PDA

Επιστροφή στο Forum : rvr elenos



harris
12-10-09, 12:58
καλημερα το ΣΚ βρεθηκα στε γνωστο βουνο μαζι με ενα φιλο και φυσικα σας γραφω αυτα που ειδα . ειδα λοιπων ενα rvr να εχει πολυ μεγαλο επειρεασμο απο τα στασιμα των αλλων σταθμων μια και ηταν κατευθειαν στην κεραια . και οταν τελικα δεν μπορουσε να ανοιξει μπηκε ενα elenos 100 w καινουργιο το οποιο τελικα δουλεψε στην αρχη με 15-17w και μετα απο λιγο κοντα στα 95w . o ηχος του ητανε πολυ καλος τοσο που στο αμαξι μου επαθα πλακα με αυτο που ακουγα ακουσα κ ενα rvr blue 30 με ενα pj 1000 το οποιο ηταν πολυ καλο αλλα η διαφορα σε καλο ραδιο εχει διαφορες μικρες αλλα εμφανεις παντος κ των δυο το ακουσμα ηταν αρκετα καλο . παντος το rvr δεν ξερω τι εχει απο πισω αλλα το ελενος επεζε με ενα cd yamaha k μια κονσολα NUMARK ΜΠΛΕ χρωμα .

dimas
10-11-09, 17:29
η αληθεια ειναι οτι το rvr δεχεται πολυ μεγαλο επηρεασμο,απο αλλα μηχανηματα,ποσο μαλλον οταν βρισκονται και εκπεμπουν στον ιδιο χωρο.
ο ηχοσ που βγαζει το rvr σε σχεση με το elenos δεν συγκρινεται!

chs
10-11-09, 22:31
δεν συγκρινετε αλλα δεν μας ειπες ποιο πρoτιμας εσυ??????
τωρα οσο για το rvr ετσι ειναι βαλαμε και εμεις ενα στο κεντρο εκπομπης για την Λαμια και επειδη απο τον ιδιο ιστο εκπεμπουν δυο σταθμοι και η μια καιρεα απο τις τετραδες εμπενε μεσα στην αλλη το μιχανιμα μασ εδιχνε στασιμα χωρις να εκπεμπει..........τελικα οταν αφαιρεσαμε τηυν κεραια απο εκει επεκσε κανονικα στα 2002 watt με το δικοτου οργανο μετρημενα........και εξακολουθει να παιζει χωρις κανενα προβλημα βεβαια στο μελλον τοποθετιθηκαν οκτω κεραιες της rvr ACP2
http://www.rvr.it/en/d/antenna2009.pdf

Γιώργος 231
10-11-09, 22:51
Φιλοι μου, εγω εβαλα 2 κιλοβατικα, "πειραματικα" στο ιδιο ιστο , με διπλανες συχνοτητες (μισο μεγακυκλο διαφορα), j pole στο ενα, διπολο στο αλλο, το ενα ηταν rvr το αλλο elenos, και δεν ειχα κανενα προβλημα με ενδειξη στασιμων.

dimitrisg
10-11-09, 23:18
Μπορεί να μην είχες φίλε Γιώργο διαφορά στα στάσιμα αλλά έκανες έλεγχο σ' όλη την μπάντα των FM? Εδώ έχουμε 2κιλα φίλτρα στην έξοδο (ο κάθε σταθμός) και οι 2 σταθμοί απέχουν 0.6ΜΗΖ μεταξύ τους και δημιουργούμε ένα είδωλο 0.6ΜΗΖ κάτω από τη συχνότητα εκπομπής μου και "παίζουμε" και οι δύο σταθμοί!! σε απόσταση τουλάχιστον 7-8 χιλιομέτρων!!

radioamateur
10-11-09, 23:35
δεν συγκρινετε αλλα δεν μας ειπες ποιο πρoτιμας εσυ??????
τωρα οσο για το rvr ετσι ειναι βαλαμε και εμεις ενα στο κεντρο εκπομπης για την Λαμια και επειδη απο τον ιδιο ιστο εκπεμπουν δυο σταθμοι και η μια καιρεα απο τις τετραδες εμπενε μεσα στην αλλη το μιχανιμα μασ εδιχνε στασιμα χωρις να εκπεμπει..........τελικα οταν αφαιρεσαμε τηυν κεραια απο εκει επεκσε κανονικα στα 2002 watt με το δικοτου οργανο μετρημενα........και εξακολουθει να παιζει χωρις κανενα προβλημα βεβαια στο μελλον τοποθετιθηκαν οκτω κεραιες της rvr ACP2
http://www.rvr.it/en/d/antenna2009.pdf


Τι στάσιμα έχει το εν λόγω κεραιάκι;Τι καλώδιο χρησιμοποιείς από κεραία προς το cavity;
Δεδομένου ότι η κεραία είναι broadband οι αποστάσεις των καλωδίων μεταξύ κάθε κεραίας και cavity παίζουν ρόλο;

LASER1008
03-07-11, 18:40
εγω παιδια εχω συναντησει αναλογο φαινομενο εχω ενα innovaction jazz kai ena blue και οταν τοποθετηθουν οι κεραιες κοντα η μια με την αλλη (μιλαμε για διπολα γκαμα ματσ ) και για αποσταση ενα με δυο μετρα περιπου τοτε το ενα μηχανημα δειχνει στασιμα προφανως επειδη κανει ληψη σηματως απο το αλλο! μολις κλεισει το ενα απο τα δυο μηχανηματα δεν υπαρχει κανενα προβλημμα! συχνοτητες 96.7 και 100.8. να σας πω και τη γνωμη μου για τις κεραιες μιας και αναφερθηκατε... εγω δεν τα συμπαθω τα broadband! και χρησιμοποιω γκαμαματς προσαρμογη και τρειων στοιχειων (yagi) με απολαβη πανω απο 7db υπολογισμενα και ραμμενα ακριβως για καθε συχνοτητα, και βεβαια παιζει ρολο μεγαλο και η αποσταση μεταξυ των διπολων 3/4L και τα καλωδια απο το καβιτυ στα διπολα και η καθοδος( καμια φορα το παραβλεπω το τελαιυταιο αν δεν εχω στασιμα) ελπιζω να βοηθησα λιγο... α αλλη μια παρενθεση.(τα broadband ειναι πολυ ευκολη λυση και σε βγαζουν απο πολλους μπελαδες αλλα δεν ειναι οτι το καλυτερο. λογο μηκους κυματως)

nitako
06-07-11, 12:49
Είναι λογικό όταν υπάρχει rf από διπλανούς σταθμούς το cupler του μηχανήματος να τσιμπάει κάτι και να το δείχνει στο όργανο, όμως καλό είναι να αποφεύγουμε πολύ κοντινές αποστάσεις μεταξύ των κεραιών γιατί μόνο μπελάδες δημιουργούνται (πχ ανακλάσεις rfφιασμα κτλ).

radioamateur
06-07-11, 13:51
Δεν νομιζω ότι φταίνε μόνο τα μηχανήματα για το εν λόγω rf-φιασμα.Στην Ιταλία δουλεύουν λογαριθμικές 5 & 8 στοιχείων πολλοί σταθμοί μαζί σε έναν ιστό και για rf-φιασματα δεν γίνεται λόγος.Μιλάμε για μεγάλα networks και βέβαια & για συστοιχίες πολλών κεραιών >8 τουλάχιστον αν θυμάμαι καλά εως και 32 εχω δει...Σου προκαλούν δέος...

21676

:w00t:

silver
06-07-11, 15:16
Καλημερα και απο εμενα.Το θεμα με τα εικονικα ας πουμε στασιμα οπως ειπαν και οι προλαλησαντες προερχονται απο την εκπομπη των αλλων σταθμων.Αυτο συμβαινει γιατι το coupler που διαβαζει τα στασιμα ειναι μετα το φιλτρο και σε αμεση επαφη με την κεραια.Και πριν το φιλτρο να ηταν επειδη το φιλτρο δεν ειναι στενο θα το αφηνε να περναει.Η λυση ειναι μια που εφαρμοζεται σε πολλα κεντρα εκπομπης και αυτη ειναι ενα φιλτρο στενο και μαλιστα οσο πιο στενο τοσο πιο καλα μεταξυ εξοδου πομπου και κεραιας.Το φιλτρο αυτο οσο πιο στενο ειναι τοσο πιο πολυ απορριπτει τις γειτονικες συχνοτητες.Το ποσο στενο θα ειναι εξαρταται απο τον σχεδιασμο του.Αυτου του ειδους τα φιλτρα μπαινουν σχεδον παντα σε πομπους με τρανζιστορ και ειδικα σε αυτους με μοσφετ τα οποια εχουν μεγαλο κερδος.Ετσι αποφευγουμε πολλα προβληματα που βγαινουν απο παραγωγα πρωτης ταξης απο εκπομπες δυο η περισσοτερων πομπων.Παραδειγμα αυτο που ειπε ο φιλος για την εμφανιση σηματος σε συχνοτητα με διαφορα ιση με την διαφορα των αλλων δυο συχνοτητων.Αυτο ειναι απο τον αερα φαντασου δε τι προβλημα μπορει να προκυψει αν αυτο συμβει στην εισοδο ενος μεγαλου σε ισχυ λινεαρ και ενισχυθει απο αυτο.Αυτο βρισκεται απο τον τυπο F= 2F1-F2 οπου F=ΠΑΡΑΓΩΓΟ F1=Συχνοτητα Α σταθμου και F2=Συχνοτητα Β σταθμου.Αυτο αρχιζει να γινεται επικινδυνο αν οι συχνοτητες ειναι τετοιες που το παραγωγο αυτο βγαινει σε συχνοτητες αεροναυτιλιας.Μπορει να εχεις τα καλυτερα φιλτρα και το παραγωγο να βγαινει.Εξαρταται δε το μεγεθος απο την ισχυ των πομπων οπως και απο την αποσταση των κεραιοσυστηματων τους.Οσο για τους Ιταλους που δεν εχουν προβλημα ψευτοστασιμων αυτο κυριως οφειλεται στο οτι παιζουν κυριως με combiner δυο η τεις σε μια κεραια και αυτο εχει φιλτρο στενο οποτε δεν υπαρχει προβλημα. μπορει να εχεις τα καλυτερα φιλτρα και το παραγωγο να βγαινει.Εξαρταται δε το μεγεθος απο την ισχυ των πομπων οπως και απο την αποσταση των κεραιοσυστηματων τους.Το δε παραγωγο αυτο ειναι ευρεως γνωστο στους πολλους ως συμβολη.