PDA

Επιστροφή στο Forum : Βάση γιά το καρούλι κόλλησης (Καλάι)



weather1967
24-10-09, 12:16
Eφτιαξα μια βαση στηρηξης για το καρουλι κολλησης καλάι .
Εκοψα 2 ξυλα νοβοπαν που ειχα 8 χ 10 εκατοστα ,τα ενωσα οπως οι φωτος με 2 γωνιες και ξυλοβιδες 3 mm ,μετα εκανα μια τρυπα στο κεντρο περιπου του καθετου ξυλου 6 mm και περασα μια βιδα 6 mm 7 εκατοστα μηκος για να περασει το καρουλι μεσα ,και στην ακρη εβαλα ροδελα και παξιμαδι ασφαλείας για να μην εχει μποσικα και φυγει,μετα εκοψα οσο ειναι το μηκος της εσωτερικης τρυπας του καρουλιου ενα πλαστικο σωληνα τουμποραμα φ 16 που ταιριαζε ακριβως στη διατομη με την τρυπα του καρουλιου ,και το περασα μεσα για να γυριζει ευκολα το καρουλι και να μην ειναι καρουλι-βιδα ,αλλα καρουλι-τουμποραμα-βιδα.
Μετα ενα μικρο κοματι ξυλο στην ακρη που το κολλησα με θερμη σιλικονη και πανω εβαλα ενα μικρο κρικο για να ειναι ο οδηγος της αρχης της κολλησης .Και απο κατω 4 μικρα σφουγκαρακια για να μην ερχετε σε επαφη το ξυλο και μας γδαρει κανα παγκο :lool:.
Το κοστος μηδαμινο γιατι ειχα ολα τα υλικα .

Εδω υπαρχουν περισσοτερες φωτος σε καλυτερη αναλυση

http://users.otenet.gr/~meteo/project_base-cored-solder-wire.html

Και ενα βιντεο

YouTube - Base cored solder wire

WIZARD
25-10-09, 16:10
καλο :wiink:

Thanos10
25-10-09, 19:17
Ωραια ιδεα Δημητρη για να το δουμε.

weather1967
25-10-09, 19:36
Ευχαριστώ παιδιά
Αυριο θελω να αγορασω λιγο ταινια και να την σιδερώσω στα μερη που δεν εχει μελαμινη το νοβοπάν ,ετσι μονο και μονο για να γινει πιο καλαισθητο.
Τελικα ουτε που τα ηξερα αυτα τα πραγματα οτι υπαρχουν,και μολις ειδα ενα thread εδώ στο φορουμ μας και συγκεκριμενα αυτο

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41303&highlight=poor&page=2

Που το ειχε στο εργαστηριο του ο Φίλος Μαριος ,μου ηρθε σαν ιδεα να το φτιαξω ,με μια λιγο πιο αχαρη βεβαια κατασκευη και λιγο διαφορετικο εκανα τον οδηγό ,πολυ ευκολη κατασκευη παντος.

Και για να ειμαι ειλικρινής πριν το φτιαξω,ελεγα χωρο θα πιανει ,θα ψιλοενοχλει ,γενικα δεν ημουν και πολυ αισιοδοξος ως προς την χρησιμοτητα του.
Αλλα 2 μερες τωρα που κολλάω διαφορα δεν το αποχωριζομαι ,ειναι μεγαλη ευκολια τελικα ,και ισως παρεξηγημενο αξεσουάρ των ηλεκτρονικων.Ως τωρα ειχα το καρουλι καθετα και ξετυλιγα,επεφτε κατω καμια φορα και ξετυλιγοταν (ειπε ο φιλος Γιάννης gs master) μια λυση για τις εγκοπες ,τελικα Γιάννη (gs master) και εγώ την ιδια γνωμη ειχα πριν το φτιαξω αλλα μετα ειδα πολυ την χρησιμοτητα του.
Αλλες φορες εκοβα κανα μετρο κολληση και την ειχα χυμα στον παγκο με αποτελεσμα να ψαχνω να την βρω κατω απο πενσες και κοφτακια ,και τα υπολειματα τα πεταγα (σπαταλη ) :001_rolleyes:.

Ενω με αυτο δυσκολο να πεσει κατω,και αμεσως βρισκεις την κολληση για να κολησεις αυτο που θελεις.

Σας το προτεινω να το φτιαξετε αν θελετε ανεπιφυλακτα και θα δειτε οτι τελικα εχει χρησιμοτητα.

weather1967
26-10-09, 14:44
Σημερα πηγα σε ενα ξυλουργειο και πηρα 1 μετρο ειδικη ταινια που βαζουν για να καλυψουν την κομενη πλευρα του ξυλου η του νοβοπαν κ.τ.λ, το εκοψα ακριβως στα μετρα του ακαλυπτου μερους τού νοβοπάν,και το κολλησα με βενζινοκολλα.

Και ετσι φαινεται οπτικα και καλυτερο

167vasgio
26-10-09, 16:38
ωραία κατασκευή Δημήτρη.,.χρόνια σου πολλά επίσης για την γιορτή σου.,

weather1967
26-10-09, 18:12
Nα σαι καλα Βασίλη σε ευχαριστώ.
Να πω και εγω τα χρονια πολλα στις/στους εορτάζουσες/ζοντες για την σημερινή μέρα.

Nemmesis
26-10-09, 19:03
Σημερα πηγα σε ενα ξυλουργειο και πηρα 1 μετρο ειδικη ταινια που βαζουν για να καλυψουν την κομενη πλευρα του ξυλου η του νοβοπαν κ.τ.λ, το εκοψα ακριβως στα μετρα του ακαλυπτου μερους τού νοβοπάν,και το κολλησα με βενζινοκολλα.

Και ετσι φαινεται οπτικα και καλυτερο

αυτο που πηρες δεν το κολλανε με βενζινοκολα... αλλα με σιδερομα...
τεσπα ομως... και εγω παλιοτερα ειχα φτιαξει κατι αναλογο αλλα ποιο μεταλικο μια χαρα ηταν οπως λες και εσυ μεχρι που πηρα μια βαση για το κολλητιρη που εχει ενσωματομενο τετοιο πραμα και ειναι ακομα ποιο βολικο

weather1967
26-10-09, 19:11
αυτο που πηρες δεν το κολλανε με βενζινοκολα... αλλα με σιδερομα...
τεσπα ομως... και εγω παλιοτερα ειχα φτιαξει κατι αναλογο αλλα ποιο μεταλικο μια χαρα ηταν οπως λες και εσυ μεχρι που πηρα μια βαση για το κολλητιρη που εχει ενσωματομενο τετοιο πραμα και ειναι ακομα ποιο βολικο

Mα και εγώ Παναγιώτη εψαχνα να βρω ταινια για σιδέρωμα και δεν βρηκα στην γειτονια μου,και πηγα μεχρι ενα ξυλουργειο εδω κοντα του ζητησα,και μου λεει οτι αυτη που εχει δεν ειναι με σιδερωμα να εχει και την κολλα της ,παρα της βαζει αυτος κολλα,μου εκοψε αφιλοκερδώς 1 μετρο και μου το έδωσε,και ετσι της εβαλα βενζινοκολλα και κολλησε μια χαρά.

Γαληνίτης
31-10-09, 16:37
Δημήτρη συγχαρητήρια. Πραγματικά ωραία, απλή και χρήσιμη ερασιτεχνική κατασκευή!:001_smile:

weather1967
31-10-09, 17:45
Να σαι καλα Κώστα,σε σκεφτομουν οταν το εφτιαχνα :001_smile:,λεω stadar του Κώστα του αρεσουν κατι τετοια.Καλα μιλαμε το ποσο χρησιμο μου φανηκε και το τριτο χερι με τα μανταλακια,και επισης το καρουλι δεν λεγεται.