PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα εκκίνησης τριφασικού κινητήρα



kristof
26-10-09, 22:53
Γεια σας,

Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό πρόβλημα με την εκκίνηση τριφασικού κινητήρα 3KW-4HP κοπτικού μηχανήματος ξύλων Holzher,1265. To μηχάνημα έχει χαρακτηριστικά 230V/400V , 10.6A/6,1A αστέρα/τρίγωνο. Άνοιξα το κουτί του κινητήρα και βρίσκεται σε συνδεσμολογία αστέρα. Ο κινητήρας δουλεύει μια χαρά όταν τροφοδοτείται από την ΔΕΗ. Το πρόβλημα είναι ότι στην εφαρμογή θέλω να τον τροφοδοτήσω από inverter DC/AC ισχύος 10KVA. Το δίκτυο της ΔΕΗ θα φύγει τελείως. Ο inverter μπορεί να δώσει λοιπόν 14.5Α ανά φάση.
Στην αρχή πίστευα ότι κάτι έφταιγε με τον συντελεστή ισχύος, αλλά κοίταξα ότι ήταν 0.9, οπότε δεν συνέχισα να το ψάχνω προς αυτήν την κατεύθυνση. Αυτό που προκαλεί το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα είναι το ρεύμα εκκίνησης του κινητήρα. Δεδομένου ότι ο κινητήρας είναι διπολικός (3000rpm) είδα από βιβλίο του Καθηγητή Κάπου "ΠΙΝΑΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΜΕΓΕΘΩΝ", το ρεύμα εκκίνησης μπορεί να φτάσει μέχρι και 8-10 φορές το ονομαστικό, δηλαδή μια μέση τιμή 57.6Α :001_huh:ανά φάση με απευθείας εκκίνηση. Ο inverter AC/DC των 10ΚW μπορεί να δώσει μέχρι και 20% παραπάνω ισχύ, αλλά και πάλι ούτε καν πλησιάζει το ρέυμα εκκίνησης.
Έχω βρει έναν inverter εκκίνησεως 4ΚW που η έξοδος του πρέπει να συνδεθεί κατευθείαν πάνω στα u,v,w του κινητήρα και να παίρνει μόνιμα τριφασική τάση τροφοδοσίας. Όμως το κοπτικό μηχάνημα έχει πάνω αρκετούς αυτοματιμούς με ρελέ και τερματικούς διακόπτες. Για να εγκαταστήσω τον inverter πρέπει να παρέμβω στον αυτοματισμό του συστήματος, πράγμα που δεν είναι ό,τι καλύτερο και όχι εύκολο. Δεν βλέπω άλλη λύση για την περίπτωση μου από inverter εκκίνησης. Πυκνωτές εκκίνησης πάνε μόνο σε μονοφασικούς. Εκκίνηση αστέρα-τρίγωνο ? Δουλεύει ήδη σε αστέρα οπότε δεν θα έχει νόημα. Soft starter ίσως? Κάτι άλλο που ίσως παίζει ρόλο...Ο inverter AC/DC απέχει από το κοπτικό μηχάνημα 90m και είναι συνδεδενένος με καλώδιο 2.5mm2. Mπορείτε να σκεφτείτε κάτι άλλο που μπορεί να φταίει, προτού φάω μια περιουσία αγοράζοντας πράγματα που ίσως δεν δουλέψουν ποτέ???

Σόρυ αν σας κούρασα με λεπτομέρειες, αλλά παρακαλώ τα φώτα σας συνάδελφοι...

exinfernis
30-10-09, 18:30
Απ'όσο ξέρω τα τριφασικά μοτέρ δουλεύουν με ρύθμιση της γωωίας φάσης του κάθε τυλίγματος. Αυτό ισχύει σε ημιτονοειδές σήμα (τάση) από το δίκτυο της ΔΕΗ. Μήπως φταίει πως το inverter σου δίνει τετραγωνικό παλμό οπότε καί το κύκλωμα ελέγχου του μοτέρ δέν δουλεύει? Λέω τωρα... hobbyστας είμαι...

sakis
30-10-09, 20:21
εχω μια χοντραδα να σου πω ....μια φορα ειχαμ ενα παρομοι προβλημα στο πολυτεχνειο και το λυσαμε με αυτο τον τροπο ....

εκεινο που δεν σου αφηνει το ινβερτερ να ξεκινησει ειναι το μεγαλο φορτιο αλλα και το ειδος του φορτιου οπου ειναι πολυ επαγωγικο

Στην ουσια μπορεις να κοροιδεψεις λιγακι το ινβερτερ βαζωντας 3 λαμπες 100 βαττ μια ανα φαση για να βλεπει το ινβερτερ ωμικο φορτιο

δεν ειναι κατι δυσκολο ουτε κοστοβορο για να δοκιμασεις οποταν αξιζει τον κοπο \
δες το και μου λες

DT200
31-10-09, 18:23
είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα ανυψωτικό μηχάνημα και έβαλα ένα ινβέρτερ που μπορεί να ξεκινάει από 20Hz και φτάνει στα 50Hz.

δύο πράγματα θα προσέξεις.
1ον: η τάση εξόδου του ινβέρτερ να είναι ίδια με την συνδεσμολογία
του μοτέρ π.χ. τριφασικό 220V ή τριφασικό 380V.

2ον: το ρεύμα από το ινβερτερ θα είναι μόνο για το μοτέρ και για τίποτε
άλλο, διότι αν το δόσεις π.χ. στο πηνίο του ρελέ θα γίνει ζημιά.(το ξέρω από πρώτο χέρι)

εμένα παίρνει μονοφασικό 220V και το κάνει τριφασικό 220V,
όταν έχω αυτοκίνητο επάνω στο ανυψωτικό το φορτίο εκκίνησης είναι
τόσο μεγάλο που όταν δοκίμασα να γυρίσω το μηχάνημα με το χέρι
έβαλα ένα κλειδί με μήκος 30Cm και το περίστρεψα περίπου 1/6 με όλη μου την δύναμη.

CITRO
08-11-09, 18:35
Θα προσπαθήσω να δώσω μια χοντρική απάντηση.Οτιδήποτε είναι κατασκευμασμένο είναι για συγκεκριμένη λειτουργεία σε συγκεκριμένες προδιαγραφές σε συγκεκριμένες συνθήκες.
Είναι λοιπόν δύσκολο να πατεντάρεις τόσο εύκολα μια τέτοια μετατροπή απο δίκτυο σε μπαταρια!Λογικά θα εκκινεί με διαφορα χρονορελέ καθηστέρησης που μειώνει το ρεύμα εκκίνησης.Αν ισχύει αυτό αν βάλεις inverter ολλα αυτά πρεπει να πεταχτούνε απο πάνω να βαλεις κατω κομπιουτεράκι και μολύβι και να κάνεις ολόκληρο σχεδιασμό ανάλογα το inverter το πως λειτουργει αν δηλαδη μεταβάλει την συχνότητα και την τάση η αν μεταβάλει μονο την τάση, Τι λενε οι κατασκευαστες και ολα τα χαρακτηριστικά εισόδου εξοδου ινβερτερ και μηχανης!Για ΠΑραδειγμα όταν έχεις Inverter συχνότητας δεν έχεις μεγαλα ρευματα εκκινησης οπότε ολοι οι αυτοματισμοί που έιχε απο τη μανα του αχρηστεύονται!και τα 90 μετρα καλωδιο ειναι πολλα!!

Αν θες τη γνώμη μου αν το κάνεις καθαρα απο Hobby κάτσε παίξε οσο μπορέις.Αλλα αν εισαι επαγγελματιας και θα δωσεις χρημα και θες αξιοπιστία πηγαινε αγόρασε ένα μηχάνημα για τη δουλειά που το θές

DIOGENIS
19-12-09, 15:19
Για σου φίλε μου.
Διαβάζω ότι θέλεις να βάλεις inverter DC/AC που σημαίνει ότι έχεις κάπου DC τάση να δώσεις. Η πλειονότητα τους θέλει περίπου τα 500 – 530 VDC. Αν και γράφει στο manual ποια είναι η ακριβή τάση. Αυτό θέλει απάντηση ;
Τώρα, από ότι καταλαβαίνω δεν σου ξεκινά το μοτέρ. Μας ενδιαφέρει αν το μοτέρ σου ξεκινά με φορτίο. Αν συμβαίνει αυτό πρέπει να πεις στο inverter να χρησιμοποιήσει την δυνατότητα BOOST, να δώσει μια επιπλέω ρεύμα μέχρι τα 10 Hz περίπου για να εκκινήσει να δουλεύει το μοτέρ.
Αν πάλι το φορτίο σου είναι ακόμα μεγαλύτερο έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα. Πρέπει να μας δώσεις των κωδικό του Inverter για να δούμε ποιες είναι οι δυνατότητες του.
Πιστεύω ότι δεν έπρεπε να είχες πρόβλημα. Να είσαι σίγουρος ότι κάτι δεν κάνεις σωστά. Κάπου διάβασα ότι το μήκος καλωδίου μέχρι το μοτέρ είναι 90μέτρα. Εκεί σίγουρα μπορεί να έχεις πρόβλημα, μπορεί να χρειαστεί να βάλεις μπλενταρισμένο ??? Αλλά και πάλι στο manual του inverter θα στο αναλύει και αυτό.
Μπορεί να σε μπέρδεψα, αλλά και τα inverter είναι σκέτο μπέρδεμα.

iorant
19-12-09, 16:44
είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα ανυψωτικό μηχάνημα και έβαλα ένα ινβέρτερ που μπορεί να ξεκινάει από 20Hz και φτάνει στα 50Hz.

δύο πράγματα θα προσέξεις.
1ον: η τάση εξόδου του ινβέρτερ να είναι ίδια με την συνδεσμολογία
του μοτέρ π.χ. τριφασικό 220V ή τριφασικό 380V.

2ον: το ρεύμα από το ινβερτερ θα είναι μόνο για το μοτέρ και για τίποτε
άλλο, διότι αν το δόσεις π.χ. στο πηνίο του ρελέ θα γίνει ζημιά.(το ξέρω από πρώτο χέρι)

εμένα παίρνει μονοφασικό 220V και το κάνει τριφασικό 220V,
όταν έχω αυτοκίνητο επάνω στο ανυψωτικό το φορτίο εκκίνησης είναι
τόσο μεγάλο που όταν δοκίμασα να γυρίσω το μηχάνημα με το χέρι
έβαλα ένα κλειδί με μήκος 30Cm και το περίστρεψα περίπου 1/6 με όλη μου την δύναμη.

σε σενα ο ινβερτερ σου εκανε αλλαγη συχνοτητας, για αλλους λογους , εξομαλυνση κινησης, λιγοτερος θορυβος
πως γινετε 3φ/220? διλαδη γραμμικο εχεις 125?

iorant
19-12-09, 16:55
Σιγουρα μπερδευεσε στον inverter. O inverter απο που περνει ? σιγουρα σου γεμιζει το φορτιο η πηγη σου? Η πιο απλη και αξιοπιστη λυση ειναι Γεννητρια τριφασικη. Ακομα και ο ογκος της ειναι πολυ μικροτερος απο της μπαταριες που θα εχεις, οπως επισης και το συνολικο κοστος της εγαταστασης.
Καμια παρεμβαση δεν πρεπει να κανεις στον αυτοματισμο του μηχανηματος. Η συχνοτητα εξοδου στον inverter σου ειναι σταθερη?

Η πυκνοτες Εκκινησης για τους μονοφασικους κανουν αλλη δουλεια "ολισθηση πεδιου σε κινητηρες Βραχ.ροταρα. δεν βοηθουν την εναρξη"

το λεγομενο soft starter που χρειαζεσε ειναι reactor για το τυλιγμα που εχεις.

τι ινβερτερ εχεις , αν μπορεις δωσε στοιχεια !

DT200
20-12-09, 18:11
πως γινετε 3φ/220? διλαδη γραμμικο εχεις 125?
το τριφασικό ρεύμα δεν είναι απαραίτητο να είναι 380V,
μπορείς να έχεις όποια τάση θέλεις σε τριφασικό.

απλά στην Ελλάδα έχουμε 380 , αλλού 660 κ.α.

iorant
21-12-09, 11:34
το τριφασικό ρεύμα δεν είναι απαραίτητο να είναι 380V,
μπορείς να έχεις όποια τάση θέλεις σε τριφασικό.

απλά στην Ελλάδα έχουμε 380 , αλλού 660 κ.α.

660 Υπαρχει αφου υπαρχουν μοτερ , και στην ελλαδα δεν εχουμε μονο 380 (400 πρεπει να το λεμε πλεον)

Εγω αλλο ρωτησα , ειναι γραμικο το 125?

Tolis-Sx
21-12-09, 19:55
230/400V....δλδ 230 βολτ σε αστερα μεγιστη 400 σε τριγωνο.....το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχεις προσεξει την διαδοχη των φασεων....αλλο θεμα ειναι οτι το ινβερτερ σου θα βγαζει τετραγωνικο παλμο ενω εσυ χρειαζεσαι ημιτονοειδες ρευμα...το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μονο τριφασικη γεννητρια....που θα μπορει να δωσει το μεγιστο ρευμα εκκινησης....αλλα αποκλειεται να ειναι 50 κατι αμπερ ανα φαση.....χα χα χα ξερεις τι διατομες θα χρειαζοταν οι πριονοκορδελες?πανω απο 8 μμ...απλα παρε ενα μηχανοκινητο κοπτικο....να μην παιδευεσαι και ξοδευεσαι......Καλα Χριστουγεννα....πρεπει να ξεσκονισω τα βιβλια της Τεχνικης σχολης....καπου τα χω....ρε γμτ.....

fpolitis
30-12-09, 17:52
καλησπέρα Χριστόφορε και χρόνια πολλά, δες απαντήσεις σε μπλέ χρώμα για κάποια σημεία του κειμένου σου, για διευκρινήσεις. Απαντάω στο αρχικό σου μήνυμα, διότι, κατα τι γνώμη μου, θα μπορέσω να βοηθήσω

Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό πρόβλημα με την εκκίνηση τριφασικού κινητήρα 3KW-4HP κοπτικού μηχανήματος ξύλων Holzher,1265. To μηχάνημα έχει χαρακτηριστικά 230V/400V , 10.6A/6,1A αστέρα/τρίγωνο.

Τα μοτέρ δίνονται σε μορφή Δ/Υ (οι τάσεις στο ταμπελάκι) και όχι Υ/Δ, που αντιστοιχεί σε τεχνική εκκίνησης με μικρότερο ρεύμα, αυτό που αναφέρεις παρακάτω, ίσως από κεκτημένη ταχύτητα το έγραψες έτσι, αλλά σε περίπτωση που δεν, να βοηθήση λυση του προβλήματος.


Άνοιξα το κουτί του κινητήρα και βρίσκεται σε συνδεσμολογία αστέρα. Ο κινητήρας δουλεύει μια χαρά όταν τροφοδοτείται από την ΔΕΗ.

Υποθέτω 380VAC (400VAC)

Το πρόβλημα είναι ότι στην εφαρμογή θέλω να τον τροφοδοτήσω από inverter DC/AC ισχύος 10KVA. Το δίκτυο της ΔΕΗ θα φύγει τελείως. Ο inverter μπορεί να δώσει λοιπόν 14.5Α ανά φάση.

Θα υπολογίσεις 0,8 συντελεστή για το μοτέρ δηλαδή 10KVA * 0,8 = 8KW, οπότε είσαι μέσα στα όρια και πολύ καλά μάλιστα (50%)

Στην αρχή πίστευα ότι κάτι έφταιγε με τον συντελεστή ισχύος, αλλά κοίταξα ότι ήταν 0.9, οπότε δεν συνέχισα να το ψάχνω προς αυτήν την κατεύθυνση. Αυτό που προκαλεί το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα είναι το ρεύμα εκκίνησης του κινητήρα. Δεδομένου ότι ο κινητήρας είναι διπολικός (3000rpm) είδα από βιβλίο του Καθηγητή Κάπου "ΠΙΝΑΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΜΕΓΕΘΩΝ", το ρεύμα εκκίνησης μπορεί να φτάσει μέχρι και 8-10 φορές το ονομαστικό, δηλαδή μια μέση τιμή 57.6Α :001_huh:ανά φάση με απευθείας εκκίνηση. Ο inverter AC/DC των 10ΚW μπορεί να δώσει μέχρι και 20% παραπάνω ισχύ, αλλά και πάλι ούτε καν πλησιάζει το ρέυμα εκκίνησης.

Σωστό το ρεύμα εκκίνησης, αλλά ισχύει για απευθείας εκκίνηση (direct start), όταν χρησιμοποιείται τεχνικές Υ/Δ, reactor, soft start (δεν λεω inverter διότι γνωρίζω άλλο κύκλωμα για soft start) και inverter (αυτά χρησιμοποιούνται κυρίως), το ρεύμα εκκίνησης είναι πολύ μικρότερο από αυτό που αναφέρεις και ανάλογο με ποια τεχνική χρησιμοποιείται. Στη περίπtωση inverter, το ρεύμα εκκίνησης είναι ανάλογο με κατά πόσο γρήγορα θέλουμε να ξεκινήση στη μονάδα του χρόνου, οπότε θα πρέπει να επιλέξουμε μέσα από το inverter χρόνο εκκίνησης, ίσως 10 RPM ανα δευτερόλεπτο (ή όποια είναι η παράμετρος του inverter σου που χρησιμοποείς). Επίσης εάν είναι τετραγωνικός ο παλμός εξόδου, θα πρέπει να "κατεβάσεις" και την τάση εξόδου σε χαμηλότερη τάση (παράμετρος του inverter) , αυτό μπορείς να το κάνεις πειραματικά ξεκινώντας από 90% -94% και να κατεβαίνεις, περίπου και με γνώμονα να μη ξεπεράσεις το ονομαστικό ρεύμα του μοτερ σε κατανάλωση και σε πλήρη φορτίο (την ώρα που κόβει το πιο ζόρικο ξύλο). Τα μοτέρ έχουν το ιδίωμα να έχουν σταθερή καμπύλη Ισχύος, οπότε όταν πέφτει η τάση, να ανεβαίνει το ρεύμα και σε ημιτονοειδές ρεύμα. Το ίδιο ισχύει σε τετραγωνικό παλμό, αλλά με κάποια διόρθωση στο τύπο (για να μη σε μπερδεύω, σου το δίνω πρακτικά όπως ανωτέρω), αλλά για του λόγου το αληθές, εαν έχει πέσει στα χέρια σου μοτέρ που περιγράφει για 50/60ΗΖ θα δεις τη διαφορά στα αμπέρ με ίδια ισχύ.

Έχω βρει έναν inverter εκκίνησεως 4ΚW που η έξοδος του πρέπει να συνδεθεί κατευθείαν πάνω στα u,v,w του κινητήρα και να παίρνει μόνιμα τριφασική τάση τροφοδοσίας.
Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται.

Όμως το κοπτικό μηχάνημα έχει πάνω αρκετούς αυτοματιμούς με ρελέ και τερματικούς διακόπτες. Για να εγκαταστήσω τον inverter πρέπει να παρέμβω στον αυτοματισμό του συστήματος, πράγμα που δεν είναι ό,τι καλύτερο και όχι εύκολο. Δεν βλέπω άλλη λύση για την περίπτωση μου από inverter εκκίνησης.
Με τα τερματικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά με τα ρελέ που θέλουν 50 ή 60 ΗΖ και άμμεση ονομαστική τάση για να δουλέψουν, εκτός και εαν τα μετατρέψεις σε DC (Αλλαγή πηνίων και ανορθωτική διάταξη, ώστε να μην επηράζονται και πολύ από την συχνότητα που θα μεταβάλεται κατα την εκκίνηση)

Πυκνωτές εκκίνησης πάνε μόνο σε μονοφασικούς. Εκκίνηση αστέρα-τρίγωνο ? Δουλεύει ήδη σε αστέρα οπότε δεν θα έχει νόημα. Soft starter ίσως?

Η εκκίνηση Υ Δ έχει να κάνει με εναλασόμενο ρεύμα μοτέρ, αλλά εδώ με μπέρδεψες, το μοτέρ είναι AC η DC, τα στοιχεία που δίνεις για το μοτέρ είναι AC??????

Κάτι άλλο που ίσως παίζει ρόλο...Ο inverter AC/DC απέχει από το κοπτικό μηχάνημα 90m και είναι συνδεδενένος με καλώδιο 2.5mm2. Mπορείτε να σκεφτείτε κάτι άλλο που μπορεί να φταίει, προτού φάω μια περιουσία αγοράζοντας πράγματα που ίσως δεν δουλέψουν ποτέ???

Μεγάλη απόσταση με μικρή διατομή καλωδίων και ιδιαίτερα εάν μιλάμε για DC???
Διευκρινησε σε παρακαλώ το θέμα με το AC/DC inverter, διότι το μοτερ είναι AC που κολλαει το DC???
Στη περίπτωση AC, θα χρειαζόσουν τουλάχοστον 6mm2 για αυτή την απόσταση (λόγω ρεύματος εκκίνησης πιο πολύ)


Σόρυ αν σας κούρασα με λεπτομέρειες, αλλά παρακαλώ τα φώτα σας συνάδελφοι...

Καλή χρονιά
Φιλικά
Φώτης

fpolitis
30-12-09, 18:04
Χριστόφορε συγγνώμη, συμπληρωματικό,

Επειδή ξανα δίαβασα το μήνυμα σου, έχε υπόψη σου ότι θα χρεαστείς μεγάλες μπαταρίες και χοντρα καλώδια για τη μεριά του DC. Στα γρήγορα υπολογίζω ότι θα χρειαστείς μόνο για την ομαλή λειτουργία στα 24VDC μπαταρίες 166A.
Τώρα εαν πάμε πρακτικά και υπολογίσουμε και ρεύμα εκκίνησης έχουμε κάτι στα 332 εως 1328, το μεγάλο νούμερο ξέχνα το, αλλά το λιγότερο θα είναι τουλάχιστον το διπλάσιο της ονομαστικής. Θα χρειαστείς και καλώδια ηλεκτροκόλλησης για να μπορέσεις να οδηγήσεις το Inverter.
Δεν νομίζω ότι αξίζει τέτοια επένδυση, παρά μόνο μια γεννήτρια diesel ή βενζίνης με ονομαστική ισχύ περίπου Χ 1.5 του μοτέρ, για να κάνεις τη δουλειά σου.

Καλή χρονιά
Φώτης