PDA

Επιστροφή στο Forum : Φτηνός και καλός ενισχυτής.



ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
06-10-09, 19:45
Ήθελα έναν φτηνό και καλό ενισχυτή για έναν μικρό χώρο και μετά από λίγο ψάξιμο ψαξιμο κατέληξα σε ένα κιτ της VELLEMAN.Το κιτ αυτό πωλείται και σαν module έτοιμο.Προτίμησα το κιτ(ας κολλήσουμε και κάτι) και χώρια την ψήκτρα από την ίδια εταιρία.Στην πλακέτα πάνω έχει και το τροφοδοτικό Θέλει μόνο μετασχηματιστή και κουτί.Δεν μέτρησα ακόμα τίποτα μόνο το ρεύμα ηρεμίας.Τιμή κάθε ενισχυτή 23ευρώ + 18ευρώ ή ψήκτρα.
Κωδικός κιτ:Κ8060, ψύκτρας:HSVM100 και module:VM100(συναρμολογημένο 62ευρώ)
Τάση στην έξοδο 28mV(αρκετό δεν είναι; )
Το μόνο που άλλαξα είναι οι πυκνωτές του τροφοδοτικού από 3300uf(jamicon) που είχε σε 4700uf nichicon και και κάποιους ηλεκτρολυτικούς με καλύτερης ποιότητας.

costas81
06-10-09, 23:57
χμμμμμμμμμ...........αυτός ο ενισχυτής μοιάζει λίγο στην σχεδίαση με τον αντίστοιχο της smartkit που βγάζει 50Wrms...φοράει tip τρανσιστορ στην εξοδο...που νομίζω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο...βέβαια είναι περισσότερο τακτοποιημένος από άποψη εμφάνισης...αλλά το γεγονός ότι έχει ενσωματωμένο το τροφοδοτικό δεν σου αφήνει πολλά περιθώρια για αναβάθμιση πάνω στην ίδια πλακέτα...συμβουλή μου να μην μοντάρεις καθόλου το τροφοδοτικό και να φτιάξεις ένα πιο βαρβάτο με πρισσότερους και μεγαλύτερους ηλ/κους σε ξεχωριστή πλακέτα....φυσικά να βάλεις bypass capacitors και mkp αντί ηλ/κων στην είσοδο του σήματος όπως λέει και ο sakis....πιθανόν να παίρνει κι άλλες βελτιώσεις τις οποίες δεν γνωρίζω....πάντως να ευχηθώ καλές και χαρούμενες κατασκευές και να τον δούμε σύντομα ολοκληρωμένο...

costas81
06-10-09, 23:59
ακόμα και τα 4700μF μου φαίνονται λίγα....τι θα έλεγες για 4 ηλ/κους 10000μF έκαστος...ανά δύο παράλληλα και σε σειρά μεταξύ τους η γείωση...

sakis
07-10-09, 01:27
ΝΙΚΟ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ..... ειναι μεγαλη ξεφτιλα ....

μαλιστα υπαρχει εκτατεμενο ποστ στο diy audio και προσφατο μαλιστα
δυστυχως ειναι ενα κακο κυκλωμα με κακα τρανσιτορ υποφερει απο thermal runaway και γενικα ειναι μια πολυ κακη κατασκευη .... επισης η ισχυς που θα παρεις απο αυτο ειναι γυρω στα 55 βατ στα 8 και μαλιστα με πολυ κακες επιδοσεις ,,,, η σχεδιση ειναι του 1821 και ακομα και το σμαρτ κιτ που σου προτεινει ο Κωστας ειναι μακραν καλυτερο

Δεν ξερω αν εχεις ξαναδουλεψει με νταρλινγκτον αν οχι καλο θα ηταν να διαβασεις αυτο ( υποθετω οτι τα αγγλικα σου ειναι καπως )

http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php?t=141780&highlight=darling...ton+story

με καλη κατσκευη ο σμαρτ ειναι πολυ καλυτερος μια και εχει πηγη σταθερου ρευματος σρον διαφορικο ...

αυτα απο μενα

sakis
07-10-09, 11:02
φυσικα δεν ειναι ουτε για αστειο να σκεφτεις να βαλεις μεγαλυτερη ταση απο αυτη που λεει το κιτ ...

moutoulos
07-10-09, 11:16
Πάντως για το συγκεκριμένο κιτάκι, έχω ακούσει τα καλύτερα. Προσωπικά
δεν μπορώ να πω αν είναι καλό ή κακό, δεν το έχω ακούσει. Αν κρίνω όμως
από τα χαρακτηριστικά του PDF (http://www.velleman.eu/downloads/0/illustrated/illustrated_assembly_manual_k8060_rev1.pdf) της Velleman του συγκεκριμένου προϊόντος,
προσωπικά με πείθει. Μιας και η Velleman φημίζεται για τα κιτ της.

Σάκη δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, και εννοείται δεν είναι ενισχυτής "αναφοράς",
αλλά με αυτή την τιμή (για κιτ μιλάω), συνήθως παίρνεις κάτι ξεπεσμένα TDAseries,
ή ακόμα χειρότερα τα STKseries, ή στην καλύτερη παίρνεις τα σχεδόν καταπληκτικά
LM38XX. Αλλά ακόμα και έτσι, ο συγκεκριμένος είναι σαφώς καλύτερος, και απο
αυτή τη σειρά (LM). Τουλάχιστον με βάση τα χαρακτηριστικά που δίνει η Velleman.

Κάτι που δεν μου αρέσει σε μένα, είναι η έλλειψη σταθερής πηγής ρεύματος ...

sakis
07-10-09, 11:32
γρηγορη σορρυ αλλα εισαι μακραν λαθος ....δεν ενοοειται ενισχυτης σημερα με τρανσιστορ του 1970 ....τα τιρ 142-147 ειναι χειροτερα σε επιδοσεις απο τα 2Ν3055 εκτος απο οτι υποφερουν απο θερμοκρασιακη ασταθεια


τελος η σχεδιαση αυτου του ενισχυτη ειναι ενα κυκλωμα του 1970 ....

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
07-10-09, 12:01
Και το σχηματικό του ενισχυτή.Και μια μικρή ακόμη αλλαγή οι αντιστάσεις στους εκπομπους των τρανζιστορ εξόδου αντικαταστάθηκαν με panasonic άνθρακος.

sakis
07-10-09, 12:55
για παραδειγμα ....οι πυκνωτες C4-C5 ειναι απαραδεκτοι και δεν προκειται να τους βρεις σε καμμια σχεδιαση και σχεδον σε κανενα ενισχυτη σε τιμες μεγαλυτερες απο 120ρ

οι πυκνωτες αυτοι κανουν δυο δουλειες πρωτον σκοτωνουν ολη την γλυκα και την δυναμικη που θα μπορουσε να εχει ο ενισχυτης αλλα παραλληλα ειναι απαραιτητοι για να ειναι ο ενισχυτης σταθερος ...

αν καποιος διανοηθει να τους βγαλει η να τους μικρυνει ..... καμπουυυυυυμ !!!!

ts0gl1s
07-10-09, 13:25
Κάτι άσχετο έχει κάνει κάνεις plasma speaker ? :drool:

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
07-10-09, 13:33
Κάτι άσχετο έχει κάνει κάνεις plasma speaker ? :drool:
Θάνο αφου ειναι ασχετο ανοιξε ενα καινούργιο θέμα.

IOANNIS
07-10-09, 14:37
να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη....
οπως πολυ σωστα λεει ο σακης, οι πυκνωτες C4, C5 ειναι υπερβολικα μεγαλοι!! ο πυκνωτης C10 εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει.
τα TIP142, TIP147 ακουστικα εχουν την ιδια ποιοτητα με τα STK.
παντως ομως σε γενικες γραμμες, με 23ευρω που κοστιζει το κιτ, για τα λεφτα του, μια χαρα ειναι.....!!!!

sakis
07-10-09, 14:42
συχρονα stk εχουν και μοσφετ στην εξοδο αλλα το βασικοτερο ειναι οτι εχουν πιο σωστα κυκλωματα απο αυτο ...

τα τιρ 142-147 εχουν ενισχυση χ1000 αν θυμαμαι καλα ...αυτο σημαινει οτι η βαση τους ειναι εξαιρετικα ευαισθητη και αυτο ειναι που τα κανει ασταθη προσθεσε και την θερμοκρασικη ασταθεια και ετοιμη η βομβα

οι μεγαλοι πυκνωτες miller στις βασεις προσπαθουν αν τις φυλαξουν απο ταλαντωσεις ( μαλιστα σε καποια αντιστοιχα σαραβαλα του ελεκτορ ελεγε οτι ο πυκνωτης αυτος μπαινει κολλητα πανω στο τρανσιστορ για να λειτουργησει καλυτερα και οχι στην πλακετα )

απο εκει και περα καταλαβαινεις ...

στην πραξη το 3886 θα επαιζε καλυτερα σαν ηχος αλλα απλα θα εχει λιγο χαμηλοτερη ισχυ

IOANNIS
08-10-09, 11:02
να προσθεσω και κατι αλλο που παρατηρησα στο κυκλωμα. η αντισταση R2 μου φαινεται πολυ μικρη(100οhm), και ο ενισχυτης πρεπει να εχει κερδος πανω απο x50, που μου φαινεται υπερβολικο, και ισως ειναι ασταθεις σε συχνοτητες πανω απο 20khz. πιστευω οτι ενα κερδος της ταξης τον x20-30 ειναι αρκετο, επομενος ισως πρεπει να μεγαλωσουμε την αντισταση γυρω στα 470-820ohm

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
10-10-09, 11:55
Κάτι αντίστοιχο από το elektor του 1982.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
10-10-09, 11:58
Και το υπόλοιπο άρθρο.

sakis
12-10-09, 12:25
ναι εισαι καλα βρε νικο που το ανεβασες το σχεδιο ...ειναι χρησιμο να υπαρχει

αυτο ειναι λιγο καλυτερο απο πλευρας σταθεροτητας σε σχεση με ολα τα αλλα μια και στην εξοδο εχει αντισατσεις 1ωμ 10 βαττ οποταν τις οποιες διαφορες απο τρανσιστορ σε τρανσιστορ τις καταναλωνει εκει πανω .... Φυσικα αυτο σημαινει οτι του τρωει λιγη ισχυ αλλα μαλλον δεν εχει καμμια σημασια αυτο ....

και αυτο υποφερει απο το ιδιο προβλημα με τους πυκνωτες στην βαση των τρανσιστορ και ενω ειναι σταθεροτερο απο ηχο ειναι η γνωστη μαπα .....

αυτα ...

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
15-10-09, 14:21
Σάκη με το κιτ αυτό της velleman έχεις ασχοληθεί καθόλου,έχεις μετρήσει κανένα;

sakis
15-10-09, 14:43
οχι αλλα εχω δουλεψει και τα δυο ξαδελφακια του δλδ το σμαρτ κιτ αλλα και το ελεκτορ ....

πες μου αν μπορω σε βοηθησω καπου σε αυτο

Πέτροs
15-10-09, 15:58
Φίλε Νίκο, απ αυτό τό κίτ έχω φτιάξει 3 κομμάτια, 2 σέ έναν ενισχυτή καί ένα σέ ενισχυτή subwoofer. Τά έφτιαξα πρίν 4 χρόνια, τόν πρώτο χρόνο τά άκουγα στό σπίτι χωρίs νά τά ζορίζω καί ήμουν πολύ ευχαριστημένοs από τήν ποιότητα τούs.
Τήν επόμενη χρονιά τό Πάσχα τά ζόρισα αρκετά καί πήρα τό ένα στό χέρι, τό εφτιαξα καί τήν επόμενη χρονιά πήρα τό άλλο στό χέρι τό ξαναεφτιαξα καί φέτοs τά πήρα καί τά δύο κάρβουνο, δέν τά έχω ξαναφτιάξει, τό κίτ τού subwoofer δέν έχει πάθει τίποτα.