PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα πάρω φωτιά;



VasP
26-09-09, 15:10
Έχω έναν παλιό ηλεκτρικό πίνακα. Τις τελευταίες μέρες όταν ανάβω τον θερμοσίφωνα ζεσταίνεται πολύ η ασφάλεια και ο διακόπτης του θερμοσίφωνα.
Κινδυνεύω;

Πόσο κοστίζει για να μπει ένας νέος πίνακας; Επίσης πολλές πρίζες δεν έχουν γείωση.

Ευχαριστώ.

eebabs2000
26-09-09, 17:11
Στη θέση σου θα το άλλαζα χωρίς δεύτερη σκέψη... Δεν είναι και τόσο ακριβώς ο πίνακας ούτε οι ασφάλειες, ανάλογα και πόσο μεγάλος είναι ... Αν έχεις γνώσεις μπορείς να το ξεκινήσεις, διαφορετικά ας αναλάβει ένας ειδικός όλη την εγκατάσταση...

moutoulos
26-09-09, 17:18
Έχω έναν παλιό ηλεκτρικό πίνακα. Τις τελευταίες μέρες όταν ανάβω τον θερμοσίφωνα ζεσταίνεται πολύ η ασφάλεια και ο διακόπτης του θερμοσίφωνα.
Κινδυνεύω;

Πόσο κοστίζει για να μπει ένας νέος πίνακας; Επίσης πολλές πρίζες δεν έχουν γείωση.

Ευχαριστώ.

Βασίλη καλωσόρισες !!!.


Κοίταξε να δείς στον πίνακά σου, αν είναι καλά σφιγμένη η ασφάλεια, γιατί
αν δεν είναι, κάνει σπινθηρισμούς και ζεσταίνεται.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ..., "τις τελευταίες μέρες", τι εννοείς πρίν δεν
το έκανε ?, έβαλες μεγαλύτερο θερμοσίφωνα ?, τι άλλαξε και έγινε αυτό ?.

Εκτός και αν είναι αυτό που σου είπα πιο πάνω ...

Για τιμές δεν γνωρίζω, θα σου απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος.

Πάντως όπως και να' χει, καλό είναι να βάλεις έναν καινούργιο πίνακα.

VasP
26-09-09, 17:49
Οταν λέω 'παλιός πίνακας' εννοώ αυτούς χωρίς ρελέ.

Αυτός ο πίνακας είχε πολλά προβλήματα. Για παράδειγμα κοβόταν το ρεύμα και έπρεπε να κουνήσω λίγο τον γενικό διακόπτη για να επανέλθει.

Ένας γνωστός μου τον έβγαλε τελείως (τον γενικό διακόπτη) και τα τελευταία χρόνια κλείνω την παροχή ρεύματος ξεβιδώνοντας την ασφάλεια. Καμιά φορά βγάζει και σπινθήρες.

Δεν έχω αλλάξει θερμοσίφωνα, καμία αλλαγή δεν έχω κάνει εδώ και μήνες. Στο υπόγειο της πολυκατοικίας κάνουν κάτι εργασίες, δεν ξερω αν έχει κάποια σχέση.

xrhstosmp
26-09-09, 19:43
Οταν λέω 'παλιός πίνακας' εννοώ αυτούς χωρίς ρελέ.

Αυτός ο πίνακας είχε πολλά προβλήματα. Για παράδειγμα κοβόταν το ρεύμα και έπρεπε να κουνήσω λίγο τον γενικό διακόπτη για να επανέλθει.

Ένας γνωστός μου τον έβγαλε τελείως (τον γενικό διακόπτη) και τα τελευταία χρόνια κλείνω την παροχή ρεύματος ξεβιδώνοντας την ασφάλεια. Καμιά φορά βγάζει και σπινθήρες.

Δεν έχω αλλάξει θερμοσίφωνα, καμία αλλαγή δεν έχω κάνει εδώ και μήνες. Στο υπόγειο της πολυκατοικίας κάνουν κάτι εργασίες, δεν ξερω αν έχει κάποια σχέση.

ε ενταξει, φωναξε παλι αυτον τον "γνωστο" "αγνωστο" να σου βγαλει και το διακοπτη με την ασφαλεια του θερμοσιφωνου, και να τον κλεινεις βγαζοντας την παροχη του απ'την κλεμμα.:head::head::head:

και για να σοβαρευτουμε λιγο, χρειαζεσαι 1 γενικο διακοπτη, 1 διπολικο δ/τη για το θερμοσιφωνα,1 ασφαλεια θερμοσιφωνου,1 ΔΔΕ (ρελαι) και μια μητρα της γενικης ασφαλειας γιατι με τα τσαφ τσουφ που της εχεις κανει....τελιωσε . και ΦΥΣΙΚΑ εναν υπευθυνο και σοβαρο ανθρωπο (κατα προτιμηση αγνωστο) να στα τοποθετησει.

KOKAR
26-09-09, 19:47
απάντηση στον τίτλο του thread....

με τις "Μαγγανείες" που κάνει ο γνωστός σου.....ΣΙΓΟΥΡΑ !!!!!

tzitzikas
26-09-09, 21:00
](*,)](*,):head::hammer::head:επισης θα μπορουσε ο γνωστος σου να βγαλει ολο τον πινακα και το ρολοι και να πετας γατζους στο στυλλο της ΔΕΗ.

KOKAR
26-09-09, 21:02
ρε Τζιτζικα...μην του βάζεις ιδέες !!!

anger
30-09-09, 12:04
Άλλαξε πινακα!!!Αν δε μπορεις εσυ καλυτερα ένας ηλεκτρολογος(recommended!!!!!!!!!)Απο τιμές ένας ολοκληρωμένος έτοιμος για τοποθέτηση πίνακας της Hager πάει γυρω στα 100 το πολυ ευρω.Άλλεξε τον να εισαι σιγουρος.

nitako
30-09-09, 12:15
Και εγω παρατηρήσει να ζεσταίνονται οι ασφάλειες του θερμοσίφωνα οταν ειναι ανοιχτές και νομίζω οτι αυτο μου το κανει τελευταία.. Τι μπορει να ειναι?(Ο πίνακας ειναι καινουριος )

chip
30-09-09, 12:19
σφίξε τα καλώδια καλύτερα (ή κάποιος που να ξέρει)