PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενο σχηματικό



pet
19-10-09, 23:38
Λοιπόν, να ένα τροφοδοτικό, δέχεται 220VAC (ας ξεχάσουμε την συνδεσμολογία για 380/440)

έχει ένα ζεύγος μετασχηματιστών των οποίων την έξοδο την ημιανορθώνει (το έχω δει εσωτερικά). απο εκεί στις επαφές 1-2 βάζει ένα διακόπτη (τον λέει delayed διότι άμα ανοίγει, κρατάνε λίγο οι πυκνωτές). μετά κάνει εξομάλυνση και στα pin 3-4 βάζει ακόμα ένα διακόπτη, άμεσο αυτή τη φορά.

Όλο αυτό τροφοδοτεί ένα πηνίο στα pin 5-6 και έχει και μια δίοδο προστασίας.

το πάνω μέρος όμως τι είναι ? φαντάζομαι σταθεροποίηση αλλά πως ακριβώς και τι θέλει να πει με το INSTELLING EXTERN. τι ρόλο παίζει το εξωτερικό POT 10Κ?

!

Mihos
21-10-09, 13:55
Το πάνω δίκτυο είναι όπως λες γαι σταθεροποίηση. Είναι μία αρνητική ανάδραση. Όταν η τάση στο φορτίο ανεβαίνει το τρανζίστορ "πολώνεται ισχυρότερα" με αποτέλεσμα να τραβάει ρεύμα και να ρίχνει τη τάση στο επιθυμητό επίπεδο... Όταν η τάση πέφτεί το αντίστροφο. Πολύ πολύ κακός τρόπος σταθεροποίησης... Που βρήκες το σχηματικό αν επιτρέπεται;

pet
21-10-09, 17:12
Είναι ένα τροφοδοτικό κατασκευής του 80. Τροφοδοτεί ένα πηνίο ενός ρελέ. Το βρήκα σε ένα πίνακα και θέλω να το ανακατασκευάσω, περισσότερες πληροφορίες άμα θες με pm

Μπορείς να μου επαληθεύσεις ότι : αν δεν συνδέσουμε 10Κ εξωτερικό ποτενσιόμετρο τότε το κύκλωμα σταθεροποίησης δεν παίζει ρόλο.

Διότι το βρήκα συνδεδεμένο με τους ακροδέκτες 8,9 ανοικτούς (χωρίς ποτενσιόμετρο).

Μπορείς να μου πεις γιατί είναι κακός τρόπος regulation?

Thanks