PDA

Επιστροφή στο Forum : RGB Led control



mariosm
19-10-09, 17:19
Σας παρουσιαζω μια απο τις τελευταιες μου κατασκευες (μονο σε φωτο προς το παρον) που εκανα με ελαχιστα υλικα.
Χρησιμοποιω ενα Atmega8 και τεσσερα IRFR120.Τα τρια ειναι για ελεγχο μιας σειρας απο RGB leds, και το ενα για μια σειρα απο λευκα leds. Η πλακετα μπορει να δουλεψει με τρεις διαφορετικους τροπους αναλογα με τη θεση των dip switch. Ο πρωτος τροπος ειναι με επιλογη ενος απο δεκαεξι προεπιλεγμενων χρωματων και δεκαεξι επιπεδων dimmer.
Ο δευτερος ειναι με επιλογη ενος απο δεκαεξι προγραμματα "τρεχαντηρια" με δεκαεξι επιπεδα dimmer επισης.
Ο τριτος τροπος ειναι με συνδεση σε οποιαδηποτε επαγγελματικη κονσολα φωτισμου που λειτουργει με το γνωστο DMX πρωτοκολλο.

Η πλακετα με τα led που εχω σχεδιασει εχει πανω της 10 led RGB και δεκα led λευκα (θερμου ή ψυχρου λευκου).
Η μεγιστη φωτιστικη αποδοση για καθε μια πλακετα με led ειναι
4300 mcd για το κοκκινο 10800 mcd για το πρασινο, 3900 mcd για το μπλε και 15000 mcd για το ψυχρο λευκο.

Στις φωτογραφιες φαινονται οι δυο τροποι που μπορουν να συνδεθουν οι πλακετες των led με την κεντρικη πλακετα, και σε μια φωτο φαινεται το αποτελεσμα σε μια εφαρμογη που εκανα με φωτεινες μπαλλες σε νερο.

otakis
19-10-09, 17:25
10'

!!!!!!!!!!!!!!!

TSAKALI
19-10-09, 19:51
Γεια σου Μαριε.. ωραια τα "Led"
ο δεκτης υπερυθρων σε τι αποσκοπει ????

mariosm
19-10-09, 20:12
Γεια σου Σαββα. Μονο απο εσενα δεν περιμενα τετοια ερωτηση!:001_tt2:
Με το δεκτη υπερυθρων κανω ON-OFF στα Led οταν η πλακετα βρισκεται σε ...δυσκολο σημειο.
Εχω και ετοιμη πλακετα πομπου σε ωραιο ....κουτακι:lool:

TSAKALI
19-10-09, 20:24
:biggrin::biggrin::biggrin: ωραια κατασκευη ..πρωτη φορα την βλεπω σε χρηση
τις εχεις και ..κολυμπανε στην πισινα??

geoper2
20-10-09, 18:06
μπραβο πολυ ωραιο κατασκευη !!