PDA

Επιστροφή στο Forum : Που συνδέω φούρνο άνω πάγκου



struggler1972
30-09-09, 11:21
Καλημέρα σε όλους και όλες και καλώς σας βρήκα
Είναι το πρώτο μου post και θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ
Σπίτι έχουμε τριφασικό 3χ35a ασφάλειες
Αυτή τη στιγμή εχουμε μία κουζίνα συμβατική με εμαγιέ εστίες (οι κλασικές) συνδεδεμένη στο χοντρό γνωστό καλώδιο
Επειδή θα άλλαξουμε γενικα συσκευές θα παρουμε χωριστά εστία και φούρνο(άνω πάγκου)
Η εστία καταναλώνει max 7.3kw όπου θα συνδεθεί στο ίδιο καλώδιο το χοντρό
Ο φούρνος max 3.2kw, μπορώ να τον συνδέσω απευθείας σε πρίζα?
Διότι έχω δει και στο manual ότι έρχεται με πρίζα σούκο
Σε αυτην την γραμμά (διακόπτη) υπάρχει επίσης ένα υπνοδωμάτιο στο οποίο έχω τον η/υ μου
Θα υπάρχει πρόβλημα??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

anger
30-09-09, 11:55
Κοιτα καλα στο manual,γιατι νομιζω πως οι εστιες εχουν βυσματα που συνδεονται στο φουρνο και ο φουρνος μετα στη παροχη σου.Ετσι ήταν στη δικη μας general electric.Έιχε κάτι βυσματα οι εστιες που συνδεονταν στο φουρνο και ο φουρνος μετα στη παροχη (συμφωνα και με το manual) δηλαδη η τροφοδοσια στις εστιες ηταν μεσω του φουρνου.θελει λιγο προσοχη γι'αυτο συμβουλεψου και το βιβλιαρακι της συσκευης.

stefanoszis
30-09-09, 18:00
ο φουρνος κανονικα πρεπει να μπει σε ξεχωριστη ασφαλεια 16Α με 3Χ2.5 καλωδιο. αν ειναι δυσκολο αυτο παρε ρευμα απο τα καλωδια της παλιας κουζινας μαζι με την εστια.

j kalai
30-09-09, 23:55
ο φουρνος κανονικα πρεπει να μπει σε ξεχωριστη ασφαλεια 16Α με 3Χ2.5 καλωδιο. αν ειναι δυσκολο αυτο παρε ρευμα απο τα καλωδια της παλιας κουζινας μαζι με την εστια.

+1


Κοιτα καλα στο manual,γιατι νομιζω πως οι εστιες εχουν βυσματα που συνδεονται στο φουρνο και ο φουρνος μετα στη παροχη σου.Ετσι ήταν στη δικη μας general electric.Έιχε κάτι βυσματα οι εστιες που συνδεονταν στο φουρνο και ο φουρνος μετα στη παροχη (συμφωνα και με το manual) δηλαδη η τροφοδοσια στις εστιες ηταν μεσω του φουρνου.θελει λιγο προσοχη γι'αυτο συμβουλεψου και το βιβλιαρακι της συσκευης.

Υπαρχει και ξεχωριστη εστια με φουρνο.

struggler1972
01-10-09, 09:04
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας
Λοιπόν τα καλώδια που έρχονται είναι 3Χ6 το πολυ χοντρό και είναι πάνω σε μία ασφαλεια 25άρα
Αυτο που λέτε να πάρει και ο φούρνος και η εστία απο εκεί γίνεται σηκώνει 10.5 kw???
Η αλήθεια είναι ότι όλα τα μάτια (4 κατσαρόλες) και ο φούρνος δεν θα ανάβουν μαζί, περίπου στα 7 kw το πολύ θα παίζουν 3.3 απο φούρνο και τα υπόλοιπα απο εστίες όμως φαντάζομαι ότι πρεπει να γίνει σωστά η δουλειά

j kalai
01-10-09, 09:31
Oι περισσοτεροι φουρνοι οταν ειναι αναμενοι στο πανω κατω ή αεροθερμο το ρευμα που τραβανε ειναι γυρω στα 10-12 amper και αλλα τοσα περιπου το καθε μεγαλο ματι.
Η εστια και ο φουρνος που εχεις παρει συνδεεται μονοφασικα εκτος αν εχει τριφασικη κλεμα μεσα οποτε μπορεις να την συνδεσεις και τριφασικα εφοσον εχεις καλωδια απο τον πινακα.
Η ασφαλεια που εχεις στον πινακα τωρα πρεπει να ειναι 25αρα που σου φτανει να λειτουργησεις τον φουρνο σου και δυο ματια ανετα.

stom
01-10-09, 09:56
Το απολυτα σωστο ειναι 3Χ2.5 με ξεχωριστη γραμμη απο το πινακα και αλλη φαση.
Αν δεν εχεις αγορασει εστιες ακομα, εξετασε σοβαρα την περιπτωση των επαγωγικων.
Δεν εχουν απολυτως καμμια σχεση με οτι αλλο κυκλοφορει, ενεργειακα καταναλωνουν ελαχιστα ενω πατανε στο κεφαλι και το φυσικο αεριο.

struggler1972
01-10-09, 12:29
Οντως μας καλύπτει 2 μάτια και φούρνος ταυτόχρονα ακόμα και τώρα δεν έχουμε βάλει 3 κατσαρολες ταυτόχρονα
Οσο για την κατανάλωση και τις επαγωγικές το είχα κοιτάξει αλλά έχουν σχεδόν τα διπλάσια λεφτά και το θέμα οικονομίας το λύσαμε αλλιώς
πήραμε κατσαρόλες, δεν λέω μάρκα να μην θεωρηθεί διαφήμιση, οι οποίες εχουν θερμοσυσωρευτικό πάτο δηλαδή ανάβεις στην αρχή το μάτι στο full 9 ας πούμε σε κεραμικές και μετα απο 3-5 λεπτά που πιάνει θερμοκρασία το κατεβάζουμε στο 2-3 το πολύ και συνεχίζεται το μαγείρεμα, αρα super οικονομία και πολύ πιο γρήγορα (λόγω άλλων προτερημάτων που έχουν) και έτσι μπορουν να ανάψουν ας πούμε στην ακραία και 4 ματια στην 2-3 βαθμίδα
Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν εχουμε μια εστία με 1800watt καταναλωση και 9 βαθμίδες σημαίνει ότι καθε βαθμίδα είναι 200watt??
1800watt/9 βαθμίδες??
Καλά λέω, ή λέω μπούρδες?

Χίλια ευχαριστώ και πάλι σε όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας

j kalai
01-10-09, 12:44
Η βαθμιδες λειτουργουν σαν θερμοστατης.
Η εστια απο την στιγμη που αναψει καταναλωνει 1800watt αν ειναι τοσο.

struggler1972
01-10-09, 13:21
Η βαθμιδες λειτουργουν σαν θερμοστατης.
Η εστια απο την στιγμη που αναψει καταναλωνει 1800watt αν ειναι τοσο.

1) δηλαδή και στο 2 να το έχω το μάτι καταναλώνει 1800watt???

2) έψαξα πάλι καλύτερα και λίγο τις επαγωγικές η οποία συνολικά έχει τα ίδια kw 7.3,άρα ποιο θα ήταν τα πλεονέκτηματα να πάρω τις επαγωγικές ?(έχω κατσαρόλες που να δουλεύουν σε επαγωγικές)

3) Αυτή είναι http://www.kueppersbusch-hausgeraete.de/index.php/Built-in+hobs/4/196/EKI+607.2M.html η επαγωγική

και αυτή η μη επαγωγική http://www.kueppersbusch-hausgeraete.de/index.php/Built-in+hobs/4/633/EKE+6542.0+M.html

, ποια προτείνεται???

stom
01-10-09, 13:39
Υπαρχουν δυο ειδων εστιες, οι "αυτοματες" δλδ αυτες που ελεγχονται απο θερμοστατη και οι χειροκινητες με βαθμιδες.
Οι πρωτες οταν θερμαινουν καταναλωνουν πληρη ισχυ, οταν φτασουν στη θερμοκρασια, απλα σβυνουν. Οι χειροκινητες συνηθως κανουν συνδιασμους με αντιστασεις ειτε προσθετωντας ειτε βαζωντας τες σε σειρα και μετα παραλληλα, αναλογα με τη θεση του διακοπτη, οποτε η ισχυς μεταβαλλεται.

Οσο για τις κατσαρολες με θερμοσυσωρετυικο πατο, ειναι η πεμπτουσια της παραπληροφορησης...
Για αρχη, μαγειρεμα σε σκευη με μεγαλη θερμοχωρητικοτητα οδηγει συχνα σε αποτυχιες.. εκτος αν εισαι ο μαγος της κουζινας. Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι μεγαλοι σεφ μαγειρευουν σε φλογα για να μπορουν να εχουν τον απολυτο ελεγχο της θερμοτητας. Ως προς την οικονομια, η μεγαλυτερη επιτυγχανεται οταν πετυχαινουμε να μεταφερουμε τη θερμοτητα κατευθειαν στο φαγητο.. Ολα τα αλλα ειναι αχρηστες απωλειες. Η μεγαλη θερμοχωρητικοτητα της βασης οταν θερμανθει πολυ, ακτινοβολει επισης πολυ και στο γυρω χωρο.
Τα εχω διαβασει και γω αυτα σε φυλλαδια κατσαρολας... Μαρκετινγκ μπουρδες.

Οποιος χρησιμοποιησει επαγωγικη εστια, δεν θα θελει να ξαναδει αλλη ξανά....
Και τους τελευταιους μηνες το κοστος εχει πεσει κατακορυφα..
391 ευρω για 4 ματια δεν ειναι ακριβα, και ειναι στο μεσο ορο των απλων κεραμικων...
http://www.apothema.gr/Product/5-1-80-63938/Candy/CI640C.html

j kalai
01-10-09, 13:59
1) δηλαδή και στο 2 να το έχω το μάτι καταναλώνει 1800watt???

Το αναλυσε πιο σωστα ο stom.

struggler1972
01-10-09, 15:21
Υπαρχουν δυο ειδων εστιες, οι "αυτοματες" δλδ αυτες που ελεγχονται απο θερμοστατη και οι χειροκινητες με βαθμιδες.
Οι πρωτες οταν θερμαινουν καταναλωνουν πληρη ισχυ, οταν φτασουν στη θερμοκρασια, απλα σβυνουν. Οι χειροκινητες συνηθως κανουν συνδιασμους με αντιστασεις ειτε προσθετωντας ειτε βαζωντας τες σε σειρα και μετα παραλληλα, αναλογα με τη θεση του διακοπτη, οποτε η ισχυς μεταβαλλεται.

Οσο για τις κατσαρολες με θερμοσυσωρετυικο πατο, ειναι η πεμπτουσια της παραπληροφορησης...
Για αρχη, μαγειρεμα σε σκευη με μεγαλη θερμοχωρητικοτητα οδηγει συχνα σε αποτυχιες.. εκτος αν εισαι ο μαγος της κουζινας. Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι μεγαλοι σεφ μαγειρευουν σε φλογα για να μπορουν να εχουν τον απολυτο ελεγχο της θερμοτητας. Ως προς την οικονομια, η μεγαλυτερη επιτυγχανεται οταν πετυχαινουμε να μεταφερουμε τη θερμοτητα κατευθειαν στο φαγητο.. Ολα τα αλλα ειναι αχρηστες απωλειες. Η μεγαλη θερμοχωρητικοτητα της βασης οταν θερμανθει πολυ, ακτινοβολει επισης πολυ και στο γυρω χωρο.
Τα εχω διαβασει και γω αυτα σε φυλλαδια κατσαρολας... Μαρκετινγκ μπουρδες.

Οποιος χρησιμοποιησει επαγωγικη εστια, δεν θα θελει να ξαναδει αλλη ξανά....
Και τους τελευταιους μηνες το κοστος εχει πεσει κατακορυφα..
391 ευρω για 4 ματια δεν ειναι ακριβα, και ειναι στο μεσο ορο των απλων κεραμικων...
http://www.apothema.gr/Product/5-1-80-63938/Candy/CI640C.html


Σε ευχαριστώ πολυ΄για την ανάλυση σου, απλά έχω μια ενστασούλα
Τις συγκεκριμένες κατσαρόλες τις αγόρασα και δεν έχω μείνει στα φυλλάδια και έχω να σου πω τα εξής:
1) Απλα είναι οι κορυφαία κατσαρόλα που υπάρχει
2) Εβρασε η συζηγος μπρόκολο και κουνουπιδι στο μισό χρόνο χωρίς χιλιοστό νερού (οποτε όλες οι βιταμινες αθικτες) και το σημαντικότερο χωρις να ανοίξει απορροφητήρα, δεν σου λεω για κρεας που απο 1:30 ώρα το κάνει σε 30 λεπτα περίπου
3) η θερμοκρασία ελέγχεται πολυ εύκολα διότι στο καπάκι υπάρχει δείκτης που σου λέει ποτε να χαμηλώσεις απο το 9 στο 2-3 (σε κεραμικη αναφερομαι) και καμιά φορα το σβηνεις και τελείως το μάτι, δεν μπορείς να κάνεις λάθος

Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος απλα ήθελα να δώσω μια εξήγηση
Το έψαξα αρκετα για να τις αγοράσω
Και στην τελική είναι και επαγωγικές
Δεν ξερω ποιες έχει δει αλλά θα άξιζε να τις δεις τις συγκεκριμένες, για να σου ξεδιαλυθούν τυχόν απορίες
Οσο για τις επαγωγικές το σκέφτομαι σοβαρά, σε ευχαριστώ και πάλι

stom
01-10-09, 15:49
Δεν αμφισβητω οτι οι συγκεκριμενες μπορει να μαγειρευουν καλυτερα απο καποιες αλλες, αν και , λεω και παλι, η υψηλη θερμικη αδρανεια, αν σου ξεφυγει, η θα καψει το φαγητο ή θα κοψει η μπεσαμελ...
Για παραδειγμα, αν βραζεις μακαρονια, σε κοιμη κατσαρολα και φουσκωσουν, πρεπει οπωσδηποτε να την σηκωσεις απο το ματι, και ισως και να ριξεις και νερο για να μην ξεχειλισουν. Στη επαγωγική απλως πατας το 0 και το φουσκωμα μενει εκει που ειναι.

Αν ειναι ετσι οικονομικες, αν τις βαλεις πανω σε επαγωγικη εκεί να δεις διαφορα....
Οταν λες ειναι επαγωγικες εννοεις οτι λειτουργουν και σε επαγωγικες εστιες, κατι που ισχυει για ολα τα ανοξειδωτα σκευη, και τα περισσοτερα σιδερενια.
Τα μονα που δεν ειναι τα (φτηνα) αλουμινενια σκευη.

ΥΓ. Εχουμε ξεφυγει λιγο απο το θεμα, ΑΛΛΑ και παλι μιλαμε για μια εφαρμογη των ηλεκτρονικων....

xrhstosmp
01-10-09, 21:19
διαβασα με πολυ προσοχη ολα τα μυνηματα και εχω να πω ενα πραγμα... α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο. σταθηκατε ολοι στις κατσαρολες και χασατε την ουσια.. η ουσια φιλοι μου ειναι οτι οι γυναικες σιγα σιγα πανε να μας στερισουν ολες μας τις ευχαριστες στιγμες.[-X βγηκε η μοδα και καλα να μπαινει ο φουρνος πανω στον παγκο... γιατι? γνωμη μου ειναι οτι ειναι η δευτερη ανακαλυψη (η πρωτη ειναι το σκουποξυλο) που σκοπο εχει τονευνουχισμο μας.θα μας κοψουν και το ματι τωρα:w00t:?ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ-ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ!( με παρεξηγησετε ε! πλακα κανω)
και για να σοβαρευτουμε λιγο, τον φουρνο μπορεις να τον συνδεσεις σε μια ανεξαρτητη 3χ2,5 σουκο. αν δεν υπαρχει και ειναι πολυ δυσκολο να τραβιχτει καινουρια γραμμη μπορεις να παρεις απο τη γραμμη των εστιων παρεμβαλοντας και μια ασφαλεια 16Α.

φιλικα Χρηστος.