PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για Dimmer



Tegian
19-10-09, 21:44
Αγαπητοι φιλοι καλησπερα σας.

Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να πω οτι ειμαι καινουργιος στη σελιδα σας και θα ηθελα να σας συγχαρω για την φοβερη δουλεια που κανετε, προσφεροντας τη γνωση σας σε αυτους που την επιζητουν.

Προσφατα εβαλα στο σπιτι μου τρια Dimmer της Legrand σειρας Galea Life. Ειναι το πατητο Dimmer οπως φαινεται στην σελιδα: http://www.legrand.com.gr/gr/scripts/gr/publigen/content/templates/previewTexteOnly.asp?P=489&L=GR

Αυτα μου τα εβαλε ενας φιλος ηλεκτρολογος, αλλα παρατηρω οτι οταν αναβω το εκαστοτε φωτιστικο ακουγεται ενας εντονος θορυβος απο το φωτιστικο, μαλλον απο τους μετασχηματιστες. Τα Dimmer τα πηρα 400 Watt γιατι το ενα φωτιστικο εχει 12 επι 20 watt λαμπτηρες και τα αλλα 9 και 6 αντιστοιχα.

Μηπως ξερει κανεις πως να καταπολεμησω αυτο μου το προβλημα;

Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

giorgos
28-10-09, 01:04
Δεν φταίνε τα dimmer γιαυτο ο θορυβος αυτός ακούγεται απο τους μετασχηματιστές στο φωτιστικό όσο πιο καλής ποιότητας είναι τόσο λιγότερος....Εμφανίζεται λόγω δινορευμάτων (χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό) είναι θέμα κατασκευής μετασχηματιστή λογικα θα έχουν κάτι στρογγυλούς δαχτυλίδια δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις κάτι....Μόνο άν είχες ηλεκτρονικούς δεν θα το άκουγες αυτό αλλά δεν συνιθίζεται στα φωτιστικά οροφής.

luhe98922
28-10-09, 01:14
ναι αλλά αν ήταν ηλεκτρονικοί δεν θα μπορούσες και να τους dimmαρεις...

giorgos
28-10-09, 13:18
Σίγουρα παράληψη μετά θα ήθελες και άλλου είδους ντίμερ που κάνουν για ηλ.μετασχηματιστες οπότε.....

sakis
31-10-09, 18:30
ο μετασχηματιστης ειναι πολυ επαγωγικο φορτιο για ενα ντιμμερ .... αν μαλιστα ειναι και κακης ποιοτητας τα πργαματ ειναι ακομα χειροτερα

Φυσικα φιλε γιωργο το φαινομενο αυτο δεν εμφανιζεται απο τα δεινορευματα γιατι αυτα υπαρχουν σε ολες τις περιπτωσεις μεσα στο μετασχηματιστη ασχετα αν αυτος εχεο απλη τροφοδοσια η απο ντιμμερ .....Ο λογος ειναι οτι το ρευμα μετα απο την χρηση ντιμμερ εχει μορφη αποκομμενου ημιτονου ....η αλλιως wanabe τετραγωνο και ο μετασχηματιστης δεν ειναι φτιγμενος να μετασχηματιζει τετοια κυματομορφη ....


Μια πολυ καλη λυση ευκολη και φτηνη να την δοκιμασεις ειναι να βαλεις παραλληλα στην εισοδο του μετασχηματιστη μια αντισταση βαττικη η οποια θα παραγει μεν καποια θερμοκρασια αλλα στην ουσια θα εξομαλυνει λιγακι το ρευμα και ισως ο θορυβος μειωθε σε μεγαλο βαθμο ...

μαλιστα για να μην μπεις σε περιπετεις να υπολογιζεις και να βρισκεις αντιστασεις δοκιμασε να βαλεις μια λαμπα κοινη πυρακτωσεως 100 βαττ παραλληλα με το μετασχηματιστη για να δεις να κανει καποια βελτιωση ...

Αν ναι μετα απο αυτο υπλογιζουμε την αντισταη και την βαζεις

ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ 240 ΒΟΛΤ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ

Tegian
02-11-09, 16:15
Γιωργο και Σακη σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.

Παραλληλα με την ερωτηση σε αυτη τη σελιδα εστειλα και στη Λε Γκραντ ενα μαιλ ρωτωντας τους και μου απαντησαν πολυ ευγενικα και γρηγορα...

"όσον αφορά το θόρυβο είναι σίγουρο ότι
προέρχεται απο τον Μ/Σ , ελένξτε παρακαλώ εαν ο Μ/Σ είναι τοροειδής γιατί
συνήθως τότε παρατηρείται ο θόρυβος , στην περίπτωση αυτή το πρόβλημα
αντιμετωπίζεται με αντικατάσταση του Μ/Σ ή με απλό σιδηρομαγνητικό ή με
ηλεκτρονικό."

Αρα μπορω να βαλω ηλεκτρονικο μετασχηματιστη και να το ντιμαρω ετσι δεν ειναι; Αφου το προτεινει σαν λυση η ιδια η αντιπροσωπεια! Ελενξα τον Μ/Σ και ειναι οντως τοροειδης αυτος που εχω ηδη.

sakis
02-11-09, 16:37
εκανες την δοκιμη που σου ειπα ???? αν αναι πες μας τι εγινε ????