PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη σκαπτικου-κρουστικου



samvuk
05-10-09, 20:59
καλησπερα θα ηθελα να με βοηθησετε στο να κανω την επιλογη μου,ολοι μου λενε οτι τα καλυτερα του ειδους ειναι τα makita ισχύει?
καταρχην εχω μεγαλο μπερδεμα στο ποσο δυνατο πρεπει να ειναι για να μπορω να ειμαι ανετος και στο σκαψιμο για τους σωληνες και στη διατρηση και οταν χρησιμοποιω ποτηροκορωνα για τα κουτια.
Ελπιζω να μου δωσετε τα φωτα σας εσεις οι πιο εμπειροι γιατι στα μαγαζια με εχουν μπερδεψει πιο πολυ αν και νομιζω οτι ενα 4κιλο τα παλευει ολα αυτα που θελω να κανω.
περιμενω τις απαντησεις σας

mariosm
05-10-09, 21:15
Αν θελεις εργαλειο μεχρι να παρεις ...συνταξη, χωρις ομως να βλεπεις πολυ τα οικονομικα τοτε HILTI

samvuk
05-10-09, 21:15
ναι καποια προταση πιο συγκεκριμενη?

mariosm
05-10-09, 21:20
Μπες www.hilti.gr (http://www.hilti.gr) και θα βρεις σιγουρα. Δεν εχει τιμες αλλα για αυτο που θελεις υπολογιζε απο 500 ευρω και πανω.

samvuk
05-10-09, 21:27
περιμενω και καποιες αλλες απαντησεις και σε πιο οικονομικη φαση.

απλα σας παρακαλω κατι που εχετε δοκιμασει εσεις οι ιδιοι οποτε να ειναι αξιοπιστο.
Ευχαριστω

leosedf
05-10-09, 22:51
Και τα ΜΑΚΙΤΑ και τα HILTI είναι πολύ καλά στη δουλειά τους.
Εγώ προσωπικά είμαι fan των επαναφορτιζόμενων HITACHI.
Στη δουλειά επίσης έχουμε και μερικά BOSCH SDS Plus.
'Οποιο και να επιλέξεις πάντως καλό θα ήταν να πάς σε καταστήματα και να τα πιάσεις με το χέρι, να τα δείς απο κοντά. Αν θες επαγγελματικό εργαλείο όμως μάλλον θα πρέπει να πάς σε SDS , μικρά σχετικά εργαλεία αλλα ανοίγεις τρύπες σε μπετό με δυό δάχτυλα και πολλά έχουν την επιλογή σκέτου κομπρεσέρ.

sv9cvk
05-10-09, 22:52
Μπες www.hilti.gr (http://www.hilti.gr) και θα βρεις σιγουρα. Δεν εχει τιμες αλλα για αυτο που θελεις υπολογιζε απο 500 ευρω και πανω.

Συμφωνω μαζι σου αλλα δεν ντρεπεσαι να πεις 1000 ευρω και πανω??
Εγω εχω αρκετα εργαλεια HILTI ειναι πολυ καλα, αλλα ακριβα (εχουν ομως φοβερο και παμφτηνο service και υποστηριξη που καμια αλλη εταιρια δεν εχει!!!!!!):001_huh:
Τωρα το θεμα ειναι για τι χρηση θελει ο samvuk το σκαπτικο (το makita ειναι απο τα καλυτερα αλλα δεν ειναι και αυτο φτηνο!!! )
Αν το θελεις για επαγκελματικη και συχνη χρηση το 4κιλο δεν σε καλυπτει ουτε το SDSplus , θελεις 5κιλο και SDSmax
Εγω εχω δουλεψει DEWALT SKILL BOSCH HITACHI MAKITA HILTI και 4κιλα και 5κιλα το καλυτερο ειναι το HILTI και με μικρη διαφορα το ΜΑΚΙΤΑ και το HITACHI τα BOSCH ηταν καλα αλλα τα παλαια μοντελα τωρα τελευταια τα εχει χαλασει!!:001_unsure:
Τωρα το τι θα παρεις εξαρταται απο την χρηση που θα κανεις και ειναι καθαρα πρωσωπικο θεμα η επιλογη που εξαρταται βασικα απο την χρηση και το ποσο που εισαι διαθετημενος να δωσεις :crying:
Αυτα γεια Χρηστος

antonisc
06-10-09, 01:03
φιλε δουλεβω το μακιτα απο το 99 επαγκελματικα το μονο σερβις ειναι αλαγη καρβουνακια φισιολογικη φθορα [ειναι πολη καλο]

samvuk
06-10-09, 17:49
λοιπον για να γινω πιο συγκεκριμενος.
ειμαι ακομη στην αρχη οποτε οπως καταλαβενεται δεν εχω και τις τεραστιες δουλιες ουτε πηγαινω απο την μια δουλεια στην αλλη.
απλα ομως θελω να παρω κατι που οταν θα εχω καποιες δουλειες να μην κολωσω και να θελω αμεσως καινουργιο σκαπτικο.
μετα μακαρι να πανε καλυτερα και να αγορασω και ενα ακομη πιο καλο και πιο ακριβο και να εχω το παλιο μονο για τρυπηματα και το μεγαλο και καινουργιο για τις βαριες δουλιες.
οποτε καταλαβενετε οτι το κοστος παιζει αρκετα μεγαλο ρολο.
σας ευχαριστω για τις απαντησεις εως τωρα και περιμενω και αλλες και ισως καποιες με συγκεκριμενα μοντελα και ισως και τιμες

giorgos
08-10-09, 10:52
Λοιπόν φίλε κώστα.
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το gbh 4-32 dfr bosch είναι αυτό που ψάχνεις και με ανεκτό βάρος για να σκάβεις αν καταλαβα καλά σαν ηλεκτρολόγος?
Αν τώρα όπως λες είσαι στην αρχή και θές κάτι ποιο οικονομικό πάρε το BOSCH 2-26 DFR.Το DFR ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΊΑ ΣΤΟ ΜΟΝΤΈΛΟ ΜΗΝ ΠΆΡΕΙς ΤΟ DRE ΓΙΑ ΝΑ ΈΧΕΙ και το δεύτερο τσόκ που το σφίγγεις με το χέρι. Εγω σαν ηλεκτρολόγος όταν ξεκίνησα πρίν 6 χρόνια αυτό πήρα και το χρησημοποιω ακόμα στις περισσότερες μικρές δουλειές όπως και στην τοποθέτηση a/c που ασχολούμε 4 χρόνια..Αργότερα πήρα και το 4-32 που σου έγραψα πιο πάνω
Αυτά τα 2 ακριβώς έχει και ο αδερφός μου ως υδραυλικός και τους έχει βγάλει το λάδι χωρίς να έχουν πάθει κάτι.(καθώς και το 2-24 που έβγαζε τότε στη θέση του 2-26 που το έχει 9 χρόνια.....)

Δες εδώ για ενδεικτικές τιμες.... http://www.etools.gr/ergaleia-hlektrika/pistoleta/bosch.html

Y.Γ Αυτή τι στιγμή αυτα που σου είπα έχουν μαζί και εξτρα δωρα τρυπανια καλέμι και τέτοια αν τα πάρεις εκμεταλλεύσου την ευκαιρία

Υ.Γ εάν ήσουν αθήνα θα σου πρότεινα και μαγαζί να τα πάρεις φθηνότερα απο τις τιμές του παραπάνω σαιτ

πητερ
08-10-09, 15:10
δες εδώ http://www.powerstore.gr/ και http://www.e-ergaleio.gr/ προτείνω DH 24PC3 HITACHI

delimichalis
10-10-09, 19:21
Φιλε αυτο ειναι το εργαλειο του Ηλεκτρελογου για παντος τιπου δουλειες...Σκαβη τιχους,σκαβη μπετα,κανει ξετρηπια(σαν να ειναι φεηζολ) γιατη φυσικα ειναι και τριπανη..με Ισχύς κρούσεως το δευτερολεπτο στα 20.00J οποιος ξερει τι σημενη αυτο δεν κηταει τπτ αλλο ..Απλος δες το http://www.makita.gr/0050000427 λιγο ακριβω ειναι αλλα ειναι το καλυτερο στο ειδος του και δεν ειπαρχη κατι τετοιο ουτε απο την Hilti....MONADIKO alla kai 1.500 Euro:w00t:

sv9cvk
10-10-09, 19:58
Φιλε αυτο ειναι το εργαλειο του Ηλεκτρελογου για παντος τιπου δουλειες...Σκαβη τιχους,σκαβη μπετα,κανει ξετρηπια(σαν να ειναι φεηζολ) γιατη φυσικα ειναι και τριπανη..με Ισχύς κρούσεως το δευτερολεπτο στα 20.00J οποιος ξερει τι σημενη αυτο δεν κηταει τπτ αλλο ..Απλος δες το http://www.makita.gr/0050000427 λιγο ακριβω ειναι αλλα ειναι το καλυτερο στο ειδος του και δεν ειπαρχη κατι τετοιο ουτε απο την Hilti....MONADIKO alla kai 1.500 Euro:w00t:

Φιλε μου πες μου 11.5 κιλα πως θα τα "παλεψει " καποιος (ηλεκτρολογος)???
Ειναι καλο αλλα οχι για βασικο.
Ενα 4 με 5 κιλα SDS max ειναι καλο για σκληρη χρηση (και δεν μουραζει κιολας μιας και το 90% της χρησης τους ειναι σε τοιχο!!!!)
Τα SDS plus των 2 κιλων (που προτεινε καποιος απλα δεν κανουν ,ειναι καλα για περιστασιακη χρηση του σκαπτικου πιο πολυ για τρυπημα)

ορφεας
15-10-09, 01:51
πριν 7 χρόνια που ξεκίνησα τη δουλειά όπως και εσύ τωρα, επέλεξα το makita στα 1050W, με SDSmax. δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα αυτό το μοντέλο. πάντως είναι αρκετά δυνατό για ξετρυπήματα, και αρκετά ελαφρύ για να το δουλεύεις οριζόντια σε τοίχο. 7 χρόνια δουλεύει σχεδόν σε καθημερινή βάση και σερβις ακόμα δε χρειάστηκε.Η τιμή του είναι κοντα στο χιλιάρικο, αλλά πιστεύω πως στα εργαλεία τα λεφτά δε πρέπει να τα λυπόμαστε. Εγώ προσωπικά δεν το μετάνοιωσα

Δημητρης Ανας
07-02-14, 06:04
καλησπερα θα ηθελα να με βοηθησετε στο να κανω την επιλογη μου,ολοι μου λενε οτι τα καλυτερα του ειδους ειναι τα makita ισχύει?
καταρχην εχω μεγαλο μπερδεμα στο ποσο δυνατο πρεπει να ειναι για να μπορω να ειμαι ανετος και στο σκαψιμο για τους σωληνες και στη διατρηση και οταν χρησιμοποιω ποτηροκορωνα για τα κουτια.
Ελπιζω να μου δωσετε τα φωτα σας εσεις οι πιο εμπειροι γιατι στα μαγαζια με εχουν μπερδεψει πιο πολυ αν και νομιζω οτι ενα 4κιλο τα παλευει ολα αυτα που θελω να κανω.
περιμενω τις απαντησεις σας




καλημέρα και από μένα, εγώ το έχω πάρει εδώ και 2 χρόνια το BOSCH 2-26 DFR 800watt 3.0 joule το δουλεύω σε καθημερινή βάση γενικά έχω μια κλίση προς την BOSCH είμαι συντηρητής σε ξενοδοχείο 6 χρόνια και κάνω και δουλειές και έξω συνήθως τον χειμώνα η δουλειά μου είναι γενικές κατασκευές υδραυλικά, ηλεκτρολογικα, ξυλουργικές και μεταλλικές κατασκευές πρόσφατα έκανα ανακαίνιση σε 16 δωμάτια από αποξήλωση πλακιδίων μέχρι κανάλια με χούφτα και δουλειά με ποτιροκορονα φ68 και αρίδα φ26 σε μπετό το εργαλείο παραμένει να είναι σαν καινούριο γενικά είμαι πολύ ευχαριστιμενος με την αγορά το πήρα 230 ευρό.