PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανιχνευτής βροχής



weather1967
12-10-09, 19:57
Εφτιαξα εναν ανιχνευτη βροχής απο το παρακατω site

http://www.techlib.com/electronics/raindetectors.htm

Mα το σχεδιο δεν ηταν και οτι καλυτερο ,δεδομενου οτι το ενα τρανζιστορ εξοδου ,δεν μπορουσε να διαγειρη καλα το buzzer και ισα που ακουγοταν.
Ενα μεγαλο ευχαριστώ στον φίλο Θάνο (Thanos10) για την βοηθεια του στην λυση του προβληματος ,με 2 τρανζιστορ ΒC 547 σε συνδεσμολογια darligton για να ενισχυση ,και ετσι το προβλημα λυθηκε με το buzzer να εχει ικανοποιητικοτατο ηχο :001_smile:.

Στην παρακατω ιστοσελιδα ακολουθουν περισσοτερες φωτος βημα βημα ,λογο οτι δεν μπορω να ανεβασω πολλες,και σε μεγαλη αναλυση στο forum μας.

http://users.otenet.gr/~meteo/project_rain-detector.html

Εκανα και τεστ στο παρακατω βιντεο και δουλευει αψογα,λιμνη εγινε το εργαστηριο :lool:. ( Ο κεσές δεν ειναι απο γιαούρτι πάντος).:biggrin:

YouTube - Rain detector

electrifier
12-10-09, 20:32
με 2 τρανζιστορ ΒC 547 σε συνδεσμολογια darligton για να ενισχυση
Νομίζω παίζει και το BC517 μόνο του, που έχει ενσωματωμένο Darlington. :wiink:

weather1967
12-10-09, 20:59
Νομίζω παίζει και το BC517 μόνο του, που έχει ενσωματωμένο Darlington. :wiink:

Aνδρέα ,δυστυχώς δεν ειχα στο εργαστηριο ΒC 517 :saad:.

antonis_x
12-10-09, 21:06
Μπράβο για την κατασκευή σου.:thumbup1:

Thanos10
12-10-09, 21:16
Μπραβο Δημητρη πραγματικα χαιρομαι που εχουμε ενα μελος που ασχολειται με τετια κυκλωματα.

KOKAR
12-10-09, 21:35
Δημήτρη δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί αλλά εγώ θα στο πω.
Πως σου φαίνεται η ιδέα για ενα ανιχνευτή ύψους βροχόπτωσης ???
μπορείς να το βασίσεις πάνω στο LM3914 (http://www.national.com/ds/LM/LM3914.pdf)....
μπορείς ακόμα να βάλεις σε σειρά 2 LM3914 και να έχεις 20 Led.
Αν δεν θελεις να βάλεις τα LM μπορείς να το κάνεις με πολλά BC548...

weather1967
12-10-09, 21:44
Δημήτρη δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί αλλά εγώ θα στο πω.
Πως σου φαίνεται η ιδέα για ενα ανιχνευτή ύψους βροχόπτωσης ???
μπορείς να το βασίσεις πάνω στο LM3914 (http://www.national.com/ds/LM/LM3914.pdf)....
μπορείς ακόμα να βάλεις σε σειρά 2 LM3914 και να έχεις 20 Led.
Αν δεν θελεις να βάλεις τα LM μπορείς να το κάνεις με πολλά BC548...

Ευχαριστώ παιδιά
Κώστα ειχα σκεφτει ενα ανιχνευτή υψος χιονιου με υπερυθρα led απεναντι,και καθ υψος ,και οταν πηγαινε χιονι ενδιαμεσα να κοβοταν το κυκλωμα και να αναβε το αντοιστιχο βαθμονομημενο led σε μια κονσολα μεσα στο σπιτι ,αλλα καπου δεν το προχωρησα.
Ενδιαφερων η ιδεα σου παντος ,μπορεις να μου πεις λιγο λεπτομερειες ?
Δηλαδή εχω ενα αναλογικο βροχομετρο βαθμονομημενο απο 0-35 mm
Πως δηλαδή θα μπουν σενσορες ?

KOKAR
12-10-09, 23:12
Δημήτρη, μια πρώτη προσέγγιση είναι το παρακάτω κύκλωμα

http://img210.imageshack.us/img210/7245/rain1g.jpg

με λίγα λόγια μπορείς να βάλεις τις ακίδες σε οτι ύψος θελεις , καθώς και όσες θελεις !

το βασικό κύκλωμα είναι από http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44586

billtech
12-10-09, 23:22
φιλε κωστα τι εννοεις ανιχνευτης υψους βροχης?δεν το καταλαβα αυτο

weather1967
12-10-09, 23:28
Αψογος ο Κώστας ,μαλιστα οι ακιδες θα μπουν μεσα στο βροχομετρο ανα 1 mm αν γραφει 1 mm θα αναβει το πρωτο led ,2 mm το δευτερο led και ουκ το καθεξης ,και θα μπορεις να τεσταρεις το αναλογικο με το ψηφιακου του μετεωρολογικου σταθμου και εν ωρα βροχης ,ενώ συνηθως το τσεκαρω οταν σταματαει η βροχη που βγαινουμε εξω .
Κώστα ειναι το τελειωτικο σχεδιο ? βαζω αν ειναι καμμια 30 αρια ΒC ανα 1 mm για 30 mm .
Τώρα αν κανει παραπανω και ξεχειληση το βροχομετρο-αναλογικο δεν πειραζει ,θα βρουμε καμμια πατεντα να το αδειαζει αυτοματα :biggrin:.

Edit:Πάντως αυτο το κυκλωματακη (o ανιχνευτης βροχης),κανει ανετα και για επιτηρητης νερου με + ενα ρελε (και το σχετικο κυκλωμα ρελε)στην θεση του buzzer .

KOKAR
12-10-09, 23:39
Δημήτρη δοκίμασε μόνο με ένα τρανζίστορ γιατί το έχω δοκιμάσει μόνο στο
Multisim και εχω βαλει ΝΡΝ και οχι ΡΝΡ που ειχε το αρχικο σχεδιο.

υ.γ
α) οι ακίδες που θα βάλεις θα πρέπει να είναι από μέταλλο που δεν σκουριάζει
β) τα 30mm δεν είναι λίγα ???? μήπως να έβαζες μεγαλύτερη απόσταση ?

weather1967
13-10-09, 00:11
Δημήτρη δοκίμασε μόνο με ένα τρανζίστορ γιατί το έχω δοκιμάσει μόνο στο
Multisim και εχω βαλει ΝΡΝ και οχι ΡΝΡ που ειχε το αρχικο σχεδιο.

υ.γ
α) οι ακίδες που θα βάλεις θα πρέπει να είναι από μέταλλο που δεν σκουριάζει
β) τα 30mm δεν είναι λίγα ???? μήπως να έβαζες μεγαλύτερη απόσταση ?

Nαι Κώστα θα το δοκιμασω με ενα κατα πασα πιθανοτητα σκεφτομαι να μπουν ανα 2 mm ενα ,γιατι οπως πεφτει η βροχη μεσα στο βροχομετρο ,φοβαμαι μηπως τα πλατσουρισματα του νερου δινουν λαθος ενδειξης ,τωρα εχεις καμμια ιδεα για το καλωδιο που θα κατεβαινει κατω ? και τι ακιδα λες οτι πρεπει να μπει ?

Εχω και μια φωτο το βροχομετρο

KOKAR
13-10-09, 00:14
τις ακίδες να τις βάλεις μέσα σε ένα καπάκι όποτε να μην έχεις το φαινόμενο
που λες...

KOKAR
13-10-09, 00:25
όπως το έχω σκεφτεί είναι για να μπει στο έδαφος.....

weather1967
13-10-09, 00:29
όπως το έχω σκεφτεί είναι για να μπει στο έδαφος.....

Στο εδαφος ? δηλαδη ? και πως θα βαθμονομής τα mm ?
Η εννοεις το βροχομετρο στο εδαφος ?

KOKAR
13-10-09, 00:42
μπορείς να φτιάξεις μια πλακέτα που να κολλησεις τις ακίδες εκ των προτέρων
στην απόσταση που θελεις και μετά όλη την πλακέτα να την βάλεις στο καπάκι που λέω

weather1967
13-10-09, 00:56
Ωραια και πιο ευκολη λυση η πλακετα με τις ακιδες
Κώστα σου ειναι ευκολο να κανεις ενα απλο σχεδιο ? με το ολο σκεπτικο σου ? οχι ηλεκτρονικο σχεδιο αυτο το καταλαβα,απλα το πρακτικο μερος καπακη που ? π.χ και παντα μιλαμε για μεσα σε βαθμονομημενο οργανο ,η εχεις κατι αλλο κανα νου ? γιαυτο λεω για ενα πρακτικο σχεδιο ,θα βοηθηση καλυτερα πιστευω .

P@s@ris!
13-10-09, 00:56
εγώ το έφτιαξα με το BC 547B το Rain sensor.....

πάντως για αυτό που είπε ο κώστας με το LM3914 είνια πολύ καλό...το είχα φτιάξει κ για τον ανιχνευτή στατικου αλλα είχε πολύ lag...

παραθέτω το κύκλωμα με το 3914...

http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/24/16/th/391410.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=456&u=11222416)

για την στάθμη νερού λογικα θα χρειαστούμε ένα φλοτεράκι...πχ αν παρουμε ένα απο παπάκι...από το τεπόζιτο βενζίνης.....

KOKAR
13-10-09, 01:03
http://img2.imageshack.us/img2/9879/rain2i.jpg

http://img32.imageshack.us/img32/3064/rain3.jpg

weather1967
13-10-09, 01:20
Βρε Κώστα δεν ειναι τοσο απλο το θεμα με την βαθμονομηση :saad:
θελει ενα καρο υπολογισμους χοανη -συλλεκτη και 1002 ,και το νερο που θα φευγει απο τις τρυπες ,πως θα ανεβαινει για να μετριετε με τους αισθητηρες ? :blink:
Με το κελυφος που εκανες ουτε την πραγματικη ποσοτητα των mm μπορει να μετρησει γιατι οι τρυπες στο κατω μερος το νερο θα μπαινει και θα βγαινει .

electrifier
13-10-09, 08:38
Βρε Κώστα δεν ειναι τοσο απλο το θεμα με την βαθμονομηση :saad:
θελει ενα καρο υπολογισμους χοανη -συλλεκτη και 1002 ,και το νερο που θα φευγει απο τις τρυπες ,πως θα ανεβαινει για να μετριετε με τους αισθητηρες ? :blink:
Με το κελυφος που εκανες ουτε την πραγματικη ποσοτητα των mm μπορει να μετρησει γιατι οι τρυπες στο κατω μερος το νερο θα μπαινει και θα βγαινει .
Αυτό που δείχνει ο Κώστας υποτίθεται θα βρίσκεται τοποθετημένο μέσα σε λεκανάκι, συνεπώς το νερό εκεί θα μένει και μέσω της εξισσορόποησης υδροστατικής πίεσης θα έχει ίσο ύψος εντός κι εκτός της χελώνας, δε χρειάζεται κάποιον υπολογισμό. Το πρόβλημα όμως είναι να βρεις λεκανάκι με όρθια τοιχώματα, διότι ως γνωστό, αν δεν είναι κυλινδρικός ο συλλέκτης η ένδειξη είναι λάθος.

weather1967
13-10-09, 09:01
Αυτό που δείχνει ο Κώστας υποτίθεται θα βρίσκεται τοποθετημένο μέσα σε λεκανάκι, συνεπώς το νερό εκεί θα μένει και μέσω της εξισσορόποησης υδροστατικής πίεσης θα έχει ίσο ύψος εντός κι εκτός της χελώνας, δε χρειάζεται κάποιον υπολογισμό. Το πρόβλημα όμως είναι να βρεις λεκανάκι με όρθια τοιχώματα, διότι ως γνωστό, αν δεν είναι κυλινδρικός ο συλλέκτης η ένδειξη είναι λάθος.

Και οχι μονο αυτο φιλε Ανδρέα ,αλλα και να ειναι ακριβώς 1 m2 το λεκανακη ,για να διχνει σωστα γιατι το 1 mm συνεπαγετε σε 1 m2 .

Edit : Aλλα και παλι το βλεπω καπως δυσκολο γιατι δεν θα μπορεις να βαλεις αισθητηρες τοσο κοντα ανα 1 mm ,θα πρεπει να ειναι πολλοι μικροι ,ψειρες,για να μην αλληλοεπιδρανε μεταξυ τους τοσο κοντα.

KOKAR
13-10-09, 09:05
κάτι αντίστοιχο ( λέμε τώρα ) έχουν στα αεροδρόμια για να μετράνε την στάθμη
του νερού πάνω στις πίστες........και από ένα σημείο και πάνω δεν προσγειώνονται
τα αεροσκάφη.

electrifier
13-10-09, 09:41
Και οχι μονο αυτο φιλε Ανδρέα ,αλλα και να ειναι ακριβώς 1 m2 το λεκανακη ,για να διχνει σωστα γιατι το 1 mm συνεπαγετε σε 1 m2 .
Όχι ρε συ, αυτό που λες δεν ισχύει. Εκείνο που μετράει είναι να είναι κυλινδρικό το όργανο.

Υπάρχουν διάφορες "πατέντες" για τη μέτρηση της ήρεμης στάθμης του νερού και μία είναι όντως αυτή που περιέγραψε και Κώστας (υπάρχουν κι έτοιμα τέτοια).

Επίσης, υπάρχουν κι έτοιμα τέτοια όργανα σε τυπικό κόστος (πχ (http://www.meteotronic.com/R-84-en--A1-wind-and-rain-rain-meters.html)), Ίσως να μην είναι καλή ιδέα να παιδεύεσαι.

weather1967
13-10-09, 10:18
Όχι ρε συ, αυτό που λες δεν ισχύει. Εκείνο που μετράει είναι να είναι κυλινδρικό το όργανο.

Υπάρχουν διάφορες "πατέντες" για τη μέτρηση της ήρεμης στάθμης του νερού και μία είναι όντως αυτή που περιέγραψε και Κώστας (υπάρχουν κι έτοιμα τέτοια).

Επίσης, υπάρχουν κι έτοιμα τέτοια όργανα σε τυπικό κόστος (πχ (http://www.meteotronic.com/R-84-en--A1-wind-and-rain-rain-meters.html)), Ίσως να μην είναι καλή ιδέα να παιδεύεσαι.

Για το τελευταιο φιλε Ανδρέα εχω ποικιλία απο ετοιμα :001_smile:,αλλα το θεμα ειναι οτι οπως ξερεις ,μου αρεσει να κανω μονος διαφορες κατασκευες και πατεντες.

Για το πρωτο τωρα τα ιδια λεμε βρε συ ,και εγω αυτο νομιζα οτι ο Κωστας θελει να χρησιμοποιηση ενα βαθμονομημενο βροχομετρο,και απλα να βαλει τους αισθητηρες ανα 1 mm μεσα στο βροχομετρο,αλλα στο σχεδιο ειδα οτι εχει αλλη πρακτικη σκεψεις αυτη η πρακτικη σκεψης του Κωστα απλα θελει λεκανακη οχι κουτουρού οτι ναναι αλλα μελετημενο μαθηματικός στις διαστασεις που πρεπει να ειναι .

electrifier
13-10-09, 11:02
Για το τελευταιο φιλε Ανδρέα εχω ποικιλία απο ετοιμα :001_smile:,αλλα το θεμα ειναι οτι οπως ξερεις ,μου αρεσει να κανω μονος διαφορες κατασκευες και πατεντες.
...και καλά κάνεις (το δικό σου έχει πάντα άλλη γλύκα και αξία).


Για το πρωτο τωρα τα ιδια λεμε βρε συ ,και εγω αυτο νομιζα οτι ο Κωστας θελει να χρησιμοποιηση ενα βαθμονομημενο βροχομετρο,και απλα να βαλει τους αισθητηρες ανα 1 mm μεσα στο βροχομετρο,αλλα στο σχεδιο ειδα οτι εχει αλλη πρακτικη σκεψεις αυτη η πρακτικη σκεψης του Κωστα απλα θελει λεκανακη οχι κουτουρού οτι ναναι αλλα μελετημενο μαθηματικός στις διαστασεις που πρεπει να ειναι .
Αν είναι σωστά σχεδιασμένη και τέλεια κομμένη η πλακέτα με τους αισθητήρες, τότε ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ γίνεται αυτό που λέει ο Κώστας αν τη βάλεις να εφάπτεται στον πάτο οποιουδήποτε σωστού κυλινδρικού δοχείου.

Εγώ βλέπω άλλα προβλήματα. Καταρχήν μιλάμε για χύμα τοποθέτηση πλακέτας με ηλεκτρονικά σε συνθήκες απόλυτης υγρασίας. Συνεπώς α) η μέτρηση θα είναι από σχετική εως άκυρη, αφού πιθανότατα θα γίνονται βραχυκυκλώματα από τα σταγονίδια της υγρασίας πάνω στην πλακέτα (σε τόσο κοντινούς ακροδέκτες) και θα βλέπεις άλλα αντί άλλων και β) ακόμα κι αν υποθέσουμε πως η μέτρηση γίνεται, πόσο θα αντέξει αυτό το πράγμα εκεί?

Νομίζω πως είναι καλύτερο να δοκιμαστεί ιδέα με αισθητήρες μικρορευμάτων, δηλαδή με τη χρήση δύο κατακόρυφων ηλεκτροδίων που απλά όσο αυξάνεται η ποσότητα του νερού θα μεγαλώνει και η αγωγιμότητα μεταξύ τους, οπότε μετά μένει να καλιμπράρεις και να βαθμονομήσεις το όργανο. πιστεύω πως αυτό είναι σχετικά εύκολο να φτιαχτεί και δε θέλει κάτι ιδιαίτερο. Τον έτοιμο βαθμονομημένο κύλινδρο μπορείς να τον βρεις σε υλικά για ιατρικά εργαστήρια.

Βέβαια ΚΑΙ στο παραπάνω θα υπάρξουν προβλήματα πρακτικά, διότι α) μπορεί να πέσει κάτι μέσα στο δοχείο που να αλλάξει την αγωγιμότητα του νερού, β) τα λιγοστά έστω άλατα που θα μένουν στο δοχείο από την εξάτμιση κάθε τόσο νερού θα αυξάνουν κάθε φορά την αγωγιμότητα και γ) η αγωγιμότητα του νερού της βροχής ειδικά εδώ στις πόλεις υποθέτω πως δεν είναι σταθερή κι εξαρτάται κάθε φορά από τη σύσταση της ατμόσφαιρας.

[η υλοποίηση του Κώστα είναι τρόπων τινά ο "ψηφιακός τρόπος" (ύπαρξη ή μη υγρασίας) ενώ η δεύτερη που προτείνω είναι ο "αναλογικός" τρόπος, αν πρόσεξες, βλεβαια και τα δύο λειτουργούν καλά μόνο θεωρητικά]

Τελικά, το μόνο αξιόπιστο είναι να παρακολουθείς οπτικά ή μηχανικά τη στάθμη του νερού. Συνεπώς, είτε αρκείσαι στο να βλέπεις τη στάθη στο χάρακα του δοχείου, είτε προσπαθείς να σκεφτείς κάποια κατασκευή που να λειτουργεί με οπτικό ή μηχανικό αισθητήριο στάθμης.

.

weather1967
13-10-09, 11:50
+ 1000 φίλε Ανδρέα τα ειπες ολα .:bored:

Μονο μια παρενθεση σχετικα για τις υγρασιες και την δυσλειτουργια που πολυ σωστά υπεθεσες,απο οτι καταλαβα η πλακετα με την βαθμονομηση του Κωστα δεν θα εχει πανω ηλεκτρονικο υλικο παρα μονο τους αισθητηρες. Απο αυτην την πλακετα του Κωστα ,θα φευγει καλωδιοταινια η πολλαπλα καλωδια,και θα πηγαινει στο κυριως κυκλωμα με τα led και τα τρανζιστορ που θα ειναι μεσα στο σπιτι,εγω τουλαχιστον ετσι το ερμηνευσα,γιατι αν ειναι ολο το κυκλωμα εκει,και μεσα στο σπιτι μονο τα led,τοτε θα ειναι παντα off το κυκλωμα στανταρ αυτο :001_smile:.

electrifier
13-10-09, 12:47
σχετικα για τις υγρασιες και την δυσλειτουργια που πολυ σωστά υπεθεσες,απο οτι καταλαβα η πλακετα με την βαθμονομηση του Κωστα δεν θα εχει πανω ηλεκτρονικο υλικο παρα μονο τους αισθητηρες.
Αυτό αφορά το σκέλος με την αντοχή του βασικού κυκλώματος στην υγρασία/οξείδωση. Όμως πιστεύω πως παρά την ήρεμη επιφάνεια κάποια σταγονίδια υγρασίας πιθανόν να ενεργοποιούν και παραπάνω ακροδέκτες και να δίνουν λάθος ένδειξη.

Επίσης μην ξεχνάμε πως το νερό ως υγρό α) έχει και κάποια επιφανειακή τάση, οπότε ένα +0,5-1mm μπορεί να το έχεις και β) την ώρα της αναμπουμπούλας του νερού ίσως να υπάρχει μια ταλάντευση της επιφάνειας πάνω-κάτω. Είναι γενικώς κάπως δύσκολη η απόλυτη μέτρηση.
Με βάση τα σφάλματα και υλοποιώντας αυτό με τους ακροδέκτες, θα πρέπει καλύτερα να σχεδιαστούν σε απόσταση 2 mm και όχι ενός, ώστε να αποφευχθούν φαινόμενα τυχαίας ένδειξης, διότι πολύ απλά το όργανο δεν έχει τεχνικά αυτή τη δυαντότητα ακρίβειας.

Μάλιστα, δεδομένου πως μία βροχούλα μπορεί να κυμαίνεται από 0,5mm (ψιχάλα) - 2~5mm (αυτό που δείχνει για σήμερα στν Αττική) και εως πάνω από 15mm (να ρίξει μπόλικο), αν μιλάμε για βροχομετρητή με σκοπό τη μέτρηση ημερήσιας βροχόπτωσης, τότε ουσιαστικά με βάση την ακρίβεια του οργάνου όπως υποπτέυομαι, δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα το όργανο, δε θα μπορεί να μετρήσει μικροποσότητες.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις για ημερήσια βροχόπτωση είναι να βάλεις 4-5 διαβαθμίσεις για το αν έβρεξε [ελάχιστα > λίγο > πολύ > αρκετά > πάρα πολύ] που θα απέχουν μεταξύ τους και θα δίνουν μια γενική εικόνα και όχι ακριβή μέτρηση (εγώ ακριβή μέτρηση για ημερήσια βροχόπτωση δε βλέπω να παίρνεις, τώρα τί να σου πω, δεν έχω πειραματιστεί κιόλας με κάτι τέτοιο).

weather1967
13-10-09, 13:54
Mια χαρα τα λες Ανδρεα και πολυ σωστά .
Γιαυτο ολα τα ηλεκτρονικα βροχομετρα ,εσωτερικα εχουν μια ας το πουμε τραμπαλα με 2 ενωμενα κουταλια απο την μια και την αλλη πλευρα και στην μεση ενα μαγνητη και ενα μαγνητικο διακοπτη απο την αλλη πλευρα και μολις γεμιση το κουταλι και πεσει κατω ανεβαινει το αλλο απο την αλλη μερια μεχρι να γεμιση και αυτο και ταναπαλην ,και σε καθε πεσιμο του κουταλιου απο την μια η την αλλη πλευρα κλεινη-ανοιγη ο μαγνητικος διακοπτης και ετσι δινει ενα παλμο ,και μετα με κωδικοποιση των σηματων φερνει τα mm στην οθονη.
Και εγω το βλεπω δυσκολο αυτο το κυκλωμα με μερικες δυσλειτουργιες ,οπως πολυ σωστα τα αναφερες.
Και μια φωτο απο την λειτουργια του βροχομετρου,φαινετε ο μαγνητης στην κορυφη της (τραμπαλας) και απεναντη η πλακετα με τον μαγνητικο διακοπτη (την εχω βγαλει εξω απο την θηκη για την φωτο .

Και η αλλη φωτο το καλυμα και παραλληλα ο συλεκτης του,και μερικοι μαγνητικοι διακοπτες αναπληρωματικοι σαν τις ασφαλειες :001_smile:,ασχετως αν τωρα το εχω 6 χρονια και μια φορα μονο αλλαξα μαγνητικο διακοπτη.

electrifier
13-10-09, 14:15
Αμ, τελικά δεν ήταν τυχαίο που κατέληξα πως τελικά μόνο με μηχανικό ή οπτικό τρόπο μπορείς να έχεις αρκετά αξιόπιστη μέτρηση (κι ας μην είχα δει στη ζωή μου ο χριστιανός :001_tongue:).

Ειδικά όταν μιλάμε για κάτι "long life" σίγουρα με τους ακροδέκτες θα υπάρξει πρόβλημα. Το έτοιμο λοιπόν έχει ένα μηχανικό τρόπο για να ξεπερνά τα προβλήματα που αναφέρθηκαν, δεν είναι τυχαία επιλογή...

Πάντως τίποτα δεν απαγορεύει να πειραματιστεί κάποιος!

dpap
24-02-11, 01:44
Αν υπάρχει ακόμη ενδιαφέρον για το θέμα θάθελα να ρίξω μια ιδέα, που σκοπεύω λίγο αργότερα, να υλοποιήσω (όταν τελειώσω κάτι που δουλεύω τώρα)
18712
Το κύκλωμα θα λειτουργεί ως εξής :
1. Μόνο όταν βρέχει θα ενεργοποιείται. Ετσι αφενός θα λειτουργεί σαν alert και αφετέρου θα καταναλώνει μπαταρία (και θα γίνεται αισθητό) μόνο όταν υπάρχει λόγος. Αυτό θα γίνεται με τον πρώτο παλμό και θα παραμένει ενεργοποιημένο όσο υπάρχουν παλμοί που διατηρούν φορτισμένο ένα πυκνωτή. Ετσι θα χρειάζεται μόνο ένα ζευγάρι καλωδίων.
2. Το νερό της λεκάνης, μέσω της χοάνης θα πέφτει στην φτερωτή και θα την γυρίζει. Ενα ζευγάρι επαφών θα ανοιγοκλείνει κάθε λίγες μοίρες περιστροφής (πχ 10) και θα δίνει παλμό στο κύκλωμα που θα τους απαριθμεί υπολογίζοντας το ύψος βροχής. Ταυτόχρονα μπορεί να μετράει και τον χρόνο και έτσι διαιρώντας το ύψος με τον χρόνο να δίνει την ένταση της βροχής
Η γωνιακή ταχύτητα περιστροφής (και επομένως η συχνότητα παλμών) είναι ευθέως ανάλογη της παροχής της χοάνης και αυτή ευθέως ανάλογη του ύψους βροχής. Επομένως είναι εύκολο να καλιμπραριστεί η ένδειξη
3. Το κύκλωμα μπορεί να υλοποιηθεί είτε με απλό καταμετρητή & timer δίνοντας ένδειξη σε στήλη LED είτε με μC και να δίνει ένδειξη σε LCD οθόνη
Νομίζω ότι μια τέτοια κατασκευή θα είναι αρκετά χρήσιμη & πρωτότυπη.
Περιμένω κρίσεις-απόψεις-σχόλια

dpap
24-02-11, 15:05
Επιπλέον μπορεί να προστεθεί ένας αγωγός ακόμα, που θα μεταφέρει την εξωτερική θερμοκρασία απο ενα θερμίστορ μέσα στην κατασκευή (για προφύλαξη απο την έμμεση ακτινοβολία) και ένα εσωτερικό.
Αν η κατασκευή γινει με μC τότε μπορούν να υπολογίζομνται & να αποθηκεύονται τα μέγιστα, ελάχιστα ημέρας, μήνα κλπ

klik
24-02-11, 23:55
......Τελικά, το μόνο αξιόπιστο είναι να παρακολουθείς οπτικά ή μηχανικά τη στάθμη του νερού. Συνεπώς, είτε αρκείσαι στο να βλέπεις τη στάθη στο χάρακα του δοχείου, είτε προσπαθείς να σκεφτείς κάποια κατασκευή που να λειτουργεί με οπτικό ή μηχανικό αισθητήριο στάθμης.

.
ένας φελλός για να επιπλέει με ανακλαστικό βάψιμο και εξωτερικοί οπτικοί (infra red) ανακλαστικοί αισθητήρες, δεν παίζουν;

άλλο: εχεις δει το "βροχόμετρο" στην ταινία του Ταραντίνο με τη μονομαχία στο χιόνι; (πως τη λέγαν την ταινία κόλλησα τώρα)
και θα μετράς ανατροπές.

--edit---
Kill Bill λεγόταν. Δες και βίντεο με τη συσκευή: http://www.youtube.com/watch?v=p_aAaj4FtRI

dpap
25-02-11, 21:53
Για τον φελλό έχω τις εξής επιφυλάξεις :
1. Πολύ δύσκολη κατασκευή. Πώς θα εξασφαλιστεί η σταθερότητα σκόπευσης, όταν, σίγουρα, η κατασκευή θα τραντάζεται απο βροχή/άνεμο ?
2. Η μη γραμμικότητα θα είναι μεγάλο πρόβλημα στη ρύθμιση
3. Οι αισθητήρες αλλά και η ανακλαστική επιφάνεια θα 'χουν πολύ γρήγορα πρόβλημα λόγω βρώμας & αλάτων
Για το βροχόμετρο της ταινίας, δες και στο μήνυμα #29. Είναι η ίδια τεχνική.
Αυτή που προτείνω, χρησιμοποιεί ουσιαστικά την ίδια τεχνική της ανατροπής μετά το γέμισμα, με την διαφορά ότι δεν κάνει τραμπάλα αλλά περιστρέφεται. Επίσης δεν χρειάζεται κάποιο αντίβαρο αλλά αρκεί η τριβή περιστροφής. Η κατασκευή της φτερωτής είναι εύκολη όπως και ο παλμοδιακόπτης.

TheKostis
07-07-11, 11:19
Δημήτρη, μια πρώτη προσέγγιση είναι το παρακάτω κύκλωμα

http://img210.imageshack.us/img210/7245/rain1g.jpg

με λίγα λόγια μπορείς να βάλεις τις ακίδες σε οτι ύψος θελεις , καθώς και όσες θελεις !

το βασικό κύκλωμα είναι από http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44586

Να ρωτήσω, αυτά που συμβολίζονται με γείωση συνδέονται στον αρνητικό πόλο της μπαταρίας??

sv4lqcnik
07-07-11, 13:40
τσακαλος ναι αυτο συμβολιζει . μου αραισει οταν καποιος ρωταει εστω και για να σιγουρευτει
δυο φορες ρωτα μια φτιαξε -- αυτο το ρητο ερχεται απο ποοοοολυυ παλια και οποιος το θυματε δεν χανει

Christos E
12-10-12, 12:13
Να κάνω και εγώ μία ερώτηση με την σειρά μου. Το κύκλωμα αυτό για τον ανιχνευτή βροχής θέλω να το φτιάξω για να το βάλω στον πάτο ενός κουτιού που μέσα θα περιέχει ηλεκτρονικά στοιχεία αλλά και μικρή αντλία νερού και σωληνώσεις ώστε να με ειδοποιεί αν υπάρχει κάποια διαρροή υγρού μέσα ώστε να διακόπτεται η λειτουργία του.

Η ερώτηση μου είναι. Το κύκλωμα στην εικόνα χρησιμοποιεί τάση 3V, μπορώ εγώ να το δουλέψω με μεγαλύτερες τάσεις πχ 12V? Και αν ναι χρειάζεται κάποια αλλαγή? Το μόνο που σκέφτομαι ότι πρέπει να αλλάξει σίγουρα είναι το buzzerακι σε μεγαλύτερο.

weather1967
14-10-12, 22:08
Να κάνω και εγώ μία ερώτηση με την σειρά μου. Το κύκλωμα αυτό για τον ανιχνευτή βροχής θέλω να το φτιάξω για να το βάλω στον πάτο ενός κουτιού που μέσα θα περιέχει ηλεκτρονικά στοιχεία αλλά και μικρή αντλία νερού και σωληνώσεις ώστε να με ειδοποιεί αν υπάρχει κάποια διαρροή υγρού μέσα ώστε να διακόπτεται η λειτουργία του.

Η ερώτηση μου είναι. Το κύκλωμα στην εικόνα χρησιμοποιεί τάση 3V, μπορώ εγώ να το δουλέψω με μεγαλύτερες τάσεις πχ 12V? Και αν ναι χρειάζεται κάποια αλλαγή? Το μόνο που σκέφτομαι ότι πρέπει να αλλάξει σίγουρα είναι το buzzerακι σε μεγαλύτερο.

Φίλε Χρήστο γιατί δεν βάζεις ενα regulator LM 7803 να κανεις υποβιβασμο της τασης στα 3 volt.

Christos E
14-10-12, 22:15
Ναι σωστό και αυτό!!! Μπορώ να το κάνω και έτσι. Το τροφοδοτικό που θα έχει βέβαια η όλη "συσκευή" θα είναι από παλιό pc άρα θα έχω και τα 3.3V που δίνει αυτό. Μάλλον με βλέπω για την λύση με τον σταθεροποιητή μαλλον για να μην έχω θέμα με την λίγη παραπάνω τάση (εκτός και αν βάλω καμία δίοδο για να την "κοψω" λιγάκι)

Έλεγα για το αν γίνεται να τροφοδοτηθεί με παραπάνω χωρίς τον σταθεροποιητή γιατί δεν το είχα προσέξει από την αρχή ότι είναι με 3 και ήδη είχα κανει το σχέδιο στο eagle.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Δημήτρη

katmadas
14-10-12, 22:37
Δεν χρειαζετε φιλε αν παρεις τα 3.3 να βαλεις τιποτα μετα.
Ουτε σταθεροποιητη ουτε διοδο...

Christos E
14-10-12, 22:40
Οκ Φάνη σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

katmadas
14-10-12, 22:45
Τιποτα Χρηστο.

Παντως για να μην παει χαραμι το τροφοδοτικο για κατι τοσο απλο θα μπορουσες να βαλεις εναν φορτιστη για κινητα με εναν πυκνωτη παραλληλα στο τροφοδοτικο και μια διοδο σε σειρα...

Christos E
14-10-12, 22:48
Ε καλά είπαμε είμαι άσχετος από ηλεκτρονικά (απλός χομπίστας μία στο τόσο) αλλά όχι και να έβαζα τροφοδοτικό απο pc μόνο γιαυτό. Το τροφοδοτικό θα υπάρχει για να τροφοδοτεί διάφορα άλλα πράγματα και αφού θα είναι έτσι θα πάρω και τα 3.3

katmadas
14-10-12, 22:53
Οκ τοτε...
Συνεχισε τις κατασκευες και απολαυσε το...