PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για Θυροτηλεφωνο



Tegian
19-10-09, 21:54
Χαιρετω τα μελη της σελιδας.

Αγαπητοι φιλοι εχω ακομα μια απορια. Μενω σε αυτονομη μεζονετα εδω και ενα χρονο και τωρα τελευταια παρατηρησα οτι οταν μου χτυπαει καποιος το θυροτηλεφωνο και ανοιγει και η καμερα ταυτοχρονα, οταν παταω να του ανοιξω η πορτα δεν ανοιγει. Αλλα μολις κλεισει η καμερα (μενει ανοιχτη γυρω στα 20') και πατησω το κουμπι τοτε ανοιγει η πορτα.

Το τεσταρα αρκετες φορες και παρατηρησα οτι οταν ανοιγει η καμερα και παταω το κουμπι για να ανοιξει η πορτα, ο ηχος που κανει το buzzer δεν ειναι δυνατος και το φως του θυροτηλεφωνου κανει σαν να χανει ταση. Αλλα μολις κλεισει η καμερα o ηχος του buzzer γινεται κανονικος και ανοιγει η πορτα. Ειναι σαν να τραβαει ολο το ρευμα η καμερα και δεν εχει αρκετο ρευμα το buzzer για να ανοιξει η γλωσσα της πορτας.

Τι περιεργο πραμα ειναι αυτο; Πριν απο καιρο δουλευε κανονικοτατα !!!
Εχει κανεις καμια εξηγηση;

Σας ευχαριστω παιδια !!!

k_sotiris
19-10-09, 22:31
Φίλτετε έτσει όπως τα λές πρέπει να φταίει το τροφοδοτικό.
Ακόμα τι μάρκα είναι ?

Tegian
19-10-09, 22:36
Φιλε Σωτηρη σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

Ειναι μαρκα Comelit

Tegian
21-10-09, 15:04
Αν οντως φταιει το τροφοδοτικο, που βρισκεται αυτο; (για να δω αν μπορω να το αλλαξω μονος μου)

Μηπως φταιει κατι αλλο;

briko
21-10-09, 20:05
συνήθως το τροφοδοτικό είναι στην είσοδο σε κάποιο μέρος η ακόμα και μέσα στον ηλεκτρολογικό πίνακα η και μέσα στην μπουτονιέρα (αν είναι αρκετά μεγάλη).

γνώμη μου είναι επειδή δεν ξέρεις καν που είναι το τροφοδοτικό άρα δεν έχεις και πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα και συνήθως πάνω στο τροφοδοτικό υπάρχουν πολύ περισσότερα καλώδια από αυτά που μπορείς να διαχειριστείς φώναξε κάποιον ειδικό (αντιπροσωπεία) ΟΧΙ τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς

Tegian
02-11-09, 16:10
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας.Την εψαξα λιγο την δουλεια και βρηκα το τροφοδοτικο. Ειναι μονο του και δεν εχει πολλα καλωδια!
Παρατηρησα και κατι αλλο οτι οταν παταω το μπουτον να ανοιξω τρεμοπαιζει και η οθονη του θυροτηλεφωνου.

Τι να πω, Χαμος Παιδια !!!

Leonardo
07-11-09, 16:18
ελεξε και την ταση .....

ορφεας
07-11-09, 19:04
αν δεν το επιδιορθωσες ακόμα πιστεύω πως είναι θέμα πτώσης τάσης που οφείλεται πιθανώς σε υγρασία. αν σου είναι εύκολο άνοιξε την μπουτονιέρα και τσεκάρισε τις συνδέσεις ή αν έχεις κάποιο εξωτερικό μπουάτ εκεί γύρο. τέτοια βλάβη αναγνωρίζεται εύκολα από την οξείδωση που παθαίνει ο χαλκός σε αυτές τις περιπτώσεις

Tegian
11-11-09, 19:41
Ευχαριστω πολυ παιδια.

Θα ελεγξω την ταση αλλα και εγω νομιζω οτι ειναι θεμα υγρασιας οπως ειπε ο φιλος Ορφεας. Υπαρχει ενα εξωτερικο μπουατ που λογικα απο εκει περνανε τα καλωδια. Πως μπορω να αναγνωρισω πια καλωδια ειναι της θυροτηλεορασης;

Αν ειναι θεμα υγρασιας τι ακριβως θα πρεπει να κανω για να το διορθωσω;

Ευχαριστω Παιδια !!!

briko
11-11-09, 20:41
Μια γνώμη που θα δώσω είναι να ελέγξεις το κυπρί (ηλεκτρική κλειδαριά) αυτό απαιτεί αντικατάσταση γιατί αν έχει διαρροή παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα κατά τα αλλά ξαναλέω ότι αφού δεν γνωρίζεις από θυροτηλεοράσεις μην απασχόλησε με τα καλώδια θα κάνεις μεγαλύτερη ζημία

Tegian
12-11-09, 15:26
Σε ευχαριστω φιλε briko το ειχα στο νου μου να ελεγξω το κυπρι. Πως μπορω να καταλαβω αν εκει ειναι το προβλημα, απο την οξυδωση οπως ειπε ο φιλος προηγουμενος;

Θα ασχοληθω το Σαβ/κο με το θεμα και θα ενημερωσω. Ειμαι γενικα πολυ προσεκτικος και μου αρεσει να ασχολουμαι.

Ευχαριστω και παλι.

briko
12-11-09, 18:41
Πως μπορω να καταλαβω αν εκει ειναι το προβλημα,


μονο αλαζοντας την