PDA

Επιστροφή στο Forum : Βομβος σε Linear



JOUN
27-09-09, 21:28
Καλησπερα.Εχω το ακολουθο συστημα:PLL γυρω στο 1Watt -BLY88 8-9Watt,2N6084 γυρω στα 30Watt.Ως εδω ολα καλα.
Το προβλημα μου ειναι οτι βγαζει βομβο αρκετο.Το τροφοδοτικο δεν φταιει γιατι αντεχει μεχρι 10Α.Ειναι βεβαια διακοπτικο και σκεφτηκα μηπως φταιει αυτο αλλα ολοι πλεον τετοια χρησιμοποιουν,ετσι;Εξαλλου μονο με το PLL ειναι μια χαρα,μολις ανοιξω τα λινεαρ υπαρχει το προβλημα.Εχω βαλει feed through παντου,πυκνωτες ηλεκτρολυτικους παντου,αλλα τιποτα.Υπαρχει περιπτωση να φταινε τα τρανζιστορ και λογω παλαιας τεχνολογιας να συμπεριφερονται ετσι;
Απ'οτι θυμαμαι απο παλια αυτα τα τρανζιστορ παντα ετσι εβγαιναν...
Ευχαριστω!

weather1967
27-09-09, 22:04
Κάνε ενα έλεγχο στις γειώσεις .

JOUN
27-09-09, 23:47
Λοιπον:Το - του τροφοδοτικου το παω κατευθειαν στο σασσι.Μετα ολα τα σταδια εχουν συνδεμενο μονο το + τους,το - το παιρνουν απο το σασι(για αποφυγη βρογχου γειωσης,ετσι; )

weather1967
27-09-09, 23:55
Λοιπον:Το - του τροφοδοτικου το παω κατευθειαν στο σασσι.Μετα ολα τα σταδια εχουν συνδεμενο μονο το + τους,το - το παιρνουν απο το σασι(για αποφυγη βρογχου γειωσης,ετσι;)

Γιά μένα κακώς που βαζεις το πλήν στο σασί στα λινεαρ ,δοκιμασε να απομονωσεις το πλην απο το σασί και να βαλεις γειωση στο σασί .

dovegroup
28-09-09, 00:02
Καλησπερα.Εχω το ακολουθο συστημα:PLL γυρω στο 1Watt -BLY88 8-9Watt,2N6084 γυρω στα 30Watt.Ως εδω ολα καλα.
Το προβλημα μου ειναι οτι βγαζει βομβο αρκετο.Το τροφοδοτικο δεν φταιει γιατι αντεχει μεχρι 10Α.Ειναι βεβαια διακοπτικο και σκεφτηκα μηπως φταιει αυτο αλλα ολοι πλεον τετοια χρησιμοποιουν,ετσι;Εξαλλου μονο με το PLL ειναι μια χαρα,μολις ανοιξω τα λινεαρ υπαρχει το προβλημα.Εχω βαλει feed through παντου,πυκνωτες ηλεκτρολυτικους παντου,αλλα τιποτα.Υπαρχει περιπτωση να φταινε τα τρανζιστορ και λογω παλαιας τεχνολογιας να συμπεριφερονται ετσι;
Απ'οτι θυμαμαι απο παλια αυτα τα τρανζιστορ παντα ετσι εβγαιναν...
Ευχαριστω!

Πιθανό πρόβλημα με το switching έχεις.
Δοκίμασες να τροφοδοτήσεις τα στάδια ξεχωριστά, πρώτα το PLL μετά μαζί με το BLY κια τέλος με το 6084? (με φορτίο στην έξοδο τους πάντα) δοκίμασες είδα οκ πάμε στο επόμενο.
Δες αν εχεις πυκνωτές αποζευκτικούς παντού στις τροφοδοσίες στις βαθμίδες PLL - ΒLY - 2Ν επίσης εχεις απο οτι λές, πρίν βάλεις switching το δοκίμασες με άλλο τροφοδοτικό?
Το Linear είναι καλά θωρακισμένο και οχι κοντά στο switching?
Επίσης ο θόρυβος σου είναι όταν εχεις σύνδεση με κεραία η επάνω σε τεχνητό φορτίο?
Πάντως 99% το Switching μοιάζει να είναι τι μάρκα είναι?

JOUN
28-09-09, 01:07
Το switching ειναι αυτο (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390058326006&ssPageName=STRK:MEWNX:IT).Το προβλημα υπαρχει και με το BLY και με το 2Ν.Αποζευκτικοι πυκνωτες ποιοι ειναι;Κατι κεραμικοι διπλα στην τροφοδοσια των τρανζιστορ;Εχω κι απο αυτους.Αν εφταιγε το τροφοδοτικο δεν θα εβγαζε βομβο και στο PLL;Η τροφοδοσια ειναι αρκετα μακρια απο τα υπολοιπα,να καταλαβεις στο ενα ακρο ενος rack ειναι το τροφοδοτικο και στο αλλο ακρο τα RF.Το προβλημα ειναι ιδιο και με φορτιο και με κεραια.

JOUN
28-09-09, 01:10
Γιά μένα κακώς που βαζεις το πλήν στο σασί στα λινεαρ ,δοκιμασε να απομονωσεις το πλην απο το σασί και να βαλεις γειωση στο σασί .
Πως θα γινει αυτο αφου το πλην ενωνεται μεσω του κονεκτορα της κεραιας;

jeik
28-09-09, 01:20
φιλε μου πρεπει να κανεις ενα τεστακι σε ΟΛΑ τα καλωδια που περιβαλουν το λινεαρ.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα , αν ειναι βομβος τροφοδοσιας (κακη ανωρθωση κλπ) οτι καλωδιο και να κουνησεις δεν θα αλλαξει ο ηχος , οποτε επεμβαινεις στο τροφοδοτικο.

Αν ειναι επηρεασμος απο ραδιοσυχνοτητα τοτε οτι και να κουνησεις ο βομβος θα αλλαζει προς το χειροτερο η καλυτερο και μπορεις να δοκιμασεις σε διαφορετικα σημεια του + σε ολη τη διαδρομη του προς το λινεαρ να βαλεις προς τη γειωση ενα πυκνωτη , την τιμη του δεν τη θυμαμαι , βαλε πικο-νανο-μικρο , και οτι σου κατσει.

Επισης ψαξε και στην πριζα που τραβας ρευμα 220 , πχ αν στην ιδια γραμη υπαρχει ηλεκτρονικη λαμπα ή φορτιστης κινητου παιζει να σου κανει ζημια.

Κριμα που δεν μπορουμε να ακουσουμε τον βομβο , πιστευω οτι θα το καταλαβαινα.

JOUN
28-09-09, 01:52
ΟΚ, θα κοιταξω αυριο να ανεβασω ενα αρχειο με την καμερα απο ολη την κατασκευη και τον βομβο μηπως και καταλαβεις.Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

JOUN
28-09-09, 01:55
Αν ειναι επηρεασμος απο ραδιοσυχνοτητα τοτε οτι και να κουνησεις ο βομβος θα αλλαζει προς το χειροτερο η καλυτερο
Μωρε επηρεασμος ειναι, το ξερω αλλα που θα τον βρω..

JOUN
01-10-09, 20:58
Απιστευτα πραγματα τελικα...Καλα λεγαμε παλια εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζουν τα Fm(οχι ο στρατος)
Και εξηγουμαι:Ειχα αυτο το προβλημα με τον βομβο που περιγραφω παραπανω.Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο μειωθηκε αρκετα αλλα οχι οσο θα ηθελα.Βαρεθηκα να το ψαχνω και τελικα παρηγγειλα ενα λινεαρ ετοιμο,ελεγμενο με τα φιλτρα του κλπ για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Καποια στιγμη ειπα να ανοιξω το λινεαρ(το παλιο,το αλλο δεν το εχω ακομη)να δω πως ακουγεται ο βομβος.
Δεν θα το πιστεψετε...ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!!! Ουτε βομβος ουτε επηρεασμοι ΤΙΠΟΤΑ!Εγινε τοσο αθορυβο που αν και το καινουργιο ακουγεται ετσι θα ειμαι πανευτυχης!Εννοειται οτι ουτε πειραξα ουτε αλλαξα τιποτα.
Αυτα.Ηθελα να τα πω καπου (τυχον παρομοιες εμπειριες ευπροσδεκτες)

electron
01-10-09, 21:16
Εγώ με αυτά που αναφέρεις σχηματίζω την άποψη περί rfφιασματος των καλωδίων όπως σου είχε πει και ο jeik. Δεν συνέβη τίποτα μαγικό ή εξωπραγματικό και μάλλον άδικα μπήκες στα έξοδα νέου linear αν αυτός ήταν ο λόγος της αγοράς του.

JOUN
01-10-09, 21:19
Ο βασικος λογος της αγορας ηταν να εχω κατι ελεγμενο απο αποψη αρμονικων,παραμβολων κλπ.Επειδη ουτε αναλυτη φασματος εχω αλλα ουτε μπορω να βρω και τα σωστα υλικα,το πηρα ξεροντας οτι εχει ελεγθει απο καποιον και ειναι σωστο.Αν ηταν μονο για τον βομβο σιγα μην το αλλαζα...

jeik
02-10-09, 20:48
Ο βασικος λογος της αγορας ηταν να εχω κατι ελεγμενο απο αποψη αρμονικων,παραμβολων κλπ.Επειδη ουτε αναλυτη φασματος εχω αλλα ουτε μπορω να βρω και τα σωστα υλικα,το πηρα ξεροντας οτι εχει ελεγθει απο καποιον και ειναι σωστο.Αν ηταν μονο για τον βομβο σιγα μην το αλλαζα...

οπως και ναχει , καλα εκανες - αξιοπιστια- αρμονικες κλπ , αλλα τον επηρεασμο να τον περιμενεις και παλι , ελπιζω να κανω λαθος.

JOUN
03-10-09, 10:46
Τουλαχιστον αν συνεχισει ο επηρεασμος ξερω οτι εχω να ψαξω μονο τα καλωδια και τις γειωσεις και οτι δεν εχω να ασχοληθω με PLL,linear,αν προσαρμοζουν σωστα μεταξυ τους κλπ.

harris
07-10-09, 11:37
καλημερα ξερει κανεις αντα ελενοσ εχουν αρμονικες ? κ υπαρχουν στην αγορα φιλτρα αποκοπης αρμονικων ?

leosedf
12-10-09, 07:23
Καλού κακού βάλε και ένα φίλτρο EMI στα 230V. Κάνει πολύ καλή δουλειά.

JOUN
12-10-09, 08:35
Πιστευεις οτι κανει δουλεια;Απλα το κουμπωνω επανω στο καλωδιο των 230 ετσι;Δεν εχει καποιο συγκεκριμενο τυπο;

leosedf
12-10-09, 08:49
Φυσικά και κανει δουλειά. Το χρησιμοποιώ σε κάθε κατασκευή μου. Βιδώνει στο σασί και απλά περνάν τα 230 απο μέσα.
Εχει και εξωτερικού τύπου για καλώδιο νομίζω.

JOUN
12-10-09, 18:47
Δηλαδη το ενα ειναι αυτο (http://cgi.ebay.com/1-pc-EMI-Filter-YK10T1-115-250V-10A-25-85-YUNPEN_W0QQitemZ140348448609QQcmdZViewItemQQptZLH_ DefaultDomain_0?hash=item20ad6b5f61) και το αλλο αυτο (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110443420066&ssPageName=STRK:MEWAX:IT) ετσι;Πιστευεις οτι αξιζει η διαφορα τιμης τους;Απο την αλλη ποση δουλεια να κανει το εξωτερικο που απλως κουμπωνει επανω στο καλωδιο;

leosedf
12-10-09, 19:12
To δεύτερο είναι φίλτρο φερίττη. Μην το χρησιμοποιήσεις για αυτή την κατασκευή.
Κάτι τέτοιο ενοούσα που είναι παρόμοιο με το πρώτο σου link. http://www.createch.com.tw/images/chassis-acc/ac-connector-1.jpg
http://www.createch.com.tw/chassis-acc.htm
H αυτό http://cgi.ebay.com/EMI-Filter-HPY-Type-YL06A1-125-250VAC-6A-w-Fuse-Holded_W0QQitemZ140288205512QQcmdZViewItemQQptZLH_ DefaultDomain_0?hash=item20a9d422c8

JOUN
12-10-09, 21:40
Ενταξει ευχαριστω.Μαλλον θα παρω αυτο που σου εδειξα γιατι με το δικο σου λινκ εχω προβλημα να κανω την τρυπα επανω στο κουτι.

leosedf
12-10-09, 22:07
Οτι σε βολεύει θα χρησιμοποιήσεις, απλά εγώ βρίσκω το άλλο βολικό για να βάζω βύσμα.

JOUN
13-10-09, 09:10
Ναι αλλα τα βυσματα που εχω ειναι κοντα γιαυτο εβαλα καλωδιο πιο μακρυ.