PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχοσυστημα στο αμάξι



theo211
20-10-09, 01:09
καλησπερα σε ολουσ σασ....
λοιπον, εχω ενα αρκετα καλο ηχοσυστημα στο αμαξι μ για τα λεγομενα μ αλλα θελω να το ανεβασω λιγακι....θελω να βαλω 8'' και κορνες
1.εμενα μ αρεσαν τα μπειμα....
2.πωσ θα συνδεσω τα 8'' με τισ κορνεσ????:blink:

antonis-drift
28-10-09, 00:22
με το crossover τους θα τα συνδεσεις στην εξοδο του ενισχυτη σου.

theo211
28-10-09, 11:49
φιλε μ βοηθησε με λιγο ακομη....λιγο πιο κατατοπιστηκα.....ειμαι ολιγον τι ασχετοσ αλλα θελω να μαθω...ευχαριστω παρα πολυ παντωσ:001_smile::001_smile:

Hifi
25-04-10, 20:20
τα Beima προσεχε εχει 4 και 8 Οhm αν ειναι 4 τοτε απλα το + με το + τις κορνασ και - με - κορνας

Hifi
25-04-10, 20:24
δεν υπαρχει κροσοβερ μονο ενας πυκνωτης της κορνας που ειναι το +

antreas_rontos
16-05-11, 04:47
Γεια σας και από μένα. Φίλε μου τι σου αρέσει από τα μπειμα βγάζουν πολύ ξερό ήχο, υπάρχουν πολύ καλύτερα όπως καντανς ή φοκαλ που βγάζουν ποιο γλυκό ήχο αλλά αν σου αρέσουν εσένα καλός. Να συνδέσεις τα (+) του ηχείου και κόρνας μαζί και τα (-) πάλι μαζί ώστε να είναι παράλληλα επίσης στην κόρνα να βάλεις τον πυκνωτή που είχε και αν δεν είχε βαλε 3,3 μικρό φαραντ 100volt non polant ενώ στο ηχείο επειδή τα μπειμα δεν παίζουν καλά στο μπάσο γιατί είναι μιντ ηχεία πρέπει να βάλεις στο( –) τα μπάσα του r/cd για να μην σου πάθουν και τίποτα αν σε πιάσουν οι τσίτες και θες δυνατά μουσική ή να βάλεις πυκνωτή στο (+) του ηχείου 50-100 Μίκρο φαραντ 100volt non polant αναλόγως μέχρι που το δεις να μην πάλετε πολύ το ηχείο.