάνος) και SV9GPV (Γιώργος) ( QSL MANAGER ) που τελευταία στιγμή δεν τα κατάφερε να είναι κοντά μας .

Σχετικό video υπάρχει στο u tube αν βάλετε sy9fd

Ο εξοπλισμός
FT 920 YAESU
FT 857 YAESU
ANT VERTICAL home made + coupler
ANT G5RV home made dipole
LAPTOP + SD SOFTWARE
GENERATOR + BATTERIES


Best 73s de SV9MBL Γιώργος

sv9cvk
22-09-09, 00:31
Ολα τα καλα παιδια μαζευτηκατε βλεπω :lool::001_tt2:

Tsalapis
22-09-09, 08:47
Αλλες φωτογραφιες δεν τραβηξατε να δουμε και εμεις απο τα χαμηλα:lool::lool:
Καλα περνατε στις κορφες και διχως πανηγυρι:biggrin:

antonis_p
22-09-09, 18:02
YouTube - SY9FD/p

1. καλό ειναι να αναβαθμιστείτε με ενα παραθυρικό contest log προγραμμα

2. και να κάνετε την ζωή σας ευκολοτερη με DVK, έτσι θα σας κλεινει ο λαιμος.

sofaki
22-09-09, 19:41
μπράβο παιδιά διαλέξατε πολύ ωραίο μέρος!!!έχω πάει! απο εκεί κοντά κατάγομαι κι εγώ!!!:biggrin:

SW9MBL
22-09-09, 21:39
Ok παιδάκια ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια να στείλω χαιρετίσματα στο Χρίστο (sv9cvk) (για το καφεδάκι είμαι μέσα δεν έκανα ποστ είμαι λίγο πιεσμένος χρονικά αυτό τον καιρό αλλά αν το κανονίσετε μπορεί να έρθω σαν gest hi hi )να ευχαριστήσω τον Αντώνη που έβαλε το video (για να πω την αλήθεια δεν ήξερα πως το βάζουν) και έτσι για την ιστορία να αναφέρω ότι το sd logger το απαιτούσε το contest όσο για τον παπαγάλο είχαμε γράψει αλλά τη συγκεκριμένη στιγμή είναι πρωί και είμαστε φρέσκοι

antonis_p
23-09-09, 08:33
αυτοί που θα λαβουν τα logs προκειμένου να βγάλουν αποτελέσματα
και να τα δημοσιευσουν
θέλουν το αρχειο σε cabrillo format.
Ολα τα προγράμματα πλεον κάνουν export σε cabrillo format
και σε adif για να το κάνεις import στο log σου.

Εννοείται πως field day υποστηρίζουν όλα μα όλα τα προγράμματα.

Εγώ δούλευα το CT αλλά όταν πέρασα στο N1MM τα άφησα όλα πίσω.

keep contesting!!!