PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΘΑΛΑΜΟΥ ΥΠΕΡΙΩΔΟΥΣ ...



JIM_6146B
05-10-09, 21:34
Καθότι ξεκίνησα στο φόρουμ με λίγες γνώσεις ( φάνηκε στην πορεία ) και σιγά σιγά βελτιώθηκα αύξησα τις γνώσεις μου και συνεχίζω να τις βελτιώνω .
Από τα παιδικά μου χρόνια το είχα μεράκι το ηλεκτρονικό έτσι κάλιο αργά παρά ποτέ έφτιαξα και εγώ ένα μικρό εργαστήριο ( το ησυχαστήριο μου ) με όργανο κατασκευής μου ή επώνυμα και σύνδεση στο internet για να μην σας χάνω :001_tt2:

Έτσι με την σειρά μου αφού άρχισα να ερευνώ τον κόσμο της πλακέτας αποφάσισα να φτιάξω τα εργαλεία που χρειάζονται για αυτό .
Αλλο διάτρητη πλακέτα και άλλο πλακέτα στα μέτρα του κυκλώματος .

Ασχολήθηκα με το ExpressPCB απλό και ωραίο . Δοκίμασα και το EAGLE αλλά με ζόρισε . Με το expressPCB μέσα σε εν απόγευμα έκανα απλές πλακέτες ωραίο πράγμα :lool:

Θα σας παρουσιάσω έναν θάλαμο που υπεριώδους UVA που είναι ενας συνδιασμός πολλών ιδεών που βρήκα στο internet .

Λίγα λόγια το κουτί φτιάχτηκε έτσι ώστε να ανοίγει από όποια πλευρά θέλουμε. Τοποθετήθηκε συρτάρι για να μπαίνει η πλακέτα .
Χρησιμοποιήθηκαν λάμπες θορίου UVA Sylvania .

Κόστος κατασκευής

Ξύλα : 13 Ε
Διάφορα για ξύλα πόμολο - σιδηρόδρομος : 15 Ε
Λάμπες UVA : 30 Ε
Μπαλαστ 2 + 4 Σταρτερ με βασης + βάσης φθορίου + καλώδια + διακόπτης κ.λ.π. : 20 Ε

Σύνολο

Λίγες Φωτογραφίες

JIM_6146B
05-10-09, 21:35
Συνέχεια φωτο ...

Xarry
05-10-09, 21:55
Πολυ καλο φιλε! Σαν βιομηχανικο φαινεται. Ποσες ωρες σου πηρε; Θα μπορουσες να μας πεις και διαστασεις απ' τα ξυλα;

KOKAR
05-10-09, 21:57
Μπράβο ρε φίλε,καλή και προσεγμένη κατασκευή !

keep going.

JIM_6146B
06-10-09, 07:37
Συνέχεια ....

Ολο το project έγινε σε ιδέες όπως είπα που βρήκα στο ιντερνετ και με μετατροπές - βελτιώσεις έκανα το δικό μου project .


Το γενικό project είναι εδώ : http://www.instructables.com/id/SPFPWL0FQCTIN03/ (http://www.instructables.com/id/SPFPWL0FQCTIN03/) πιστευω οτι είναι απο τα καλύτερα και απο εδώ ξεκίνησα την ιδέα για την κατασκευή μου .

Επίσης και εδώ http://www.electronics-lab.com/articles/uv_box_fluo/index.html
με πολλές όμως διαφορές στην κατασκευή . Απο τις φωτογραφίες μου φαίνεται ο τρόπος συρναμολόγισης .

Θα έπρεπε η κατασκευή να χωράει σε κοινά ράφια που είναι 25 εκ. χ 25 εκ.
να έχει γερή κατασκευή, ευκολόχρηστη και να μην αφήνει την UVA να βγαίνει απο το κουτί .

Παρακάτω είναι τα υλικά :

SV1EDG
06-10-09, 15:22
Πολύ ωραία.Μπράβο.

JIM_6146B
10-10-09, 10:53
Συνέχεια .....

Φτιάχτηκαν πολλές ίδιες πλακέτες 3 cm χ 5 cm με γράμματα - διαδρόμους και ενα πολύ λεπτό πλαίσιο γύρω από την πλακέτα ( αυτό που βάζει το expressPCB κατα την εκτύπωση ) .

Το σχέδιο τις πλακέτας εκτυπώθηκε σε διαφάνεια Α4 για Laser .
Τοποθετήθηκε σαν Α4 πάνω απο την πλακέτα και απο πάνω τοποθετήθηκε τζάμι πάχους 3 mm .

Τρυπήθηκαν σε μία άκρη οι πλακέτες και πέρασα ( μετά τον θαλαμο ) ενα καλώδιο μικρό σκληρό για να τις μεταφέρω όπου θέλω.

Η δοκιμές έγιναν σε χρόνο 3 λεπτά , 5 , 6 , και 10 λεπτά .


Χρησιμοποιήθηκε επίσης :

*σόδα που είναι σε μπλέ φακελάκι (1 φακελάκι σε 1.5 λίτρα νερό )
*τριχλωριούχο σίδηρο ( 1 μερος σιδήρου 2 μέρη νερού )
* δύο μικρά μπολάκια απο προφυτερολ ( ενα για σοδα - ενα για σιδηρο)
* Ενα μπολ που θα χωράνε τα παραπάνω δύο μπολακια προφιτερολ για να μην έχουμαι τίποτα αναποδογυρίσματα κ.λ.π.

Χρόνος παραμονής πλακέτας στην σόδα 45sec έως ότους φύγει ενα συννεφάκι που παράγεται ενώ κουνάμε την πλακέτα

Χρόνος παραμονής στον σίδηρο σε θερμοκρασία δωματίου 20C .
Αν κουνάμε την πλακέτα κάθε 2-3 λεπτά συνολικός χρόνος 20 λεπτά .
Αν κουνάμε την πλακέτα συνέχεια χρόνος 10 λεπτά


Ο χρόνος του θαλάμου εμφάνισης που χρειάζεται μία πλακέτα περίπου είναι 5 λεπτά .

Στα 3 λεπτά έχουμε εμφάνιση πλακέτας απο την σόδα αλλά και μία ώρα στον σίδηρο δεν έγινε αποχαλκωση . Αρχισαν μετά μικρές μαυρες σχισμές να εμφανίζονται.
Στα 5 λεπτά έχουμαι πολύ καλή αποχάλκωση χωρίς να χαλάει το παλαίσιο τις πλακέτας και τα γράμματα .
Στα έξη λεπτά έχουμε χάλασμα λίγο του πλαισίου και λεπταίνουν τα γράμματα .
Στα 10 λεπτά έχουμε εξαφάνιση του πλαισίου και τα γράμματα αλλοιώθηκαν

Όλοι η παραπάνω διαδικασία έγινε μέσα στο σπίτι , δεν υπήρξαν αναθυμιάσεις , έσταξα και έξω αλλά δεν έγινε τίποτα με λίγο βρεγμένο πανι ολα ΟΚ το ίδιο ισχύει και για την καυστική σόδα και τον σίδηρο .

Πήρα ντουμποφλο , perydrol και κεζαπ αλλά δεν τα δοκίμασα και ούτε θα τα δοκιμάσω γιατί το θεωρό περισσότερο επικίνδυνο .

Οι πλακέτες επικαλύφθηκαν με σπραυ πλαστικοποίησης .

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και εξαρτημένος απο το φορουμ :001_tt2:


:byebye: :byebye:

Φιλικά

Δημήτρης

xazopartalos
10-10-09, 17:08
Tελεια η κατασκευη σου και πολλη αναλυτικη με γεια.
Με βλεπω απο δευτερα σε κανα μαραγκειο!!!!:lool:

JIM_6146B
10-10-09, 17:51
Tελεια η κατασκευη σου και πολλη αναλυτικη με γεια.
Με βλεπω απο δευτερα σε κανα μαραγκειο!!!!:lool:

Προσοχή :

Στις φωτογραφίες βέπεις οτι έχει δύο ειδών βάσεις .

Εγώ έχω βάλει την Β που έχει πάχος 0,8 χιλ. και στερεώνεται με την πλάτι δηλ. στα πλαινά σταθερά καπάκια και η λάμπες κουμπώνουν ακριβός .

Η άλλη βάση Α έχει πάχος 1.1 χιλιοστά και στερεώνεται απο την βάση της στην αποσπόμενη οροφή που δεν είναι οτι καλύτερο .

Το σχέδιο μου είναι για το πάχος της Β αν χρησιμοποιήσεις το Α θα πρέπει να αυξήσης το εσωτερικό πλάτος γιατί με τις συγκεκριμένες διαστάσεις δεν χωράει μαζί με την λάμπα .

Στα Υλικά ylika_ξυλα.doc (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=10967&d=1254803785) τα κομμάτια που θα κωληθούν και θα είναι σταθερά είναι τα 2 , 3 , 5 , 7 , 8 .
Το 10 είναι για να σε βοηθήσουν στην τποθέτηση του 5 .
Το 11 είναι στο ράφι που στο πίσω μέρος θα κοπούν οι γωνία του 1χ1 για να μην βρήσκει στο κανάλι 1χ1 legrant που θα περνάν τα καλώδια ή θα κοπή αλλιώς ανάλογα με το πάχος του καναλιού που θα βρείς .
Τα υπόλοιπα κομμάτια εφάπτονται ακριβώς και στερεώνονται με βίδες . Οποτε θές αφαιρούνται και είσαι σε όποιο σημείο τις κατασκευής θελεις . Στο ξύλο οι βίδες πριν την τοποθέτηση θα πρέπει να ανοίγεται τέτοια τρύπα με τρυπάνι ώστε να μην σκυστή το ξύλο όταν τις βιδώσεις

Τα ξύλα τα έκοψα στο prakiker τους έδωσα το ylika_ξυλα.doc (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=10967&d=1254803785) που έχει και τα τετραγωνικά για να χρεώσουν . Τους τα έλεγα σε cm δεν τα ήθελαν σε mm.
Επίσης ο σιδηρόδορομος , οι βίδες , το πόμολο , η κολλα ξύλου είναι απο εκεί .

Τις βάσεις τις επέλεξα απο κατάλογο και μαζί με το υπόλοιπο υλεκτρολογικό υλικό τα
παρήγγειλα απο τον ΝΑΖΟ (ηλεκτρολογικό υλικό) .

Αυτά Καλό Σββατοκύριακο .

JIM_6146B
13-10-09, 17:45
Και το φινάλε .

Η πλακέτα του Αναλυτής ημιαγωγών που υπάρχει σε postήταν πρόκληση λεπτές γραμμές , πολλές και φυσικά ωραίο κύκλωμα .

Παρακάτω η φωτογραφία της πλακέτας ατρύπητη μόλις φτιάχτηκε σπαρταράει :lool: και φυσικά ο θάλαμος υπεριώδης στον χώρο του .

Ο θάλαμος ήταν κάτι που έλειπε από το ησυχαστήριο μου .


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Φιλικά

Δημήτρης .

geovon
22-12-09, 12:09
Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ.

Μια πρόταση για "βελτίωση" της κατασκευής από άποψη ασφαλείας.

Να τοποθετηθεί ένας τερματικός διακόπτης στο συρτάρι ώστε κατά το άνοιγμα του να διακόπτεται η τροφοδοσία στις λάμπες για να αποφευχθεί η επαφή του χρήστη με τη UV ακτινοβολία που είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη για τα μάτια και την επιδερμίδα.

Με κάθε επιφύλαξη :confused1:, δεν νομίζω οι UVA λάμπες να είναι τόσο επικίνδυνες γιατί χρησιμοποιούνται σε εφαρμογές για έντομα που τοποθετούνται σε χώρους εργασίας (όπως αναφέρει και το manual). Πάντως μια επαφή με τον κατασκευαστή-προμηθευτή θα έλυνε κάθε απορία.

gep58
22-12-09, 12:53
Τελικά Δημήτρη,
χρησιμοποιείς το POSTIV 20 της KONTAKT ή πλακέτες με επίστρωση φωτοευαίσθητου υλικού από την αγορά ;

gep58

JIM_6146B
22-12-09, 13:05
Τελικά Δημήτρη,
χρησιμοποιείς το POSTIV 20 της KONTAKT ή πλακέτες με επίστρωση φωτοευαίσθητου υλικού από την αγορά ;

gep58

:001_smile:

Το POSTIV 20 το έχω αγοράσει για να πειραματιστώ αλλα δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου έτσι κάθετε...

Οι πλακέτες είναι φωτοευαίσθητες με την μπλέ επικάλυψη με διαστάσεις 10cm X 16cm και με έχουν καλύψει στο 100% των κατασκευών . Η εμφάνιση γίνεται σε 6 λεπτά περίπου .