PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για Ηλεκτροδότηση διαμερίσματος



pas2007
09-10-09, 20:12
Γειά σας.
Για εγκυκλοπαιδική γνώση ρωτάω.
Ας υποθέσουμε ότι θέλω να κάνω αίτηση για νέα παροχή ρεύμοατος στην ΔΕΗ. Ξέρω πως μπορώ να διαλέξω το είδος της παροχής 1Φ ή 3Φ ανάλογα και με το πόσο μεγάλο νοικοκυριό θα έχω.
Αν για παράδειγμα έχω ένα μικρό διαμέρισμα ας πούμε από 40 έως 60τμ μπορώ να αιτηθώ για 1Φ ή 3Φ στα 35Α ή παραπάνω? Ή αν έχω μεγαλύτερο διαμέρισμα πχ από 80τμ και πάνω μπορώ να ζητήσω από την ΔΕΗ 3Φ στα 40Α ή περισσότερα ανα φάση? Δλδ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν η ΔΕΗ στο τέλος μου επιβάλει να έχω 1Φ ή 3Φ και πόσαΑ? Επειδή ξέρω και πως ανα γειτονιά/συνοικία η ΔΕΗ δεν δίνει πάντα το ίδιο μέγεθος ρεύματος.

Ευχαριστώ.

stom
09-10-09, 22:47
Ολα εξαρτωνται απο τη μελετη που υποβαλεις. Αν πχ βαλεις θερμοσυσσωρευτες και κλιματισμο μπορεις να ζητησεις και 3Χ63 για 60τμ.
Απο κει και περα σε καποιες περιοχες η δεη κανει τη δυσκολη οταν οι μετασχηματιστες της ειναι στο οριο, αλλα αυτο συνηθως ξεπερνιεται.

pas2007
10-10-09, 02:42
OK ευχαριστώ μου λύθηκαν οι απορίες.



Ολα εξαρτωνται απο τη μελετη που υποβαλεις. Αν πχ βαλεις θερμοσυσσωρευτες και κλιματισμο μπορεις να ζητησεις και 3Χ63 για 60τμ.
Απο κει και περα σε καποιες περιοχες η δεη κανει τη δυσκολη οταν οι μετασχηματιστες της ειναι στο οριο, αλλα αυτο συνηθως ξεπερνιεται.

pas2007
10-10-09, 03:03
OK ευχαριστώ μου λύθηκαν οι απορίες.

Εχω αλλη μια τελευταια απορια.
Στις πολυκατοικίες πρέπει πρέπει να έχουν όλοι τα ίδια? δλδ ολοι 1Φ ή 3Φ και στα ίδια Α? η μπορεί ο κάθένας να έχει ότι θέλει?
ή είναι όπως στις διπλές ή τριπλές κατοικίες? Ας πούμε εδώ που μένω είμαστε διπλοκατοικία και υπάρχουν 2 μετρητές. Ένας 3Φ και ένας 1Φ.

Ευχαριστώ.

babisko
10-10-09, 09:36
Εχω αλλη μια τελευταια απορια.
Στις πολυκατοικίες πρέπει πρέπει να έχουν όλοι τα ίδια? δλδ ολοι 1Φ ή 3Φ και στα ίδια Α? η μπορεί ο κάθένας να έχει ότι θέλει?
ή είναι όπως στις διπλές ή τριπλές κατοικίες? Ας πούμε εδώ που μένω είμαστε διπλοκατοικία και υπάρχουν 2 μετρητές. Ένας 3Φ και ένας 1Φ.

Ευχαριστώ.

Όχι, το κάθε διαμέρισμα έχει την δική του παροχή, τον δικό του μετρητή. Στην ίδια πολυκατοικία μπορεί κάποια διαμερίσματα-καταστήματα-γραφεία να έχουν μονοφασική παροχή και άλλα τριφασική, άλλα μικρής ισχύος, άλλα μεγάλης ισχύος. Η ΔΕΗ φέρνει από το δίκτυό της ένα καλώδιο τριφασικό (υπόγειο ή εναέριο), το οδηγεί σε ένα κιβώτιο διανομής (μπαροκιβώτιο) και από εκεί τροφοδοτεί τον κάθε μετρητή με ξεχωριστά καλώδια.

stom
10-10-09, 16:01
Ο μονος λογος που συχνα ειναι ιδια ειναι σε εργολαβικες καταστασεις οπου οι μελετες συχνα ειναι μια σε πολλα αντιγραφα.