PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρηση στροφών κινητήρα από το δυναμό.



MHTSOS
29-09-09, 10:18
Καλημέρα. Θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα που να πέρνει σήμα από το δυναμό μετρώντας έτσι έμεσα τις στροφές του κινητήρα ενός μηχανήματος και όταν ξεπεράσει μια προκαθορισμένη τιμή να βγάζει ένα σήμα στην έξοδο. Έχω σκεφτεί να φτιάξω ένα κύκλωμα με το LM2907 το οποίο είναι ιδανικό για αυτή την δουλειά. Τώρα πρέπει να μετρήσω κάπως την συχνότητα εξόδου στο δυναμό για να ξέρω σε εύρος συχνοτήτων να σετάρω το κύκλωμά μου. Εκτός από φορητό παλμογράφο τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω για να έχω μια αξιόπιστη μέτρηση?

her
29-09-09, 11:06
Το ιδανικό είναι να χρησιμοποιήσεις παλμογράφο. Αφού ώμος δεν έχεις τέτοια δυνατότητα πάμε σε λύσεις όπως αυτή http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45192&highlight=%F3%F5%F7%ED%EF%EC%E5%F4%F1%EF . επίσης μπορείς να πάρεις και έτοιμο πολύμετρο που μετρά συχνότητα. Φτάνει βέβαια να είναι καθαρό ημίτονο διαφορετικά τα αποτελέσματα συχνότητας μπορεί να είναι λανθασμένο.

Σίγουρα βγάζει το δυναμό εναλλασσόμενο ;

MHTSOS
29-09-09, 11:21
Ο κινητήρας είναι diesel και αφού δεν έχει ανάφλεξη το δυναμό έχει μια έξοδο μονο για να μετράς τισ στροφές. Είχα σκεφτεί και εγώ να πάρω πολύμετρο που να μετράει συχνότητα αλλά πολύ ανφιβάλω αν το σήμα είναι καθαρό ημίτονο. Παλμογράφο έχω αλλά δεν μπορώ να πάρω μαζί για την μέτρηση. Θα προτειμούσα κάτι σε έτοιμο και όχι κατασκευή μιας και είναι για την δουλειά μου.