PDA

Επιστροφή στο Forum : 6C33C-B Part 2 Ολοκληρωμενος σε ταξη Α SE



lazarost
01-10-09, 09:58
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.
Τελείωσε και ο δεύτερος ενισχυτής ,ο δικός μου , με την 6C33c λυχνία σε τάξη Α.(καιρός ήταν).
Μια μικρή παρουσίαση του μιας και τα σχέδια είναι τα ίδια με τον προηγούμενο εκτός από το τροφοδοτικό που είναι όλο σε μια πλακέτα και την προσθήκη ενός Display.
Τα σχέδια μπορείτε να τα βρείτε εδώ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46356
και στην συζήτηση αυτού του ενισχυτή μπορείτε να δείτε και κάποιες μετρήσεις που έγιναν http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46374
Μια διαφορά ακόμη είναι ότι στην προενίσχυση το πρώτο στάδιο είναι με την 12ΑΤ7 και το δεύτερο είναι με την 6922 , ενώ στον προηγούμενο είχα και στα δυο στάδια την 6922.
Είχα πει ότι θα έβαζα μια άλλη τοπολογία σε σχέση με τον προηγούμενο αλλά δεν πήγε καλά όποτε γύρισα στο γνωστό και δοκιμασμένο κύκλωμα με δυο στάδια σε SRPP σχεδίαση.
Μερικές φωτό για την όλη δουλειά που έγινε .
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά του φόρουμ που με τις κουβέντες και τις ιδέες τους αλλά και με τις παρατηρήσεις τους έφτασα και τον τελείωσα χωρίς σοβαρά προβλήματα.
Το επόμενο project θα είναι μια μικρή παρέμβαση στο CD Player. Ναι ναι εκεί που πάει το μυαλό σας. Προσθήκη λυχνίας στην έξοδο.
Τελικά θα τα κάνω όλα λαμπάτα τα μηχανήματα μου.
Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας που υποφέρατε τόσο καιρό την τρέλα μου ή όπως αλλιώς το είδε κάποιος άλλος για τις λυχνίες.

lazarost
01-10-09, 09:58
Και μερικες ακομα........

salalas
01-10-09, 12:00
φίλε Λάζαρε μπορώ να ρωτήσω πόσο περίπου κοστίζει όλη η κατασκευή??

lazarost
01-10-09, 13:06
Τα υλικα εφτασαν το 1000αρικο και κατι παραπανω.

tomhel
01-10-09, 13:23
Και επίσημα λοιπόν , μπραβο Λαζαρε για την κατασκευή σου..
Μπορεί να ειναι ενας πολυ ωραιος 'ηχητικά' ενισχυτής , αλλα πρεπει να σου δωσω τα θερμα μου συγχαρητήρια για την ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ και την ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ που διακρίνει τις κατασκευές σου.
Μακαρι οσοι βλέπουν τις κατασκευές σου να μπορέσουν να πάρουν κατι απο τον τροπο που τις κανείς.
Ειναι απλα τέλειες..
Και παλι μπραβο , και καλοδούλευτο το νεο σου διαμαντι...

KOKAR
01-10-09, 13:26
Μπράβο ρε Λάζαρε, πολύ όμορφο το εργαλείο !
πότε να φέρω τις ρακές για να το ακούσουμε ??? :wiink:

lazarost
01-10-09, 15:28
Ευχαριστω για τα λογια σας....
Κωστα ποτε θελεις ?
Ρακι δεν την κανω και πολυ κεφι.....εχω ομως τσιπουρακι απο Μακεδονια

lynx
01-10-09, 16:10
οραιο και πολυ προσεγμενο...

ομως πολλα τα λεφτα Αρη?.... :001_unsure:

δεν θα μπορουσα ποτε να διαθεσω τοσα χρηματα για μια κατασκευη μου...
δεν ειναι μονο οτι δεν μου περισευει τετοιο χρηματικο ποσον για να το ριξω σε κατασκευη, νομιζω ειναι και το ρισκο αν θα σου βγει πετυχημενη.

παντος πολυ αξιολογη η προσπαθεια με αυτες τις μαχιμες λυχνιες απο τα MIG.. :001_cool: θα ηθελα να εγω αν μου δινοταν η ευκαιρια να περασω σε κατι καλυτερο απο τον ενισχυτη με τις EL84 που εχω φτιαξει.

weather1967
01-10-09, 19:13
Συγχαρητήρια και απο μενα Φίλε Λάζαρε ,απλά αψογος.

h@ris
01-10-09, 20:41
Δεν έχω λόγια να εκφράσω την τελειότητα που βλέπω!! Συγχαρητήρια Λάζαρε! Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα HI-END μηχανήματα :)

sakis
02-10-09, 16:40
στο τελευταιο τευχος του ηχου εχει μια παρουσιαση μονομπλοκ του Τσακιριδη ...τα οποια μπορει να παιζουν καταπληκτικα ( δεν τα εχω ακουσει ) δειχνουν και αρκετα ομορφα αλλα εχουν και 1500 το κομματι ...

Η αληθεια ειναι οτι αν τα δεις απο κατω η κατασκυη ειναι μπουρδελλο ....εδω καπου θα ερθουν οι λαμπαδες να μας πουν οτι "τα λαμπατα ετσι ειναι "

Ο λαζαρος μας αποδειξει οτι δεν ειναι ετσι !!!!! τα θερμα μου συχαρητηρια η κατασκευη σου ειναι πανεμορφη δειχνει οτι σαν τεχνικος ελαβες υποψιν να εχει και λιγη ταξη μεσα και αυτο ειναι πολυ σημαντικο

ελπιζω να παιζει παρα πολυ καλα ...και παλι συχαρητηρια

lazarost
02-10-09, 21:51
Φιλε Σακη......
Δεν εχω δει το πως τα κατασκευαζει ο Τσακιριδης τα μηχανηματα του αλλα
εγω μιας και εχω μαθει να δουλευω πανω σε αεροπορικα και στρατιωτικα
μηχανηματα , μου εχει μεινει αυτη η συνηθεια να τα φτιαχνω προσεγμενα.
Αν δεις δεν δενω τα καλωδια με πλαστικα σφηκτιρακια αλλα με κερινη κλωστη.
Το μηχανημα παιζει θαυμασια με πολυ δυνατο ηχο και πολυ γλυκα και γεματα μπασα.
Τελικα καταφερε να τα οδηγηση τα ηχεια μου πολυ καλα αν και ειναι μονο 86db.
Ευχαριστω παντως για τα καλα σου λογια.....οπως και τα αλλα παιδια

lazarost
03-10-09, 11:48
Ειδα κατι φωτο με μηχανηματα του Τσακιριδη.........
Μεγα λαθος οι Μ/Τ εξοδου ειναι γειωμενοι....πανε περιπατο τα ρευματα Φουκο..........
Το ειχα πει και θα συνεχισω να το λεω.Σε λαμπατους ταξη Α ακομα και σε Push-Pull οι Μ/Τ εξοδου πρεπει να ειναι απομονωμενοι απο το σασι και μονο μια βιδα με ηλεκτρικη επαφη με την γη.
Οπως επισεις και οι βιδες σισφιξης καμια επαφη με τα φυλλα του Μ/Τ.
Καλα ρε Τσακιριδη.....εφτιαξες μηχανημα ηχου με λαμπες κινεζικες ?
ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδη........
Δικια μου γνωμη.....τα μηχανηματα ηχου που εχω δει εδω μεσα,που ειναι και ερασιτεχνικες κατασκευες ,ειναι πολυ καλυτερης κατασκευης
απο αυτα τα διασημα Τσακιριδης που ειδα.
Και ειδικα την κατασκευη ,του κουτιου τουλαχιστον, του φιλου με τις 807 εκει βγαζω το καπελο στον φιλο.
Το λεω και παλι.......αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν θελω να προσβαλω κανεναν.

IOANNIS
03-10-09, 21:11
φιλε λαζαρε τα θερμα μου συγχαρητήρια, για ακομα μια φορα!!!
μιλαμε ο ενισχυτης με τις ρωσιδες σκιζει!!!!!!!!! :w00t:
καλες ακροασεις!!!! :lool:

sakis
12-10-09, 23:14
ορε λαζαρε ....να σου δωσω μια ασκηση ???? εγω δεν εχω ιδεα απο λαμπες και εχω ακομα καμμια δεκαρια 12AY7 για να μην τις πεταξω μηπως εχεις καμμια ιδεα κανα καλο κυκλωμα να τις δουλεψω ???κανα μπαφερ καμια εταιρια η κανα τον κοντρολ ????

οι ΑΥ 7 ειναι τελειως διαφορετικες απο τις AU7 και τις AX 7

εδωσα και δυο απο αυτες στον κοκαρ να δει αν μπορει να κανει κατι αλλα ο κωστας τωρα το καλοκαιρι καβαλαει την σουζουκα του και βγαινει για γκομενες που μυαλο για λαμπες ( γεια σου ρε κοκαρε μεγιστε !!! )

πες αν εχεις κανα καλο κυκλωμα

θενκσ μαν

lazarost
12-10-09, 23:20
12AY7......................
Ωραια "λαμπα" ειναι αυτη.
Μια μικρη σε μεγεθος με χαμηλο Mu που κανει για προενισχυση σε πικ-απ και μικροφωνα χαρη στο χαμηλο θορυβο που εχει.
Αν θελεις κατι σε τετοια σχεδιαση ολα και κατι θα κανουμε για σενα.
Οσο για τον Κοκαρο.......αστον να κανει καμια βολτα και λιγο οφθαλμολουτρο........καλο κανει να ξεφευγουμε και λιγο απο τις λαμπιτσες.

sakis
12-10-09, 23:34
δεν ειμαι σιγουρος αλλα μπορει να κανεις λαθος και η λαμπα να εχει ψηλο mu .... η .....muλαρα χα χα χα

δες αν μπορεις να κανεις κατι .....θα μου αρεσε μια εταιρια ...για ΜΜ η αν μπαφερ για line level οτι βρεις δεν με χαλαει

και παλι θενκς

lazarost
12-10-09, 23:54
Θεωρηται μεσαιο και οχι χαμηλο το Mu της ....ειναι 44
Σορρυ για το λαθος μου.
Αν θελεις κατι για ΜΜ τοτε κανε λιγο υπομονη γιατι ειναι κατι καλο στα σκαρια........
μιλαμε για πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ καλο πραγμα

sakis
13-10-09, 09:37
βασικα ....στις προτιμησεις μου πρωτα ερχεται το μπαφερ μετα το τον κοντρολ και μετα η εταιρια .... ενω εχω 20 πικ απ δεν εχω εξιοπρεπη βινυλια ....οποταν να φταιξουμε κατι δεν λεω αλλα να ειναι και χρηστικο

ευχαριστω σε πατντως για την προσπαθεια

lazarost
13-10-09, 15:13
Τι ακριβως σε ενδειαφερει να φτιαξεις ?
Προενισχυτη για πικ-απ με λυχνια?
Μπαφερ με λυχνια?
Για πες μου αν θελεις το σκεπτικο σου να βρουμε ιδεες

sakis
13-10-09, 15:53
ναι βρε .... οτι γραφω ....μπαφερ line level με ενα κερδος 6-10bd
το ιδιο αλλα με τονους ( δεν θα με χαλαγε να ειναι ενεργο τον κοντρολ με μπασσα και πριμα και ας μην εχει κερδος δεν με χαλαει αυτο )
η καμμια εταιρια ...δλδ RIAA = προενισχυτης για μαγνητικη κεφαλη πικ απ

αν ειναι δυνατον με μια λαμπα ανα καναλι ....δεν εχω προθεση για κατι πολυ πολυπλοκο ....θελω να ειναι απλο

αυτα ...

lazarost
11-11-09, 22:32
Μερικες αλλαγες που εγιναν στον ενισχυτη για να γινει λιγο πιο ομορφος

KOKAR
11-11-09, 22:46
ωραίο αποτέλεσμα !

υ.γ
παρατηρώ ότι τι lcd το έβγαλες.......γιατί ??

Dimi
11-11-09, 23:02
Συγχαρητήρια!
Ήταν ωραίο κομμάτι, αλλά τώρα έγινε μοναδικό!
Τα όργανα που έβαλες υπάρχουν στην ελληνική αγορά, ή τα 'φερες απ' έξω;

lazarost
12-11-09, 08:54
Καλημερα.
Κωστα το εβγαλα το LCD γιατι δεν μου αρεσε και πολυ ,ψηφιακο και λαμπατο
δεν μου κολαγε και πολυ καλα.
Εκτος αυτου για να δειξει σωστα επρεπε να εχω περιπου τα 30Ω αντισταση
στην καθοδο , πραγμα που μου παρουσιασε προβλημα.Οταν ερχοταν η
ανοδικη ταση εκανε ενα γκουπ και το γουφερ πηγαινε ενα ταξιδακι και
γυρναγε.Ετσι εβαλα τα οργανα και ησυχασα.......και πιστευω οτι ειναι και πιο
ομορφο ετσι !!!
Και περασε και το W.A.F. με μεγαλη ευκολια :lool:
Dimi τα οργανα τα αγορασα απο ebay 12$ το ενα.

thelegr
06-01-10, 16:59
Καλημερα Φιλε μου...

Εκπληκτικος ο ενισχυτης σου (απο εφανιση, γιατι απο ηχο θα σου πω συντομα)...

Ετοιμαζομαι να τον φτιαξω...Θελω λοιπων την βοηθεια σου επιδη ειναι και η 1η μου κατασκευη.

1ον
Ειδα οτι εχεις βγαλει PCB για το τροφοδοτικο και τον προενισχυτη.Αν θες και δεν σου ειναι κοπος να τα ανεβασεις γιατι μου ειναι δυσκολο να τα δημιουργισω απ το μιδεν.

2ον
Ως αναφορα για τον Μ/Τ εξοδου (προσαρμογης):
Τον παραγγελνεις απ τον Γιατρα ή υπαρχει στο εμποριο με καποια στοιχεια;

3ον
Οι λαμπες:
Πρεπει να ειναι καποιας συγκεκριμενης ετεριας ή γενικα με οποια επωνυμια και αν τις βρουμε;
Βρηκα λαμπες απ το http://tubes-store.com (http://tubes-store.com/) .
Κατα ποσο αυτες οι λαμπες ειναι αξιοπιστες (γιατι ειναι και πανφτηνες -> 41.17 ευρω,ολα μαζι με τα μεταφορικα και με ΦΠΑ)

4ον
Οι πυκνωτες:
Πρεπει να ειναι καποιας συγκεκριμενης ετεριας η γενικα και αοριστα

__________________________________________________ _______
Αν εχεις την ευχαριστηση ανεβασε σε παρακαλω ενα πινακακι με τα εξαρτηματα και τα χαρακτιρηστικα τους (επνυμιες οπου χριαζετε,αποκλησεις στις αντιστασεις και οτι αλλο ειναι απαραιτητο..)

Μην κανω κανενα λαθος και δωσω τσαμπα λεφτα...


Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγωμη για την ασχετοσυνη μου

tomhel
07-01-10, 01:29
Παντως φιλε , αν θελεις την άποψη μου καλύτερα να μην ασχοληθείς με αυτο το σχεδιο του Λαζαρου..
Οχι πως δεν ειναι καλο , απεναντιας , απλα μαλλον θα τα βρεις σκουρα ..
Μονο ατομα που εχουν ασχοληθεί καιρο με το θεμα 'λαμπες' μπορουν να βγαλουν τέτοιες κατασκευές..
Γενικα οι ταξη 'Α' και οι συγκεκριμένες λαμπες , εχουν δυσκολίες και θελουν αρκετες γνώσεις για να δουλέψουν σωστά..
Καλύτερα να φτιάξεις κανα p-p που μπορει να 'κουρδιστεί' πολυ πιο ευκολα..

thelegr
09-01-10, 20:11
Παντως φιλε , αν θελεις την άποψη μου καλύτερα να μην ασχοληθείς με αυτο το σχεδιο του Λαζαρου..
Οχι πως δεν ειναι καλο , απεναντιας , απλα μαλλον θα τα βρεις σκουρα ..
Μονο ατομα που εχουν ασχοληθεί καιρο με το θεμα 'λαμπες' μπορουν να βγαλουν τέτοιες κατασκευές..
Γενικα οι ταξη 'Α' και οι συγκεκριμένες λαμπες , εχουν δυσκολίες και θελουν αρκετες γνώσεις για να δουλέψουν σωστά..
Καλύτερα να φτιάξεις κανα p-p που μπορει να 'κουρδιστεί' πολυ πιο ευκολα..

Φιλε μου δεν θα διαφωνισω σε αυτο που λες...
Ουτε θα επιχειρουσα κατι τετοιο αν δεν ειχα τα "μεγαλα μεσα"... τον πατερα μου ενοω (στο forum λεγετε mikosmas) που που ολο και κατι ξερει απ αυτα...
ε..ελπιζουμε να βγει κατι καλο απ αυτη την ιστορια...

p.gabr
17-10-11, 18:26
Λαζαρε συγχαρητηρια για τις κατασκευες σου
Πραγματικα εχεις κανει ωραιες κατασκευες που δεν τις ειχα δει
Διαβασα και θεματα που εχεις ανεβασει και γιαυτο ¨¨προτεινω να το κανουν και οσοι αλλοι ενδιαφερονται
Μπραβο λαζαρε σε ευχαριστω για την προσφορα σου και την καλη διαθεση για ενημερωση
Τελικα εδω υπαρχουν πολλες γνωσεις και θεματα αλλα καπου δεν ειναι σωστα ταξινομημενα.