PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος σπιτιου



j kalai
29-09-09, 21:12
Εχω ενα συναγερμο και θελω αν γινεται να μπει ενα συστημα το οποιο σου στελνει μηνυμα στο κινητο οτι χτυπαει ο συναγερμος κ.α.
Μπορει αυτο να ειναι αυτονομο? Δηλαδη να μην εχω συνδρομη καθε μηνα.

chs
29-09-09, 22:21
το 2009 πιστευω οτι ειναι λιγα πραγματα που δεν γινοντε...........
αν μου πεις τι συστημα εχεις μπορει και να μπορω να βοηθεισω...

andrewsweet4
29-09-09, 23:34
το 2009 πιστευω οτι ειναι λιγα πραγματα που δεν γινοντε...........
αν μου πεις τι συστημα εχεις μπορει και να μπορω να βοηθεισω...
Α! αυτο το ειχα κανει και εγω περυσι! Επειδη ο συναγερμος που εχω στο υπογειο ειναι παλιος, ειχα παρει εξοδο απο την εσωτερικη σειρηνα που ειχε και με μια διοδο για πτωση της τασης, οδηγουσα 1 optocoupler που με τη σειρα του εδεινε εισοδο σε 1 basic stamp 2 και εκει ειχα γραψει μια ρουτινα που ελεγχε με τη βοηθεια τρανσιστορ τα πληκτρα μιας παλιας συσκευης νοκια που ειχα και καλουσε τον πρωτο αριθμο του τηλεφωνικου καταλογου, δηλαδη τον δικο μου! Ετσι οταν χτυπαγε ο συναγερμος, μεσα σε λιγα δευτερολεπτα με καλουσε, και μαλιστα αν το σηκωνα, ακουγα απο τη συσκευη τι γινοταν στο υπογειο!!!

Mihos
30-09-09, 00:02
Το ίδιο ακριβώς με τον Ανδρέα έχω κάνει κι εγώ (εμένα όμως μου έστελνε και μύνημα ανάλογα με το τι γινόταν:001_tt2:)... Φυσικά δε χρειάζεσαι καμμία συνδρομή... Μόνο μία σύνδεση καρτοκινητής... Αυτή η μέθοδος είναι πολύ οικονομική μιάς και μπορείς να βρείς συσκευή σχεδόν τζάμπα πλέον... Αν θέλεις όμως να το κάνεις πιο σωστό τότε θα πρέπει να προμηθευθείς ένα gsm module όμως το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ... Επίσης υπάρχουν σύγχρονοι συναγερμοί που έχουν αυτή τη δυνατότητα έτσι κι αλλιώς... Εγώ ψηφίζω πατέντα με φτηνοσυσκευή...

apa02gr
30-09-09, 09:41
Φίλε Γιάννη έχω τέτοιες συσκευές. Εάν ενδιαφέρεσαι στείλε μου pm με τα στοιχεία σου για να επικοινωνήσουμε.

j kalai
01-10-09, 00:10
Α! αυτο το ειχα κανει και εγω περυσι! Επειδη ο συναγερμος που εχω στο υπογειο ειναι παλιος, ειχα παρει εξοδο απο την εσωτερικη σειρηνα που ειχε και με μια διοδο για πτωση της τασης, οδηγουσα 1 optocoupler που με τη σειρα του εδεινε εισοδο σε 1 basic stamp 2 και εκει ειχα γραψει μια ρουτινα που ελεγχε με τη βοηθεια τρανσιστορ τα πληκτρα μιας παλιας συσκευης νοκια που ειχα και καλουσε τον πρωτο αριθμο του τηλεφωνικου καταλογου, δηλαδη τον δικο μου! Ετσι οταν χτυπαγε ο συναγερμος, μεσα σε λιγα δευτερολεπτα με καλουσε, και μαλιστα αν το σηκωνα, ακουγα απο τη συσκευη τι γινοταν στο υπογειο!!!


Ποιος ειπες οτι παταγε το πληκτρο του κινητου?:001_smile:
Ωραιες οι πατεντες που κανετε αλλα να μπορουσα να τις κανω και εγω καλα θα ηταν.
Μαλλον θα παω σε κατι πιο ετοιμο.



αν μου πεις τι συστημα εχεις μπορει και να μπορω να βοηθεισω

Ειναι τις general electric.

gdimis
01-10-09, 10:43
Ποιος ειπες οτι παταγε το πληκτρο του κινητου?:001_smile:
Ωραιες οι πατεντες που κανετε αλλα να μπορουσα να τις κανω και εγω καλα θα ηταν.
Μαλλον θα παω σε κατι πιο ετοιμο.




Ειναι τις general electric.
τι μοντελο ειναι NX η CADDEX;

167vasgio
01-10-09, 11:00
εγώ για να με καλεί είχα βάλει μια θύρα του μ/ε να δίνει "1" σε ένα πάλιο bluetouth για 3 sec (έκλεινε το κυκλωμα σαν να πατάς το κουμπί επανάκλησης) το οποίο έστελνε σήμα στο κινητό (που βρίσκονταν αλλού)να καλέσει τον τελευταίο αριθμό.,.αλλά έχει το κακό ότι πρέπει να φροντίζεις να έχει πάντα μπαταρία το b/t το οποίο δεν μπορούσε να φορτίζει και να δουλεύει ταυτόχρονα .,. και έτσι πήρε πόδι

j kalai
01-10-09, 11:02
Το γραφει καπου εξωτερικα?

gdimis
01-10-09, 12:16
το γραφει νομιζω στο πληκτρολογιο..

chs
02-10-09, 03:01
βγαλε μια φοτο την πλεκετα και στειλτη αν ειναι ο πινακας που φανταζωμε εχει ενσοματομενο τηλεπιλογεα οποτε τον συνδεεις σε μια τηλ γραμμη η σε ενα fct και οταν χτιπισει σε περνει τηλ...........

j kalai
02-10-09, 21:57
τι μοντελο ειναι NX η CADDEX;

NX ειναι το μοντελο

chs
03-10-09, 01:14
στειλε μου ενα mail σου να σου στιλω προγραμματισμο και θα τα ξαναπουμε...

hightower
05-10-09, 13:17
Της Caddx NX (General Electric) όλα τα κέντρα μπορούν να πάρουν module GSM. Με το module αυτό δεν χρειάζεται να έχεις σύνδεση σε κάποιο κέντρο αλλά μπορείς να διαχειρίζεσαι τους πόρους του συστήματός σου και να παίρνεις πληροφορίες από αυτό στο κινητό σου. Μπορείς να ρωτήσεις την «ASU στο 6938447698» που ειδικεύεται σε προϊόντα Caddx και έχει από τις πιο ανταγωνιστικές τιμές της αγοράς.

chs
05-10-09, 17:35
με 450e +φπα κανεισ οντος πολα πραγματα.........

koulio
18-11-09, 16:24
NX ειναι το μοντελο
Φιλε Γιάννη μπορεί να γίνει αυτό που ζητάς με ένα GSM Module το οποίο σου δίνει και τη δυνατότητα , ανάλογα το κέντρο σου, να οπλίζεις και να αφοπλίζεις το συναγερμό με ένα SMS.... Αν ενδιαφέρεσαι PM me.

j kalai
19-11-09, 00:11
Το τοποθετησα την περασμενη εβδομαδα και ολα ο.κ.
Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες.

nmmps
28-11-09, 18:40
ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ