PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΙΛΤΡΑ ΑΡΜΟΝΙΚΩΝ FM 88-108



sakis13
12-10-09, 17:14
Καλησπερα σας!
Σας ανευαζω ενα σχεδιο ΦΙΛΤΡΑ ΑΡΜΟΝΙΚΩΝ FM 88-108

Καλη τυχη.

leosedf
12-10-09, 19:15
Χμμμμ Καλό φένεται.. Αυτά δεν υποτίθεται οτι έχουν και πυκνωτές?

JOUN
12-10-09, 19:23
Λεει μεσα οτι τα pads ειναι πυκνωτες.Αν τελικα ισχυει ειναι πολυ εξυπνο γιατι γλυτωνεις απο ενα υλικο με αρκετες ανοχες.

leosedf
12-10-09, 19:38
Ναι τώρα το είδα κι εγώ, θέλει πλακέτα διπλής όψεως. Αραγε λειτουργεί? Ευκαιρία για δοκιμή.

Γιώργος 231
12-10-09, 19:41
Ναι τώρα το είδα κι εγώ, θέλει πλακέτα διπλής όψεως. Αραγε λειτουργεί? Ευκαιρία για δοκιμή.

στα φιλτρα το προβλημα δεν ειναι η κατασκευη, αλλα ο ελεγχος ...

GSA-ELECTRONIC
15-10-09, 20:39
Ενδιαφερων, αλλα το pcb ειναι σε κανονικο μεγεθος?

jeik
16-10-09, 01:04
Ενδιαφερων, αλλα το pcb ειναι σε κανονικο μεγεθος?

Οι πλακετες δεν κοστιζουν και πολλα , παιρνεις μια ,την κανεις στο περιπου και με ενα καπασιτομετρο μετρας προτου κολησεις τα πηνια την χωρητικοτητα της καθε επιφανειας , αν ειναι μεγαλυτερη απο το επιθυμητο κοβεις μια λωριδα με χαρτοκοφτη , αφαιρεις χαλκο , μεχρι να το φερεις , αν σου βγει μικροτερο προσθετεις με την βοηθεια κολησης μια λωριδα χαλκου και ανεβαζεις χωρητικοτητα , αμα λαχει βαζουμε και καναν μεταβλητο , επισης αν δεν εχετε διπλης οψεως βιδωστε την κατευθειαν πανω σε ψυκτρα , η και στο κουτι , απ ευθειας και θα ειναι οτι καλυτερο.
Επισης δεν χρειαζεται αποχαλκωση και τετοια , χαραξτε τα περιτα σημεια με χαρτοκοπτη και αφαιρεστε τα με μυτοτσιμπιδο.Οσο για συρμα υπαρχει το επαργυρωμενο απο καλωδιο κεραιας 75 ωμ.
Τι λετε ? καλη η ιδεα μου ? (δεν ειναι καινουρια) :001_rolleyes:.

Επισης , για να μειωθει το παχος της πλακετας που παιζει το ρολο του διηλεκτρικου μπορουμε να τριψουμε την κατω πλευρα με γυαλοχαρτο (τριβειο) και ετσι θα πετυχουμε μεγαλυτερες χωρητικοτητες σε μικροτερτες διαστασεις.

Επισης μπορουμε να κολησουμε σε σκετη μικα η οποια θα ειναι βιδωμενη πανω στο σασι κερματα διαφορων διαστασεων κλπ .

Επισης ......μπλα......μπλα.....δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο

jeik
16-10-09, 01:05
στα φιλτρα το προβλημα δεν ειναι η κατασκευη, αλλα ο ελεγχος ...

Αυτο ειναι που θα μας φαει :saad:.

GSA-ELECTRONIC
17-10-09, 01:26
Φιλε δημητρη καλες οι ιδεες σου, :001_smile: οταν εχω ορεξη και χρονο
λεω να κατσω να το φτιαξω και να το βαλω σε ενα λινεαρ που εχω.

jeik
30-12-09, 12:44
Ναι αλλα στο μηχανολογικο σχεδιο που βλεπω εχει και 2 πηνια στην αρχη και στο τελος της διαταξης που λειπουν απο τη φωτο , τι γινεται ? απο αλλου η φωτο και απο αλλου το σχεδιο ?

sv6hmn
14-03-10, 02:04
Υπαρχει κατι αντιστοιχο για τα 2m 145.000mhz; πολυ καλη κατασκευη μου φαινετε.ποσο συμαντικο ρολο παιζουν τα βατ σε τετοιου ειδους φιλτρα.πχ.ενα φιλτρο σαν αυτο για ποσα βατ μπορει να ειναι η δεν παιζει ρολο.

sv6hmn
15-03-10, 23:00
τι διαφορες θα εχει απο αυτο;οσο ανεβαινει η συχνοτητα λιγοστευουν οι σπειρες,η χοριτικοτητα των πυκνωτων τι θελει να αυξηθει η να μειωθει;:head:

SRF
16-03-10, 10:52
Υπαρχει κατι αντιστοιχο για τα 2m 145.000mhz; πολυ καλη κατασκευη μου φαινετε.ποσο συμαντικο ρολο παιζουν τα βατ σε τετοιου ειδους φιλτρα.πχ.ενα φιλτρο σαν αυτο για ποσα βατ μπορει να ειναι η δεν παιζει ρολο.


τι διαφορες θα εχει απο αυτο;οσο ανεβαινει η συχνοτητα λιγοστευουν οι σπειρες,η χοριτικοτητα των πυκνωτων τι θελει να αυξηθει η να μειωθει;:head:

Συγγνώμη βρε φίλε, άνευ παρεξηγήσεως δηλαδή, αλλά αυτά που ρωτάς δεν ήταν κάπου, σίγουρα μέσα, στην ύλη των εξετάσεων θεωρείας για το πτυχίο ραδιοερασιτέχνη που έδωσες ως SV?
Και ένα απλό Radio Amateur handbook στα πρώτα δύο κεφάλαια θα σου είχε λύσει αυτές τις απορίες σου... δηλαδή, αν δεν τα πρόσεξες όταν διάβαζες γιά να δώσεις για SV!

sv6hmn
16-03-10, 12:28
εχουν περασει και κατι χρονια φιλε μου ,οντος τα εχει η υλη αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κακο να ρωτας,δεν ξερω και τα τρελα στα ηλεκτρονικα καποιος μπορει να εχει κατασκευασει το παρακατω φιλτρο για τους 145 και θα μπορουσε να με συμβουλεψει, οσο για φιλτρα δεν ειχα ασχολιθει ποτε.

SV1EDG
16-03-10, 16:31
Υπαρχει κατι αντιστοιχο για τα 2m 145.000mhz; πολυ καλη κατασκευη μου φαινετε.ποσο συμαντικο ρολο παιζουν τα βατ σε τετοιου ειδους φιλτρα.πχ.ενα φιλτρο σαν αυτο για ποσα βατ μπορει να ειναι η δεν παιζει ρολο.


Θεωρητικά μπορεί να παίξει με αντίστοιχη αλλαγή στις τιμές των εξαρτημάτων.Τα μΗ πρέπει να μειωθούν σίγουρα.Αυτό μπορείς να το κάνεις και με μείωση των σπειρών.Μπορείς να φτιάξεις σε μια γενικής χρήσης πλακέτα το φίλτρο και να βάλεις τρίμμερ στην θέση των πυκνωτών.Αφού καταλήξεις,τους υπολογίζεις με κάποιο calculator και τους σχεδιάζεις με κάποιο πρόγραμμα.Η ισχύ μη σε απασχολεί.Με 1mm πηνιόσυρμα δεν έχεις πρόβλημα.Καλά κάνεις και ρωτάς γιατί κανείς δεν γεννήθηκε και να τα ξέρει όλα.Και ΄όπως έχω ξαναγράψει γι αυτό υπάρχουν τα forum.

YΓ.Χαιρετίσματα στον sw6ied,αν τον πετύχεις πουθενά.

sv6hmn
16-03-10, 19:51
σε ευχαριστω πολυ.χαιρετισματα θα δωσω στο sw6ied θα βαλω φωνη στο R7. πολλα 73