PDA

Επιστροφή στο Forum : κύκλωμα με D flip flop help



kontos32
24-09-09, 13:37
Καλησπέρα. Στο παρακάτω κύκλωμα έχω 2 D flip flop. Πρέπει να μην δίνουν ποτέ Q=1 και τα 2 ταυτόχρονα. Όλες τις άλλες καταστάσεις πρέπει να μπορούν τις δίνουν, δηλαδή και τα 2 Q=0 και εναλλάξ Q1=1 - Q2=0 , Q1=0 - Q2=1. Στη συνδεσμολογία τους με προβληματίζει ο διακόπτης και τα +5v πριν απο την αντίσταση. Είναι εφικτή η λειτουργία που προανέφερα αφού θα παίρνουν συνέχεια 5v; Δεν μπορώ να το καταλάβω. Εάν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

GR_KYROS
24-09-09, 18:16
δώσε καλύτερο σχέδιο

kontos32
25-09-09, 03:07
Θέλω να ανάβουν τα led ή το 1 ή το άλλο οχι και τα 2 μαζί και όταν πατηθεί ο διακόπτης να σβήνει αυτό που έχει ανάψει, Στο 2ο flip flop (στο clr του) δοκίμασα με ενα διακόπτη να δίνω μια γείωση και μια 5v, κανονικά παίρνει σήμα απο τις εξόδους 2 7400. Α και κάτι ακόμα, ο 74193 έχει συνδεδεμένο το clr του πάνω στο bus το οποίο παίρνει παλμούς από τις εξόδους του και απο το carry του 74192. Το πώς δουλεύει το bus δεν έχω καταλάβει..

GR_KYROS
25-09-09, 19:33
καταρχήν το σχέδιο δεν ξέρω που το βρήκες αλλά έχει λάθει...
το κυριότερο είναι αυτό που έχεις απορία, από το bus1 έπρεπε οι έξοδοι του 74193 να οδηγούν τα 7474
έτσι όπως το παρουσιάζεις το κύκλωμα είναι στον αέρα.
που το βρήκες ? τι θες να κάνεις? είναι άσκηση?

kontos32
29-09-09, 18:24
Το κύκλωμα είναι το παρακάτω. Οι 81 και 66 συνδέονται σε PC σε πρόγραμμα Labview. Η λογική είναι οτι μόλις ανάψει το 1ο led πρέπει να πατηθεί ο διακόπτης, να μετρηθεί ο χρόνος που χρειάστηκε απο τη στιγμή που άναψε μέχρι τη στιγμή που πατήθηκε ο διακόπτης, να σβήσει το led και να ανάψει ή το 1 ή το άλλο μετά απο κάποιο χρόνο. Στο κομμάτι των flip flop πρέπει να υπάρχει πρόβλημα συνδεσμολογίας διότι σε πρώτη φάση μου ανάβουν και τα 2 led η κανένα τυχαία μόλις ξεκινάω το simulation. Πατώντας το διακόπτη δε συμβαίνει τίποτα. Τώρα με το bus δεν ξέρω πως λειτουργεί δυστυχώς, αμα είναι εύκολο να μου εξηγήσετε τη λογική του. Ναι είναι εργασία την οποία πρέπει να κατασκευάσω. Συγγνώμη που δεν απάντησα τόσες μέρες, είχα κάποιο οικογενειακό πρόβλημα.



Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

GR_KYROS
01-10-09, 23:42
έχει λάθει το κύκλωμα flip flop
έχεις σε κοινή σύνδεση Clear 1 Input και Preset 1 Input
δεν ξέρω τι από αυτό το κύκλωμα είναι δικό σου, και τι έχεις αντιγράψει.
κάνε μια εξομοίωση το παρακάτω σχέδιο να δεις πως δουλεύει.